Epidemia bolii Lyme, un experiment cu arme biologice scăpat de sub control? Camera Reprezentanților cere anchetă la Pentagon

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 17 iulie 2019, 10:32 Actualitate | Internaţional


Capusa
Foto: pixabay.com
Camera Reprezentaților din SUA a cerut o investigație care să cerceteze dacă răspândirea bolii Lyme a fost provocată de un experiment prin care Pentagonul a încercat să transforme căpușele în arme biologice, notează Guardian.

Camera Reprezentanților a aprobat un amendament al unui congresman republican, Chris Smith, prin care inspectorului general al departamentului apărării i se cere să cerceteze dacă SUA ”a experimentat cu căpușe și alte insecte pentru folosirea lor ca arme biologice în perioada 1950 și 1975”.

Ancheta trebuie să cerceteze scopul experimentului și ”dacă unele căpușe sau insecte folosite în astfel de experimente au fost eliberate în afara vreunui laborator, accidental sau experimental”.

Smith a explicat că amendamentul său a fost inspirat de ”un număr de cărți și articole care sugerează că au fost făcute cercetări importante la unitățile guvernului american, inclusiv în Fort Derick, Maryland și Plum Island, New York, pentru transformarea căpușelor și altor insecte în arme biologice”.

O nouă carte, publicată în luna mai de un membru al Universității Stanford, Kris Newby, a ridicat întrebări despre originea bolii ce afectează 400.000 de americani în fiecare an.

În cartea ”Mușcat: Istoria secretă a bolii Lyme și armele biologice” este citat cel care a descoperit patogenul Lyme, Willy Burgdorfer, acesta spunând că epidemia Lyme a fost provocată de un experiment militar care a fost scăpat de sub control.

Burgdorfer, care a murit în 2014, a lucrat ca cercetător în domeniul armelor biologice pentru armata SUA și a declarat că a avut rolul de a crește purici, căpușe, țânțari și alte insecte care se hrănesc cu sânge și de a le infecta cu agenți patogeni care provoacă boli la oameni.

Potrivit cărții, au existat programe pentru aruncarea de căpușe și alte insecte din aer, iar insecte neinfectate au fost eliberate în zone rezidențiale din SUA pentru a se vedea cum se răspândesc. Cartea sugerează că o astfel de schemă ar fi scăpat de sub control și ar fi dus la epidemia bolii Lyme din anii '60.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















54342 vizualizari

  • -7 (37 voturi)    
    Foarte posibil. (Miercuri, 17 iulie 2019, 11:40)

    prec [utilizator]

    Doar nu credea careva că amerlocii sunt niște „sfinți”?
    • +4 (22 voturi)    
      vai de capul tau (Miercuri, 17 iulie 2019, 13:22)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui prec

      emigreaza in Iran, bre... sa traiesti cu sfintii aia, precum meriti
      • +2 (10 voturi)    
        E doar afacere. Cu medicamente. (Miercuri, 17 iulie 2019, 14:41)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        Lyme e o binecuvintare pt industria farmaceutica.

        E ca un sifilis cu evolutie fie foarte rapida, fie foarte lenta.

        Doar 10% din cei infectati fac o forma acuta si cam 5% mor.
        Restul, au simptomele altor boli toata viata: de reumatism, de pneumonii, de ficat, de piele, de boli neuro-degenerative, diverse tumori (de fapt un fel de sifiloame), etc.

        Devin consumatori statornici de paliative si servicii medicale.
      • +2 (8 voturi)    
        Experimente (Miercuri, 17 iulie 2019, 15:00)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        in SUA si nu numai, au fost, sunt si vor mai fi:
        Sursa:https://www.historia.ro/sectiune/general/articol/terifiant-experimente-medicale-pe-oameni-facute-de-sua
    • +4 (6 voturi)    
      capusele pesediste... (Miercuri, 17 iulie 2019, 22:51)

      PANA...MEA [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Dar capusele de la psd ce-or fi?? Sunt produse kgb-iste?
      • +1 (1 vot)    
        de la pentagon si astea (Vineri, 19 iulie 2019, 9:28)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui PANA...MEA

        sau poate de la cia cea cea.:-)))
        sau bombe biologice de la kgb, agent patogen ilici si compania...
  • +6 (14 voturi)    
    Asta era si teoria mea despre Lime (Miercuri, 17 iulie 2019, 13:11)

    D-or [utilizator]

    Toata copilaria si adolescenta am fost la picnic-uri si am batut toti muntii din tara cu cortul, fara sa se imbolnaveasca cineva.

    Prin anii 2005 mi-a murit un prieten la 100 de zile dupa ce a fost muscat de o capusa. Atunci in Romania nu se recunostea Lime ca boala.
  • -4 (22 voturi)    
    hahahaha ! (Miercuri, 17 iulie 2019, 14:01)

    nash pandelica [utilizator]

    demokkatii din camera reprezentantilor s'au trezit la lupta ! vin alegerile si ...cine stie..
    arma biologica, my foot. daca invatau capusele sa muste dupa uniforma inamicului, ar fi fost chiar tare.
    te musca'n lupta, mori la sfarsitul razboiului...
    that makes a lot of sense...for a hammer head ...
    mai bine facea ratza care impunge...
    • +2 (12 voturi)    
      Mare lucru nu intelegi. (Miercuri, 17 iulie 2019, 14:24)

      Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      D-aia n-are sens sa-ti explice careva cum functioneaza armele biologice. Hai, mergi de te joaca.
  • +1 (7 voturi)    
    Wow (Miercuri, 17 iulie 2019, 23:43)

    tudor74 [utilizator]

    Nu cred ca cineva realizeaza ca asta e o carte de fictiune si nu o lucrare stiintifica!

    facepalm