Forțele americane din nordul Siriei au primit ordinul de a părăsi țara (responsabil american)

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 14 octombrie 2019, 17:51 Actualitate | Internaţional


Manbij, Siria
Foto: Wikipedia
Cei circa 1.000 de soldați americani amplasați în nordul Siriei au primit ordinul de a părăsi țara, a declarat luni pentru AFP un oficial american care a preferat să-și păstreze anonimatul.

"Executăm acest ordin", a spus el, subliniind că retragerea privește "toți" militarii amplasați în Siria, "cu excepția celor care se află la Al-Tanf", o bază controlată de circa 150 de militari americani în sudul țării.

Ministrul american al Apărării Mark Esper a anunțat în urmă cu o zi că Statele Unite vor retrage până la 1.000 de soldați din nordul Siriei, dar nu a precizat clar dacă aceștia vor părăsi definitiv țara sau se vor retrage doar din zonele de luptă între forțele turce și kurde.

Donald Trump a avertizat luni că Statele Unite nu se vor "angaja într-un alt război între oameni care se luptă de 200 de ani".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3219 vizualizari

  • -6 (16 voturi)    
    hei (Luni, 14 octombrie 2019, 17:59)

    Mazeta [utilizator]

    Dar unde sunt specialiștii hn care proroceau retragerea rușinoasă a lui Putin din Siria? au fugit ca kurzii?
    • +2 (8 voturi)    
      ciudat... (Luni, 14 octombrie 2019, 19:35)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Credeam ca au murit scarbele comuniste care radeau de bunicii si strabunicii nostri ce asteptau americanii dupa razboi... aparent sunteti inca in zona.
    • 0 (4 voturi)    
      De unde s-au retras rusii (Luni, 14 octombrie 2019, 19:40)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      decat fortati cu ghioaga???
    • 0 (2 voturi)    
      huh (Luni, 14 octombrie 2019, 21:00)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Adica vrei sa zici ca esti #ruznak fan Phutin cum ziceau cei pe care-i invoci? Nu pareai de acord dar uite ce face o fele de votca ieftina din troll...
  • -1 (1 vot)    
    Siria imi apare ca un joc de poker geopolitic, (Luni, 14 octombrie 2019, 19:19)

    Habermas [utilizator]

    si inca unul Texas Hold'em. Deci "pleaca Americanii" ... hai bagati :)
  • +3 (3 voturi)    
    Vine UE (Luni, 14 octombrie 2019, 19:36)

    Observatory [utilizator]

    cu romanashi in frunte și eliberează Siria !
    Da cine a ocupat-o D’le ?
    • -2 (2 voturi)    
      xzxzxzxzx (Luni, 14 octombrie 2019, 20:47)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      https://moldova.europalibera.org/a/dup%C4%83-alegerile-din-austria-%C8%9Bara-f%C4%83r%C4%83-(un-examen-de)-con%C8%99tiin%C8%9B%C4%83/30190038.html
  • 0 (6 voturi)    
    concluzie (Luni, 14 octombrie 2019, 20:51)

    sile1 [utilizator]

    Tradarea kurzilor ,aliati principali ai Statelor Unite in lupta impotriva jihadistilor din ISIS,de catre Trump, continua si imbraca forme concrete prin retragerea militarilor americani din nordul Siriei.

    Asta n-o spun numai eu ci si senatori americani republicani,unii chiar apropiati presedintelui american !