Criza din Ucraina: Casa Alba confirma ca seful CIA s-a aflat la Kiev in weekend

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 14 aprilie 2014, 21:33 Actualitate | Internaţional


Casa Alba a avertizat luni ca Rusia va suferi si mai multe "costuri" pentru interventiile sale in Ucraina si a confirmat ca directorul Agentiei americane de informatii (CIA), John Brennan, s-a aflat la Kiev in weekend, transmite Reuters.

"Nu comentam in mod normal deplasarile directorului CIA, insa, avand in vedere circumstantele exceptionale in acest caz si acuzatiile false aduse de rusi la adresa CIA, putem confirma ca directorul s-a aflat la Kiev, ca parte a unei vizite in Europa", le-a declarat jurnalistilor purtatorul de cuvant al Casei Albe, Jay Carney.

Potrivit unor informatii difuzate de presa, Rusia a cerut Washingtonului sa explice de ce se afla Brennan in Ucraina.

"Vizitele la nivel inalt ale oficialilor din serviciile de informatii reprezinta mijloace standard de a dezvolta o cooperare in domeniul securitatii reciproc benefica, inclusiv in cazul colaborarii dintre serviciile de informatii americane si ruse, care dateaza de la inceputurile perioadei post-Razboi Rece", a spus Carney.

"Oficialii din serviciile de informatii americane si ruse s-au intalnit de-a lungul anilor. Sa insinuezi ca intalnirea oficialilor americani cu omologii lor este altceva decat in acelasi spirit e absurd", a sustinut el.

Carney a mai declarat ca administratia americana a laudat guvernul ucrainean pentru retinerea sa in confruntarea cu actiunile provocatoare ale Rusiei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2292 vizualizari

  • -6 (16 voturi)    
    Hmmm (Luni, 14 aprilie 2014, 21:54)

    MRSmrs [utilizator]

    Si unii propagandistia mai afirmau, fara jena, ca rusii sunt cei care detabilizeaza Ucraina....
    • +7 (13 voturi)    
      corect (Luni, 14 aprilie 2014, 22:01)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      Ruşii nu destabilizează Ucraina, ci doar o anexează.
    • +3 (11 voturi)    
      propaganda e ce faci tu... (Luni, 14 aprilie 2014, 22:06)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      Rusii au invadat si ocupat deja Crimeea adica o parte a unui stat suveran vecin.
      E suficient pentru o destabilizare? sau trebuie sa rupa Ucraina in doua si sa ajunga sa aiba granita cu noi ca sa se puna.
      • -4 (10 voturi)    
        Fa diferenta (Luni, 14 aprilie 2014, 22:49)

        Patton [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Fa diferenta intre "invazie" si dorinta populatiei de a se uni cu mama Rusia.

        Ce ti-e si cu propagandistii astia...
        • +5 (7 voturi)    
          Ca bine zici (Marţi, 15 aprilie 2014, 0:00)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Patton

          Populatia seamana cu cei 7,4 milioane de uslamisti care va credeti poporul roman, vorbiti ca poporul rus, furati ca pe timpul foametei si votati ca pe vremea impuscatului.

          Hai mai da-ne lectii de ideologie ca abia asteptam sa ne alipiti la marea familie uslamista!
          • -1 (1 vot)    
            Hmmm (Miercuri, 16 aprilie 2014, 0:18)

            MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

            =cei 7,4 milioane de uslamisti= sunt romani in primul rand....stiu ca inraitii basisti nu-i considera asa.
            Voi nu vedeti decat carpa pe care v-o arata bese...ca niste tauri...ca doar nu aveti puterea de a gandi mai mare ca a lor.
        • +5 (5 voturi)    
          hahaha (Marţi, 15 aprilie 2014, 0:14)

          ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Patton

          "Dorinţa populaţiei"... Când aud expresia asta, imediat îmi vine-n minte dorinţa populaţiei României de-a avea obligatorii în şcoli limba rusă, istoria URSS, biografia lui Stalin, întrecerile stahanoviste, colectivizările, munca în acord global, alimentarea raţională.
        • +2 (4 voturi)    
          Referendumul ala a fost pulbere (Marţi, 15 aprilie 2014, 0:52)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Patton

          in ochii alora ca tine. Intreaba-i pe aia de fug din Crimeea acum, cum a fost.
          • 0 (4 voturi)    
            pentru AliKimiku (Marţi, 15 aprilie 2014, 11:51)

            freestyle [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

            Adica si nordul Bucovinei si Buceagul fac parte acum din statul suveran vecin numit Ucraina. Dar numai ca aceste regiuni nu au fost ale Ucrainei. La fel si Crimeea.
            Singurul stat ucrainean care a fost cu adevarat creatia ucrainienilor a fost Republica Populara Ucrineana, stat desfintat de polonezi dupa un razboi intre 1918-1920.
            Sa fie clar, Bucovina de nord, Buceagul, Crimea, Donetkul, Harkovul, nu au fost niciodata ale ucrainienilor, nici pe vremea cand Ucraina facea parte din Uniunea polono-lituaniana si nici dupa tratatul de la Pereiaslav din 1654 (urmare a rascoalei zaporojenilor sub Hmelnitki) cand s-a impartit Ucraina intre rusi ( rusii au creat Hatmanatul cazacesc) si polonezi. De fapt cazacii au vrut sa schimbe stapanul.
            Asa ca mai lasati-ma cu Ucraina asta. Prea multa tevatura un maidan.
    • +4 (10 voturi)    
      Alo?! (Luni, 14 aprilie 2014, 23:39)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      Alo. gospodin MRSmrs? Tu esti taica, invia-ti-ar Lenin din mausoleu?!

      Davai na Antena 3, dai tu ruble multe, gavarit Dan Voiculescu! Patom gavarit la emisiune Gadea, harose ciolavek bolshevik, durak, batut in cap, mare mincinos. Patom cintat propaganda din trombon toata ziua si toata noaptea. 7,4 milioane uslamisti pazmatri la tine si aplaudat, pupat Putin in curtea martiala, bum-bum, nuclearo-Cernobil.

      Hai sa ti pup bratan! Sa-mi trimiti o poza selfie de-a ta la foc automat cu kalashu 4G. Poate-i faci o surpriza si lui Voiculescu in direct, vezi ca e veninoasa dihonia. Sa nu te muste de conturi ca te lasa lefter, falimentati-ar KGB-ul si LUKoilul, hai du-te ca s-au furat cam multe!
    • -3 (5 voturi)    
      Americanii prinși cu mâța-n sac (Luni, 14 aprilie 2014, 23:41)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      Pentru cine n-a aflat încă, didamai șefu' CIA s-a dus la Kiev INCOGNITO, adică sub nume fals, în ideea că în felul ăsta fentează FSB-ul și GRU-ul ca să nu fie reperat în misiunea asta ultra-secretă la Kiev.

      Acuma rămâne să vedem dacă/când vor apare pe Youtube și înregistrările cu ce a vorbit pe-acolo - evident la momentul potrivit, lol

      Înregistrarea cu Victoria Nuland și ambasadorul american la Kiev în care discutau desemnarea lui ”Yats” ca prim-ministru al Ucrainei avea o calitate tehnică ireproșabilă!
  • +8 (14 voturi)    
    LOL (Luni, 14 aprilie 2014, 21:56)

    Stars_and_Stripes [utilizator]

    "Rusia a cerut Washingtonului sa explice de ce se afla Brennan in Ucraina"

    Hahaha, cit tupeu... Putin isi trimite soldatii fara insemne ca sa provoace acolo razboi civil, dar vrea raspunsuri de la SUA? Pai raspunsul corect ar fi fost "ca sa se mire prostii" in loc de "nu e treaba voastra". Putin inca mai crede ca Ucraina este parte a rusiei? Tovarasi, CCCP is over, get used to it.
  • -7 (9 voturi)    
    Hhaha (Luni, 14 aprilie 2014, 22:49)

    Patton [utilizator]

    Daca mai era nevoie de o confirmare....

    Cine are inca dubii sa citeasca "The confessions of an economic hitman"

    CIA, probabil organizatia terorista numarul 1 de pe glob...
    • +6 (6 voturi)    
      păi? (Marţi, 15 aprilie 2014, 0:15)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Patton

      Nici un cuvinţel despre CEKA şi Beria? Despre NKVD?
      • +4 (4 voturi)    
        nope (Marţi, 15 aprilie 2014, 0:29)

        Stars_and_Stripes [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Nu mai, aia o faceau pentru pace si prietenie in lume, numai CIA spiona si inca mai spioneaza de parca ar fi inteligence agency. In SUA asta putreda se stie (axioma) ca omul este exploatat de catre om, pe cind in rusia & Co este exact pe dos!
      • 0 (2 voturi)    
        Beria nu era rus (Marţi, 15 aprilie 2014, 12:15)

        freestyle [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Beria era georgian. la fel si Stalin si Ordjonikidze.
        Trotzki, Sverdlov, Kamenev, Zinoviev, Kaganovici, Sokolnikov erau de origine evreiasca
        Rudzutaks era leton
        Frunze era moldovean (sau sa scriu roman?)
        Kosior era ucrainean (si alturi de Kaganovici si Molotov unul dintre organizatorii Holodomorului)
        Dzerjinski era lituanian
        Krestinski era bielorus
        Kirov, Buharin, Rykov, Tomski, Molotov, Kalinin erau rusi.
        Astia erau bolshevicii. La ei nu conta originea.