O angajată a unei creșe din Japonia, mustrată pentru că a rămas însărcinată ”peste rând”

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 4 aprilie 2018, 13:10 Actualitate | Internaţional


Femeie insarcinata
Foto: Wikipedia
O femeie din Japonia care lucrează la o creșă a fost mustrată, pentru că ”în mod egoist” a rămas înscărcinată ”înainte să îi vină rândul” și nu a respectat tabelul stabilit de conducerea instituției, relatează un cotidian japonez The Mainichi.

Cazul a ajuns în atenția publicului după ce o scrisoare a soțului femeii, în vârstă de 28 de ani, a fost publicată într-o secțiune a publicației The Mainichi, Sentimentele unui bărbat (A man's feelings). Potrivit scrisorii, la această instituție, directoarea a stabilit un tabel cu momentele in care angajatele se pot mărita sau pot rămâne însărcinate. 

Cuplul s-a întîlnit cu directoarea centrului pentru a-și cere scuze, dar femeia tot a fost mustrată.

Potrivit lui Yuichi Murayama, care conduce Hoiku kenkyujo (Institutul de cercetare pentru îngrijirea copilului) care cuprinde pe cei care sunt implicați în serviciile de îngrijire a copilului, stabilirea ordinii în care furnizorii de servicii de îngrijire a copilului se pot căsători sau sunt însărcinați nu este neobișnuit la centrele de îngrijire a copilului. 

"Se întâmplă pe fondul faptului că oamenii evită îngrijirea copilului ca profesie, din cauza salariilor scăzute și orelor lungi de lucru și a deficitului de personal care rezultă din aceasta", spune el. 
"Sistemul în care fiecare furnizor de servicii de îngrijire a copilului a acumulat experiență de-a lungul multor ani s-a prăbușit, reducând calitatea serviciilor de îngrijire a copiilor. Stabilirea de ture în care îngrijitorii pot avea copii păoate fi interpretată ca o cale de a construi experiență fără ca aceștia să trebuiască să renunțe la jobu-uri”.




















5160 vizualizari

  • -16 (24 voturi)    
    ehe..daca se intampla in Rusia.... (Miercuri, 4 aprilie 2018, 13:22)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    ce scandal ar fi iesit!!! Sau in Coreea de N!
    • -5 (13 voturi)    
      Natie cu probleme la mansarda. (Miercuri, 4 aprilie 2018, 14:08)

      [ F ] + [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Spun din proprie experienta, nu din ce am citit pe net.
      • -1 (9 voturi)    
        nu vreau sa fiu (Miercuri, 4 aprilie 2018, 21:00)

        iodixit [utilizator] i-a raspuns lui [ F ] +

        la fel de dur ca tine, dar au intradevar o gindire si un comportament diferit de europeni. in general asiaticii sint asa. imi pace foarte mult japonia, dar anumite "apucaturi" ale japonezilor ma fac sa am o anumita retinere.
        tinind cont ca au o crestere negativa foarte mare a nasterilor, ar trebui s-o lase mai moale cu tabelele astea si sa zica mersi ca mai sint unii care vor copiii.
  • +2 (18 voturi)    
    mda.... (Miercuri, 4 aprilie 2018, 13:49)

    liviu_ [utilizator]

    cand vad astfel de stiri... ma gandesc ca ar trebui sa recitesc 1984... nu dealta dar merita sa te pregatesti...
  • -1 (19 voturi)    
    hei (Miercuri, 4 aprilie 2018, 14:43)

    john70 [utilizator]

    Japonia e tzara in colaps demografic. Japonezele care raman gravide ar trebui premiate.
    • +3 (5 voturi)    
      Nici vorba (Joi, 5 aprilie 2018, 11:28)

      barny [utilizator] i-a raspuns lui john70

      Japonia nu e in colaps demografic. La inceputul sec. 20 erau 50 de milioane, acum sunt peste 125 de milioane de japonezi.
  • -4 (12 voturi)    
    si mai nasol (Miercuri, 4 aprilie 2018, 14:48)

    nash pandelica [utilizator]

    dac' a gresit sexul, daca naste baiat si era planificata sa faca fata !
    planificare japoneza. eficienta economica.
    se stie si la ce scoala va merge copilul ala si cat o sa produca.:-))
  • +4 (4 voturi)    
    Asta da disciplina (Joi, 5 aprilie 2018, 11:17)

    barny [utilizator]

    spirit japonez pur.