Ce importuri mai interzice Rusia: Bourbonul “Kentucky Gentleman” din SUA

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 4 august 2014, 11:18 Actualitate | Internaţional


Kentucky Gentleman
Foto: bourbonenthusiast.com
Autoritatea de protectie a consumatorului din Rusia se pregateste sa interzica importurile de bourbon “Kentucky Gentleman” din SUA, inca un produs occidental pe lista de  suspendari care au venit in urma sanctiunilor impuse de occident din cauza rolului Rusiei in criza din Ucraina, transmite Reuters.

Serviciul Rospotrebnadzor a gasit urma de chimicale organice in bautura, potrivit unui comunicat de presa. “Deocamdata vorbim doar de aceasta distilerie” a declarat purtatorul de cuvant al autoritatii, referindu-se la distileria americana Barton 1792 unde se face bautura Kentucky Gentleman.

Statul Kentucky este lider in productia de bourbon.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2747 vizualizari

  • -14 (20 voturi)    
    fine (Luni, 4 august 2014, 11:27)

    Mazeta [utilizator]

    Războiul ăsta al sancțiunilor este foarte bun. Oamenii trebuie să se învețe să consume produse din zona lor, mai proaspete, mai sănătoase și, în mod normal, mai ieftine.
    • +16 (18 voturi)    
      . (Luni, 4 august 2014, 11:45)

      radukku [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Asa e! De exemplu, rusii nu vor mai consuma bourbon american, ci vor consuma votca facuta din soda caustica si bere cu sampon ; mult mai sanatoase, mai proaspete si, evident, mai ieftine!
    • +7 (7 voturi)    
      Evident! (Luni, 4 august 2014, 12:35)

      antrax [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ruznacul de rand se delecteaza ZILNIC cu bourbon si/sau whiskey. Eventual din ala invechit 21 de ani daca nu chiar 40.
      Ce o sa rezolve cu asta? O sa loveasca in rusii cu ceva putere de cumparare, care-si permit astfel de cumparaturi.

      Daca nu interzic astia sampania degeaba...Dar stai, ca vinurile (si "sampania") din Moldova sunt deja interzise parca. Oups.

      Eu sper sa interzica importurile de orice mancare/bautura din UE si SUA. Sa consume doar produse made in Rusia. Daca au de ajuns...he he. Ca tot zice lumea ca vine iarna, cele mai multe sere parca-s prin Olanda.
    • +9 (9 voturi)    
      Corect (Luni, 4 august 2014, 12:37)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Vodka de "mitilic" e mult mai sanatoasa si produce si un fenomen de selectie naturala.
  • +6 (6 voturi)    
    Dezastru pt americani! (Luni, 4 august 2014, 12:23)

    BEDE [utilizator]

    Apai, cati rusi beau oare Whiskey? Cred ca tare putin. Poate doar copiii de bani gata, pt ca rusul obisnuit bea doar vodka produsa local.
  • +8 (10 voturi)    
    normal (Luni, 4 august 2014, 13:46)

    cris64 [utilizator]

    Hotarare corecta a Rusiei. De unde si pana unde gentlemans in Rusia ! Oricum statea degeaba pe rafturi, singurii gentlemans din Rusia fiind turistii straini.
    Rusul nu poate consuma decat spirt.
    • +1 (1 vot)    
      foarte buna (Marţi, 5 august 2014, 0:34)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui cris64

      replica, exact asa voim sa zic, nici un gentleman nu are ce cauta in rusia, rus si gentleman e contradictie in termeni.