Preotul ucis in Franta. Al doilea atacator a fost identificat. Mama lui: "E imposibil, nu am nascut un diavol!"

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 28 iulie 2016, 10:15 Actualitate | Internaţional


mama lui Abdel Petitjean
Foto: captura bmf.tv
Al doilea barbat implicat in asasinarea, marti, a unui preot intr-o biserica in nord-vestul Frantei, a fost identificat in mod oficial. Este un tanar in varsta de 19 ani, numit Nabil Abdel Malik Petitjean, a anunta joi Parchetul francez. Potrivit Le Parisien, autoritatile au facut miercuri perchezitii acasa la mama si la sora atacatorului si au retinut trei persoane din anturajul sau.

Mama lui Abdel incearca sa-l apere: "Imi cunosc copilul, e binevoitor. Eu nu am facut un diavol", a spus Yamina pentru BFMTV.

"El nu a vorbit niciodata de Daesh", spune ea. Yamina continua sa creda ca fiul sau este plecat la Nancy pentru a-si vedea varul. Cu toate acestea, spune ca a nu avea nicio veste de la el de luni seara, in ajunul atacului de la Saint-Etienne-du-Rouvray.

Potrivit unei surse apropiate anchetei citata de AFP, el a fost oprit sa se radicalizeze de catre serviciile de informatii franceze incepand cu 29 iunie.

Primul ucigas a fost identificat ca Adel Kermiche, in varsta de 19 ani, aflat in arest la domiciliu si monitorizat cu o bratara electronica, dupa ce fusese eliberat din inchisoare in luna martie.

Potrivit Le Parisien, autoritatile au facut miercuri perchezitii acasa la mama si la sora atacatorului si au retinut trei persoane din anturajul sau.

Doi barbati inarmati cu cutite au luat marti ostatici mai multi oameni intr-o biserica din localitatea Saint-Etienne-du-Rouvray din regiunea franceza Normandia. In urma asaltului politiei, cei doi au fost impuscati mortal. Preotului de 86 de ani i s-a taiat gatul dupa ce atacatorii au strigat Daesh. Atacul a fost revendicat de gruparea Stat Islamic.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14528 vizualizari

  • +31 (43 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 28 iulie 2016, 10:31)

    [anonim]

    • +14 (14 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 28 iulie 2016, 12:17)

      Retardragnea [anonim] i-a raspuns lui

  • +41 (43 voturi)    
    A, e bine (Joi, 28 iulie 2016, 10:35)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Daca a fost oprit de la radicalizare, e perfect. Nici nu vreau sa ma gandesc ce ar fi facut daca nu-l opreau de la radicalizare.
    Statistica oficiala pe luna iulie 2016:
    - opriti de la radicalizare - 1
    - atentatori - 3
    Vive la liberte.
    • +15 (15 voturi)    
      Oare... (Joi, 28 iulie 2016, 12:11)

      Barosanu_nr1 [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      ... se emit și diplome la cursurile de deradicalizare?
      • +12 (12 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 28 iulie 2016, 13:07)

        [anonim] i-a raspuns lui Barosanu_nr1

        • +2 (2 voturi)    
          Arte marțiale? Super tare! (Joi, 28 iulie 2016, 19:56)

          Barosanu_nr1 [utilizator] i-a raspuns lui

          Să nu cumva ca ăia care nu-și permit măcar cuțite să rămână mai prejos!

          La anu' o să aflăm că guvernul francez a decis să falimenteze ISIS organizând tabere de antrenament al teroriștilor chiar pe propriul teritoriu. Și ce concurență o să le facă, de vreme ce clienții vor face economie la bilete de avion.
  • +19 (25 voturi)    
    Sincer (Joi, 28 iulie 2016, 11:09)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    imi pare rau de ea, ca mama. Si-a pierdut fiul si pentru ce? Pentru o himera. Dar ce ar putea sa faca o mama sau toate mamele de descreierati, intr-o comunitate in care femeia e pe locul 38? Daca era intr-o tara cu Sharia la poarta, ar fi trebuit sa-si inghita vorbele si sa spuna ca e mandra de fiul ei. Aici macar si-a putut spune durerea.
    • -8 (12 voturi)    
      femeia pe locul 38? de unde ai scos-o? (Joi, 28 iulie 2016, 11:59)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      Poate la musulmani, in occident femeia este cel putin egala cu barbatul. Mai lasati prejudecatile.
      • +6 (6 voturi)    
        Greu cu logica (Joi, 28 iulie 2016, 13:44)

        Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        "intr-o comunitate in care femeia e pe locul 38"
        Tocmai la ce zici tu ma refeream si eu. Sau crezi ca in comunitatile musulmane din occident femeia are drepturile pe care le au "localnicele"?
        • +2 (2 voturi)    
          am omis "intr-o comunitate" (Joi, 28 iulie 2016, 14:53)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

          clementa inainte de concediu:)
          • +4 (4 voturi)    
            Ok (Joi, 28 iulie 2016, 16:06)

            Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

            esti iertat, fiule. Si concediu placut :))
    • +6 (8 voturi)    
      mai usor cu pianul pe scari (Joi, 28 iulie 2016, 15:57)

      paniri [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      eu nu m-as grabi cu mila ca pana la urma mi-e greu sa cred ca baiatul ei a devenit un monstru din nimic. pana la urma ce mananca soareci, tot din (ceva gen) pisica (animal de prada) se naste oricum ai da-o! ca poate ea nu e un diavol, tot ce se poate dar pe undeva mi-e greu sa cred ca nu realizezi ca tip de om este propriul copil. ca nu vrei sa recunosti...alta poveste!
      • +4 (6 voturi)    
        Da, mai usor cu pianul pe scari (Joi, 28 iulie 2016, 16:09)

        Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui paniri

        daca nu ai crescut un copil. Daca ai crescut, iti vei da seama cat de usor si rapid o poate lua pe langa, mai ales la varsta adolescentei. Si stai ca prostul si te intrebi unde ai gresit. E plina lumea de pramatii provenite din familii normale, care le-au dat o educatie buna. Aici nu ai ce face decat sa speri ca al tau nu o ia pe aratura.
  • +7 (31 voturi)    
    Mère (Joi, 28 iulie 2016, 11:11)

    Adran [utilizator]

    Mère ? Sigur nu e Parintele nr 1 sau 2 ? Cum au putut sa faca asa o gafa in franta multicultural multiminoritar toleranta ?
    • +8 (10 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 28 iulie 2016, 11:31)

      [anonim] i-a raspuns lui Adran

      • +1 (1 vot)    
        si mai inteligent (Vineri, 29 iulie 2016, 11:48)

        Adran [utilizator] i-a raspuns lui

        pana azi eu stiam ca doar femeile pot da nastere, dar tu poate ai vazut filmul ala cu Arnold... cine stie
  • +11 (11 voturi)    
    "monitorizat cu o bratara electronica" (Joi, 28 iulie 2016, 11:31)

    Pensionar_2021 [utilizator]

    Da, asa cum teoria:"el a fost oprit sa se radicalizeze de catre serviciile de informatii franceze incepand cu 29 iunie." nu prea a dat rezultate pozitive in practica, nici eliberarea si obligatia de a purta o bratara de monitorizare nu a folosit la mare lucru!
  • +14 (16 voturi)    
    A născut un prunc și a crescut un diavol. (Joi, 28 iulie 2016, 12:39)

    asavreau [utilizator]

    Nu nașterea îi face criminali,ci educația primită și cei șapte ani de acasă.
  • +12 (12 voturi)    
    "imi cunosc copilul, e binevoitor" (Joi, 28 iulie 2016, 13:24)

    Ion Zapada [utilizator]

    Acum si cioara ar spune ca copilul e cel mai frumos.
    Ce nui pricep eu e "consternarea si mirarea doamnei", mai ales ca "copilu' " nu era la prima abatere si nici dovada de "binevointa" n-a dat.

    E hilar cum, doar dupa atac, familie " se trezeste" si ramane "surprinsa" de ce "pogoaba" tinea in casa.

    Cateva intrebari esentiale...se ducea la scoala? muncea? Nu de alta dar in ziua de astazi iti trebuiesc bani sa supravietuiesti, daramite sa "te dezvolti".
  • +6 (6 voturi)    
    Dar (Joi, 28 iulie 2016, 14:02)

    Setalcott [utilizator]

    Nici Dumnezeu n-a creat un pacatos.