John McCain: Rusia probabil va viza Republica Moldova. Reactia SUA si UE este incredibil de slaba

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 19 martie 2014, 21:54 Actualitate | Internaţional


John McCain
Foto: AGERPRES

Presedintele Rusiei, Vladimir Putin, ar putea viza Republica Moldova si Letonia dupa anexarea regiunii ucrainene Crimeea, avertizeaza senatorul republican american John McCain, conform site-ului Politico.com. "Moldova este tara care trebuie urmarita cu atentie", a declarat John McCain intr-o emisiune a postului Fox News.

Senatorul republican a notat ca Republica Moldova nu este membra NATO si ca in regiunea separatista Transnistria exista deja trupe ruse.

"Deja exista solicitari pentru asistenta militara rusa si provocari de genul celor pe care le vedem in estul Ucrainei", a subliniat McCain, citeaza Mediafax.

Politicianul american a avertizat ca presedintele rus, Vladimir Putin, ar putea recurge "la aceleasi tip de strategie" in Letonia. "Nu stiu pana unde va merge, depinde de reactia Statelor Unite si a Uniunii Europene, care a fost "incredibil de slaba".

"Ce s-a intimplat in Crimeea este o proiectie pentru un scenariu posibil in Republica Moldova. Acest lucru nu-l mai putem privi la rece, pentru ca este si o chestiune sentimentala", a declarat luni Traian Basescu.


Referinta:

Traian Basescu: Scenariul din Crimeea se poate repeta in Republica Moldova







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9890 vizualizari

  • -15 (41 voturi)    
    naked gun (Miercuri, 19 martie 2014, 22:16)

    Mazeta [utilizator]

    Cred că McCain și Nuland sunt mulțumiți de treaba făcută în Ucraina și s-au gândit să facă o vizită și în Moldova.

    http://ktar.com/22/1714727/Sen-McCain-Send-guns-help-to-Ukraine
    • +14 (20 voturi)    
      again, americanii is de vina (Miercuri, 19 martie 2014, 23:04)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu rusii, renumiti deja, doar fac asta de secole.
  • +20 (26 voturi)    
    Spre regretul meu observ (Miercuri, 19 martie 2014, 22:21)

    UnOarecare [utilizator]

    ca democratii au fost in ultimile zeci de ani mai degraba rai decat buni pt USA si restul lumii libere.
    • +4 (16 voturi)    
      mda (Joi, 20 martie 2014, 0:32)

      amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      pai pentru toata tarasenia asta sa ii multumim lui Obama fiindca de cand a venit la putere a uitat de partea asta de lume. McCain stie ce vorbeste - este veteran de razboi si cunoaste ce inseamna razboiul rece
      • +2 (10 voturi)    
        Cu tot repectul (Joi, 20 martie 2014, 6:50)

        omnormal [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

        Stiti ce este un veteran? Un ostas care a supravietuit unui razboi. Adica nu a murit. Nu are mare legatura cu inteligenta, opinii echilibrate etc. I-ati ascultat vreun discurs?
        Sau va refereriti la veteran de razboi rece?
        • +5 (7 voturi)    
          cu si mai mult respect (Joi, 20 martie 2014, 12:27)

          Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui omnormal

          supravietuirea in teatru de razboi tine in primul rand de inteligenta , evaluarea corecta a situatiei si decizia pe masura. Abia peste acestea se suprapune zgomotul haotic al sansei.
  • +25 (43 voturi)    
    Cu orice pret (Miercuri, 19 martie 2014, 22:41)

    Daniels22026 [utilizator]

    In 1968, Romania a condamnat invazia Cehoslovaciei. Atunci noi am scapat de invazia ruseasca pentru ca Ceausescu a fost ferm. Romania a declansat alarma generala. Si rusii au fost absolut siguri ca Romania va reactiona mlitar la invazie. Ceea ce era perfect adevarat. Daca cititi discursurile lui Ceausescu din acele zile, veti simti freamatul romanesc, solidaritatea si hotarirea generala de aparare a tarii. Eram singuri. NIMENI nu ne-ar fi ajutat. Si totusi rusii au dat inapoi. Atunci am scapat ca prin urechile acului.

    Aceeasi mobilizare este necesara in prezent fata de fratii moldoveni. Daca rusii adulmeca cea mai mica urma de slabiciune romaneasca, vor ataca Moldova.

    Presedintele si toate partidele trebuie sa reactioneze imediat si ferm fata de pericolul rusesc. Armata trebuie intarita imediat, opinia publica trebuie mobilizata. Toti romanii trebuie sa ne solidarizam iarasi fata de pericolul rusesc. Amenintarea este cit se poate de reala si urgenta. Moldova trebuie aparata CU ORICE PRET! Ar fi culmea, cu NATO in spate, sa-i lasam pe fratii moldoveni pe mina rusilor.

    Adevarul trebuie strigat. In bilbiiala generala, Romania trebuie sa declare tare si raspicat, Dusmanul e la granita noastra! Orice diplomatie trezeste la Kremlin instinctele criminale. Agresorul rus trebuie sa stie ca va fi intimpinat cum se cuvine pe pamint romanesc. Cu gloante, bombe, avioane si moarte.

    Jos oligarhia ruseasca!
    • -10 (26 voturi)    
      wow (Miercuri, 19 martie 2014, 23:08)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      calmeaza-te...sper ca esti bine :))))
      mai rarete fimele Hollywood-iene si jocurile pe calculator
    • +12 (20 voturi)    
      aha (Miercuri, 19 martie 2014, 23:34)

      abrahamlincoln [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      tu nu stii unde traiesti "amice", romania a platit pentru URSS cat timp a existat uniunea, toata mancarea mergea catre rusia, de ce sa mai intre cu trupe in romania cand a infometat tara? :)) cati ani ai , 20? bafta
      • +10 (10 voturi)    
        In plus (Joi, 20 martie 2014, 8:33)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui abrahamlincoln

        In anii '30, rusii au furat toate cerealele din Ucraina, ceea ce a dus la moarte prin inanitie a milioane de oameni. Graul a fost vandut la pret mic pe piata Europei, si astfel graul romanesc nu a avut cautare.
    • -2 (12 voturi)    
      RSM-56 Bulava (Miercuri, 19 martie 2014, 23:38)

      MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Aveam pretentii de la tine...
      Daca se ajunge la conflict, rusii nu mai trimit desantul decat dupa salvele cu rachete Bulava cel putin. La ora 3 AM, nici n-ai timp sa-ti pui casca pe cap...Bucuresti-centrul de comanda, Constanta si Kogalniceanu - cu firava prezenta NATO.
      Nu te astepta la divizii blindate sau de infanterie...atacul va fi EXTREM de violent si nu implica trupe decat dupa...pe mormanele de ruine.
      N-ai sa vezi avioane de lupta decat eventual insotind bombardiere, tot dupa salvele de rachete.
      Oricum nu se va itampla nimic fara garantia ca America va fi atacata de China. Mai dureaza.
      Armamentul modern este inimaginabil pentru noi acum, iar harjoana de la frontiere e doar un joc.
      • +6 (10 voturi)    
        exact (Joi, 20 martie 2014, 0:26)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

        ar face ca americanii la Bagdad, trimit trupele doar dupa un bombardament precis si masiv cu rachete
      • +9 (15 voturi)    
        Haos rusesc (Joi, 20 martie 2014, 1:32)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

        @ MenInBlack, dragos234, srpc, Alor, Free Man, abrahamlincoln

        Intr-un exercitiu de imaginatie, puteti sa daruiti armatei ruse toate echipamentele si resursele americane. Rusii vor ataca tot grosolan, birjareste, fara planificare, dezorganizat. Asa e soldatul rus, invatat cu banditismul si teroarea.

        Stiti ce face generalul rus daca pierde un million de oameni? Trimite la lupta inca doua milioane. Si nimeni nu indrazneste sa-l contrazica. Cel mult ii ia locul alt general dupa ce primul este executat fara judecata.

        Cum de v-a trecut prin cap ca armata rusa poate oganiza ceva inteligent?! Cred ca nu i-ati auzit pe soldatii rusi intr-o garnizoana cucerita in Osetia de Sud. Se minunau si injurau soldatii georgieni pentru ca traiau in conditii decente, cu cearsafuri albe, curatenie si conditii normale. Pentru soldatii rusi, curatenia si normalitatea era o decadenta imperialista. Asta e nivelul Rusiei. Din toate punctele de vedere. Se bazeaza pe forta bruta si atit. Crimeea e ultimul exemplu de proasta organizare, banditism si haos. Rusii puteau incorpora Crimeea fara nici o actiune militara. Pur si simplu nu-i duce capul. Nu-si asuma erorile si nu invata nimic din greseli. Cheltuie mult, fura si mai mult, propaganda, pumni in piept, inimi de leu, cap de magar.
        • +7 (7 voturi)    
          ... (Joi, 20 martie 2014, 2:35)

          dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Nu-i subestima pe rusi. Asta e cea mai mare greseala.
          Iar numarul lor mare e o calitate in sine. De asta si vor sa puna mana pe Ucraina sau cel putin estul Ucrainei.
          Ca sa fie 200 de mil.
          Plus ca au rachete nucleare capabile sa ajunga oriunde in lume.
          Singura posibilitate de a scapa de ei e sa se puna punct scutul antiracheta. Atunci, tot avantajul lor nuclear se duce pe garla. De asta si reactionraza rusii atat de vehement cand aud de scut. Stiu ca asta le poate taia craca de sub picioare.
          Dar asta va dura ani poate decenii pana sa fie pus la punct si sa fie functional.
        • +1 (5 voturi)    
          istoria WW2 (Joi, 20 martie 2014, 11:57)

          Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          mai stiu pe unii (nemtii) care detineau tehnologie, finete, precizie (vezi tancurile nemtesti) care au fost zdrobite la contactul direct : Panzer vs. T-34.
          Primul, fin, precis, direct, - dar de, precizia cere timp; al doilea grosier si prost dar multe, frate'.

          Asa ca, n-ar strica sa mai revezi ceva carti de istorie in special armanent si tactica militara.
      • +1 (5 voturi)    
        de ce dezinformezi?! (Joi, 20 martie 2014, 11:51)

        bucurflorin [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

        ca avioanele ruse sa ajunga in romania, trebuie sa strabata toata ucraina si apoi nu mai au gaz de intors sau pot zbura deasupra marii neagre si iar vor fi cu gazul la limita. in acest moment singura modalitate pentru rusia de a lovi romania este prin rachete cu raza lunga de actiune, dar precizia astora este indoielnica si pot fi doborate de de apararea antiaeriana (desi in acest moment este cam schioapa). si daca nu stiai, romania areunul din cele mai moderna sisteme de radr si de detectare din lume (cam atat din pacate). sa nu mai spun acces la informatii nato. imediat ce racheta a plecat comandamentul romanesc stie. cum au decolat avioanele de la sol imediat informatia este stiuta.

        rusii profita de tarile slabe, fara armata, fara putere de reactie. ce s-ar fi intamplat daca armata ucraineana era bine finantata, echipata si isi asume rolul de armata. mai aveau rusii tupeu? ma indoiesc profund. ar fi incercat cu manipulari, asa cum incearca acum la noi
        • -4 (6 voturi)    
          de ce strabata Ucraina? (Joi, 20 martie 2014, 12:03)

          Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui bucurflorin

          da pe la bulgari nu pot? Sau cum?
          Bulgarii tocmai ce le-or facut inviatie rusilor sa investeasca bani in turismul lor, asa ce tot vorbesti tu de avione care nu pot ajunge decat pe la Ukraina.
    • +5 (9 voturi)    
      cu NATO in spate?? (Joi, 20 martie 2014, 0:04)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      NATO te ajuta daca esti atacat. Dar invers nu merge.
      Deci in scenariul ca rusii de la Tiraspol vin spre Chisinau si RM ne va cere ajutorul armat, atunci vom fi singuri ca in 1968.
    • -3 (13 voturi)    
      chiar asa? (Joi, 20 martie 2014, 0:23)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      ai tu bombe si avioane in plus? daca da, poate faci cinste cu cateva si armatei romane, care, prin grija NATO, a devenit mica si debila! cat despre oligarhi, corect este sa scrii: JOS TOATE OLIGARHIILE, fiindca nici alea vestice nu sunt absolut cu nimic mai bune, cetatene!
    • +3 (9 voturi)    
      Daniels (Joi, 20 martie 2014, 0:24)

      Alor [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Teoretic este corect ce scrii tu . Dar cine sa puna mana pe arma ? Patriotismul a murit demult. Au avut grija politicienii de asta. Sa faca in asa fel ca oamenilor sa li se faca sila de Romania sa-si ia traista si sa plece in toata lumea. Cine sa lupte generatia asta de tineri multi semianalfabeti, manelizata si becalizata.Si sincer vorbind pentru cine sa-ti dai viata. Moldoveni nu au vrut unire ei nu se considera romani zic ca sunt moldoveni alta natie alt popor. Au scos si un dictionar moldo-roman. Penrtu cine sa lupti,nevoia ma silit sa plec din tara. De ce m-as mai duce eu acum sa lupt , si pentru cine.ca sa-i fac stapani pe politicieni pe o feuda mai mare
    • -1 (1 vot)    
      Bravo domnule! (Joi, 20 martie 2014, 13:50)

      liberal adevarat [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Mi-a placut. Pacifistii cu gazele e sist si drepturile gay ca prioritati nu intleg c inseamna Realpolitik. we're back in the 19th century Si asta e regula jocului, forta!
  • +7 (17 voturi)    
    Keep cool (Miercuri, 19 martie 2014, 23:51)

    KostasP [utilizator]

    Si in general nu-l mai ascultati pe McCain, el isi ia ordinele din alta parte si are o "agenda" personala. Problema cea mai mare nu este la granitele romaniei, este chiar in interiorul tarii. Rusia va incerca sa destabilizeze din interior, "trezind" vechile lor cartite si agitand spiritele in transilvania. Acolo trebuie sa fim atenti, sa nu pierdem ceea ce avem prima data.
    • +1 (13 voturi)    
      ... (Joi, 20 martie 2014, 1:02)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Deocamdata e mai profitabila pt Occident Romania, nu Ungaria.
      De fapt, de aici si tristetea ungurilor si brusca virare catre Rusia. S-au prins ca Occidentul s-a cam plictisit de pretentiile lor.
  • -4 (18 voturi)    
    Nu e de mirare (Miercuri, 19 martie 2014, 23:58)

    Patton [utilizator]

    Mare noroc ca acest scelerat n-a ajuns la Casa Alba. Probabil eram toti cenusa radioactiva pana acum. Este surprinzator cum roadele gadirii lui, umbrita de "exceptionalismul american" pe care-l impinge in fata cu orice ocazie, inca au atata ecou...

    Indivizi ca McCain sau Palin s-au nascut cu mana pe butonul atomic......
    • +3 (13 voturi)    
      .... (Joi, 20 martie 2014, 1:00)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Patton

      Deci numai de asta aveti frica, asa-i? Ca nu toti americanii sunt ca Obama.
  • -2 (16 voturi)    
    McCain presedinte! (Joi, 20 martie 2014, 0:05)

    dragos234 [utilizator]

    !!!
    • +3 (9 voturi)    
      Da (Joi, 20 martie 2014, 6:50)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      La Camera de Comert...
  • -6 (6 voturi)    
    mc cain (Joi, 20 martie 2014, 11:05)

    pecereu [utilizator]

    Sa vina sa dea el bani pentru Moldova.
    Noi nu vrem sa suportam costurile imense ale unirii
    Sa lase Moldova sa se descurce singura..
  • +1 (5 voturi)    
    americanii si votul (Joi, 20 martie 2014, 12:25)

    Ion Zapada [utilizator]

    stiau americanii ce stiau cand nu l-au votat pe asta: vorba aia, alegi raul cel mai mic la nevoie.