Porosenko: Ucraina, "foarte dezamagita" de decizia Frantei de a vinde nave de tip Mistral Rusiei

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 25 iulie 2014, 7:35 Actualitate | Internaţional


Ucraina este "foarte dezamagita" de decizia Frantei de a-si onora contractul privind livrarea catre Rusia a doua nave de razboi de tip Mistral, a declarat joi presedintele ucrainean, Petro Porosenko, potrivit Mediafax.

Problema nu consta in bani, in industrie sau in locuri de munca, ci in valori", a spus Porosenko in cursul unei intrevederi cu deputati ai Parlamentului European, in contextul in care Ucraina este afectata de o insurectie armata prorusa in estul tarii, initiata, potrivit Kievului, de catre Rusia, care furnizeaza arme separatistilor.

Washingtonul si Londra au denuntat decizia Frantei de a livra prima nava, presedintele american, Barack Obama, exprimandu-si regretul ca Parisul nu a procedat la suspendarea contractului.

In trecut, numeroase contracte privind livrarea de armament au fost anulate sau suspendate din cauza unor conflicte.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1471 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Franta (Vineri, 25 iulie 2014, 9:02)

    Soljenitin [utilizator]

    Franta pune, in mod gresit, interesele pe termen scurt inaintea celor pe termen lung, pune beneficiul ei economic inaintea stabilitatii militare, ori asta este profund gresit.

    Pe de alta parte, Anglia nu prea are dreptul moral de a deschide gura atata vreme cat inca vinde arme bolsevicilor.
  • +7 (13 voturi)    
    Ocin harasho Hollande! (Vineri, 25 iulie 2014, 9:11)

    Buerebista [utilizator]

    Sloganul Franței:

    "Putin, you are not alone!"

    Așa se comportă o țară din UE & Spaţiul Schengen ?
  • +3 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 25 iulie 2014, 10:05)

    [anonim]

    • +3 (3 voturi)    
      Tranzacție dubioasă (Vineri, 25 iulie 2014, 10:50)

      Omics [utilizator] i-a raspuns lui

      Se știe numai care va fi obiectul vânzării (Ucraina). Nu se știe cine dă banii și cine-i încasează, dintre Rusia și Germania
  • +2 (6 voturi)    
    parca-i prea de tot (Vineri, 25 iulie 2014, 10:41)

    rov [utilizator]

    Franta care a fost scoasa din mocirla in '45 si care a beneficiat de beneficiile planului Marshall in detrimentul tarilor din Est ce au fost lasate in negura istorica numita comunism, nu are pic de respect si de demnitate.
    Voi ocoli tot ce tine de aceasta natie.
  • +2 (2 voturi)    
    Halal uniune ! (Vineri, 25 iulie 2014, 10:45)

    batmanss [utilizator]

    Toti pentru unul si unul pentru toti ca muschetarii, pana la bani ...
    • +2 (2 voturi)    
      Franta nu e Uniunea Europeana ... (Vineri, 25 iulie 2014, 11:14)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui batmanss

      ... ci doar copilul handicapat al Uniunii...
  • +1 (3 voturi)    
    ȘTIȚI CEVA ? (Vineri, 25 iulie 2014, 11:27)

    pointless man [utilizator]

    Da, d.p.d.v. moral e o mare măgărie (și Franța e mare expertă în mînării de acest tip, încă de la ”regele foarte catolic” Francisc I care s-a aliat cu ”necredinciosul” Soliman Magnificul ca să dea la gioale Germaniei - Carol Quintul).

    Însă dacă privim problema strict tehnico-material, eu zic să le dea rușilor tot ce vor (pe bani). Cu fregatele (și orice soi de armament sofisticat) rușii NU VOR FACE NIMIC. Fiindcă vor pune ”pe pile” comandanți idioți și incapabili, sau\și ultra obedienți, nu vor școli cum trebuie tehnicienii de întreținere, etc. Vezi submarinele nucleare (Kursk) unde echipajul (minus ofițerii) era RECRUTAT, adică schimbat tot la trei ani. Una din cele mai complicate ”uzine” imaginabile schimbă mereu ”forța de muncă” !!! Orice manager și-ar da cu pumnii în cap !

    Așa că fregatele... frecție la piciorul de lemn.