Israelul își reanalizează opțiunile militare pentru un posibil conflict cu Iranul - ziar israelian

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 14 ianuarie 2021, 15:17 Actualitate | Internaţional


Avion de lupta F-16 israelian
Foto: Emmanuel DUNAND / AFP / Profimedia
Israelul își revizuiește opțiunile militare pentru un posibil conflict cu Iranul, scrie pe prima pagină cel mai citit ziar israelian, potrivit Reuters, informația venind într-un moment în care guvernul lui Benjamin Netanyahu se pregătește de o relație diferită cu administrația Biden pe tema dosarului nuclear iranian.

Președintele american Donald Trump i-a făcut o mare bucurie lui Netanyahu când a ieșit din acordul nuclear cu Iranul și a reimpus sancțiunile la adresa Teheranului.

La decizia SUA, Iranul a răspuns încălcând multe din restricțiile impuse de acordul nuclear din 2015. Președintele ales al Statelor Unite, Joe Biden, vrea să reintre în acordul nuclear dacă Teheranul va respecta cu strictețe prevederile acestuia.

Israelul, însă, îngrijorat că poziția Iranului – că statul Israel nu ar trebui să existe -, se teme de o astfel de abordare mai puțin dură.

Articolul de primă pagină din cel mai difuzat cotidian din Israel spune că armata pregătește trei opțiuni pentru ”a submina eforturile nucleare ale Iranului sau – dacă este nevoie – a contracara o agresiune Iraniană, opțiuni ce vor fi prezentate curând guvernului”.

Ziarul, Israel Hayom, nu-și prezintă sursa informațiilor, dar îl citează pe ministrul apărării, Benny Gantz, care spune că ”Israelul trebuie să aibă o opțiune militară la îndemână”.

Israelul are de mult timp pregătite planuri de contracarare a Iranului, dar acest articol pare menit să semnaleze că aceste planuri sunt actualizate, comentează Reuters.

În timpul administrației Obama, care a favorizat abordarea diplomatică în relația cu Iranul, Israelul a amenințat ocazional cu lovituri aeriene contra instalațiilor nucleare iraniene.

În acea perioadă, unii oficiali americani s-au îndoit că Israelul ar putea lovi eficient respectivele ținte iraniene, dispersate și bine apărate.

Deși Israelul nu a admis public – dar nici nu a negat – că are arme nucleare, acest lucru este considerat în general o certitudine, deși nu se știe câte anume are.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5340 vizualizari

  • +3 (45 voturi)    
    Asa (Joi, 14 ianuarie 2021, 15:22)

    Akylas [utilizator]

    Orice actiune impotriva fanaticilor inapoiati din fruntea Iranului este binevenita !
    • +12 (34 voturi)    
      nu sunt inapoiati, (Joi, 14 ianuarie 2021, 15:54)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Akylas

      am fost in Iran, acolo e un adevarat leagan de civilizatie. Au cladiri si temple de pe vremea cand europenii umblau in pesteri si se imbracau cu blani de urs. Paradoxal, multe zone de la noi din tara (de la tara) sunt mai inapoiate decat Iranul.
      marea lor problema sunt insa ayatolahul si liderii religiosi siiti, care ii trag in jos rau de tot. Faptul ca pun religia inaintea statului de drept si drepturilor omului e cea mai mare greseala a lor.
      • -8 (22 voturi)    
        Si Israeulul ce face.? (Joi, 14 ianuarie 2021, 16:12)

        TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        La scara globala au paraziitat tarile paraca ar fi pe tarlaua lor.. Daca le atragi atentia - esti antisemit
        • +3 (3 voturi)    
          wtf ! (Joi, 14 ianuarie 2021, 18:30)

          Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

          explica 'parazitat'
          • -1 (3 voturi)    
            Au fost expulzati - nu degeaba (Vineri, 15 ianuarie 2021, 1:18)

            TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

            https://en.wikipedia.org/wiki/Expulsions_and_exoduses_of_Jews
      • +4 (18 voturi)    
        Pai de aia sunt inapoiati (Joi, 14 ianuarie 2021, 16:19)

        1anonim [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Ca nu gandesc si aleg si realeg niste ..limitati la conducere.
        • +2 (8 voturi)    
          de ales ar alege ei, (Joi, 14 ianuarie 2021, 17:13)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

          dar represiunea e mare din partea statului si clericilor.
      • +6 (8 voturi)    
        Da (Joi, 14 ianuarie 2021, 17:36)

        Akylas [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        @ bancher

        exact la asta ma refer, nu am spus ca poporul iranian sau civilizatia iraniana sunt inapoiati, am scris "fanaticii inapoiati din fruntea Iranului"...
      • +5 (5 voturi)    
        pai asta a zis si omu (Joi, 14 ianuarie 2021, 18:30)

        Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        '' impotriva fanaticilor inapoiati DIN FRUNTEA Iranului '' .
        deci..ati zis acelasi lucru
      • 0 (8 voturi)    
        penibil (Joi, 14 ianuarie 2021, 19:17)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        deseori ai dat raspunsuri penibile si vad cum se continua seria. faptul ca in Iran acum mii de ani a fost o mare civilizatie nu are legatura cu ceea ce este acum in Iran. ca tu nu stii sa intelegi asta si traiesti din ce a fost acum mii de ani arata ca esti penibil. Sa-mi zici cum sunt acum locuitorii Atlantidei.
        • +1 (3 voturi)    
          Civilizatie exista si acum (Vineri, 15 ianuarie 2021, 15:30)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          precum exista si in Dubai, si in Arabia Saudita etc. chiar mai evoluata ca in multe tari vestice. Ma tem ca voi confundati civilizatia cu democratia. Democratia e sistemul social in care bogatii sunt foarte bogati si saracii foarte saraci, si pe restul il doare in partea dorsala de acest lucru. Democratia e sistemul in care noi votam si ei numara. Vorba lui Winston Churchill, democratia e cel mai prost sistem din istoria omenirii. Dar e singurul in care poti sa dai cu parerea.
  • -6 (34 voturi)    
    De ce oare (Joi, 14 ianuarie 2021, 15:27)

    galeo [utilizator]

    Israelului nu I se impun sanctiuni pentru programul sau nuclear, iar Iranului, da?

    Pana la urma mult mai agresiv si instabil e Israelul, nu Iranul.
    • -4 (20 voturi)    
      autovictimizare si segregare (Joi, 14 ianuarie 2021, 16:13)

      TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      de milenii si urla ca nu i vrea lumea..
    • +9 (13 voturi)    
      corect (Joi, 14 ianuarie 2021, 16:24)

      ucun [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Eventual sa-i gazam pe toti, nu ?
      Sper sa se sesizeze ironia !
      • -1 (21 voturi)    
        Sa aplicam standarde egale (Joi, 14 ianuarie 2021, 16:32)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui ucun

        Si pentru israelieni si pentru iranieni.
        Daca iranieni nu au voie cu arme nucleare, pai nici israelienii sa nu aiba voie, asta daca avem niste principii morale si de corectitudine.
        • +5 (11 voturi)    
          Păi sunt standarde egale (Joi, 14 ianuarie 2021, 16:59)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          Iranul a semnat tratatul de neproliferare al armelor nucleare prin care se angaja să nu fabrice, să nu utilizeze și să posede niciodată arme nucleare. În schimbul acestui tratat Iranul are dreptul să primească tehnologie nucleară în scopuri pașnice de la țările producătoare. Acest tratat e încălcat evident de iran și de aia și e sancționat.

          Israelul nu a semnat niciodată tratatul de neproliferare al armelor nucleare deci nu există temei de sancționare. E drept că dacă n-a semnat tratatul nici nu primește tehnologie nucleară din afara țării, dar se pare că sunt destul de inteligenți să se descurce singuri
          • 0 (0 voturi)    
            Sai linistit ca au primit pe sub mana (Vineri, 15 ianuarie 2021, 20:46)

            Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

            Informatii cu carul de la Americani
            Si ce nu au primit si-au trimist spionii sa fure de la americani ( Vezi Jhonatan Polard)
        • +6 (10 voturi)    
          Daca Israelul nu ar avea arme nucleare (Joi, 14 ianuarie 2021, 17:10)

          clint [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          si nu ar primi ajutorul SUA, ar disparea de pe harta in cateva luni in favoarea musulmanilor. Problemele din Orientul Mijlociu sunt complicate si din pacate nu ii poti impaca. Sunt conflicte vechi de cand lumea.
          SUA si restul lumii civilizate a ales raul cel mai mic. Ei stiu ca Israel nu ii va ataca, din contra, isi doresc un aliat. Insa Iran si celelalte tari musulmane o pot face si isi doresc asta, Jihadul este o datorie sfanta la ei.
          Uneori trebuie sa fii pragmatic.
          Este o problema de tip "ori noi, ori voi". In general, tipul asta de abordare este al islamistilor, stiindu-se ca Islamul vrea sa cucereasca militar intreaga lume iar problema Israelului e doar un pretext. Nicio tara crestina nu si-a pus paie in cap atunci cand musulmanii au prigonit crestinii de pe teritoriul lor. Insa musulmanii nu pot sa treaca peste existenta Israelului, chipurile pentru ca e o bucata de pamant "sfanta". Este sfanta si pentru crestini, dar nicio tara crestina nu vrea sa cucereasca Israelul. Nu foloseste nimanui sa sacrifici Israelul de dragul unor fanatici inapoiati, asa ca haideti sa nu facem propaganda extremistilor islamisti.
        • +9 (9 voturi)    
          Standarde egale la principii morale identice (Joi, 14 ianuarie 2021, 18:05)

          Victorous [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          Expresia e valabila cand ambele parti au aceleasi principii morale
          Si Iranul sustine ca Israel nu exista si nu va exista niciodata. Scopul lor este distrugerea totala a Israelului.Adica noi facem nucleara ca sa o folosim pe voi .
          Pe cand Israelul zice ca vreti nu vreti noi existam si orice tentativa de distrugere va avaea consecinte, Adica noi vom folosi nucleara doar daca o folositi voi sau daca incercati sa ne distrugeti. Trage singur concluziile...
          • +2 (2 voturi)    
            am inteles (Vineri, 15 ianuarie 2021, 20:58)

            Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui Victorous

            Dar cine a atacat acum cateva zile armata Iraniana din Syiria si a omorat peste 40 soldati? Cine a ucis acum cateva saptamani seful programului nuclear Iranian ?

            Care tara este singura democratica din lume care are o unitate de asasini (eu le-as spune Criminali) care merg si ucid oameni peste tot in lume la ordinul guvernului? Mossadul!

            Cine construieste ilegal pe pamantul Palestinienilor fiind in UNANIMITATE condamnati la ONU si CEDO pt acest lucru de toate tarile lumii... (cu exceptia SUA care are jumate din senatori si deputati evrei)

            Cine sunt cei care stiga in gura mare ca Israelul este al Evreilor si numai pt Evrei (Cum ar fi daca Romania sau UK sau Germania ar spune ca este a crestinilor si numai pt crestini!?)

            SUA sponsorizeaza Israelul cu 8 milioane dolari pe zi de zeci de ani, practic Israelul poate fi numit ca fiind un stat SUA cum este Texas-ul dau California, atata ca nu este geografic langa ei...

            Toata tehnologia nucleara si militara le-a fost data pe sub mana acestora...

            Recunosc ca evreii nu sunt oameni prosti dar este dubla masura cand e vorba de Israel...

            De ce comunitatea internationala nu sanctioneaza Israelul ca si-au facut arme nucleare "la negru" cum ii sanctioneaza pe Corea de Nord de exemplu sau ca Mossad ucide inamicii israelului fara proces si fara dreptul la avocat, sau ca anual intra peste Palestinieni si le mai fura din tetritorii* (a se vedea harta Palestinei si a Israelului din 1947 si pana acuma cat teritoriu au pierdut Palestinienii si cat au luat Israelienii)....
    • +9 (19 voturi)    
      Foarte simplu (Joi, 14 ianuarie 2021, 16:48)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      După toate aparențele Israelul deține arme atomice din anii 60 dinainte de apariția tratatușui de neproliferare al armelor nucleare. Exact ca Franța și China, de exemplu.

      Israelul nu a semnat niciodată tratatul de neproliferare al armelor nucleare așa ca iranul, deci nu există temeiul legal pentru sancționarea țării

      E adevărat că datorită ne semnării tratatului de neproliferare nu au acces la tehnologia nucleară de import. Ceee ce nu pare să fie o problemă. Chiar dacă e vorba de o țară mică și-au dezvoltat prin forțe proprii o industrie nucleară foarte avansată. Și la urma urmei cam jumătate din savanții ce au dezvoltat primele arme nucleare atât la americani cât și la ruși erau evrei, deci probabil că nu a fost prea greu să obțină pe gratis ceea ce le trebuia pentru a-și dezvolta propria industrie nucleară
      • 0 (0 voturi)    
        Cate? (Joi, 14 ianuarie 2021, 21:01)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Ultima propozitie din acest Articol este aceasta:

        "Deși Israelul nu a admis public – dar nici nu a negat – că are arme nucleare, acest lucru este considerat în general o certitudine, deși nu se știe CATE anume are"....

        Deci problema este CATE [?]

        Parerea mea este ca daca au intr-adevar acest fel de arme, atunci ei detin pe 'rafturi' exact CATE sunt necesare, in nici un caz mai multe, caci acea tara este mica.

        Spun asta si iata prin comparatie:
        - Israelul......22.000 km2
        - Iordania.....89.300 km2 [ 4 ori mai mare]
        - Siria.........185.180 km2 [ 9 ori mai mare]
        - Romania..238.400 km2 [11 ori mai mare]
        - Iran.......1.648.190 km2 [75 ori mai mare]
        - Rusia..17.100.000 km2 [777 ori mai mare]

        Fiind cunoscut ca Rusia are 6.800 nucleare se poate afla cu aproximatie cam cate poate 'gazdui' Israelul...

        Oricum, pentru cei interesati iata si o lista [in limba romana] a tarilor ce detin acele arme teribile:

        https://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_%C8%9B%C4%83ri_cu_arme_nucleare

        Si iata si un Raport pe aceiasi tema:
        ..."The Federation of American Scientists estimates that Russia possesses 6,800 nuclear weapons, while the United States has 6,185; Russia and the U.S. each have 1,600 active deployed strategic nuclear warheads."...]
    • +7 (9 voturi)    
      Oare ? (Joi, 14 ianuarie 2021, 17:37)

      Akylas [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Da ? Israelul a amenintat o alta tara cu arma nucleara doar pentru ca a hotarat el ca nu are voia sa traiasca pe fata pamantului ?
      • +2 (2 voturi)    
        nu (Vineri, 15 ianuarie 2021, 21:04)

        Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui Akylas

        dar le ia cu tancurile in fiecare zi pamantul Palestinienilor

        https://interactive.aljazeera.com/aje/palestineremix/maps_main.html

        Ei si Rusia sunt singurele tari de pe pamant care in acest moment au furat sau fura pamantul altei tari!

        Dar fiind prieteni la catarama cu USA si USA avand jumate din Capitoliu evrei accepta tacit acest lucru...

        Absolut toate tarile de pe Terra condamna Israelul la ONU pt furtul de Pamant zilnic si pentru constuirea de locuinte pe pamant Palestinian!

        O fi toate tarile nebune doar USA si Israelul sa aibe dreptate?
    • +8 (10 voturi)    
      israel de bine,de rau (Joi, 14 ianuarie 2021, 18:32)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      e o democratie.\
      iranul nu. e un stat religios ,unde un singur om decide.
      de asta
      • +2 (2 voturi)    
        Iranul e acolo de mii de ani (Vineri, 15 ianuarie 2021, 21:11)

        Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

        Israelul din 1948....

        Daca nu-i ajuta SUA din TOATE PUNCTELE DE VEDERE Israelul acuma era pe nicaieri

        https://explorer.usaid.gov/cd/ISR


        peste 8 milioane de dolari le dau PE ZI americanii israelienilor plus ca le-au dat armament si informatii si absolut tot de cand s-a creeat acest stat!

        De ce? Deoarece minim jumate din conducerea americii sunt evrei iar cum se ajuta evreii intre ei nu se ajuta nimeni, deaia!

        Johnatan Polard cetatean american nascut si crescut in America dar evreu fiind si-a spionat tara pentru Israel , tara in care nu calcase niciodata. A fost prins a stat 30 ani la puscarie si de cateva saptamani a ajuns in Israel, iar primul lucru pe care l-a facut la coborarea din avion a sarutat pamantul... Acesta a fost primit ca un Erou de prim ministrul israelului... adica sa intelegi , cel mai mare act de tradare si de spionaj la adresa USA a fost facut de cel mai bun aliat al lor Israelul. Asta a fost rasplata pt ca i-a ajutat!
  • +13 (17 voturi)    
    cei cu dubii (Joi, 14 ianuarie 2021, 16:02)

    semperfidelis [utilizator]

    cei cu dubii, cred ca nu stiu istorie si ce operatiuni a mai avut Israelul in alte tari si care i-a lasat pe toti masca. nu e garantat dar capacitati.. au.
    • +9 (9 voturi)    
      Acum se vede rostul noilor tratate de pace (Joi, 14 ianuarie 2021, 18:28)

      YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui semperfidelis

      Sauditii si Emiratele ar vrea sa plezneasca Iranul, dar si Iranul poate sa-i loveasca pe ei.

      In schimb, e mai convenabil sa lase Israelul sa faca manevra asta. Iar dupa ce faptul va fi consumat, arabii pot spune ca au reperat prea tarziu avioanele israeliene care au trecut prin spatiul lor aerian, dar data viitoare vor fi mai atenti si nu se va repeta.
      • +1 (1 vot)    
        Iranul are intinderea aproape cat europa (Vineri, 15 ianuarie 2021, 21:22)

        Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

        Prin urmare poate rezista la multiple atacuri cu racheta, in schimb daca 2-3 rachete Irraniene Sejjil lovesc Tel-Avivul e de rau!

        Ce-i drept Israelul poate da cu rachete nucleare cum au dat doarbunii lor prietenii lor Americani dar nu cred ca vor avea curaj sa dea deoarece atunci Pakistanul aliat, prieten si vecin fiind cu Iranul ar incepe hegemonia nucleara contra Israelului!
    • +2 (2 voturi)    
      ba stim stai linistit (Vineri, 15 ianuarie 2021, 21:16)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui semperfidelis

      Am vazut pe camere cum vreo 20 de criminali mossad imbracti in tenismeni au ucis un cetatean Arab intr-un hotel din dubai.

      Toti acei ucigasi mossad aveau pasapoarte europene si australiene..

      Aceasta operatiune a iscat un mare conflict diplomat intre israel si tarile in care aveau acei criminal pasapoarte false.

      Cauta pe youtube, e toata operatiunea filmata acolo de la a la z, mai putin cand l-au ucis propriu zis in camera de hotel...

      Si au mai fost multe operatiuni ratate ale mosadului, in care a omorat gresit in Suedia pe altcineva si au recunoscut si au dat 5 milioane de dolari despagubire familiei plus o alta operatiune in 1986 complect ratata etc

      https://www.haaretz.com/magazine/.premium.MAGAZINE-mossad-s-failed-operation-in-djibouti-revealed-1.8291460
  • -1 (13 voturi)    
    ...bibi.. (Joi, 14 ianuarie 2021, 17:28)

    gdcos [utilizator]

    Bibilou isi rezolva astfel impasul cu alegerile. Simplu si la obiect: mai omoram niste iranieni si gata, voteaza prostimea.
  • -3 (7 voturi)    
    Ca un ultim gest al mandatului sau, (Joi, 14 ianuarie 2021, 19:41)

    TheFreeOne [utilizator]

    Inainte sa fie inlocuit de Biden si plasat in arest, Trompa prezidente va intinde mana catre butonul rosu.