Rusia: Popularitatea lui Vladimir Putin a atins un nou record

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 7 august 2014, 11:07 Actualitate | Internaţional


Imagine lui Vladimir Putin de pe tricouri
Foto: anyavanya.ru
Popularitatea presedintelui Vladimir Putin in Rusia a atins un nou record in luna august, cu un nivel de satisfactie in randul populatiei de 87%, cel mai ridicat din ultimii sase ani, arata un sondaj publicat joi de centrul independent Levada, potrivit AFP.

Astfel, 87% dintre respondenti sustin activitatea presedintelui, o crestere de 22% fata de ianuarie. Numarul celor nemultumiti a scazut de la 34% in ianuarie la 13% in august.

Este cel mai ridicat nivel de popularitate atins de Putin de la razboiul ruso-georgian din 2008, cand popularitatea liderului rus se ridica la 88%.

Si popularitatea premierului Dmitri Medvedev a crescut la 71% in august, fata de 48% in ianuarie.

Sondajul a fost realizat in perioada 1-4 august pe un esantion de 1600 de persoane.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7116 vizualizari

  • +9 (19 voturi)    
    fix pix.. 1600 de persoane din ~140 milioane (Joi, 7 august 2014, 11:20)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    relevant.
    Daca s-ar fi straduit un pic mai mult...ar fi scos 100%
    • +6 (12 voturi)    
      Chiar este relevant (Joi, 7 august 2014, 12:43)

      Andrei Bz. [anonim] i-a raspuns lui EMC2*2/2#@4

      Din pacate studiul nu e viciat; asa arata toate sondajele facute si de firme de incredere. De asta Rusia este cu atat mai periculoasa. Ar dura o generatie ca Rusia sa se aproie de normalitate ca mentalitate si asta daca ar incepe ACUM. Bineinteles, un rol important pentru ce au ajuns rusii acum il are media controlata pe deplin de Kremlin. De asta eu vad Antena 3 ca cel mai mare pericol la adresa viitorului Romaniei.

      Dupa cum spunea un economist, Rusia a inlocuit masuri perimate cum ar fi cresterea PIB-ului pentru a determina bunastarea si fericirea sociala cu masuri mai moderne cum ar fi numarul de tari invadate/ocupate/destabilizate sau numarul de morti nevinovati in razboaie avand ca scop final ocupatia de dragul ocupatiei (ca in sec. 18).
      • 0 (6 voturi)    
        Nu sunt expert in statistica (Joi, 7 august 2014, 15:49)

        EMC2*2/2#@4 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei Bz.

        dar pt mine nu e relevant acest sondaj si nici multe altele carora le sunt facute publice doar concluziile si nu intregul studiu.

        Pe acelasi model functioneaza si latrinele.... arunca niste cifre chioare in gura populatiei...modelate dupa bunul lor plac iar prostimea le inghit ca pe bomboane.

        o intrebare: De unde stii ca nu e viciat? In rusia nu ma mai mira nimic.
    • 0 (4 voturi)    
      CE CIUPILICI MILITĂROASE TIP SS (Joi, 7 august 2014, 13:18)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui EMC2*2/2#@4

      Numai că tare ași vrea să-l văd sub mugetul katiușelor, zdrăngănitul tancurilor și lătratul mitralierelor, precum ADEVĂRAȚII SS.
  • +11 (15 voturi)    
    asta arata fara dubiu... (Joi, 7 august 2014, 11:28)

    Lucky1 [utilizator]

    ...ce fel de popor este cel rus.

    Sa vedem ce se mai intampla peste 3-4 saptamani...
  • +10 (14 voturi)    
    parca (Joi, 7 august 2014, 11:31)

    pecos [utilizator]

    parca si hitler avea cota...
    daca asta vor, asta au, asta e, o luam de la capat...
    si dupa fo 20 ani plus ceo mai fi...vor intra incet incet pe un fagas normal vremurilor..
    dupa care mergem mai la est in jos...si tot asa...cred ca in fo 300 de ani se rezolva (la africa cred ca va dura fo 500) dar ce conteaza 500 la scara asta.....
    cum care scara?
    • -5 (7 voturi)    
      Despre popularitate (Joi, 7 august 2014, 12:03)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui pecos

      Nu cumva aveți idee cum s-a răsfrânt asupra Europei popularitatea lui Hitler? Si Hitler si Putin au beneficiat din plin de "sprijinul" occidental pentru a-si consolida pozitia.
      Mai ganditi puțin, sigur veți progresa.
  • +12 (12 voturi)    
    ... (Joi, 7 august 2014, 11:35)

    rocknum [utilizator]

    Si Hitler se bucura de cote similare de popularitate la inceputuri...
  • +1 (5 voturi)    
    Sa vedem mai intai cine a facut sontajul... (Joi, 7 august 2014, 11:50)

    taro [utilizator]

    Centrul "independent" Levada. Eu nu cred ca mai exista presa independenta in Rusia. Gura presei independente a fost inchisa cu AK-47.

    Nu ma indoiesc ca sunt multi rusi cazuti in cap care-l admira pe rasPutin cu metoda ruseasca "nu conteaza cum voteaza, conteaza cine numara" se poate ajunge la 87%.

    De altfel sontaje din astea sunt folosite si in propaganda de la noi, "uita ce bine sa partitul ala". De ce nu ar face si Rusii sondaje din astea
    • +2 (2 voturi)    
      E AFP putinist? (Joi, 7 august 2014, 12:08)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Cred ca AFP-ul nu cita Levada dacă avea vreo urma de îndoiala asupra corectitudinii sondajului.
  • -1 (5 voturi)    
    serviciu cui faceti? (Joi, 7 august 2014, 11:55)

    MirceaOprea [anonim]

    daca nu imi spuneti mai multe despre institutul asta Levada care nu stiu cat de independent e, stirea asta e 0. adica nu 0, e -1 pt ca ea contribuie la sugerarea unei situatii potential false cum ca rusii sunt multumiti de cum conduce tara tovarasul putin (vezi sustinerea armata a rebelilor prorusi din estul ucrainei, anexarea crimeei etc)...
  • +6 (8 voturi)    
    Comparatie (Joi, 7 august 2014, 11:59)

    Daniels22026 [utilizator]

    La noi puscariasii sint iubiti si admirati. Alegatorii pling dupa primarul incatusat. Si primarul depune juramintul descatusat, cu bunavointa politistilor. In parlament se apara puscariasii unii pe altii, cu nerusinare. Ei cica sint deasupra legii intrucit i-a votat lumea.

    Cam asa si cu Putin. E prizonierul prostiei populare. Care in Rusia imbraca haine imperiale si mindrie planetara.

    E greu fratilor. Dar prostia se plateste. Nota de plata pentru rusi a venit deja. Bine-ar fi sa nu trebuiasca ca NATO sa le arate pisica militara rusilor. Dar de saracie si revolutie singeroasa tot nu scapa rusii. Chiar ne prinde bine izolarea in care regimul Putin a infundat Rusia. Cu cit sintem mai izolati de efectele economice ale decaderii rusesti, cu atit mai bine.
  • +1 (3 voturi)    
    Ha (Joi, 7 august 2014, 12:34)

    robert.b [utilizator]

    Asta-i pentru cine credea ca putin e rau, dar poporu' e bun. La fel ca la noi, e un popor de prosti cu foarte putine oaze de normalitate...
  • 0 (2 voturi)    
    serios? (Joi, 7 august 2014, 14:30)

    ValentinV [utilizator]

    Sunt curios cati din cei 87% vor binevoi sa fie in prima linie a frontului in caz de conflict armat. La fel, cati din cei 87% vor fi incantati sa fie bombardati si sa isi piarda viata lor sau a rudelor, copiiilor etc.