Un sat romanesc, cea mai bogata localitate rurala din Ucraina / Toate casele au cel putin un etaj, unele arata ca niste castele

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 25 decembrie 2017, 18:05 Actualitate | Internaţional


Case din Apsa de Jos, satul de romani din Ucraina
Foto: lifter.com.ua
Apsa de Jos, un sat romanesc din regiunea Zakarpatie este cea mai bogata localitate rurala din Ucraina. Locuitorii isi construiesc adevarate castele, in loc de case, iar arhitectura acestora impresioneaza atat de mult ca aduce aminte mai degraba de un orasel european, decat a unui simplu sat, scrie presa ucraineana, potrivit Radio Chisinau.

"Cand cineva ca vorbeste despre un sat va imaginati casute mici, din lemn, acareturi pentru vite si gradini mari? Exista insa un sat care contrazice totalmente acest stereotip", relateaza lifter.com.ua.

In Apsa de Jos nu exista nicio casa cu un singur etaj, iar satenii isi fac castelele dupa principiul macar cu o caramida, dar mai inalt decat al vecinilor. Cea mai mica casa are cate 10-15 camere, pentru ca una cu mai putine va fi luata in deradere de vecini, scrie publicatia ucraineana.

Astfel de case au inceput sa fie construite de romanii din Ucraina inca din anii `80, cand acestia au inceput sa plece la munca in strainatate. Actualii proprietari continua sa lucreze peste hotare, fie in Uniunea Europeana, fie in Rusia, iar banii castigati ii investesc in constructiile lor luxoase. Romanii se pricep la constructii si le place aceasta meserie, remarca sursa citata.    


Casa din Apsa de Jos
Foto: lifter.com.ua



















10553 vizualizari

  • +10 (24 voturi)    
    arata (Luni, 25 decembrie 2017, 18:46)

    loveparade [utilizator]

    ca la Strehaia...
    • +1 (27 voturi)    
      @loveparade (Luni, 25 decembrie 2017, 21:18)

      IoanB [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

      Autorul spune ca: "Romanii se pricep la constructii si le place aceasta meserie, remarca sursa citata"
      ... fapt pe care tu nu il poti spune despre rudele tale din Strehaia!
  • +26 (34 voturi)    
    Adevarati romani (Luni, 25 decembrie 2017, 19:24)

    Pac-pac [utilizator]

    Doar romanii pot ingropa banii in ciment si caramida pentru a construi imobile inutil de mari.
    • +25 (27 voturi)    
      tac-pac (Luni, 25 decembrie 2017, 20:36)

      drup [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      in care nici nu stau decat 2 saptamani vara si 2 iarna.
    • +1 (3 voturi)    
      Mai stiu pe cineva (Luni, 25 decembrie 2017, 23:49)

      rcaon.ro [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      Vezi ca si Pablo Escobar ingropa banii in ciment si caramadia :)
  • +24 (28 voturi)    
    Satul e la granita cu Romania-UE (Luni, 25 decembrie 2017, 22:11)

    cato [utilizator]

    Sunt sigur ca nu e nicio legatura intre faptul ca e la granita, comertul ilegal de frontiera si bogatia satului.
  • +4 (4 voturi)    
    ! (Marţi, 26 decembrie 2017, 0:34)

    tudorr [utilizator]

    Omul sarac si fara educatie, se vede de pe LUNA cand da de niste bani si isi cumpara ceva...
  • +5 (5 voturi)    
    Oameni harnici fara minte (Marţi, 26 decembrie 2017, 1:34)

    Vlad-I [utilizator]

    Acei oameni nu au cultura financiara, trebuiau sa aibe case mici si negoturi mari, care iti aduc profit si erau de 5x mai bogati.
  • +5 (5 voturi)    
    Ce risipa ! (Marţi, 26 decembrie 2017, 8:46)

    barc [utilizator]

    Doar pentru mandrie prosteasca.
  • +1 (5 voturi)    
    Apsa de Jos face parte din (Marţi, 26 decembrie 2017, 9:13)

    xrogo [utilizator]

    Maramuresul furat de Ucraina Romaniei, peste raul Tisa de Campulung la Tisa, acolo sunt sate de oameni harnici si muncitori!
  • -1 (3 voturi)    
    Maramuresul de peste Tisa (Marţi, 26 decembrie 2017, 9:18)

    codrean [utilizator]

    Sa nu uitam : acolo e Maramures ! Acelas ca la noi, aceiasi oameni, aceleasi mentlitati ...
  • +3 (3 voturi)    
    si la noi... (Marţi, 26 decembrie 2017, 9:36)

    Aquariuss [utilizator]

    Nu chiar foarte departe ( pana in 50 de km.!) la Certeze, romanii sufera de aceiasi boala !
  • +3 (3 voturi)    
    impozite (Marţi, 26 decembrie 2017, 11:02)

    nahir [utilizator]

    platesc?
    sau aplica metoda conationalilor nostri care au case cu 10-15 camere si turnulete, cel putin 2-3 mertane in curte si replici de genul : "haoleu, mancati-as neamul ta, pai de unde sa am bani, ca i-a mancat pa toti casa si mertanele, iar in rest sunt sarac si bolnav, abia imi duc zilele cu alocatia copiilor."
  • +2 (2 voturi)    
    Dupa stilul arhitectural... (Marţi, 26 decembrie 2017, 15:42)

    blackarrow [utilizator]

    al caselor , as spune ca pe acolo vietuiesc multi tigani, ceea ce conduce automat la ideea de neplata impozite , ba chiar si la provenienta banilor din care s-au inaltat acele constructii megalomaniei .
  • 0 (0 voturi)    
    bajeti buni, romanasii nostri ;) (Miercuri, 27 decembrie 2017, 6:07)

    Codruta N [utilizator]

    Padurarii din Maramures STIU - ca, atunci cand au vrut sa impiedice furturile din paduri, au fost atacati cu ARME DE FOC, de pretenarii din Ucraina ai hotilor! :P

    Si care-i faza cu satul? Cladiri moarte, goale! Pai avem si noi, pa la Buzesti! :P