Un oficial chinez a fost demis dupa ce a fost carat in spate de un functionar, in timp ce vizita o zona inundata, pentru a-si proteja pantofii de lux

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 23 iunie 2014, 14:02 Actualitate | Internaţional


Oficial chinez carat in spate la inundatii
Foto: Captura YouTube
Un oficial chinez care a fost carat in spate de un functionar pentru a-si proteja pantofii de lux in timp ce vizita o zona inundata a fost demis, a anuntat luni presa oficiala, citata de AFP.

Este vorba de al doilea oficial comunist demis in cateva luni din cauza ca a recurs la aceasta metoda pentru a-si proteja pantofii scumpi. In ambele cazuri, fotografiile s-au propagat pe puternicele retele sociale dijn China, starnind adevarate scandaluri.

Noul incident a avut loc sambata, intr-un context dramatic, in timpul operatiunilor de cautare a trei copii care cazusera intr-un rau, pe fondul ploilor puternice din provincia centrala Jiangxi.

Oficialul, identificat cu numele Wang, a acceptat propunerea unui functionar local de a i se urca in spate, intr-un loc unde apa ajungea pana la glezne.

In octombrie 2013, un alt responsabil local cu pantofi de lux a procedat la fel si s-a urcat in spatele unui localnic in timp ce vizita o zona inundata din provincia Zhejiang.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8448 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    Pai daca e ... (Luni, 23 iunie 2014, 14:10)

    Je__ [utilizator]

    Sa ia exemplu de la Tonta.

    Trabuia sa fie carat de 8 functionari!
    • +14 (22 voturi)    
      hahaha, (Luni, 23 iunie 2014, 15:42)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      astia nici barci n'au ! :))
      si vor sa ne faca reactoare la cernavoda, chefere de mare viteza si autostrada suspendata, pe sub balconul primarului mitica oparescu !
      • -3 (7 voturi)    
        Atoatestiutorule, (Marţi, 24 iunie 2014, 8:55)

        CristianJuverdeanu [anonim] i-a raspuns lui nash pandelica

        In ciuda comunismului pe care toata lumea il blameaza, China a devenit o super putere economica. Daca ai fi iesit putin din ograda, te-ai fi uitat ca curca-n lemne la cum arata Beijingul fata de Bucuresti. Sunt 6 inele de autostrazi suspendate, intr-un oras cu 15 milioane oameni. Au trenuri de super-viteza, spre toate colturile tarii, poduri in locuri unde nici cu gandul nu ajungi. Fa tu misto ca toti sunt prosti si numai romanii sunt buni la toate. O sa te ajute la moral, in rest...
        • +3 (3 voturi)    
          E vizibil din spatiu (Marţi, 24 iunie 2014, 10:40)

          bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui CristianJuverdeanu

          ... balon imobiliar imens din China.


          De asemenea, in toate tarile de mana a 3-a, capitala si vreo doua - trei orase se scalda in lux, in timp ce restul populatiei e intr-o saracie crunta. Asta e China. Asta e Rusia.
          • +1 (1 vot)    
            Balon imobiliar... (Marţi, 24 iunie 2014, 12:14)

            CristianJuverdeanu [anonim] i-a raspuns lui bobo21

            Cand de 7-8 ani lumea intreaga e in criza iar chinezii merg doar pe plus, cand cumpara bucata cu bucata fabrici, datorii ale altor tari si tot ce pot, tu numesti China tara de mana a 3-a? ma faci sa rad amice. Cum sugeram si mai sus, prostul nu e prost destul pana nu e si fudul. Asta-i Romania de azi, tara de prima mana, un nestemat intre gunoaie!
        • 0 (0 voturi)    
          Puffer fish (Marţi, 24 iunie 2014, 22:02)

          Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui CristianJuverdeanu

          costurile acestei cresteri economice se vad acum:
          - cresterea Chinei se bazeaza 50% pe constructii care au o calitate indoielnica, durata vietii unei cladiri in China e undeva la 25 de ani
          - sustenabilitatea a fost ignorata complet , astfel ca poluarea face ravagii in randul comunitatilor care acum platesc polita (sanatate si miliarde pt ecologizare care nu se prea dau)
          - regimul comunist a dezradacinat milioane de oameni pt a-i plasa in fabrici care produc pt vest pe salarii ridicole.
          - copy-paste-ul este practicat la scara nationala, ceea ce face din China un partener de neincredere.
          - etc.
      • +3 (3 voturi)    
        Sunt curios (Marţi, 24 iunie 2014, 10:43)

        bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        exista vreun politician roman care sa-si cumpere, din fonduri proprii, un autoturism "Fabricat in China"?

        Cum naiba sa aiba cineva incredere intr-o centrala nucleara chinezeasca? Pana si Ceasca a fost mai inteligent si i-a ales pe canadieni. Ponta e in stare sa ne bage bomba nucleara-n casa, doar ca sa-i iasa lui un ciubuc.
  • +10 (10 voturi)    
    pai, (Luni, 23 iunie 2014, 14:12)

    cezy43 [anonim]

    in CHINA!!!
  • +5 (7 voturi)    
    n-ati inteles (Luni, 23 iunie 2014, 20:53)

    kripton [utilizator]

    asta e politica chinezeasca. in 1281 hanul mongol kubilai stapanea peste toata china [si nu numai] si a poftit la imperiul japonez. supusii sai chinezi i-au construit flota. dar supusii stiau de furtunile care bantuiau marea spre japonia,si au construit nave muuulte,dar nu prea bine inchegate. si ce sa vezi?? a batut taifun-ul si flota s-a scufundat. jumate din armata mongola a plecat in vizita la zei intr-o zi,si stapanirea lor in china nu a mai durat mult.
    morala: tipul care i-a propus sefului sa-l care in spinare,va fi acoperit de aur de urmatorul sef care va lua locul prostului. asa se face politica in china.
  • +1 (1 vot)    
    Maxim (Marţi, 24 iunie 2014, 8:55)

    vladf [utilizator]

    Pana si in inima comunismului exista mai multa dreptate decat la noi.

    Tonta, vezi mah cum se procedeaza ... Dottore
  • +1 (1 vot)    
    Relatii (Marţi, 24 iunie 2014, 12:36)

    Dana Bob [anonim]

    Sa facem haz de necaz!
    In contextul bunelor relatii cu China nu ar putea trimite guvernantii nostri niste barci?