Brexit: Londra intentioneaza sa activeze articolul 50 la inceputul lui 2017

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 22 septembrie 2016, 20:46 Actualitate | Internaţional


Boris Johnson
Foto: Wikipedia
Marea Britanie intentioneaza sa activeze articolul 50 privind iesirea Regatului din Uniunea Europeana la inceputul anului 2017, a declarat joi ministrul britanic al Afacerilor Externe,  Boris Johnson, citata de AFP.

"Discutam cu prietenii si partenerii nostri europeni cu obiectivul de a trimite scrisoarea privind articoulul 50 la inceputul anului viitor", a declarat Boris Johson pentru Sky News.

Declansarea acestui articol precede inceperea discutiilor intre Londra su UE despre conditiile de iesire a Regatului Unit din UE si viitoarea sa relatie cu cele 27 de state membre, si care ar urma sa dureze doi ani.

Vom reveni cu amanunte






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3049 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    Toata stima ce am avut-o pentru britanici (Joi, 22 septembrie 2016, 21:18)

    rov [utilizator]

    a disparut peste noapte...acum usor, usor, se instaleaza greata.
  • +6 (10 voturi)    
    BREXIT (Joi, 22 septembrie 2016, 21:34)

    JosephRosen1 [anonim]

    Daca Mr. Boris Johnson ar fi detinut functia de Prim Ministru, atunci l-am fi putut crede.
    Dar nu este!
  • +5 (7 voturi)    
    Hai, activati-o odata! (Joi, 22 septembrie 2016, 22:36)

    KostasP [utilizator]

    Daca aveati oo ati fi activat clauza a doua zi dupa rezultatul votului.
    • -4 (6 voturi)    
      nu o sa activeze (Joi, 22 septembrie 2016, 23:15)

      voxpopulix [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      A fost o cacealma, nu o sa activeze nicio clauza. Fara EU sunt zero iar stapanii lor de peste ocean nu mai au niciun folos pentru ei.

      Poate doar sa-i trimita sa mai omoara civili prin orientul mijlociu.

      Si fara UK pica si TTIP pentru ca restul europei a inceput sa se trezeasca si sa-si dea seama ca acordul TTIP are ca principal obiectiv preluarea controlului Europei de catre companiile americane.
  • +3 (3 voturi)    
    MDA (Vineri, 23 septembrie 2016, 9:00)

    CalmArius [anonim]

    ...Cum de il cheama chiar...BORIS!?
    NUme ...rusesc!?
    Cred ca exista unele legaturi! Ar trebui cautate niste legaturi ....spre Kremlin!
    • +1 (1 vot)    
      Kremlin? (Vineri, 23 septembrie 2016, 13:24)

      anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui CalmArius

      Mai degraba la Lubianka. ;)
  • +1 (1 vot)    
    Inca un an? De ce oare? (Vineri, 23 septembrie 2016, 9:47)

    BEDE [utilizator]

    Daca amana inseamna ca vor sa-si faca socoteala cum sa iasa cat mai bine, pentru ca deocamdata nu prea stiu cum or sa iasa. Iar daca socoteliele ies tare prost, ar fi posibil sa nu mai fie Brexit. Inseamna ca ramane de vazut. In 6-9 luni este posibil ca lucrurile sa se schimbe si sa-si dea seama si populimea ca nu este avantajos sa iasa din UE. Sau poate nu...
    Trebuie ca sunt la lucru niste forte si niste interese pe care, ca simplii cetateni (care nu au legatura cu serviciile secrete) nu avem cum sa le stim, ci doar le putem banui.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu mai sunt suparat pe ei (Vineri, 23 septembrie 2016, 10:46)

    Trojan.H [utilizator]

    E tara lor, e dreptul lor sa faca ce vor. Probabil ca in conditiile in care UE s-a hotarit sa devina anti-americana britanicii nu pot fi partasi la asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 23 septembrie 2016, 14:45)

      [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

  • 0 (0 voturi)