Președintele Trump le cere activiștilor anti-avort să "rămână uniți", în contextul conflictelor provocate de noua lege din Alabama

de A.Z.     HotNews.ro
Luni, 20 mai 2019, 8:27 Actualitate | Internaţional


Președintele Trump nu și-a declarat poziția clar în legătura cu noua legislație referitoare la avort din Alabama, însă a îndemnat activiștii anti-avort să "rămână uniți", potrivit Associated Press.

Trump a evitat să spună dacă este pentru sau împotriva legii din Alabama, care interzice avortul în aproape orice circumstanță, inclusiv în cazurile de viol sau de incest.

Însă un oficial din adiminstrația sa a declarat duminică că președintele este îngrijorat în privința acestei legi deoarece pune în pericol libertatea medicilor care ar efectua intervenția. Acesta a afirmat că Trump vrea să clarifice că o persoană poate să se opună avortului, așa cum se opune chiar el, dar să fie de acord cu acesta în situațiile de viol sau de incest, sau când sănătatea femeii este în pericol.

Trump a postat pe Twitter sâmbătă un mesaj prin care le cere activiștilor anti-avort să rămână uniți, pentru a nu pierde ce au câștigat până acum. Având în vedere faptul că se apropie perioada alegerilor, președintele încercă să pășească pe linia subțire care desparte grupul conservator de alegători de grupurile care luptă pentru drepturile femeilor.

Situația din Alabama a cauzat rupturi în rândurile republicanilor. Republicanul Kevin McCarthy din California s-a opus legii, spunând că el susține existența excepțiilor în cazurile de viol, incest și atunci când sănătatea pacientului se află în pericol. Iar evanghelistul Pat Robertson consideră că legea este prea "extremă" și nu reprezintă cea mai bună cale de a forța Curtea Supremă să revizuiască decizia din 1973, prin care a fost recunoscut dreptul constituțional al femeilor de a face avort.

Trump a postat un mesaj prin care le transmite celor din tabăra anti-avort că au "ajuns foarte departe" de când el se află la conducere.

"Trebuie să rămânem uniți și să Câștigăm pentru Viață în 2020".

















1152 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    Exact ca in Polonia. (Luni, 20 mai 2019, 8:39)

    Lok [utilizator]

    Unde populatia in parte de peste 60% este impotriva avortului. Ce sa vezi, toti politicienii au sarit sa sustina interzicerea. Nu exista politicieni cu pareri morale, toti sunt sociopati functionali, exista doar masa de votanti si ceea ce vor acestia.
  • -1 (9 voturi)    
    sua (Luni, 20 mai 2019, 9:21)

    liviu_ [utilizator]

    se intoarce in evu mediu...

    da, avortul este de evitat...
    dar s-a vazut in tarile comuniste ce "misto" e cu legi anti-avort!
    • +1 (7 voturi)    
      E dezbatut doar in Alabama. (Luni, 20 mai 2019, 10:26)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nu costa o avere sa zboare in alt stat unde e legal.
    • +1 (5 voturi)    
      evitat (Luni, 20 mai 2019, 11:03)

      Dragoon [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      cam asta e problema in state. Au trecut in extrema cealalta in care poti sa faci avort oricand, inclusiv in ultimul trimestru cu motive gen e greu financiar sau e depresiva mama in ziua aia - si ai zice ca sunt putine cazuri dar sunt foarte multe de genul asta.
      Legea din Alabama e prea stricta cu 8 saptamani dar nici cu 9 luni nu e ok.
      • +2 (4 voturi)    
        Cine s-ar fi gandit ca daca incepi sa propui (Luni, 20 mai 2019, 11:44)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Dragoon

        Avortul in ultimul trimestru, oamenii reactioneaza extrem?
  • -3 (7 voturi)    
    nu bisericii, nu statului (Luni, 20 mai 2019, 10:00)

    U_swamp [utilizator]

    Masurile contraceptive nu sint nici ele lipsite de riscuri pentru femeie, chiar daca par mult mai inocente decit masura chirurgicala. Orice lege anti-avort e o mare porcarie fiindca ultima decizie trebuie sa apartina, in aceasta ordine, conceptorului activ barbat si conceptorului femeie. Nu am citit legea anti-avort din Alabama si alte doua state (parca), dar din experienta romaneasca, inducerea gestafobiei a lasat urme adinci la nivel psihologic in toata populatia pe care s-a facut experimentul.
    Biserica ori statul nu are ce cauta pe teritoriul deciziei de a procrea.
    • -1 (5 voturi)    
      Deciziile astea le fac majoritatea. (Luni, 20 mai 2019, 10:25)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

      Prin oferirea politicienilor de masa de votanti. Daca populatia vor avort sau interzicere, asta vor primi. Nu politicienii decid. Ei doar isi decid masa de votanti mai manipulabila pentru retorica lor.
  • +3 (9 voturi)    
    ,... (Luni, 20 mai 2019, 10:49)

    Alor [utilizator]

    Intre anii 1965-1989pe perioada legii anti avort, in Romania au murit din pacate cateva mii de femei datorita efectuarii de avorturi in conditii improprii.
    Intre anii 1990-2017 in perioada de liberalizare a avorturilor, potrivit datelor oficiale, doar in spitalele de stat au fost macelariti peste 20 milioane de copii !
    • +2 (8 voturi)    
      Am putea inconjura pamantul. (Luni, 20 mai 2019, 11:15)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Alor

      cu mormite de 1m. Nu credeam ca sunt asa de multe. Dar firar, netul te cam confirma.
  • 0 (4 voturi)    
    discutie bazata pe stiinta, dar si pe moralitate (Luni, 20 mai 2019, 14:35)

    Razvan_M [utilizator]

    Ce inseamna fiinta umana? Daca este sa o luam stiintific, bebelusul din burtica mamei este o fiinta vie, umana. Pe ce criterii ar trebui ca societatea sa accepte omorarea acestuia? Mai ales ca sunt tari unde s-a creat o adevarata industrie ce se bazeaza pe bani inclusiv de la stat pentru a promova si produce avorturi (omorarea de bebelusi).

    Exista aici dezbateri despre:
    - bebelusul nu poate vorbi. Exista adulti care nu pot vorbi, dar nu pot fi omorati.
    - bebelusul nu poate trai fara ajutor. Exista adulti care nu pot trai fara a fi conectati la aparate.
    - bebelusul apartine mamei, deci mama poate face orice doreste cu el. Bebelusul are drepturi de om, fundamentale, printre care si dreptul la viata.

    Realitatea crunta este ca in State sunt omorati prin avort, in fiecare zi, intre 2500 si 3000 de bebelusi. Intr-un an - peste 1 milion. Nici cifrele din Romania nu cred ca sunt amuzante.

    http://www.numberofabortions.com
    • +1 (1 vot)    
      Or fi si 40000000 pe an la nivel global. (Luni, 20 mai 2019, 16:08)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Dar asta nu inseamna ca trebuie interzisa.
      Parerea mea pur personala ar fi ca nu trebuie sponsorizat de stat (deoarece ar fi din banii mei) si in acelasi timp interzis ca vreun ONG sa sponsorizeze avorturi (pentru siguranta nationala).
      Avortul nu este o avere si este necesara o forma de raspundere (macar economica) pentru a nu duce la abuzarea sistemului.
      • 0 (2 voturi)    
        drepturile copilului cine le apara atunci? (Luni, 20 mai 2019, 16:22)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Dpv rational nu mi se pare ca iesirea pe gaurica este ceea ce face diferenta intre o fiinta umana si un obiect.
        • +1 (1 vot)    
          Este si parerea mea despre diferentiere (Luni, 20 mai 2019, 16:36)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          Dar tot nu este decizia societatii (sau definitia legilor) ce se intampla cu sarcina. Chiar daca avortul imi repugna, e dreptul femeiil la autodeterminare, asa cum este dreptul meu sa nu sponsorizez asa ceva nici macar prin taxe.
    • 0 (2 voturi)    
      campanie fara temei medical, biologic si etic (Luni, 20 mai 2019, 18:32)

      U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Folositi o terminologie aiuritoare: avortul inseamna eliminarea embrionului sau foetusulu aflat in primul stadiu din uterul matern. Despre ce bebelus vorbiti, despre ce drepturi ale omului? Si de ce ai avea mata vreun drept sa te substitui unui `bebelus` care nu poate vorbi? Dar statul? Dar biserica?
      Dar daca din analizele din primul stadiu de sarcina, amniocenteza sau cele moderne noninvazive rezulta un risc mare de maladie genetica, ce drept ai mata sa te substitui conceptorilor ca sa aperi o viata condamnata deja in pintec?
      Dar daca fetusul e rezultat din incest sau viol, ce drept ai asupra mamei sa dispui sa nasca un copil nedorit?
      Dar daca femeia conceptoare nu e in deplinatatea facultatilor mintale ori are o maladie sau deficienta astfel incit sarcina i-ar primejdui viata, ce drept ai mata sa iei o decizie impotriva vointei ei?
      Macar daca faceti campanie pro-life puneti naibii mina pe o carte de biologie si studiati biotetica cumsecade!
      • +1 (1 vot)    
        mhm (Luni, 20 mai 2019, 21:33)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

        Sunt sigur ca o femeie insarcinata spune "sunt insarcinata cu un foetus". In rest, chiar din textul dumneavoastra aduceti argumente din mai multe categorii: viol/incest, precum si posibilitatea de a omora copii dupa anumite criterii de calitate (ale copilului sau parintilor). In al treilea rand, nu ar trebui omise cazurile de avorturi "sportive", care sunt majoritare - femei care practica numeroase avorturi pentru ca se poate. In al patrulea rand, exista discutii in State despre omorarea copilului nou-nascut daca mama isi doreste asa ceva imediat dupa nastere.


        Cred ca ar trebui sa va priviti in oglinda. Agresivitatea intr-o discutie cu o persoana pe care nu o cunoasteti nu este dovada de educatie.
        • 0 (2 voturi)    
          decit sa ne certam mai bine... (Miercuri, 22 mai 2019, 11:40)

          U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          ... sa luam aminte la acest articol
          https://www.nbcnews.com/news/world/russian-documents-reveal-desire-sow-racial-discord-violence-u-s-n1008051

          Dar invocarea dovezii de educatie, parol... esti dus...
          • 0 (0 voturi)    
            educatia se vede si in capacitatea de a (Miercuri, 22 mai 2019, 18:28)

            Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

            discuta fara a jigni. Sunt sigur ca educatia ta este foarte inalta.
          • 0 (0 voturi)    
            iar asocierea cu rusia (Miercuri, 22 mai 2019, 18:31)

            Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

            Este o papusa de paie. Metoda utilizata din lipsa de argumente.