Londra: Mii de femei au iesit pe strazi pentru a sustine egalitatea de gen si a sarbatori Ziua Internationala a Femeii

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 4 martie 2018, 21:50 Actualitate | Internaţional


Mii de persoane au participat la un mars in centrul Londrei pentru a sustine egalitatea de gen si a celebra implinirea a 100 de ani de cand femeile si-au castigat dreptul la vot, scrie News.ro, citand The Guardian.

Este vorba despre evenimentul #March4Women, organizat anual de societatea caritabila Care. Marsul are loc in fiecare an in apropierea sau chiar de Ziua Internationala a Femeii.

Organizatorii au promis un mars "optimist si care va inspira lumea". Scopul evenimentului este de a readuce in agenda publica problema inegalitatii de gen cu care trebuie sa se confrunte femeile si fetele din intreaga lume.

Au participat politicieni de la diferite partide precum si grupari reprezentand toate religiile. Oamenii au mers pe acelasi traseu pe care au mers si femeile de acum 100 de ani.

Au fost afisate bannere pe care scria "Haideti sa terminam ce au inceput sufragetel si "Opriti diferenta de remunerare".

Primarul Londrei, Sadiq Khan si activistele Bianca Jagger, Helen Pankhurst, Shola Mos-Shogbamimu si Faeeza Vaid au tinut discursuri iar cantareata Annie Lennox a avut o interventie video.

Helen Pankhurst, stranepoata sufragetei Emmeline Pankhurst, a condus marsul si a declarat ca "in absolut toate domeniile mai este de lucru" pentru a se asigura egalitatea de gen.

Ea a spus ca a fost "o energie grozava" si ca "in fiecare zi apare o poveste in presa care demonstreaza ca nu vom mai tolera aceasta situatie".

Khan a spus ca este un "feminist mandru". El a precizat ca sunt prea putine femei in Parlament si in consiliile de conducere din tara, adaugand ca un echilibru de 50% intre barbati si femei ar trebui sa fie un nivel la care sa se aspire, nu plafonul.

"Cred ca daca esti intr-o pozitie in care ai putere si influenta si crezi ca nu este corect ca femeile sunt platite mai putin decat barbatii, crezi ca nu e corect sa existe discriminare fata de femei si crezi ca nu este corect sa ai mai multe sanse doar pentru ca te-ai nascut baiat " atunci ar trebui sa te numesti feminist. Nu pot sa inteleg de ce nu ar vrea cineva sa fie un feminist mandru", a spus Khan.
























847 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Barbatii pe webcam (Duminică, 4 martie 2018, 22:15)

    Traian2015 [utilizator]

    ha ha
  • +20 (22 voturi)    
    La noi Dancila sustine si ea drepturile femeilor (Duminică, 4 martie 2018, 22:19)

    barny [utilizator]

    dreptul femeilor pesedite de a fura cot la cot cu barbatii pesedisti.
  • -9 (17 voturi)    
    Opriti marxismul nociv ! (Duminică, 4 martie 2018, 22:31)

    Vlad-I [utilizator]

    Aceste feministe, isi apara privilegiile, sunt mii de ONG-uri care traiesc din banul public. Asa ca nu mai stiu ce sa inventeze ca sa para ca au activitate. Retineti bine, si sa nu va insele, propaganda lor, 75% din PIB il fac barbatii, ei sunt cei care au muncile dure si foarte productive: minerie, siderurgie, transport maritim, transport aerian, petrol, transport electric, constructia de infrastructura, barbatii mentin parcul auto, pescuitul oceanic, transportul rutier y feroviar, barbatii sunt cei care fac peste 90% din inventii si patente, ei sunt cei care construiesc de la zero firme de succes.
    • +4 (10 voturi)    
      Asa, combate ca-n 1900 (Luni, 5 martie 2018, 1:21)

      telox [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      barbatii e fruncea, femeile la cratita si la facut copii. Vai de capul vostru de misogini inapoiati !
      • -5 (9 voturi)    
        serios? (Luni, 5 martie 2018, 4:36)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui telox

        Unde a spus el ca femeile trebuie sa stea la cratita? Te impiedica cineva sa faci tot ce a spus el ca fac barbatii, domnisorico?

        Cred ca te duce capul cat sa intelegi ca discutia nu mai este despre dreptul de vot, cum era candva discriminarea reala. Sper.

        Exista meserii unde femeile performeza mai bine si, drept urmare, domina acele domenii. Ai vazut vreun barbat sa se miorlaie ca e discriminat?
        • +2 (4 voturi)    
          Individul isi imbraca misoginismul (Luni, 5 martie 2018, 12:01)

          telox [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          printr-o sarabanda de afirmatii false. Si abereaza cu "marxismul".
          • 0 (0 voturi)    
            abereaza? (Luni, 5 martie 2018, 23:55)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui telox

            Probabil nu esti constient de aberatiile care tocmai se intampla, prin bunavointa stangistilor libtarzi.

            Ce anume este fals in ceea ce a afirmat? Unele femei aleg sa faca oengeuri in loc de firme productive. Daca te uiti la numele si numarul oengeurilor feministe din Romania, te acupa rasu-scarba.
            Le impiedica cineva sa faca firme, mai ales cand exista si exceptii?
  • -8 (14 voturi)    
    Plangaciosu ala canadian, (Duminică, 4 martie 2018, 22:33)

    asistat [utilizator]

    Trudo, n-a iesit si el a-n strada? Si ce aia “egalitate de gen”?!? Mai citim si noi o carte de biologie?!?
  • -9 (13 voturi)    
    no comment (Duminică, 4 martie 2018, 22:46)

    AliKimiku [utilizator]

    Primarul Londrei, Sadiq Khan si activistele Bianca Jagger, Helen Pankhurst, Shola Mos-Shogbamimu si Faeeza Vaid au bla bla ...
  • -8 (14 voturi)    
    Absolut (Duminică, 4 martie 2018, 22:46)

    Setalcott [utilizator]

    Vrem egalitate de gen

    https://twitter.com/MartinDaubney/status/962263994252840960
    • -5 (7 voturi)    
      + (Luni, 5 martie 2018, 2:22)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      https://www.youtube.com/watch?v=wjWBXbGVyQU
  • +1 (3 voturi)    
    Sa inceteze discriminarea BARBATILOR ! (Luni, 5 martie 2018, 1:57)

    Sparafucile [utilizator]

    In ce fel ? De mii de ani femeile au instituit un MONOPOL abominabil asupra nasterii copiilor . Ele si numai ele nasc si nu mai lasa pe nimeni altcineva . Aceasta situatie intolerabila trebuie sa inceteze ! Barbati , luptati pentru drepturile voastre si nu va mai lasati umiliti !
  • +4 (6 voturi)    
    Contributia femeilor (Luni, 5 martie 2018, 11:29)

    anca.v [utilizator]

    Notable recent estimates suggest that economic gender parity could add an additional US$240 billion to the GDP of the United Kingdom, US$1,201 billion to that of the United States, US$526 billion to Japan’s, and US$285 billion to the GDP of Germany.

    Another recent estimate suggests that China could see a US$2.5 trillion GDP increase by 2020, and North America and Oceania could gain an additional US$3.1 trillion over the same period if they closed their gender gaps.

    A number of recent studies also indicate that a reduction in the employment gender gap has been an important driver of European economic growth over the past decade, and has the potential to unleash even further growth. Conversely, limiting women’s access to labour markets is costly, as poor female labour force participation hampers economic growth.

    As a region, East Asia and the Pacific reportedly loses between US$42 billion to US$47 billion annually due to women’s limited access to employment opportunities. Research by the World Bank demonstrates that similar restrictions have also imposed sizable costs throughout the Middle East and North Africa13 as well as the Sub-Saharan Africa region.

    http://reports.weforum.org/global-gender-gap-report-2016/the-case-for-gender-parity/
    • 0 (0 voturi)    
      bullshit impachetat frumos (Marţi, 6 martie 2018, 0:04)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui anca.v

      Estimari, s-ar putea, sa fie bine si pace pe pamant, bla bla. Coroborat cu titlul, zici ca suntem la o prezentare de-a lui firea care nu spune ce a facut ci ce intentioneza sa faca. Mda...

      Nu exista discriminare ref angajat femei, in afara de mintea unor frustrati sub-mediocri care se ocupa de studii si miorlaieli pe bani. Orice business va angaja femei daca performeaza cel putin EGAL cu un barbat. Mai ales ca femeile sunt mai constiincioase. DOH

      Mai degraba ar fi o problema in anumite tari din cauza culturii. Tradus in termeni simpli, nu le lasa la munca barbatii/societatea/cutumele, nu ca nu le-ar angaja firma x. Pana si ideea de discriminare sau logica ei a fost pervertita de miorlaitori.