Lech Walesa: Sunt falit. Nimeni nu va primi cadouri din partea mea anul acesta

de DG     HotNews.ro
Vineri, 25 decembrie 2020, 16:19 Actualitate | Internaţional


Lech Walesa
Foto: AGERPRES
Fostul preşedinte polonez Lech Walesa susţine că este falit şi nu poate face cadouri anul acesta, relatează vineri dpa, citată de Agerpres.

"Nimeni nu va primi cadouri din partea mea anul acesta pentru că sunt falit", a declarat laureatul Premiului Nobel pentru pace (1983) pe canalul de televiziune Polsatnews.

Walesa (77 de ani) a explicat că deşi în anii trecuţi a călătorit mult şi a câştigat bani din prelegeri, acum acele vremuri s-au dus.

El a făcut astfel referire la pandemia cu noul coronavirus. "Au fost vremuri când am avut bani, pe urmă i-am cheltuit. Acum sunt aici cu buzunarele goale", a spus fostul lider al sindicatului Solidaritatea (1980-1990).

Walesa a jucat un rol-cheie în căderea regimului comunist în Polonia, ulterior devenind preşedintele ţării central-europene, între 1990 şi 1995.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13018 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    eee, hai... (Vineri, 25 decembrie 2020, 17:13)

    real didi [utilizator]

    pensie de sudor, pensie de fost presedinte, peste un milion de dolari premiul nobel si spune ca e falit?
    • +5 (7 voturi)    
      electrician, nu sudor (Vineri, 25 decembrie 2020, 19:32)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui real didi

      pe santier naval, probabil asta te-a derutat
  • +4 (16 voturi)    
    Boierule (Vineri, 25 decembrie 2020, 17:28)

    quq [utilizator]

    Asa a fost din todeauna, Ciocoii vechi si noi (Nicolae Filimon). Ai fost nou, dar acum esti vechi.
  • +4 (12 voturi)    
    Păi nu are vreo pensioară specială, ceva? (Vineri, 25 decembrie 2020, 17:39)

    Nyk1 [utilizator]

    Doar este legendarul lider al sindicatului Solidaritatea, primul președinte polonez ales democratic!
    • +8 (12 voturi)    
      polonez, nu roman (Vineri, 25 decembrie 2020, 19:34)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      nu s-a nascut unde trebuia......dar stai, noi nu am fost solidari, ci turnatori
    • +11 (13 voturi)    
      Dacă era la noi ar fi avut: (Vineri, 25 decembrie 2020, 19:48)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      - pensie electrician
      - pensie specială de revoluționar
      - pensie persecutat politic
      - pensie specială de fost presedinte
      - pensie specială de parlamentar
  • +4 (6 voturi)    
    Va mai aduceți aminte bancul? (Vineri, 25 decembrie 2020, 19:56)

    tedycv [utilizator]

    Un șoricel si un elefant merg impreuna pe un drum prăfuit din Africa. Uitându-se in urma, șoricelului exclama: vaaai, ce mult praf facem!
  • +3 (5 voturi)    
    Una e sa fii sarac,,, (Vineri, 25 decembrie 2020, 21:37)

    Mihail. [utilizator]

    ...si cu totul altceva e sa fii falt. Chiar daca ai in buzunar aceeasi suma de bani.
  • +5 (5 voturi)    
    Faimosul banc al lui Walesa (Vineri, 25 decembrie 2020, 21:37)

    Zapateado [utilizator]

    Spus la o adunare electorala pe cand candida la presedintie: Am o veste buna si una proasta. Vestea buna e ca mai traieste mama lui Lenin. Vestea proasta e ca e insarcinata.
  • 0 (2 voturi)    
    Niciodata (Sâmbătă, 26 decembrie 2020, 12:25)

    IpseAnton [utilizator]

    Niciodata nu am sa uit gestul de fronda si dispret la adresa comunistilor cind a semnat acordul cu un creion urias luat de la un talcioc.
    https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Ftwitter.com%2Fanneapplebaum%2Fstatus%2F903173449589383168%3Flang%3Dca&psig=AOvVaw3hNOekpoe0VL1dTbAMQJ1q&ust=1609064679063000&source=images&cd=vfe&ved=2ahUKEwiMyZmWt-vtAhVQyKQKHd4zC_cQjRx6BAgAEAc.