Vladimir Putin: Fortarea Ucrainei sa aleaga intre UE si Rusia a dus la scindarea tarii

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 27 iunie 2014, 14:10 Actualitate | Internaţional


Tentativele de fortare a Ucrainei sa aleaga intre Rusia si Uniunea Europeana au dus tara la dezbinare, a comentat vineri Vladimir Putin, dupa ce Ucraina a semnat, alaturi de Republica Moldova si Georgia, acordurile de asociere cu Uniunea Europeana, relateaza AFP.

“Lovitura de stat anticonstitutionala de la Kiev si tentativele de a impune poporului ucrainean o alegere artificiala intre Europa si Rusia au impins societatea catre o dezbinare interna dureroasa”, a declarat Putin la televiziunea rusa.

“In sud-estul tarii, sangele curge, o catastrofa umanitara reala este in curs, zeci de mii de persoane fug de lupte pentru a gasi refugiu in alta parte, inclusiv in Rusia”, a spus Putin.

El a pledat si pentru o prelungire a armistitiului intre trupele ucrainene si insurgentii prorusi, care ia sfarsit vineri.

“Este esential ca Ucraina sa isi regaseasca drumul pacii, al dialogului si al reconcilierii. Principalul este sa instauram un armistitiu durabil si conditii pentru un dialog intre autoritatile de la Kiev si reprezentantii regiunilor din sud-est”, a indicat presedintele rus.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1780 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Rusia (Vineri, 27 iunie 2014, 14:25)

    A_Radu [utilizator]

    A avut la dispozitie 25 ani de la destramarea URSS pentru a oferi un model de dezvoltare Ucrainie...; si ce s-a intamplat dupa 25 ani de influenta ruseasca in Ucraina?? ... S-a vazut, a ajuns o tara cu o coruptie endemica, cu o economie sub dezvltata si o populatie saracita , fara perspective de viitor .. asa ca saracii ucraineei nu prea au avut de ales ... au incercat cu Rusia atata timp, poate e cazul sa aleaga si alta cale .. Iar criminalul de Putin inainte de a cere prelungirea armistitiului ar face bine sa-si retraga dintr-un stat suveran si independent agitatorii si teroristii trimisi din Rusia , care apropo nu au tinut cont de acest armistitiu ...
  • +5 (5 voturi)    
    ptiu! (Vineri, 27 iunie 2014, 14:34)

    Bittick [utilizator]

    Ma ia cu fiori cand ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca in loc de 1,5 milioane de unguri am fi avut 1,5 milioane de rusi la noi in tara...
    • +5 (5 voturi)    
      stai linistit nu e diferenta mare (Vineri, 27 iunie 2014, 15:56)

      SergiuAnghel000 [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      Orban si Putin trag sfori groase impreuna pe tema asta. Atata timp cat Putin invadeaza statele vecine, exact ca Hitler, pe motiv ca sunt minoritati ruse pe teritoriul lor, si nimeni nu ia atitudine (la fel, exact ca pe vremea lui Hitler), nu m-ar mira sa urmeze si ungurii exemplul (poate chiar cu ajutorul lui Putin). Manevrele subversive ale rusilor sunt extrem de subtile de data asta. Si sunt pe cale sa cumpere OMV, adica Petrom.

      Temerea mea e ca nimeni nu-i va sta in cale lui Putin, deja se vorbeste de interventie in Moldova. Pai ce mai asteptati domnilor din UE/NATO, in cateva luni trupele rusesti sunt la granita cu Romania. Iar sanctiunile vestului sunt vorbe in vant. Companiile transnationale din vest au afaceri mari cu rusii, si fac un lobby puternic si extrem de eficient in tarile lor. Lacomia o sa-i duca la pieire si pe ei, dar poate pe noi mai intai.
      • +1 (3 voturi)    
        Pai de ce ... (Vineri, 27 iunie 2014, 16:36)

        A_Radu [utilizator] i-a raspuns lui SergiuAnghel000

        Credeti ca este asa mare prietenia dintre Orban si Putin , pentru ca in sufletul sau Orban tanjeste dupa aplicarea acelorasi metode pentru minoritatea maghiara precum Putin pt cea ruseasca ... acum stau si asteapta ... se lucreaza subtil la slabirea constructiei europene prin sabotori interni, partidele extremiste din Parlamentul European, si economic prin preluari de mari companii europene ... dar cand momentul va fi favorabil, Putin nu va avea nici o retinere sa-l ajute pe prietenul orban sa-si infaptuiasca visul ascuns, infaptuirea Ungariei Mari ...
  • +4 (4 voturi)    
    Nu, ci interventia Rusiei a dus la scindarea (Vineri, 27 iunie 2014, 15:32)

    Matrafirefox [utilizator]

    tarii, prin sabotori, mercenari, amenintari, manipulari etc.
    • +2 (2 voturi)    
      Pai (Vineri, 27 iunie 2014, 16:28)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      Pai Putin a zis corect: "Fortarea Ucrainei sa aleaga intre UE si Rusia a dus la scindarea tarii". Nu a zis cine e autorul respectivei fortari. Sa fie acelasi autor care a fortat si Georgia sa nu mai aleaga atata?
  • +1 (1 vot)    
    Benzinarie mafiota (Vineri, 27 iunie 2014, 17:55)

    Trojan.H [utilizator]

    Cind au de ales intre o benzinarie mafiota si o lume libera in care oamenii sunt respectati si nu impuscati in cap, oamenii vor alege intotdeauna ultima varianta. Tendinta e naturala, oricat s-ar da cu capul de pereti alde Putin, Ponta, Ceausescu, Hitler, Sadam sau Muammar al-Gaddafi.