Peste o sută de palestinieni au fost răniți în urma unor confruntări cu armata israeliană

de A.L.     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 mai 2018, 1:44 Actualitate | Internaţional


Fasia Gaza
Foto: Wikimedia Commons
​Peste o sută de palestinieni au fost răniţi în urma confruntărilor cu armata israeliană produse vineri în timpul protestelor de la frontiera Fâşiei Gaza cu Israelul, informează site-ul agenției de presă Reuters, citat de Mediafax.

Câteva mii de palestinieni au participat la un nou protest în cadrul "Marşului întoarcerii", organizat de mişcarea islamistă Hamas pentru încurajarea revenirii refugiaţilor palestinieni pe teritoriul israelian. 

Majoritatea protestatarilor au păstrat distanța față de forțele israeliene și au rămas la aproximativ 800 de metri de gardul de securitate. Zeci de manifestanți au avansat până la 300 de metri de trupele israeliene și au incendiat cauciucuri, iar unii dintre ei au mers până la gardul de securitate și au încercat să-l smulgă. Ca reacție, trupele israeliene au folosit gaze lacrimogene și muniție de luptă. 

Potrivit medicilor palestinieni, 109 persoane au fost rănite.  

Zeci de palestinieni au murit în confruntări cu armata israeliană de la începerea, pe 30 martie, a protestelor săptămânale la frontiera Fâşiei Gaza cu Israelul. Armata israeliană a fost acuzată în mai multe rânduri de folosirea disproporţionată a forţei.



















1056 vizualizari

  • -4 (20 voturi)    
    Cum adică? (Sâmbătă, 26 mai 2018, 2:37)

    Amerlocu [utilizator]

    Ce-i aia „folosirea disproproționatăa forței”? Arabii încearcă să năvălească în țara vecină lor. Armata oricărei țări a lumii are rolul principal de a opri invaziile străine. Cu orice preț. Dacă arabii stau în țara lor nu le face nimeni nimic.

    Mâine-poimâine ne pomenim că-l dă Erdogan în judecată pe Ștefan cel Mare post mortem că a foslosit „forță disproporționată” împotriva bieților imigranți musulmani ce doreau să-și clădească o viața nouă în Moldova medievală, sever subpopulată... Iar România ca stat succesor Moldovei de la 1859 încoace e bună de plată...
    • +5 (13 voturi)    
      Sa nu le dam idei (Sâmbătă, 26 mai 2018, 7:05)

      strelka [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Ca ar fi in stare... Probababil ca evrei au ajuns la concluzia ca singurul mesaj "bine inteles" de palestinienii fundamentalisti e munitia de razboi. Din pacate asta nu e de natura sa rezolve conflictul ci sa il inteteasca.
    • +3 (15 voturi)    
      Comparatii debile (Sâmbătă, 26 mai 2018, 8:40)

      ganz [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      palestinienii aia sunt civili, nu au treaba cu fortele armate sau cu invaziile la care visezi tu. Nu exista invazie in propriul tau teritoriu, Israelul ocupa ilegal teritoriile palestiniene.
      • -4 (12 voturi)    
        Civili violenți. (Sâmbătă, 26 mai 2018, 9:45)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ganz

        Violența crează violență.Din păcate arabii sub îndrumarea unor lideri dubioși,folosesc violența pentru a câștiga niște drepturi,poate legitime.Câștigarea prin violență niciodată nu a fost de durată.
        • +2 (6 voturi)    
          E adevarat (Sâmbătă, 26 mai 2018, 15:43)

          ganz [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          violenta naste violenta. Dar nu impusti oameni pentru ca arunca cu pietre. Asta nu naste violenta ? Ai alte mijloace de a potoli multimea, tunuri cu apa, gaze lacrimogene.
          Ce-ar fi ca la meciurile de fotbal unde se incaiera suporterii cu jandarmii, de fiecare data cand se arunca cu pietre sa se deschida focul cu munitie de razboi ? Aici e vorba de raspunsul disproportionat al partii israeliene.
          • -1 (5 voturi)    
            mda, buna comparatia (Sâmbătă, 26 mai 2018, 20:32)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui ganz

            Imi aduc aminte de un meci, nu ai tin minte unde si cand, in care o tribuna si-a trimis o muiere cu centura exploziva sa se detoneze in mijlocul tribunei adverse.
            Sau nu era meci?
            • 0 (4 voturi)    
              Demonstrantii (Duminică, 27 mai 2018, 16:53)

              ganz [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              nu aveau centuri cu explozibil, au fost impuscati pentru aruncat cu pietre. Uz disproportionat de forta.
          • -1 (3 voturi)    
            II impusca (Duminică, 27 mai 2018, 19:31)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ganz

            pe cei ce vin pana la gard si vor sa-l distruga.Pe cei ce incearca sa treaca ilegal frontiera.
            • +1 (1 vot)    
              Ce face Israel e crima (Luni, 28 mai 2018, 7:03)

              ganz [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

              indiferent de justificari. Nu se foloseste munitie de razboi impotriva populatiei civile neinarmate. In orice alta situatie un stat civilizat foloseste mijloace adecvate de dispersare a demonstrantilor, tunuri cu apa si gaze lacrimogene.
      • -4 (10 voturi)    
        Civili sunt și teroriștii. (Sâmbătă, 26 mai 2018, 11:29)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ganz

        !!!!!!!?????!!!!.....
        • +1 (7 voturi)    
          Demonstrantii nu sunt teroristi (Sâmbătă, 26 mai 2018, 15:44)

          ganz [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          ..
          • -1 (5 voturi)    
            Serios? (Sâmbătă, 26 mai 2018, 17:31)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui ganz

            Dar ce sunt ăia care aruncă cu pietre și sticle incendiare în armata țării vecine în timp ce încearcă să-i forțeze frontiera?
            • 0 (4 voturi)    
              Demonstranti (Duminică, 27 mai 2018, 16:54)

              ganz [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

              care revendica teritoriul ocupat ilegal de Israel. Aia care impusca civili cum se cheama ?
              • 0 (4 voturi)    
                Nope (Duminică, 27 mai 2018, 17:51)

                Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui ganz

                E vorba de indivzi care încearcă să forțeze frontiera legală a unui stat legitim. Ei se numesc infractori periculoși. Ei sunt „civli” așa cum marea majoritate a ciminailor sunt „civili”. Cei ce-i împușcă pe criminali sunt forțe de ordine.
                • +1 (1 vot)    
                  Daca palestinienii care incearca sa (Luni, 28 mai 2018, 7:06)

                  ganz [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

                  se intoarca pe pamanturile lor sunt "infractori periculosi", evreii care ocupa ilegal teritoriul altora si ii impusca pe cei care isi revendica drepturile legitime, ce sunt ? Civilizatie nu inseamna sa impusti demonstranti civili inclusiv copii.
              • -1 (3 voturi)    
                Ocupat (Duminică, 27 mai 2018, 19:36)

                adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ganz

                in urma unor razboaie de aparare , dupa ce Israel a fost atacat. In urma oricarui razboi se modifica frontierele. Sau tu ai vrea sa revenim la frontierele de dinainte de primul razboi mondial ? Sa reapara Imperiul Austro-Ungar ?Sau de dupa al doilea ? Polonia ar fi cu totul alta, si nu numai ea. Deci , asta este ! Razboi de cucerire provocat de tarile arabe si pierdut de ele, inseamna teritorii pierdutte de catre ele. Si Israel reintregit.
                • +1 (1 vot)    
                  E bine ca recunosti (Luni, 28 mai 2018, 7:10)

                  ganz [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

                  ca frontierele au fost modificate in urma unui razboi, actiuni pe care dreptul internationale le considera nule. "razboiul de aparare" a dus la distrugerea a sute de localitati palestiniene, a mii de case si la exodul a sute de mii de palestinieni. Israel a confiscat teritoriu si proprietati in mod ilegal. Nimeni nu recunoaste teritoriile palestiniene ocupate prin razboi.
      • 0 (6 voturi)    
        Chiar așa?! (Sâmbătă, 26 mai 2018, 14:18)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui ganz

        Și dacă un „civil” din ăsta dă cu pietre și sticle incendiare în grănicerii ce păzec frontiera țării vecine, înseamnă că soldații n-au voie să folosească armamentul pentru a-și apăra țara și viața?! Păi dacă e așa ce sens mai are să existe armate?!
        • 0 (6 voturi)    
          Ai auzit de raspuns disproportionat ? (Sâmbătă, 26 mai 2018, 15:47)

          ganz [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Ai auzit de folosirea excesiva a fortei ? La asemenea manifestari se folosesc mijloace politienesti, nu munitie de razboi, ca nu ai in fata o armata sau o multime inarmata. E vorba de populatie civila.

          Si pana la urma Israelul ocupa ilegal niste teritorii, e hilar sa pretinda ca sunt ale lor si ca au dreptul sa impuste oameni doar pentru faptul ca vor sa se intoarca acolo unde e casa lor.
          • -2 (6 voturi)    
            Da (Sâmbătă, 26 mai 2018, 17:41)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui ganz

            Soldatul care păzește depozitul de bocanci are datoria să:

            1 Să-l someze pe intrus
            2. Să tragă un foc de avertisment în aer dacă intrusul nu se oprește la somație
            3. Să tragă în intrus ca-n sacul de nisip dacă nu se oprește nici la somație și nici la focul de avertisment. Indiferent că intrusul este sau nu înarmat.

            Soldații ăia apară frontiera legitimă a țării lor recunoscută nternațional. Punct.

            După mintea ta și tucii sau tătarii pot pretinde că au dreptul de a năvăli în Dobrogea sau Ungaria pentru că odinioară acolo au fost pământurile lor,..
            • 0 (4 voturi)    
              Nimeni nu recunoaste (Duminică, 27 mai 2018, 16:56)

              ganz [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

              Dobrogea si Ungaria ca teritoriu turcesc, insa intreaga lume recunoaste ca Israelul ocupa ilegal teritorii ale palestinienilor. Sa gasesti justificari pentru crime impotriva civililor e josnic.
              • -2 (2 voturi)    
                Fals (Duminică, 27 mai 2018, 18:41)

                Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui ganz

                Nimeni nu recunoaște sudul Isrelului în care vor să năvălească infractorii din Gaza ca teritoriu arab. Este din 1948 teritoriu legitim al israelului.
                • +1 (1 vot)    
                  Propaganda israeliana (Luni, 28 mai 2018, 7:11)

                  ganz [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

                  spune asta. Palestinienii vor doar ce e al lor.
          • -1 (5 voturi)    
            acolo unde e casa lor?? (Sâmbătă, 26 mai 2018, 20:36)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui ganz

            Vrei sa spui acolo unde a fost casa unor bunici de-ai lor acum 60 de ani, bunici care au taiat-o urgent cand alti arabi au invadat Israelul.
            Aceeasi bunici, in loc sa isi declare repede statul propriu in bazele mandatului ONU au jurat in barbi sa faca sa dispara Israelul.
            Aia sunt manati de ura, nu de dragostea de casa cu pridvor si gradinita, ura intretinuta de zeci de ani de zile cu banii europenilor.
            • +1 (5 voturi)    
              Palestinienii (Duminică, 27 mai 2018, 16:58)

              ganz [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              au fost alungati cu forta de evrei in 1948, iar acum sunt impiedicati sa se intoarca in tara lor. Cam greu sa nutresti dragoste fata de ocupant.
            • 0 (2 voturi)    
              Corect ! (Duminică, 27 mai 2018, 19:42)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              Cu o mica corectie. Casa strabunicilor , parasita acum 70 de ani !
          • -2 (4 voturi)    
            Unde este casa lor ? (Duminică, 27 mai 2018, 19:39)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ganz

            Poate , pentru putini dintre ei, a fost casa lui stra-bunicul lor.
        • -2 (4 voturi)    
          Ganz ar vrea (Duminică, 27 mai 2018, 19:38)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          ca soldatii israelieni sa arunce cu pietre in teroristii palestinieni. Sa lase armele si sa se inarmeze cu prastii ! El vede prea multe filme cu Stan si Bran !
          • 0 (2 voturi)    
            Nu am zis asa ceva (Luni, 28 mai 2018, 7:15)

            ganz [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            Vreau sa se raspunda proportional si cu mijloace specifice pentru situatiile care implica civili, nu cu munitie de razboi.
    • +3 (13 voturi)    
      prostalaule (Sâmbătă, 26 mai 2018, 11:07)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      ala nu e teritoriul lor ... alea sunt teritorii ocupate ... ca si inaltimile Golan care apartin Siriei ... dar tu continua sa latri ca o faci bine
      • -1 (9 voturi)    
        Prostălăul ești tu (Sâmbătă, 26 mai 2018, 14:36)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

        Tocmai că e teritoriul lor recunoscut internațional. Așa cum Dobrogea e teritoriu românesc recunoscut internațioal.

        În 1878 când România a primit Dobrogea prin tratatul de pace cu imperiul ototman sub 22% din populație erau români. Azi sunt peste 80% români acolo. După mintea ta asta înseamnă că turcii și tătarii de azi ce nu sunt cetățeni români (care erau împreună 60% din populația Dobrogei în 1878) sunt îdreptățiți să intre în România dând cu pietre și sticle incendiare în grănicerii români spre a-și recupera pământurle?! Iar dacă grănicerii își folosec armele (așa cum zic legea și regulamentele militare) să-i oprească înseamnă că sunt după mintea ta „criminali de război”?!
        • +1 (9 voturi)    
          Israel nu are drept asupra (Sâmbătă, 26 mai 2018, 15:50)

          ganz [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Cisiordaniei, nimeni nu ii recunoaste acest drept. Ocuparea acestui teritoriu este considerata ilegala de catre ONU si nu e recunoscuta de nici un stat.
          • -1 (5 voturi)    
            Încurci borcanele (Sâmbătă, 26 mai 2018, 17:46)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui ganz

            Arabii din Gaza nu au nici o treabă cu Cisiordania. În Cisiordnia e aceeași mizerie ca și-n Gsza - nu e mare lucru de prădat acolo.

            Ei încearcă să forțeze frontiera dintre Gaza și Israel. Frontier aia e recunoscută de ONU din 1948 de când s-a înfiinșat Israelul
            • 0 (4 voturi)    
              Cisiordania e casa lor (Duminică, 27 mai 2018, 16:59)

              ganz [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

              sa returneze Israelul teritoriile ocupate si atunci va fi pace.
              • 0 (0 voturi)    
                Aiurea ! (Miercuri, 30 mai 2018, 0:15)

                adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ganz

                Politica acesta a facut-o Ariel Sharon : " teritorii pentru pace". Chiar a cedat teritorii , dar nu a primit pace. A primit rachete in cap din Gaza.
        • +1 (5 voturi)    
          exista oameni care inteleg ceva (Sâmbătă, 26 mai 2018, 22:39)

          Toreador [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          si existi tu ... care esti atat de lobotomizat incat habar nu ai ce scoti pe gura ... pai daca tot o ardem in adevaruri de genul asta atunci hai frate sa recunoastem ca Crimeea e a Rusiei ... pt ca acest teritoriu chiar a fost al lor ... dintotdeauna ... de ce ne mai agitam aiurea in tramvai??? habar nu ai cat de indobitocit esti ...
          • -1 (5 voturi)    
            Tu nu ești unul dintre ei... (Duminică, 27 mai 2018, 15:49)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

            Arabii din Gaza încearcă exact ceea ce au făcut „omuleții verzi” ai lui Putler în Cirmeea în 2014: Preluarea prin violență și circ a unui teritoriu aparținân de drept unui stat vecin. Marea diferență e că ei nu au creierul și nicii priceperea ciracilor putleriști, iar Israelul e un stat solid și nu unul eșuat ca Ucraina. De aia n-o să le iasă niciodată.
            • +1 (3 voturi)    
              Deci palestinienii incearca sa (Luni, 28 mai 2018, 7:18)

              ganz [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

              preia prin violenta un teritoriu care nu le apartine ? Adica ce au facut evreii, nu ? Numai ca teritoriul le apartine si nu folosesc violenta, nu vad rachete, tancuri si avioane, vad insa gloantele evreilor care ii ucid pe civilii palestinieni care vor sa se intoarca acasa.
            • +2 (2 voturi)    
              baietel (Luni, 28 mai 2018, 8:48)

              Toreador [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

              te incurci in explicatii ... Israel a ocupat inaltimile Golan de la Siria ... iar tu acum te oftici ca Rusia a ocupat Crimea ... pai hai frate daca tot cream un precedent hai sa isi ocupe toti teritorii care cum le trece prin cap si pe masura puterii militare ... puti a troll USA de la o posta ... mai rau decat pute Mazzeta a troll rusesc ...
  • -1 (5 voturi)    
    " Marsul intoarcerii " (Sâmbătă, 26 mai 2018, 23:29)

    adrian88000 [utilizator]

    Cati din cei ce au plecat dupa razboiul din 1958 , inceput de arabi si pierdut tot de ei, cati din acestia traiesc si stiu care si unde a fost casa lor " parasita " unde vor sa se intoarca ? Au mai ramas vreo zece ? Aceia ar avea dreptul sa ceara legal o eventuala intoarcere.
    Dar nu o vor obtine decat daca vor dovedi ca au fost goniti si nu au plecat de suparare ca Israel i-a batut pe arabi.
    • 0 (4 voturi)    
      Sunt milioane de palestinieni (Duminică, 27 mai 2018, 17:02)

      ganz [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      care vor o tara a lor. Si exista dovezi ca au fost alungati si locuintele distruse de evrei, sute de localitati facute praf, mii de case demolate, moschei, scoli.

      P.S. E vorba de 1948, nu de 1958.
      • -1 (3 voturi)    
        pentru ganz (Duminică, 27 mai 2018, 19:28)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ganz

        Ma bucur ca imi citesti cu atentie postarea. Asa este ! 1948.Cu atat mai putini palestinieni in viata care au plecat in acel an din Israel ,goniti fiind de evrei.Milioane de mosi de 80 de ani , care isi vor casa inapoi ? Glumest i ?!
        • +1 (3 voturi)    
          Copiii si nepotii lor (Luni, 28 mai 2018, 7:19)

          ganz [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          mostenesc ce a fost al parintilor si bunicilor, dreptul la proprietate se transmite urmasilor.
          • 0 (0 voturi)    
            Da de ce ? (Miercuri, 30 mai 2018, 0:07)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ganz

            Copii si nepotii nu mai mostenesc nimic daca casa bunicului este in alta tara.
    • 0 (2 voturi)    
      bueyyy (Luni, 28 mai 2018, 8:51)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Israel nu i-a batut niciodata pe arabi ... SUA a fost aia care i-a batut ... daca nu era SUA, Israel ar fi fost cenusa ... abia acum (cu ajutorul SUA pe care o controleaza prin media si sistem bancar), Israel a ajuns o superputere militara ...
      • 0 (0 voturi)    
        Toreador (Miercuri, 30 mai 2018, 0:09)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

        mai bine ai lupta cu taurii. Cred ca te pricepi. Daca imi spui cati soldati americani au luptat in cele trei razboaie ,te voi ruga sa-mni dai si sursa. Hai , curaj torero, cauta sursa !