VIDEO Dijon, Franța: Incidente violente între comunitatea cecenă și populația de origine magrebiană, guvernul promite un răspuns extrem de ferm

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 16 iunie 2020, 19:58 Actualitate | Internaţional


Lupte de strada in Dijon
Foto: Captura Twitter
Guvernul francez a promis marți "un răspuns extrem de ferm" după mai multe nopți de incidente violente între comunitatea cecenă și locuitorii majoritar magrebieni ai unui cartier din Dijon, un oraș din estul Franței care nu este obișnuit cu astfel de incidente, scrie AFP.

"Vreau să transmit un mesaj foarte clar derbedeilor pe care i-am văzut fluturând arme, indivizilor care au venit aici să comită violențe în Dijon: răspunsul nostru va fi extrem de ferm", a declarat secretarul de stat din ministerul de Interne Laurent Nuñez, venit în oraș pentru a anunța întărirea dispozitivului de securitate după mai multe nopți de tensiune.

Marți seara, "în Dijon vor fi două unități de forțe mobile", respectiv aproape 150 de funcționari sau militari ai jandarmeriei în plus față de efectivele locale, a adăugat el, precizând că "ei vor rămâne atât timp cât va fi necesar".

De patru nopți, Dijon este marcat de tensiuni într-un oraș puțin obișnuit cu acest gen de incidente. Totul a început prin agresarea, în 10 iunie, a unui adolescent din comunitatea cecenă de către traficanți de droguri. Au urmat expediții punitive "total inedite" în acest week-end din partea membrilor acestei comunități în centrul orașului și în cartierul sensibil Grésilles iar patronul unei pizzerii a fost grav rănit prin împușcare.











După trei nopți de violențe, forțele de ordine au dispersat luni seara o grupare de bărbați cu cagule care afirmau că doresc să-și apere cartierul față de aceste violențe.

În Grésilles trăiește o importantă populație de origine magrebiană.

Au fost incendiate pubele și mașini, iar o echipă de ziariști locali și șoferul unei mașini au fost agresați, a precizat prefectura.

Aceste incidente au fost imediat speculate în plan politic, lidera partidului de extremă dreapta Marine Le Pen și șeful stângii radicale Jean-Luc Mélenchon acuzând "haosul", în timp ce Eric Ciotti (dreapta) a evocat "aproape un teatru de război".

Numărul exact de ceceni care locuiesc în Franța este imposibil de determinat deoarece sunt incluși în ansamblul cetățenilor de naționalitate rusă. Foarte mobili, mulți dintre ei sunt regrupați în jurul Parisului, Nisa (Sud-Est) și în estul Franței.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5849 vizualizari

  • -9 (63 voturi)    
    Diversitatea (Marţi, 16 iunie 2020, 20:03)

    cripop88 [utilizator]

    Este punctul nostru forte! Danke, Mutter Merkel!
    Ma mir ca nu va referiti si la astia drept protestatari.
    • +7 (37 voturi)    
      e Franta nu Germania (Marţi, 16 iunie 2020, 21:19)

      dasim [utilizator] i-a raspuns lui cripop88

      dar tu ai obsesie cu Merkel. Stai linistit sta bine in sondaje.
        #showComment()
  • +17 (49 voturi)    
    E problema ca sunt inarmati? (Marţi, 16 iunie 2020, 20:18)

    aramos [utilizator]

    Pai nu ne spun noua apostolii armelor ce bune sunt ele, cum se apara cetatenii de agresiuni etc. Asta si fac acum. Sau problema e ca acum aia cu arme sunt un pic mai bronzati? Aaa....
    • -9 (37 voturi)    
      Majoritatea cetatenilor din lumea iudeo-crestina (Marţi, 16 iunie 2020, 21:45)

      cripop88 [utilizator] i-a raspuns lui aramos

      respecta legea si folosesc armele strict ca mijloc de aparare a familiilor lor, apeleaza la politie in astfel de cazuri si nu incep un razboi de strada pentru a-si rezolva problemele.
        #showComment()
    • -3 (43 voturi)    
      problema e ca in Franta nu e liber la purtat arme (Marţi, 16 iunie 2020, 22:29)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui aramos

      Si totusi pentru infractori nu e o problema.
    • +9 (27 voturi)    
      conservatorii de azi, progresistii de maine (Marţi, 16 iunie 2020, 23:06)

      sorin27 [utilizator] i-a raspuns lui aramos

      daca negrii si musulmanii vor incepe sa se inarmeze... sa vezi atunci conservatorii cum ies la mitinguri sa bage ban la guns :)
        #showComment()
  • -4 (68 voturi)    
    succesul rasunator al multikulti (Marţi, 16 iunie 2020, 20:26)

    mmmircea [utilizator]

    azi, in varianta franceza. Asteptam cu nerabdare noi episoade chiar de la mama Merkel de acasa. Chiar a murit bunul-simt, chiar nu vede nimeni ca aceste comunitati nu se integreaza, din contra se enclavizeaza si se radicalizeaza. Ce facem, crestem viitori teroristi in inima Europei ?
    • +7 (33 voturi)    
      Merkel derangement syndrome (Marţi, 16 iunie 2020, 21:20)

      dasim [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      stai linistit nu creste nimeni teroristi in Europa, dar se pare ca sunt ceva rasisti si extremisti xenofobi.
        #showComment()
    • +5 (23 voturi)    
      Nu s-au integrat ? (Marţi, 16 iunie 2020, 23:23)

      leopol [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      3 sferturi din echipa de fotbal a Frantei e formata din magrebieni.
        #showComment()
  • -7 (61 voturi)    
    Ce frumos.... (Marţi, 16 iunie 2020, 20:40)

    ggiiggii [utilizator]

    EU multiculturala...un triumf rasunator al EU...foarte frumos.
    Magrabieni si Ceceni umbla in haite pe strazi cu sabii si iatagane....
    In germania toti Sirienii si Turcii
    In Italia toti negroteiii...
    Si ne numesc pe noi rasisti si inchisi la minte ca nu ii primim cu bratele deschise sa inceapa sa faca trafic de droguri, sa violeze si sa dea spargeri....ce frumos

    Prefer mizeria si ghiolbanismul din RO la orice ora din zi si noapte fata de Franta, Germania si Italia
    • +3 (39 voturi)    
      nu esti rasist (Marţi, 16 iunie 2020, 21:22)

      dasim [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      doar ca-ti place sa-i numesti negrotei, hoti, violatori, teroristi. E lumea rea ca te numeste rasist, tu esti un baiat finut din albul cel mai pur...
        #showComment()
  • +20 (26 voturi)    
    O regulă foarte simplă (Marţi, 16 iunie 2020, 21:17)

    Nyk1 [utilizator]

    Nu te pui cu cecenii.

    Asta știe să-ți spună oricine din Fed.Rusă.
  • -4 (38 voturi)    
    acum cine e vinovat? (Marţi, 16 iunie 2020, 21:27)

    Crup [utilizator]

    Cand arabii dadeau foc la masini in parcare, cand atacau francezi, treaba era clara: francezii (albi) erau de vina.
    Dar acum, ca se bat minoritarii intre ei, cine e de vina? Mai ales ca si unii si altii sunt puii lui Alah!
    Dificila dilema!
    Ba nu, e simplu! Tot francezii albi sunt de vine, e simplu! :)))
  • -4 (36 voturi)    
    O sa se obisnuiasca! (Marţi, 16 iunie 2020, 22:18)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    "un oraș din estul Franței care nu este obișnuit cu astfel de incidente,"

    Putina rabdare, or sa se obisnuiasca ...

    Celebram diversitatea!
  • -3 (29 voturi)    
    Oau, nici nu zici ca in Franta se intampla astea.. (Marţi, 16 iunie 2020, 22:55)

    filosoful.roman [utilizator]

    Mai degraba par niste scene din Siria controlata de teroristi.

    Oare europenii s-au tampit de tot? Cand o sa le vina mintea la cap si sa opreasca definitiv imigratia musulmana, plus expulzarea tuturor celor cu vederi extremiste?

    Daca nu se va proceda asa, vom vedea in cateva decenii in toata Europa asemenea scene.

    E clar ca acesti oameni nu pot fi integrati si nu pot adopta stilul de viata european. In acest caz, sa fie lasati in tarile lor sa isi faca de cap acolo, daca atata pot.
  • +7 (9 voturi)    
    interesant (Miercuri, 17 iunie 2020, 0:01)

    sile1 [utilizator]

    Interesant mesajul scris pe usa ,probabil a, unui magazin ( vezi.vid.nr.5 ) si anume :

    -VIVE LA RUSSIE !

    Daca cumva e scris de ceceni ,as crede 99% ca da,atunci ma intreb ce cauta ei in Franta daca apreciaza Rusia ?

    Pe de alta parte modul violent in care se comporta ne poate explica si de ce au avut probleme rusii cu ei iar acest lucru poate fi exploatat propagandistic.
  • +17 (19 voturi)    
    La Dijon... (Miercuri, 17 iunie 2020, 6:00)

    maiorulmura [utilizator]

    le-a sărit muștarul
  • -5 (13 voturi)    
    hehehehe (Miercuri, 17 iunie 2020, 10:51)

    martel55 [utilizator]

    asta e viitorul adus de diversitate, asta va fi Europa viitorului, nu vor mai lupte intre state 9aproape desfiintate) ci intre comunitati, asa ca in Evul mediu
  • -3 (15 voturi)    
    şi toate conflictele mocnite sau explicite (Miercuri, 17 iunie 2020, 11:00)

    let_s_twist_again [utilizator]

    între diverse rase dintr-o europă tot mai metisă vor duce inexorabil spre apariţia unui nou hitler...
    • +3 (13 voturi)    
      Probleme Weimar, solutie Weimar (Miercuri, 17 iunie 2020, 12:49)

      patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

      Progresistii genereaza probleme ca in Republica de la Weimar, apoi se vor minuna cand vor incasa o solutie ca si pt. Republica de la Weimar.
        #showComment()