Pakistan: O femeie insarcinata a fost ucisa prin lapidare de membrii familiei sale pentru ca s-a casatorit din dragoste

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 27 mai 2014, 18:42 Actualitate | Internaţional


O pakistaneza insarcinata in trei luni a fost ucisa prin lapidare marti, in centrul unui mare oras al tarii, de catre membrii propriei sale familii, care se opuneau casatoriei sale cu un barbat pe care il iubea, scrie AFP.

Farzana Iqbal, 25 de ani, s-a casatorit recent, din dragoste, si a sfidat astfel familia sa, intr-o tara in care casatoriile fortate reprezinta norma.

Furioasa, familia a depus plangere pentru "rapire" impotriva barbatului. Tanara urma sa se prezinta marti la Tribunalul din Lahore (est) pentru a le spune "judecatorilor ca s-a casatorit din dragoste", potrivit avocatului sau Rao Mohammad Kharal.

Dar tanara Farzana nu a mai putut depune marturie, deoarece treizeci dintre membrii familiei sale au atacat-o imediat ce a ajuns in fata tribunalului, situat in centrul orasului cu zece milioane de locuitori, potrivit politiei.

"Fratele sau a inceput prin a deschide focul asupra sa, cu pusca, dar a ratat tinta", a declarat pentru AFP un inalt oficial al politiei din Rana Ahtar.

"Farzana a luat-o la fuga, dar a cazut. Membrii propriei sale familii au inconjurat-o si au lovit-o pana au omorat-o cu caramizi", a adaugat el.

La cererea sotului, pentru care Farzana era a doua sotie, politia din Lahore a formulat acuzatii fata de membrii familiei tinerei.

In Pakistan, aproape 1.000 de femei sau adolescente sunt ucise anual pentru "dezonorarea" familiei lor, potrivit Comisiei nationale pentru drepturile omului, care denunta faptul ca autorii acestor crime scapa cel mai adesea nepedepsiti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


7587 vizualizari

  • +17 (23 voturi)    
    asta e islamul... (Marţi, 27 mai 2014, 18:48)

    sachei [utilizator]

    sa-i mai aud pe circotasii nostrii care intreaba ce cauta americanii in afganistan si irak. asta se intimpla in Pakistan, Afganistan, Irak si citeodata si in Iran.
    • -4 (16 voturi)    
      era bine (Marţi, 27 mai 2014, 19:36)

      gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      Din pacate e doar o coincidenta, in africa e genocid si nu face nimic ca acolo nu sunt interese strategice/economice.
    • +4 (8 voturi)    
      in acest caz (Marţi, 27 mai 2014, 21:34)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      Nu are legatura cu Islamul. Povesti din astea au legatura cu mentalitatea inapoiata care poate sa apara in orice religie, fie ca esti crestin sau musulman. Pakistanul (ca multe alte tari) are un procent ridicat de oameni care traiesc cu idei din Evul Mediu; faptul ca noi vesticii nu mai avem astfel de obiceiuri nu sterge cu buretele ca am facut si noi gramezi de atrocitati, nu mai departe de secolul XX.

      http://en.wikipedia.org/wiki/Stoning#In_history
      • +2 (2 voturi)    
        Si are, si n-are (Miercuri, 28 mai 2014, 2:04)

        XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

        Toate religiile, ideologiile pot fi folosite pentru a justifica si a idemna la atrocitati. La urma urmei, de ce e mai groaznica o pietruire decat o ardere pe rug ? Iar avand in vedere ca Islamul are acum varsta pe care o avea crestinismul cand se ocupa cu arderea de vii a vrajitoarelor ... e posibil sa ai dreptate.
        Pe de alta parte, insa, Islamul se si preteaza la asa ceva mai tare decat orice religie. Pentru ca, spre deosebire de alte religii, a fost violent de la inceput, iar asta pentr ca, spre deosebire de alte religii, a fost instituit de un personaj violent, si a carui existenta este incontestabila.
        In Islam, aspectele violente nu sunt interpretari sau variante mai vechi ale legii, schimbate de un personaj central (cum a fost in cazul lui Isus - ca si vechiul testament este plin de oribilitati), ci au fost instituite de catre Mahomed ..
      • +1 (1 vot)    
        bleahh (Miercuri, 28 mai 2014, 16:39)

        albastru de Romania [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

        daca nu are legatura cu islamul de ce nici un prelat musulman nu protesteaza la astefel de fapte, in schimb la arderea unei carti numite eventual coran ies un milion pe strada si pe drum mai ard vreo 2 biserici crestine..

        ca propangandist esti slab, vino cu chestii mai smart, nu copy paste wikipedia
      • 0 (0 voturi)    
        partial corect (Joi, 29 mai 2014, 22:31)

        Deme [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

        daca luam cazul preotului schizofrenic de la Tanacu care a ucis in numele lui Christ, dar asta e un caz contra a 1000 anual in Pakistan
  • +15 (19 voturi)    
    Ce lume (Marţi, 27 mai 2014, 18:53)

    CititorulComentator [utilizator]

    M-aș lapida singur decât să trăiesc într-o astfel de societate!
    • +1 (1 vot)    
      gand la gand!!! (Miercuri, 28 mai 2014, 19:57)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Nici nu ai ce sa mai comentezi, atat de oribil este
  • +15 (17 voturi)    
    Un fapt divers in Asia (Marţi, 27 mai 2014, 18:56)

    spysoby [utilizator]

    Dar miine se poate intimpla in Londra.Din toleranta unei religii.
  • +21 (21 voturi)    
    God bless USA! (Marţi, 27 mai 2014, 19:04)

    soundtrack [utilizator]

    Si mai ziceti ca teroristii sunt victime ale americanilor!!
    religia, mentalitatea acestor talibani pakistanezi i-a trecut la categoria monstri.
  • +9 (13 voturi)    
    Rusine musulmanilor ! (Marţi, 27 mai 2014, 19:58)

    zeus333 [utilizator]

    Sa mai spuna cineva ca islamul e o religie,sunt o secta criminala nu altceva !
  • +9 (9 voturi)    
    noroc (Marţi, 27 mai 2014, 19:59)

    Bittick [utilizator]

    Ce bine ca nu m-am nascut in Pakistan... Daca ar fi fost asa probabil ca o asemenea monstruozitate mi s-ar fi parut un act absolut normal...
  • +5 (11 voturi)    
    islam (Marţi, 27 mai 2014, 20:22)

    kripton [utilizator]

    in romania sunt din ce in ce mai multe convertiri la islam; ia uitati aci:
    https://www.facebook.com/pages/Moscheea-Maria-Maryam-Mosque/219996771486745?fref=ts
    desigur,pt romanii convertiti,nebunii ca cea intamplata in pakistan sunt de neacceptat,dar asta pt ca ei s-au format intr-o societate care nu cunoste acest gen de diktatura in familie;pe masura ce islamul va cuprinde societatea noastra [asemeni unei metastaze] vom asista la o schimbare subtila a mentalitatilor si comportamentelor; marturisirea crezului islamic inseamna conectarea mintii inchinatorului la un anumit pattern comportamental; pana la urma ce este o cultura? un program mental prin care subiectii acelei culturi achieseaza la o anumita viziune asupra vietii pe care o traiesc dupa norme specifice;musulmanul roman,mergand mereu la moschee[la stambul multi dintre ei iar unii si la mekka],in timp devine receptorul fidel al unui mod de viata asiatic,sangvinar,tiranic,intolerant ... noi trebuie sa intelegem ca proliferarea islamului inseamna un viitor intunecat pt copii si tinerii nostri, care dezamagiti de cultura pop si hedonismul societatii de consum,in loc sa regaseasca calea spre fundamentul crestin al europei,risca sa rataceasca drumul ajungand la marea poarta a islamului,totdeauna flamanda de noi adepti...
    • +2 (2 voturi)    
      Chestia asta cu cultura hedonista (Miercuri, 28 mai 2014, 2:11)

      XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui kripton

      merge in alte tari, poate.
      Dar intr-o tara ca a noastra, in care religia este foarte prezenta, cultura hedonista o vezi mai mult la tv, in schimb in viata reala vezi multi oameni care tin post, exista, inca, mari procesiuni religioase, etc., mai degraba sunt dezamagiti chiar de aceasta religie ... de popi spagari, mercantilismul institutionalizat al bisericii, pupatori de moaste care se imbrancesc si se injura etc.
    • 0 (0 voturi)    
      din pacate sunt destui (Miercuri, 28 mai 2014, 16:35)

      albastru de Romania [utilizator] i-a raspuns lui kripton

      romani convertiti la islam au inceput sa apara destui, au si o asociatie arci .

      parte din ei posteaza pe orice site unde e unde articol negativ la adresa religiei pacii, asta cu munca de dezinformare e cuprinsa in fisa postului de convertire.

      tare mi-e teama ca acesti oameni se simt mai apropiati de un frate de credinta irakina decat de un frate de sange roman.
      • +1 (1 vot)    
        eu sunt tatar din tata-n fiu,musulman si cetatean (Miercuri, 28 mai 2014, 22:05)

        Genghiz-Han [utilizator] i-a raspuns lui albastru de Romania

        al acestei tari ,platitor de taxe si impozite, strabunicii mei au luptat in al Doilea razboi Mondial pentru Romania si nu am nimic cu tine si nici cu religia ta dimpotriva mereu am avut o vorba buna pt toata lumea indiferent de religie. /// Nu este vina religiei este vina oamenilor!
  • +11 (11 voturi)    
    drone (Marţi, 27 mai 2014, 20:58)

    pecos [utilizator]

    ete d'aia e bune dronele astea...!
  • +9 (9 voturi)    
    Scapa nepedepsiti fiindca societatea (Marţi, 27 mai 2014, 22:18)

    Maniu [utilizator]

    are toleranta la crime cum are Romania la coruptie..