Vladimir Putin îi liniștește pe ruși: În caz de atac nuclear, vom merge în Rai

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 18 octombrie 2018, 19:50 Actualitate | Internaţional


Donald Trump si Vladimir Putin
Foto: Agerpres/EPA
Rușii vor merge în Rai în cazul unui război nuclear, i-a liniștit joi pe concetățenii săi Vladimir Putin, care a respins orice veleități războinice dar a avertizat că orice agresor care va ataca Rusia cu arme atomice va fi "distrus", scrie AFP.

"Agresorul trebuie să înțeleagă că pedeapsa este inevitabilă, că va fi distrus. Și noi, în calitate de victime ale unei agresiuni, în calitate de martiri, vom merge în Rai. Ei (agresorii) vor muri pur și simplu, nici măcar nu vor  avea timp să se pocăiască", a susținut Putin, în cadrul unei conferințe a Clubului Valdai organizată la Soci (sud-vest).

Dacă un război nuclear va avea loc, Rusia "nu poate fi inițiatoarea unei astfel de catastrofe deoarece noi nu avem conceptul de lovitură preventivă", a nuanțat el.

"Într-o astfel de situație, vom aștepta să fim loviți cu arme nucleare, dar nu pe vom utiliza" primii, a spus Putin.

Rusia reproșează Statelor Unite noua doctrină nucleară adoptată la începutul lui 2018, calificată drept "războinică" și "antirusească". Această doctrină vizează dotarea SUA cu arme nucleare de putere redusă.

Vladimir Putin a ordonat în 2016 consolidarea forței de atac nuclear a Rusiei, precum și modernizarea armamentelor, invocând un răspuns la întărirea prezenței militare a NATO la granițele sale.

Recent, în martie, acesta s-a lăudat în fața Parlamentului rus cu cele mei noi arme "invincibile" ale țării sale, stârnind temeri de o nouă cursă a înarmării cu Statele Unite.

Doctrina militară rusă nu evocă posibilitatea unui "atac preventiv" cu ogive nucleare. Rusia își rezervă însă dreptul de a-și folosi arsenalul nuclear în cazul unei agresiuni la adresa sa sau a aliaților săi sau de "amenințare la adresa existenței Statului".


















3324 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    asta-i anticristul... (Joi, 18 octombrie 2018, 19:55)

    rov [utilizator]

    priviti-l !
  • +12 (12 voturi)    
    Dar nu mai bine merge nea fhurtin in rai? (Joi, 18 octombrie 2018, 19:57)

    rov [utilizator]

    si ramanem noi pacatosii linistiti pe pamant ?
  • +12 (12 voturi)    
    Daca trec testul de alcoolemie (Joi, 18 octombrie 2018, 20:03)

    Dalinar [utilizator]

    Asta nu le-a spus.
  • +12 (12 voturi)    
    Putin inca mai crede ca prosteste pe cineva. (Joi, 18 octombrie 2018, 20:08)

    Habermas [utilizator]

    Sau vrea sa credem ca el crede ca mai poate prosti pe cineva in Occident. (In rusia, da, pentru tine captiva o populatie fara acces la surse alternative de informatie PRACTICA)

    Rusia este un pericol permanent. Nu avem de unde sa stim cand vor lovi, pentru ca nu poti avea incredere in nicio regula cand este vorba de rusi. Nu este nicio legatura intre ce spun rusii si ce fac rusii. Maskirovka.
  • +9 (11 voturi)    
    Asa da (Joi, 18 octombrie 2018, 20:12)

    mitg [utilizator]

    El in buncar pentru inca vreo doua decenii, restul somaldocilor care nu-s in stare sa se guverneze fara un tatuc merg in rai.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu va fi prea bine! (Vineri, 19 octombrie 2018, 11:42)

      complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      El, la fel ca alti "alesi" din diferiet tari, vor fi in siguranat in bunker, probabil pe perioada mult mai scurta decat 20 de ani.
      Dar nu sunt chiar asa de invidat - ce vor face cand ies afara?
      Radioactivitatea a scazut, Panatul nu este complet distrus, insa nu mai au scalvi!
      Nu mai are cine sa ii aclame, nu mai are cine sa muncesaca pentru ei!

      Liderii supravietuitori fi nevoiti sa puna mana sa lucreze, ceva groaznic pentru ei ...
  • +9 (9 voturi)    
    ... (Joi, 18 octombrie 2018, 20:22)

    ak33 [utilizator]

    uite unde era sfantul petru
    • +2 (2 voturi)    
      Cum unde? (Vineri, 19 octombrie 2018, 13:44)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      În buncăr, că acolo e cald, bine și lipsă de radiații....
  • +10 (10 voturi)    
    Putin face parte dintr-o (Joi, 18 octombrie 2018, 21:27)

    Rahan5 [utilizator]

    familie indoctrinata statal si cu mentalitate KGB-ista, cel putin de pe timpul cand taica-su era bucatarul inaltilor demnitari sovietici . El nu vede existenta poporului rus in afara statului rus, sau se preface ca nu vede.
    Nu o sa moara toti rusii in caz de razboi nuclear, numai in general doar cei din orase. Cam jumate o sa scape. In caz de razboi nuclear va fi distrusa complet doar armata rusa si sistemul statal rusesc.
  • +8 (8 voturi)    
    aceasta declaratie a presdeintelui Rusiei (Joi, 18 octombrie 2018, 21:35)

    aresul [utilizator]

    confirma o banuiala pe care unii o aveau privitor la adevarata arhitectura de securitate nucleara.
    Ei bine, daca Putin a scapat porumbelul si nu sunt vorbe aiurea, TOTI sunt niste dementi! O civilizatie de imbecili.
    • +1 (1 vot)    
      si ce daca murim... (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 23:18)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui aresul

      De mii de ani oamenii mor si mor.
      Daca nu mai scapa specia inseamna ca nu meritam pamantul asta.
      Oricum prefer sa mor in picioare decat sa stau in genunchi la specia asta imputita de kgb-sti...
  • +11 (11 voturi)    
    Parca mai sunt unii... (Joi, 18 octombrie 2018, 21:53)

    grongobar [utilizator]

    ...care vor,prin violenta,sa ajunga in rai unde sunt asteptati de 70 de virgine.E catastrofal ca liderul unei puteri nucleare sa aibe un asemenea discurs,chiar avand in vedere metafora folosita.
  • +10 (10 voturi)    
    Mda, si 12 fecioare (Joi, 18 octombrie 2018, 22:22)

    moka [utilizator]

    Va asteapta acolo.
    Semanati din ce in ce mai mult cu islamstii.
    Saracul popor rus, mi-e mila de el ca este folosit intr-un mod jalnic de bolsevici de mai bine de 100 de ani.
    Centenarul bolsevic. Asta serbam.
  • +8 (8 voturi)    
    . (Vineri, 19 octombrie 2018, 0:50)

    Ingwar [utilizator]

    in internet scrie ca autorul actului terorist din Crimeea a fost un sustinator aprig al lui Putin
  • +9 (9 voturi)    
    Dictatorul Putka își face iluzii. (Vineri, 19 octombrie 2018, 8:02)

    Rescator [utilizator]

    Din 1917 și pînă astazi niciun rus care a dat colțul
    nu a ajuns in Rai.Națiune mai tembelă și agresivă
    nu găsești in toată galaxia.
    • +2 (2 voturi)    
      :))))) (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 23:22)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      corect...
      Sa ai cea mai bogata halca de pe Terra si sa poftesti mereu la firmiturile celor din jur, nu e nesimtiere, e DEMENTA !!
  • +8 (8 voturi)    
    Mama, ce dement!!! (Vineri, 19 octombrie 2018, 8:56)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Sa se ia de mana cu aia care se arunca in aer cu dinamita, ca sa cativa nevinovati din jur.
    O sa imparta si raiul, cu avantajele lor.
    Daca pun de-o cooperativa or sa-i dea si lui cateva din cele 70 de virgine iar el o s ale dea lapte si miere.
  • +7 (7 voturi)    
    La cate... (Vineri, 19 octombrie 2018, 9:44)

    Skipper_The_Pinguin [utilizator]

    ... tampenii au facut astia in istorie (germanii nazisti au fost pistol cu apa in comparatie cu rusii), fix in Rai vor merge... NOT. Cred ca si cel mai ignorant cetatean rus a zambit ironic cand a auzit declaratia lui Vlady.
  • -1 (1 vot)    
    Și totuși... (Vineri, 19 octombrie 2018, 19:07)

    Nyk1 [utilizator]

    ...în pofida comentariilor, singurii care au folosit în trecut bomba atomică în război, provocând un genocid, NU au fost rușii.
    • +1 (1 vot)    
      Pentru ca nu o aveau, (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 23:23)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      nu din alte considerente...