Rusia cere Frantei sa livreze navele Mistral sau sa dea banii inapoi

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 9 octombrie 2014, 20:27 Actualitate | Internaţional


Franta trebuie sa se decida, ori livreaza navele de razboi Rusiei, ori da banii inapoi, a declarat joi purtatorul de cuvant al diplomatiei ruse Alexandr Lukashevici, citat de AFP.

"Situatia e simpla: exista un contract care trebuie onorat", a declarat Lukashevici, intrebat despre acest subiect intr-o conferinta de presa.

"Daca partea franceza are noi variante, trebuie discutat si nu folosita metoda megafonului diplomatic", a criticat acesta. "Franta trebuie sa se decida. Sau sa dea banii inapoi", a concluzionat el.

Franta a vandut Rusiei in iunie 2011 doua nave Mistral pentru circa 1,2 miliarde de euro.

Prima nava a fost botezata "Vladivostok" iar a doua "Sevastopol", numele marelui port din Crimeea, anexat de Rusia.

Este vorba de nave de razboi polivalente pentru transportul elicopterelor, tancurilor sau pentru gazduirea unui stat major.

In planurile initiale, prima livrate era prevazuta la finele lui octombrie - inceputul lui noiembrie.

Dar, la inceputul lui septembrie, presedintele francez Francois Hollande a pus in discutie acest contract, anuntand ca va lua pana la finele lui octombrie o decizie in ce priveste livrarea acestor nave, "in functie de situatie", si de avansul procesului de pace din estul Ucrainei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4094 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    ... (Joi, 9 octombrie 2014, 20:32)

    klaudyuxxx [utilizator]

    eu propune sa nu le dea nici una nici alta
    • +6 (6 voturi)    
      ... (Joi, 9 octombrie 2014, 20:53)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      Nu, nici asa nu e ok. Sa li se returneze banii mujicilor si basta. Navele ar intra, mai bine, in dotarea NATO.
      • 0 (2 voturi)    
        de unde sa de banii? Franta e in datorii (Vineri, 10 octombrie 2014, 14:57)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        @klaudyuxxx, Franta nu e in campabnie electorala ca noi, deci nu se poate sa iasa presedintele sa vb bazaconii la tv. banii sau navela. asta e...
  • +11 (11 voturi)    
    Dar vai! (Joi, 9 octombrie 2014, 20:50)

    mitg [utilizator]

    Când vine vorba de banii rușilor, brusc și-au amintit că "există un contract".

    Tratate, convenții, vreo cartă mică acolo, ceva, nu există în arhivele voastre?
  • +10 (10 voturi)    
    Situatia e intradevar simpla. (Joi, 9 octombrie 2014, 21:07)

    denvarel [utilizator]

    Citez:
    "Situatia e simpla: exista un contract care trebuie onorat", a declarat Lukashevici.

    Franta sa-si onoreze contractul cand Rusia o sa-si onoreze promisiunile asumate odata cu declararea independentei Ucrainei!

    Un mesaj pentru Lukashevici: ce bine e pentru rusi daca toata lumea in afara de ei e obligata sa respecte regulile.
    Adica vestul e obligat sa-si respecte cuvantul, estul face ce vrea muschiu' lui...

    Eu in locul francezilor le-as da 2 barcute cu vasle... respecta contractul, le livreaza 2 nave... Aaa, ca nu sunt navele care credeau rusii... treaba lor. Nici ukrainienii nu banuiau ca intra soldatii rusi aflati "in cocediu" peste ei.
  • +10 (10 voturi)    
    Sa le dea navele cand o sa primim tezaurul (Joi, 9 octombrie 2014, 21:38)

    dottore [utilizator]

    .
  • +3 (3 voturi)    
    Banii sau viata !?!! (Joi, 9 octombrie 2014, 22:44)

    rutger [utilizator]

    cu asa vacari rosii o sa planga frantujii ca vor da in hohote de ras !! Punem pariu ca "pauvre" o sa le mai vanda inca o data, posibil in Orient ! Si uite asa se rezolva unii, iar altii vor face spume la gura !! Adio, tehnologie avansata !! Dasvidania cioloveci !
  • +9 (9 voturi)    
    situatia e simpla (Joi, 9 octombrie 2014, 22:56)

    kripton [utilizator]

    ati garantat frontiera ucrainei,care a renuntat la nuke pt ca a avut incredere in semnatura voastra.
    stim cu totii cum v-ati onorat semnatura.
    franta,in mod justificat,va urmeaza stralucitul exemplu
    sau nu va place??
  • +5 (5 voturi)    
    contract? (Joi, 9 octombrie 2014, 23:54)

    sorin3 [utilizator]

    dar tezaurul s-a dus in rusia fara contract?
    Conform contractului trebuia returnat de mult, dar mama rusie nu prea da doi bani pe contracte.