Corespondență din Germania

Ungaria investește masiv în tehnică militară de luptă germană

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Duminică, 29 decembrie 2019, 16:40 Actualitate | Internaţional


Tancuri Leopard
Foto: Wikimedia Commons
Companiile germane de apărare au primit, în 2019, autorizații pentru exporturi în valoare de aproape 8 miliarde de euro, după ce, în ultimii trei ani, cifrele scăzuseră simțitor. Opoziția din Parlamentul german se arată indignată, deoarece aceasta înseamnă o creștere cu 65% față de anul anterior. Campioană la importurile de tehnică militară și armament din Germania este Ungaria, care anul acesta a investit în acest scop impresionanta sumă de 1,77 miliarde euro.

  • Export record
După o scădere timp de trei ani, exporturile de arme aprobate de guvernul federal german au atins cifre de vârf în 2019. Recordul anului 2015 tocmai a fost depășit, la 15 decembrie înregistrându-se 7,95 miliarde de euro. Acest lucru rezultă din răspunsurile Ministerului Economiei german, la solicitarea venită din partea partidelor de opoziție Stânga și Verzi, care au fost transmise agenției germane de știri DPA.

Față de 2018, aceasta înseamnă o creștere de 65%, încă înainte de sfârșitul anului. Cele mai ample livrări au fost aprobate către Ungaria, (1,77 miliarde de euro), urmată, la distanță, de Egipt (802 milioane euro) și SUA (483 de milioane de euro).

După anul record 2015, cu autorizații de export de armament în valoare de 7,86 miliarde euro, între timp a existat, în Germania, o continuă tendință descendentă. Cu toate acestea, de la începutul anului 2019, curba a crescut din nou. Cu o valoare de 5,3 miliarde de euro, în jumătate din an, autorizațiile de export depășiseră deja bilanțul întregului an precedent.

  • Armament pentru partenerii UE
Forțele armate maghiare trec de la fostul model de tanc sovietic, T-72, la cea mai modernă versiune a tancului de luptă german, Leopard. Această decizie a dus la o uriașa comandă pentru compania müncheneză, Krauss-Maffei Wegmann (KMW).

Ungaria își modernizează acum forțele armate cu ajutorul tehnologiei occidentale. Pană în prezent, armata țării vecine are în dotare tancuri blindate de luptă de tip T-72 și obuze din fosta Uniune Sovietică. În viitor, tancurile de luptă germane de cel mai modern tip, Leopard 2 A7. ca și obuzierele PzH 2000, se vor afla în dotarea forțelor armate maghiare.

După cum a transmis compania germană de armament, Krauss-Maffei Wegmann (KMW), la 19 decembrie a fost semnat un contract pentru livrarea a 44 de tancuri nou fabricate și a 24 de obuziere noi. Ungaria achiziționează, de asemenea, 12 tancuri Leopard 2 A4 folosite, din stocurile companiei KMW, în scopuri de instruire.

Deși compania germană nu a oferit presei informații cu privire la termenele de livrare, o comandă similară din Qatar, în 2013, a fost livrată doi ani mai târziu.

Echiparea forțelor armate ale Ungariei, ca țară NATO și UE, este considerată un paradox militaro-tehnic, deoarece aceasta ar mai dispune, în dotare, de tancuri T-72. Există informații contradictorii despre numărul exact de tancuri de tip sovietic din depozitele maghiare, scrie presa germană. Experții citați apreciază că ar mai exista în jur de 30 de tancuri T72 operaționale și 17 obuziere. În 2005, Ungaria vânduse deja Irakului, o parte din principalele sale tancuri de luptă.

După cum se precizează în comunicarea Krauss-Maffei Wegmann, citată de Welt.de, Ungaria caută acum și „apropierea europeană” în ceea ce privește echipamentele forțelor sale terestre. Proiectul este „un pas suplimentar ,către o mai mare inter-operabilitate între armatele europene”.

  • SIPRI despre „amenințarea rusească”
Potrivit Institutului Internațional pentru Cercetări de Pace din Stockholm (SIPRI), mai multe țări din Europa Centrală și de Est au înregistrat creșteri mari ale cheltuielilor militare, în 2018. Cheltuielile Poloniei au crescut cu 8,9%, la 11,6 miliarde dolari, în timp ce cheltuielile Ucrainei au crescut cu 21%, pană la 4,8 miliarde dolari. În 2018 au crescut și cheltuielile Bulgariei, Letoniei, Lituaniei și României (variind între 18% și 24%).

„Creșterile din Europa Centrală și de Est se datorează, în mare parte, percepțiilor unei amenințări din partea Rusiei”, a declarat Pieter Wezeman, cercetător principal în cadrul programului SIPRI AMEX. „Acest lucru se întâmplă, deși cheltuielile militare rusești au scăzut, în ultimii doi ani.”

Cheltuielile militare ale Rusiei au scăzut cu 3,5% anul trecut, față de 2017, atingând 61,4 miliarde dolari. Astfel, Rusia s-a situat pe locul al șaselea în lume, după SUA, China, Arabia Saudită, India și Franța, care au cumulat, împreună, 60% din cheltuielile militare globale.

Cheltuielile militare ale SUA au crescut anul trecut, pentru prima dată, din 2010, în timp ce cheltuielile Chinei au crescut, pentru al 24-lea an consecutiv. Cheltuielile militare mondiale s-au ridicat la 1.822 miliarde dolari în 2018, ceea ce reprezintă o creștere de 2,6 la sută față de 2017, potrivit noilor date ale Institutului Internațional de Cercetare pentru Pace de la Stockholm.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















12230 vizualizari

  • -8 (46 voturi)    
    o tampenie (Duminică, 29 decembrie 2019, 16:53)

    Kosmos [utilizator]

    Rusia nu invadeaza ci corupe politicieni , personalitati si fete bisericesti care actioneaza impotriva romanilor dar in favoarea Rusiei
    • +21 (37 voturi)    
      Da, da, n-au invadat Crimeea!!! (Duminică, 29 decembrie 2019, 17:16)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Tu crezi ca astia isi schimba Naravul???
      • -3 (13 voturi)    
        Ucraina este o exceptie (Duminică, 29 decembrie 2019, 20:05)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Din cauza trecutului. In Ucraina avem un genocid comis de rusi si evrei in peripada lui Stalin care se vrea uitat
      • -10 (12 voturi)    
        . (Duminică, 29 decembrie 2019, 20:14)

        Moarte-democratiei-reprezentative! [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        invada vt [At: GHEREA, ST. CR. III, 313 / Pzi: ~dez / E: it invadare] 1 A intra într-o țară sau pe un teritoriu străin, prin forța armelor, prădând și pustiind Si: (înv) a călca, a cotropi, a năvăli. 2 (Fig) A pune stăpânire pe ceva sau pe cineva Si: a copleși, a cuprinde. 3 (D. plante și animale dăunătoare) A se întinde în număr mare pe o suprafață, producând mari pagube Si: a năpădi.

        https://dexonline.ro/definitie/invada

        Exact despre "invazie" a fost vorba... :

        https://en.m.wikipedia.org/wiki/2014_Crimean_status_referendum
      • -3 (15 voturi)    
        Rachetele antitanc distrug orice tanc! (Duminică, 29 decembrie 2019, 20:56)

        Argon [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Ori tancuri rusești T-72 ori modele noi germane Leopard tot aia este. Ungaria arunca bani degeaba. S-a văzut în 2006 ce s-a întâmplat cu tancurile israeliene Merkava care au intrat în Liban. Au fost decimate de rachete antitanc rusesti.
    • +7 (27 voturi)    
      Corecție: cumpără, nu corupe. (Duminică, 29 decembrie 2019, 17:17)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Ei sunt deja corupți, dar corupți până-n măduva oaselor, nu așa, la suprafață, ca toți mămăligarii!
    • +7 (13 voturi)    
      sigur ca da (Duminică, 29 decembrie 2019, 20:28)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Asa si cu cei peste 10 000 de civili ucisi de rusi in estul Ucrainei in ultimii ani. Atata de tare i-a corupt ca i-a ucis pe loc. Dar deh, nu erau decat niste amarati de ucrainieni, nu niste arabi sau negrii, asa ca presa occidentala nu a facut caz de asta.
      • -7 (11 voturi)    
        Baga bine la cap: (Luni, 30 decembrie 2019, 0:06)

        Matrix-4 [utilizator] i-a raspuns lui Crup

        Cei 10000 de civili ucisi in estul Ucrainei au fost RUSI si au fost ucisi de ARMATA Ucrainiana!
  • -4 (14 voturi)    
    Totdeauna Austria, Germania au iubit Ungaria (Duminică, 29 decembrie 2019, 17:26)

    Entiu [utilizator]

    Excentricul politician rus, Vladimir Jirinovski, a vorbit anul trecut despre o revenire a teritoriilor româneşti la statul român:
    „În componenţa României au intrat mereu Bucovina şi Basarabia. Trebuie înapoiate. Rusia le-a luat de la Hitler înainte de război pentru a opri în acest fel trupele germane mai departe de hotarele ţării. Dacă germanii nu ar fi avansat spre est, noi nu am fi luat acest pământ şi am fi avut Polonia cea mare, Ungaria mare şi România mare. Prin urmare, este necesar să cedăm înapoi ce le aparţine românilor, ungurilor şi polonezilor”
    Aceste declaraţii nu trebuie puse doar pe seama excentricităţii lui Jirinovski, el fiind de multe ori unealta Kremlinului în a propune diferite trocuri pe uşa din dos a diplomaţiei.
  • -19 (43 voturi)    
    muy bien amigos! (Duminică, 29 decembrie 2019, 18:14)

    Cactus Jack [utilizator]

    Romania cumpara vechiturile americane la preturi fabuloase, iar Ungaria cumpara cele mai moderne germane. in fond tot la preturi uriase. Oare care are dreptate? Kurzii s-au cam lamurit de prietenia cu uncle Sam.
    • +7 (33 voturi)    
      Fii tu preten cu mujinii (Duminică, 29 decembrie 2019, 18:40)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      Si lasa-ne in pace!!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Stii ce m-a distrat mereu la trolii rusi? (Luni, 30 decembrie 2019, 12:21)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      Nick-urile americane! :)))
  • -1 (23 voturi)    
    40 de tancuri Leo (Duminică, 29 decembrie 2019, 19:17)

    Rahan5 [utilizator]

    Leo noi si 12 vechi !. :-))))
    Asta inseamna ca ,,Ungaria investește masiv în tehnică militară de luptă germană" ?
    Astea nu ajung nici pentru o parada serioasa !
    A ,,investii masiv in tancuri" inseamna de la 1000 de bucati in sus !
    Numai intre vara lui 1939 si vara lui 1941 URSS a produs vreo 6000 de tancuri !. Fara nici un fel de ,,export".
    Toate pentru folosinta .....proprie !.
    • -3 (15 voturi)    
      URSS (Duminică, 29 decembrie 2019, 20:48)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      In 1945 bolsevicii rusi produceau 40 tancuri /ora in Siberia . Fratii lor din SUA produceau 5 bombe atomice pe saptamana. In 1949 au inceput si rusii bolsevici sa fabrice bombe atomice
      • -2 (14 voturi)    
        Pai (Luni, 30 decembrie 2019, 0:17)

        Matrix-4 [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        de vreme ce un an are 8760 de ore, inseamna ca rusii au produs in 1945, 350400 de tancuri! Cam mult! Iar 'fatii" americani au avut in '45 TREI bombe atomice cu totul! Una a explodat in Nevada ca experiment, una la Hirosima si una la Nagasaki! Daca ar mai fi avut, nu s-ar fi jenat sa le foloseasca in Europa cotra rusilor!
        • +2 (2 voturi)    
          corectare (Luni, 30 decembrie 2019, 10:38)

          Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Matrix-4

          40 tancuri /zi..
      • +7 (7 voturi)    
        rusii erau prea prosti in domeniul (Luni, 30 decembrie 2019, 9:53)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        fisiunii atomice ca sa fabrice ei bombe atomice de unii singuri. Planurile le-au furat de la britanici iar prima mostra de uraniu imbogatit au furat-o de la americani (adica furt la propriu, facut de un colonel GRU). Apoi au tocmit 2 savanti gemrani (sot si sotie) ca se le duca treaba la bun sfarsit si sa fabrice bomba pe bune. Dupa ce sovieticii au detonat prima bomba atomica in 1949, au fost electrocutati pe un scaun electric, ca nu mai aveau nevoie de ei.
        Apoi sovieticii au furat planurile avionului B17 de la americani, ca sa poata detona bomba atomica peste Europa occidentala, daca era cazul/
        Toata istoria militara sovietica se bazeaza pe furt.
        • +3 (5 voturi)    
          asta i buna (Luni, 30 decembrie 2019, 10:39)

          Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Si americanii au furat de la nemti .iar nemtii de la extraterestri
          • +1 (1 vot)    
            bomba atomica e creatie americana (Luni, 30 decembrie 2019, 13:56)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

            Nu e furata, cum s-au furat secretele rachetei V2, spre exemplu.
            Nemtii nu au avut program nuclear militar, ci doar civil (celebra apa grea pe care au distrus-o englezii). In schimb, la imboldul lui Albert Einstein (E=mc2), presedintele Roosvelt a aprobat programul nuclear american.
            Amercianii sunt primii care au creat bomba atomica, In schimb programul spatial si rachetele au fost furate de la nemti (von Braun)
        • +1 (3 voturi)    
          asta e versiunea (Luni, 30 decembrie 2019, 10:58)

          Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Oficiala sau neoficiala?
          In 45 SUA au testat peste 1000 de bombe atomice
          • -1 (1 vot)    
            e versiunea neoficiala (Luni, 30 decembrie 2019, 13:53)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

            spusa dupa revolutie. Rusii au furat secretul bombei atomice si planurile b17 cu ajutorul spionilor.
            Chiar si asa, prima bomba atomica sovietica a fost detonata abia in 1949.
    • +7 (17 voturi)    
      greu ce aritmetica.. (Duminică, 29 decembrie 2019, 21:18)

      gica_ultra [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      1. urss se pregatea de razboi (avusese ceva conflicte mai mici : vezi cel cu finlanda) ;
      2. compari asuprafata ungariei cu cea a urss ?!?!
      nici turcia nu are "peste 1000 de tancuri" leopard ....

      noapte buna !
  • +16 (20 voturi)    
    Ii spargem cu pensiile noastre speciale! (Duminică, 29 decembrie 2019, 20:29)

    Crup [utilizator]

    La o adica, in cazul unui conflict, noi ii spargem cu pensiile noastre speciale! :))) Multumim partidului iubit, PSD! Si noi, si ungurii, si rusii.... :))))
    • +9 (11 voturi)    
      adevarat (Luni, 30 decembrie 2019, 0:53)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      ce armata de ocupatie si-ar permite o armata de bugetari, asistati si pensionati speciali ca la noi care sa se apuce sa-si apere drepturile? armata noastra e o gluma pe linga ei.
      • +2 (6 voturi)    
        nu stiu cu ce armata ne compari (Luni, 30 decembrie 2019, 9:56)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

        insa armata romana e categoria I lux pe langa armata ungara. Singura armata din Europa de est mai buna decat a Romaniei este cea a Poloniei (si a Rusiei, bine inteles).
        Ungurii au o armata de 2 bani, in caz de razboi pot ridica maximum o brigada de infanterie operationala. Nu se compara cu Romania, care are 48 000 soldati.
      • +1 (1 vot)    
        eh (Luni, 30 decembrie 2019, 14:06)

        codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

        pai cine s-ar pune cu asa armata? am pierde instant, desigur, dar dusmanii se vor gandi de doua ori inainte, ca daca e sa castige trebuie sa aiba grija de invinsi...
  • -5 (7 voturi)    
    deci asa (Luni, 30 decembrie 2019, 9:23)

    Toni_Romania [utilizator]

    1-Deci HU e... cu rusii,nu?
    2-Tehnica germana probabil noua, nu de la casari cum cumpara Ro de 25 de ani.
  • -2 (4 voturi)    
    2 miliarde nu e mult (Luni, 30 decembrie 2019, 11:38)

    V. Istina [utilizator]

    Ungaria vrea sa-si reinnoiasca tot “parcul” de tancuri. Romania incearca sa tot investeasca de ceva vreme in reinnoirea si updatarea sistemelor de lupta cu cele ale Nato. Cu sume mult mai mari. Asta e un efort pe care o tara ca a noastra trebuie sa-l faca constant, timp de generatii. Reitroducerea serviciului militar obligatoriu, alternativ serviciu public pt cei care nu vor militarie e o resursa pe care statul roman ar trebui sa o reconsidere serios. Ori macar sa deschida usile pentru voluntari si rezervisti.
    • +2 (4 voturi)    
      ba eu nu sunt de acord cu reintroducerea (Luni, 30 decembrie 2019, 13:51)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      stagiului militar obligatoriu: in Romania ar fi pierdere de timp. Pe timpul lui Ceausescu militarii in termen erau folositi ptr diferite munci in favoarea cuplului Ceausescu, iar dupa revolutie erau folositi ptr diverse munci in favoarea ofiterilor din unitate (lucru si mai grav). Adica militarii care au facut armata dupa revolutie nu au mai dat cu sapa ptr popor, au dat cu sapa ptr d-l colonel si d-l general din unitatea de care apartineau.
      • 0 (0 voturi)    
        Daca in Elvetia e obligatoriu, in Romania nu ne trebe? (Luni, 30 decembrie 2019, 17:10)

        V. Istina [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Daca in comunism o resursa importanta a fost folosita abuziv si aberant, nu inseamna ca nu avem nevoie de ea.

        In multe tari tanarul adult munceste ori lucreaza pt armata ori stat (servicii sociale, administratie... etc) contra cost- e drept nu mult, insa nici gratis-in jur de cateva luni pana la un an. In Israel si femei si barbati. E o experienta care deschide drumul spre viata adulta si ii ajuta sa inteleaga cat de fragila poate fi o comunitate. Si sa fie mai aspri cu slujbasii statului, pt ca stiu ce inseamna asta.
        • 0 (0 voturi)    
          mai e mult .... (Marţi, 31 decembrie 2019, 12:05)

          gica_ultra [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

          pana departe. in IL barbatii 3 ani si femeile 2 ani dar : sunt intr-o stare permanenta de razboi.
          ref Elvetia: cand nivelul meu de trai va fi similar ca al unui cetatean elevtian: ma duc cantand la oaste ! de ce este obligatoriu in Elvetia serv militar ? au aflat ca nu e suficient sa te declari neutru: neutralitatea costa . au una din cele mai bine dotate si instruite armate, buncare sapate in munti ptr a adaposti avioane chiar si in cazul unui atac nuclear, isi pot sigila toate tunelurile prin apasarea unui buton si, probabil nu stiai, dupa efectuarea stagiului militar, recrutul pleaca acasa cu tot echipamentul militar (inclusiv pistolul mitraliera) : statistic au cea mai mare densitate de arme pe cap de locuitor (depasind lejer SUA) . tu ai vedea asa ceva in RO ??
    • +1 (1 vot)    
      extraveral .. (Luni, 30 decembrie 2019, 16:25)

      gica_ultra [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      HU face un serviciu DE . auzi: parc de tancuri : 40 bucati. tancul e un vector ofensiv: pe cine intentioneaza HU sa atace ? RO, cu frontiera maritima + frontiera cu UA are avea scuze dar HU ....