Un carnaval cu tentă antisemită a fost organizat într-un oraș belgian, organizatorii afirmând că este doar ”de amuzament”

de Lupu Vlad-Andrei     HotNews.ro
Luni, 24 februarie 2020, 23:01 Actualitate | Internaţional


​Carnavalul din Aalst (Alost)
Foto: Wikimedia Commons
​Orașul belgian Aalst a organizat la sfârșit de weekend o paradă în cadrul unui vechi festival. Printre costumele de la paradă și-au făcut loc caricaturi ale unor evrei ortodocși purtând pălării uriașe din blană, cu nasuri lungi și costume de muște, scrie BBC. ​

Israelul, mai multe grupuri de evrei sau prim-ministrul Sophie Wilmès sunt printre cei care condamnă evenimentele de la sfârșitul săptămânii trecute. Mulți dintre critici consideră compararea evreilor cu muște un act de antisemitism pentru că naziștii le spuneau des evreilor că sunt niște ”paraziți”.

Purtătorul de cuvânt din Aalst a declarat că ceea ce s-a întâmplat a fost doar o glumă. El a adăugat că evenimentul a fost menit să susține libertatea de exprimare, neavând intenția de a ofensa pe nimeni. Totodată festivalul este unul cu tradiție și este cunoscut pentru felul în care satirizează diferite aspecte din societate.

Aalst se află la 31 de kilometri de Bruxelles, în inima Europei. Orașul este condus de un partid naționalist ce dorește independența Flandrei.

Orașul a fost ținta criticilor și după parada de anul trecut. Chiar Unesco a scos orașul de pe lista Locuri din Patrimoniul Mondial în decembrie. La parada de anul acesta, Unesco a fost satirizat de către participanții la paradă.

Unii participanții s-au costumat chiar cu uniforme SS, chiar dacă peste 25 de mii de evrei au fost deportați din Belgia în Al doilea război mondial.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4720 vizualizari

  • -2 (28 voturi)    
    asa a inceput si in 1933 cu glume cica ..... (Luni, 24 februarie 2020, 23:40)

    viziru [utilizator]

    asa a inceput si in 1933 cu glume cica .....
    • +4 (16 voturi)    
      Hai sa nu exageram... (Marţi, 25 februarie 2020, 3:26)

      Alex735 [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      Suntem in 2020, lumea are Internet, nu mai e chiar asa de prostit ca pe vreme FSN-ului lui Iliescu.
  • -6 (12 voturi)    
    evreii ar (Luni, 24 februarie 2020, 23:45)

    Kosmos [utilizator]

    Sa plece in tara lor pt ca asa vor evreii conservatori .ii rascumpara sau ii forteaza prin actiuni de genul asta
    • +2 (2 voturi)    
      ! (Marţi, 25 februarie 2020, 13:12)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Asa se vede numai din @Kosmos-ul D-voastra....
      • 0 (2 voturi)    
        nu eu am spus-o (Marţi, 25 februarie 2020, 16:42)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        Bibi ii vrea inapoi si reuseste
        • 0 (0 voturi)    
          Da, sau Nu?! (Miercuri, 26 februarie 2020, 13:43)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

          1 - Dv. ati spus ca "asa vor evreii conservatori", dar nu explicati de ce numai acest segment...

          2 - Bibi este trecator, dar cand Dv afirmati ca "evreii ar trebui sa plece in tara lor...", aceasta este o declaratie FOARTE Provocatoare: atat fata de Mahmud Abbas, cat si a 'militantilor' din Gaza....care NU recunosc acea 'tara a lor', despre care Dv ati pomenit!

          3 - Exista si posibilitatea sa spuneti ca ati vrut sa transmiteti 'ceva', insa din GRABA a iesit altceva...

          Dar, in niciun caz, nu puteti face 'pasul inapoi' adaugand, in acest fel, un NOU neAdevar, prin declinarea copilareasca:
          "NU EU AM SPUS_O", caci in acest fel @Kosmos-ul Dv isi va pierde credibilitatea...

          PS
          Sfatul meu este sa NU va grabiti de a da 'verdicte' fara sa aprofundati un anumit subiect.
  • +13 (23 voturi)    
    Evreii va evreii (Luni, 24 februarie 2020, 23:58)

    Amerlocu [utilizator]

    Ma intreb ce se intampla daca profetul Mahoned ar fi participat si el la parada cu sotia lui de 6 ani Aysha.
    • +9 (15 voturi)    
      Ar fi fost violenta (Marţi, 25 februarie 2020, 2:18)

      minup [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      automobile sparte,magazine distruse,incendii in toata Europa, chiar victime.Presa de stanga ar fi strigat persecutie.Musulmanii nu accepta glume cu Profetul.
    • -2 (10 voturi)    
      fake news (Marţi, 25 februarie 2020, 11:44)

      larnaka [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Mohamend n-a avut sotie de 6 ani.
      • 0 (8 voturi)    
        E cât se poate de adevărat (Marţi, 25 februarie 2020, 14:31)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui larnaka

        O chema Aiișa. Profetul ce avea pe atunci peste 50 de ani s-a îndrăgoastit de ea văzând-o jucându-se în fața cortului familiei ei. A cerut-o de nevastă și a luat-o la el Confrom mărturiilor Aișei profetul totuși n-a dezvirginat-o până ce ea n-a făcut 9 ani.

        Aișa alături de Mohamed sunt figuri pivotale în Islam.
  • +4 (10 voturi)    
    Aceeasi poveste (Marţi, 25 februarie 2020, 9:05)

    PureWhite [utilizator]

    Tot timpul poporul inventat, alesii lumii se plang. Asta au facut mereu...pe langa furaciune, alimentarea razboaielor si minciuni
    • -2 (2 voturi)    
      Despre pastrama, vin si mititei! (Marţi, 25 februarie 2020, 13:10)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui PureWhite

      Ati castigat DOUA filme ca Premiu!

      1 - Iata un cantec in Original. din 1947] – 6 minute
      Aaron Lebedeff - 'Roumania Roumania!'

      https://www.youtube.com/watch?v=vuj-qjyUjxY

      2 – Si o Noua versiune cu ‘Yiddish Choral Music’
      Versuri originale și melodie: Aaron Lebedeff (1873-1960)

      https://www.youtube.com/watch?v=XoRKjL98qYY

      Deci, descrierea unei tari frumoase si a meniurilor specific: mamaliga, pastrami, carnati, etc

      Asadar, daca veti viziona aceste filmulete veti intelege ceva mai bine situatia
  • 0 (4 voturi)    
    Carnavalul din Aalst (Marţi, 25 februarie 2020, 19:50)

    Aalst [utilizator]

    Domnule Lupu Vlad verificati daca datele sunt reale la articolele pe care le scrieti ? Vreau sa va spun ca aceasta parada de care vorbiti in articol este de fapt Carnavalul din Aalst care este la cea de-a 92 editie anul acesta. Carnavalul sarbatoreste inceperea postul de Paste si in cele 3 zile cat tine participantii se distreaza la nebunie, grupurile oficiale satirizeaza personajele politice, evenimentele de actualitate si tot ce le trazneste prin minte. Anul trecut a fost in cortegiu o iluzie la anul sabatic unde comunitatea evreiasca s-a simtit ofensata si Unesco a amenintat cu scoaterea de pe lista a Carnavalului. Primarul orasului a cerut in numele locuitorilor sa fie scos, ca sa se poata sarbatori ca in alti ani fara sa se dea explicatie de ce . Anul acesta carnavalistii au avut inspiratie in alegerea temei de Carnaval avand la baza evenimentele de anul trecut. Grupul de care vorbiti in articol a reprezentat zidul plangerii din Erusalim si au fost deghizati in furnici si nu muste cum mentionati dvs. Nu este nicidecum vorba de antisemitism cum vor multi sa ne facem sa credem. Va invit la anul sa participati la eveniment. Eu locuiesc de 25 de ani in Aalst si nu am avut niciodata probleme cu locuitorii orasului !