”Decizie jalnică” Ucraina, criticată dur de Ungaria

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 27 octombrie 2020, 9:53 Actualitate | Internaţional


Szijjarto Peter
Foto: UDMR
Ministrul de externe de la Budapesta a spus marți că decizia Ucrainei de a interzice intrarea a doi oficiali guvernamentali ungari din cauza amestecului în alegerile locale este ”jalnică și o prostie”, transmite Reuters.

Într-un mesaj video pe pagina sa de Facebook, Peter Szijjarto a afirmat că Ungaria nu a primit încă o înștiințare oficială privind interdicția ucraineană.

Ministerul de externe din Ucraina a spus luni că a înmânat ambasadorului ungar o notă de protest privind o propagandă politică făcută de oficiali ungari în favoarea unui partid care a contestat alegerile locale ce au avut loc duminică în Ucraina.

În clip Szijjarto a salutat victoria candidaților ungari în alegerile locale din Ucraina, spunând că acest lucru înseamnă că poziția minorității ungare va trebui luată în considerare în viitor în regiunea din apropierea graniței cu Ungaria.

El a spus că Ucraina a luat măsuri ”neprietenoase” față de Ungaria, prin convocarea ambasadorului său și interdicția aplicată celor doi oficiali ungari.

”În acest mod Ucraina transmite mesajul că a renunțat la sprijinul Ungariei pentru eforturile sale de integrare euroatalntică”, a declarat Szijjarto, nefiind prima oară când Budapesta dă de înțeles că poate bloca intrarea Ucrainei în NATO.

Cele două țări s-au certat de mai multe ori în ultimii ani din cauza – spune Budapesta – a diminuării drepturilor celor 150.000 de etnici ungari de a-și folosi limba maternă, mai ales în educație.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2336 vizualizari

  • +7 (21 voturi)    
    Trupa lui Orban de la Budapesta... (Marţi, 27 octombrie 2020, 10:04)

    Cataleya [utilizator]

    ...gaseste mereu motive de scandal.

    Se pare ca, in ultima vreme, pe unguri nici nu-i mai intereseaza ca pierd pe toata linia, fiecare disputa, indiferent cu cine.
    Scandal sa fie!
  • +3 (17 voturi)    
    Placute Suedeze pt Orban (Marţi, 27 octombrie 2020, 10:53)

    Adi_rus [utilizator]

    Bravo Ucrainei. Asa trebuie sa faci cu o tara corupta, ipocrita si mincinoasa ca si Ungaria care pe deasupra e si agentul acoperit a lui Putin in UE. Toata admiratia pt guvernul lui Zelinski.

    Si cum raspund loserii astia de unguri? Cu santaj. Ca nu-i mai sprijina cu integrarea in NATO. Praf in ochi. Oricum Ucrainei i s-a spus ca nu va fi bagata in NATO chiar de catre americani si nemti, deci n-au nimci de pierdut.

    Bravo Ucraina!!! Bravo de 1000 de ori. Asa trebuie procedat cu toti cateii lui Viktor Orban.
  • -1 (17 voturi)    
    mda (Marţi, 27 octombrie 2020, 10:58)

    martel55 [utilizator]

    de romanii din Ucraina are cneva grija? poate ar fi ine sa se declare magiari, ca asa sigur le va apara cineva drepturile
  • -3 (13 voturi)    
    Hungary.. (Marţi, 27 octombrie 2020, 11:04)

    arpi [utilizator]

    Ucraina a raspuns cu aceiasi moneda.... Doar Romania tace la toate provocarile venite de la Budapesta..
    • +5 (7 voturi)    
      poate .... (Marţi, 27 octombrie 2020, 12:43)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      ...este contraproductiv sa tot ii bagi in seama pe trepadusii maghiari ,cand mananca castane sa se puna bine cu Orban al lor !!!! Dar deexemplu au primit ,cand a fost necesar , un dos de laba de la presedintele Iohanis atat Orban cat si PSD-ALDE via Dragnea si Tariceanu,de le clantane dintii in gura si acum !!!!
  • +3 (11 voturi)    
    zau ca .... (Marţi, 27 octombrie 2020, 11:24)

    asada [utilizator]

    ...prinsi cu ocaua mica ungurii prin felul lor mizerabil de a face politica ii apara pe etniciilor din Ucraina si de ori unde in jurul "maretei "lor tarisoare !!?? Impertinenta ministrului lor si de fapt a revansardului Orban este cunoscuta si taxata ca atare de toata lumea !!!
  • +4 (10 voturi)    
    Oficiali (Marţi, 27 octombrie 2020, 11:55)

    Arkantas [utilizator]

    F. bine le-a facut !