Italienii, infuriati de o caricatura din Charlie Hebdo in care victimele cutremurului sunt prezentate ca varietati de paste

de M.I.     HotNews.ro
Vineri, 2 septembrie 2016, 23:51 Actualitate | Internaţional


Caricatura Charlie Hebdo
Foto: Twitter
Revista satirica franceza Charlie Hebdo, vizata de un atac terorist in 2015 pentru umorul ei considerat jignitor, a fost criticata vineri de italieni pentru ca a prezentat intr-o caricatura victime ale cutremurului soldat cu aproape 300 de morti ca pe diferite feluri de paste, relateaza Reuters, citata de Agerpres.

Caricatura este intitulata "Cutremur in stil italian" si in ea apare un barbat in picioare acoperit de sange cu comentariul "paste in sos tomat", alaturi de un barbat zgariat cu comentariul "macaroane cu branza". In desen mai apare si o cladire prabusita cu mai multe etaje din care ies printre daramaturi mai multe perechi de picioare, iar comentariul este "Lasagna".

Amatrice, un oras extrem de afectat de cutremurul de saptamana trecuta, este celebru pentru sosul de paste care ii poarta numele, amatriciana.

Primarul orasului, Sergio Pirozzi, care devenit de notorietate in Italia dupa ce a afirmat ca "orasul s-a dus" a doua zi dupa cutremurul de la 24 august, a fost revoltat de desene.

"Cum naiba sa desenezi o caricatura despre morti? Sunt convins ca aceasta satira neplacuta si stanjenitoare nu reflecta sentimentul francez", a declarat primarul, citat de Ansa.

Ambasada franceza de la Roma a publicat pe site-ul sau si pe contul de Twitter un comunicat care mentioneaza ca respectiva caricatura "nu reprezinta deloc" pozitia Frantei si ca este" o caricatura a presei si opiniile liber exprimate sunt cele ale jurnalistilor".

Desi multi italieni au dat dovada de solidaritate cu revista dupa atacul terorist din 2015, caricatura din ultima editie a Charlie Hebdo a fost numita pe retelele de socializare "teribila", "de prost gust" si "lipsita de respect". De asemenea, multi italieni au scris pe retelele sociale "Nu mai sunt Charlie Hebdo".

Prim-ministrul Matteo Renzi nu a comentat, dar alti politicieni italieni nu s-au ferit sa reactioneze. Giorgia Meloni, lidera a Partidului de dreapta Fratii Italiei, a spus: "Asta nu este satira, este guno".

Charlie Hebdo a raspuns la controversa creata publicand inca o caricatura pe pagina sa de Facebook care se refera la faptul ca in trecut s-a descoperit ca crima organizata ar controla diverse companii italiene de constructie.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6171 vizualizari

  • +3 (19 voturi)    
    In comunism (Sâmbătă, 3 septembrie 2016, 0:11)

    xolv [utilizator]

    nu ai voie sa glumesti. Marx si Engels jubileaza in mormant.
    • -2 (2 voturi)    
      Ne suis Charlie (Sâmbătă, 3 septembrie 2016, 18:36)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Nu mă deranjaza dacă italienii sunt făcuți lasagna. Mă deranjaza dacă românii sunt. Hai Romania!
  • 0 (6 voturi)    
    umor noir a la francaise (Sâmbătă, 3 septembrie 2016, 0:23)

    alex562 [utilizator]

    iar de data asta, victimele nu mai pot ataca
  • +4 (10 voturi)    
    Un mars ceva, (Sâmbătă, 3 septembrie 2016, 0:44)

    Un cititor [utilizator]

    pentru Charlie?
  • +5 (7 voturi)    
    ca mai e charlie? (Sâmbătă, 3 septembrie 2016, 1:56)

    Bocu' lu'Ioha [utilizator]

    hai cu libertatea de exprimare
  • -3 (25 voturi)    
    Dau cu Satira de zici că au dat cu Satârul (Sâmbătă, 3 septembrie 2016, 2:58)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    Bune de tot caricaturile. Asta inseamna consecventa. Trebuie sa mai rada si unii cand ceilalti plang. Pacat ca suntem prea mici si n-au auzit astia de "mega" tragedia COLECTIV sa rada putin de noi. Era un deliciu sa-i vezi pe romanasii astia opariti.
  • +7 (19 voturi)    
    je ne suis pas Charlie (Sâmbătă, 3 septembrie 2016, 9:01)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Daca nu respecti nimic pe lumea asta: religii, morti, sentimente domnii de la Charlie Hebdo trebuie sa se astepte ca altii sa nu ii respecte la randul lor. Asa ca se astepte ca noi incarcatoare de mitraliere sa se descarce in redactie.Libertatea de exprimare inseamna a spune ce gandesti, argumentat daca se poate, nu bataia de joc, si cuvinte vulgare atribute ale cocalarilor, si nu ale unui cetatean al unui stat democratic pentru care respecul fata de altii este la fel de important ca libertatea.
  • -3 (13 voturi)    
    Libertatea de exprimare (Sâmbătă, 3 septembrie 2016, 9:51)

    Marlowe [utilizator]

    Suntem ferventi aparatori ai libertatii de exprimare, atat timp cat exprimarea este despre altii. Atunci cand suntem vizati, cand valorile, principiile sau credinta noastra sunt ironizate, situatia se schimba radical, libertatea de opinie devenind prost gust, cruzime sau chiar crima impotriva poporului. Cine nu poate suporta o "gluma' despre sine si reactioneaza virulent si/sau violent nu este mai breaz decat un taliban.
    • +3 (5 voturi)    
      Nu despre ce ne exprimam... (Sâmbătă, 3 septembrie 2016, 12:11)

      un_oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Marlowe

      e important ci "despre cum" ne exprimam.
      Par egzample, privind poza aia cu Liberteaua cu sanii dezgoliti, n-am priceput de ce o fugareau aia cu sabiile scoase. Sa faca un "menage a trois"? :))
      Ups! Asa s-a nascut democratia? In Franta, dintr-o femeie adunata de pe strada si din tata anonim?!. D'aia au ramas frantujii un popor foarte original?
      'Ai dom'ne, a fost o gluma, ce naiba.
  • +8 (12 voturi)    
    Întrebări?? (Sâmbătă, 3 septembrie 2016, 10:02)

    LRazvan [utilizator]

    Nu am văzut caricaturile după atentatul de la sediul ziarului lor, caut să vad caricatura de la Nisa......unde sunt....???????
    • +3 (5 voturi)    
      Domnul e servit! ;) (Sâmbătă, 3 septembrie 2016, 12:54)

      un_oarecare [utilizator] i-a raspuns lui LRazvan

      https://pbs.twimg.com/media/CraWKB_WEAEVNMn.jpg

      S-a pus pasta la scurs...
  • +7 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 3 septembrie 2016, 10:31)

    [anonim]

    • +4 (8 voturi)    
      Libertatea de exprimare (Sâmbătă, 3 septembrie 2016, 12:51)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui

      nu înseamnă LIPSĂ DE BUN SIMȚ, după umila mea părere. Așa este cum ziceți. Cine mai e Charlie acum?
      O imagine care m-a îngrijorat este aceea în care întâi stătătorii Europei au defilat brat la brat sub lozinca JE SUIS CHARLIE în fruntea unei mulțimi în care nimeni, dar absolut nimeni nu s-a întrebat ce părere au cei cărora le-au murit ființe apropiate despre acțiunile provocatoare și insultătoare ale acestor, chipurile umoriști de la Charlie Hebdo...
  • +5 (9 voturi)    
    Jurnalisti fara niciun Dumnezeu ! (Sâmbătă, 3 septembrie 2016, 13:08)

    CristianaCristian1 [anonim]

    Astia chiar si-au meritat-o. Se pare ca n-au inteles nimic. Acestia si familiile lor ar trebui sa fie "tratati" exact ca in filmul frantuzesc "Pusca veche".
  • +7 (9 voturi)    
    Charlie Hebdo-un gunoi francez! (Sâmbătă, 3 septembrie 2016, 16:07)

    SkySurfer [utilizator]

    Cand au fost atacati de teroristi in 2015 am fost revoltat! Acum ma revolta nesimtirea lor! Este incredibil unde au putut ajunge !!Indiferent cat de inradacinata este democratia in Franta, o asemenea editura nu trebuie sa fie admisa !Este mai periculoasa ca o bomba nucleara!
  • +7 (7 voturi)    
    Nu prea inteleg ... (Sâmbătă, 3 septembrie 2016, 17:19)

    AEV [utilizator]

    Nu e prea clar ce vrea sa spuna desenatorul Felip cu cele doua personaje din stanga si centru. Ce vrea sa spuna cu ”Lasagna” este insa perfect clar, si mi se pare oribil, Monstri ca Felip nu ar trebui sa aiba drept de semnatura si aparitie!
  • -2 (2 voturi)    
    Gluma (Duminică, 4 septembrie 2016, 21:35)

    tudor74 [utilizator]

    Consider gluma buna ? Nu ! Pun mana pe mitraliera sa ii omor pe caricaturistii CH ? Nu din nou !