Berlinul ia "foarte in serios" acuzatiile de spionaj la adresa Marii Britanii/ Opozitia germana: Este ca si cum "1984" a lui Orwell a devenit realitate

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 23 iunie 2013, 13:09 Actualitate | Internaţional


Berlinul a declarat sambata, prin intermediul unui purtator de cuvant, ca ia "foarte in serios" acuzatiile de spionaj la adresa Marii Britanii lansate de fostul consultant al serviciilor de informatii americane Edward Snowden, in cotidianul britanic The Guardian, relateaza AFP.

"Guvernul federal ia acesta articol foarte in serios. Berlinul va reflecta la aceasta afacere si va lua pozitie", a declarat Georg Streiter, purtatorul de cuvant al cancelariei, pentru Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

"Daca amploarea supravegherii de date se verifica, este un lucru inacceptabil", a estimat, la randnul sau, Volker kauder, seful grupului parlamentar al partidului conservator al Angelei Merkel - CDU, in editia de duminica a cotidianului Die Welt.

Si opozitia germana este ingrijorata. "Este ca si cum supravegherea tuturor de un Stat descrisa de George Orwell in Marea Britanie a devenit realitate", a considerat un inalt responsabil din grupul parlamentar al Partidului Social-Democrat.

Sambata, ministrul german al Justitiei a considerat ca aceste acuzatii reprezinta "un cosmar à la Hollywood" si ca, daca se dovedesc fondate, ar fi "o catastrofa".

Ea a facut apel la insitutiile europene sa faca imediat lumina in acest caz.

Edward Snowden, fost angajat al Agentiei Nationale de Securitate din SUA, responsabil si pentru izbucnirea recentului scandal privind programele americane de supraveghere a internetului si telecomunicatiilor, a facut dezvaluiri grave la adresa Regatului Unit.

Potrivit lui, serviciile secrete britanice colecteaza si stocheaza cantitati imense de informatii privind mesaje trimise pe e-mail, Facebook, istorii ale cautarilor pe internet si apeluri telefonice. Datele sunt colectate la nivel global si sunt transmise apoi si partenerilor americani de la Agentia Nationala de Securitate (NSA).

Protectia datelor private este un subiect extrem de sensibil in Germania, ca urmare a dictaturilor din trecut, noteaza France-Presse.

















8117 vizualizari

  • -5 (21 voturi)    
    Afară din UE cu englezii (Duminică, 23 iunie 2013, 13:21)

    Nyk1 [utilizator]

    Amerlocii și britanicii, avându-l ca tovarăș pe tătuca Stalin, au făcut foarte mult rău în trecut poporului nostru. Trebuie să fim foarte atenți și să nu fie lăsați să continue. Poziția României trebuie să fie fără echivoc una de sprijin față de Germania.

    Marea Britanie este calul troian al Washingtonului în UE, de aceea trebuie dată afară în șuturi; un asemenea stat polițienesc unde atât cenzura politic-corectă cât și spionarea datelor personale atinge cote alarmante nu are ce căuta în Europa. Englezii să se ia de mână cu Erdogan și turcii săi. Iar capitala Europei ar trebui să fie la Berlin, un oraș-simbol care a suferit enorm de pe urma amerlocilor, britanicilor și aliaților lor de mai la est cărora le-au dat aproape tot pe tavă.
  • +7 (21 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 23 iunie 2013, 13:50)

    GigiBanosu [anonim]

    • -2 (6 voturi)    
      prostii fac cel mai mult rau (Duminică, 23 iunie 2013, 23:44)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui GigiBanosu

      prostii fac cel mai mult rau

      afla acuma daca nu stii.
  • -1 (1 vot)    
    este ca si cum (Duminică, 23 iunie 2013, 14:29)

    the [utilizator]

    reprezinta un adaos inutil ...
  • -5 (5 voturi)    
    inalt responsabil (Duminică, 23 iunie 2013, 14:45)

    was [utilizator]

    "... "Este ca si cum supravegherea tuturor de un Stat descrisa de George Orwell in Marea Britanie a devenit realitate", a considerat un inalt responsabil..."

    Inca nu, doar dupa 30 de ani, adica in 2014. Programul a inceput sa functioneze in 2010, deci dupa trei ani va prelua controlul....mayday-mayday, vine Doomday (glumeam doar).
  • -8 (24 voturi)    
    1-0 pt România (Duminică, 23 iunie 2013, 14:46)

    Mazeta [utilizator]

    Liderii lumii sunt toți îngrijorați de amploarea spionajului americano-britanic, numai Traian Băsescu, șeful CSAT, râde relaxat. Așa e când nu mai ai flotă, când ai trădat toate secretele militare și economice, când ai vândut tot ce aparținea statului - nu ai nimic de ascuns. Haha, să spioneze dacă mai au ce!.
    • +7 (17 voturi)    
      am ramas si eu perplex cum ranjea Marinarul (Duminică, 23 iunie 2013, 17:20)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      am ramas si eu perplex cum ranjea Marinarul

      intrebat fiind ce parere are a ranjit si a spus ca "i se pare normal"

      asta in timp ce e platit de noi sa apere Constitutia

      Secretul corespondenţei ARTICOLUL 28
      Secretul scrisorilor, al telegramelor, al altor trimiteri poştale, al convorbirilor telefonice şi al celorlalte mijloace legale de comunicare este inviolabil.

      Libertatea conştiinţei ARTICOLUL 29
      (1) Libertatea gândirii şi a opiniilor, precum şi libertatea credinţelor religioase nu pot fi îngrădite sub nici o formă. Nimeni nu poate fi constrâns să adopte o opinie ori să adere la o credinţă religioasă, contrare convingerilor sale.
      • +3 (7 voturi)    
        Eu nu... (Duminică, 23 iunie 2013, 20:04)

        TNour [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        Acest program de stocare a intregii corespondente: e-mai, telefon, functioneaza f bine si la noi (care constitutie? care libertate de de gandire?). Poate am fost chiar vre-un program pilot.
        Trebuia sa ne lovesca perplexitatea mai devreme. Acum Normalul este ca sa fii ascultat, filmat si evident totul stocat pentru cand trebuie , iar atunci "pac la Razboiu'" nu-i asa nene Iancule?
        • +2 (4 voturi)    
          Acest program incalca Constitutia (Duminică, 23 iunie 2013, 23:43)

          alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui TNour

          "Secretul corespondenţei
          ARTICOLUL 28
          Secretul scrisorilor, al telegramelor, al altor trimiteri poştale, al convorbirilor telefonice şi al celorlalte mijloace legale de comunicare este inviolabil.
          "
          • -1 (7 voturi)    
            incalca Constitutia ... (Luni, 24 iunie 2013, 3:19)

            the [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

            care constitutie, daydreamer ?
            a lor, a noastra, sau a lui Fantomescu ?
            • 0 (0 voturi)    
              a noastra si a lor (Luni, 24 iunie 2013, 10:18)

              alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui the

              A noastra si a lor

              Alea in vigoare, ca doar nu poate incalca ceva ce nu este in vigoare....

              Le puteai cauta pe net si citi pe ambele inainte sa intrebi...
    • 0 (0 voturi)    
      Hai sa discutam normal (Luni, 24 iunie 2013, 10:55)

      Etre [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Dupa insistenta cu care apar comentariile acestui individ, si dupa cum sunt aprobate mereu, este evident ca este un troll.

      Un troll menit sa catalizeze reactii, asta inseamna PDL sau chiar Hotnews.

      Hai Hotnews, dovediti ca puteti mai mult decat scheme ieftine de momit comentarii. Fie ca este al vostru sau nu, interziceti-l. Hai sa discutam normal.
  • -5 (9 voturi)    
    Ahahaha :)) (Duminică, 23 iunie 2013, 15:24)

    flyngangel [utilizator]

    Articolul poate suna( dincolo de latura serioasa, binenteles ) si cam așa.. Un copil mic frustrat ca el nu are aceeași jucărie, sau ca copii mai mari nu l-au băgat in seama si pe el : ,, ahaaahhaa, si pe mine de c'è nu ma bagnato in dramma, ci mine de ce nu ma bagati in seama :(((((((
  • +5 (7 voturi)    
    confidentialitate (Duminică, 23 iunie 2013, 19:29)

    Daniel CristianDuhalm [anonim]

    Pai asta prevede orice constitutie din Europa ,...numai ca incepand de la 11 sept ...cand turnurile gemene au cazut...nimeni nu mai e sigur...asa ca supravegherea electronica a ajuns singura arma impotriva terorismului de orice fel....nu mai conteaza nimik ...si nimeni...intram la gramada indiferent de motiv ...
  • -6 (8 voturi)    
    Mdeah... (Duminică, 23 iunie 2013, 21:08)

    Nea Hoisan [utilizator]

    Etete, ca s-a crizat si crautzii, ca deh, vin alegerile si tre sa dea bine la populatzie. Da, bah, ce sensibili ie nemtzii! Acu aflara si iei ca mailurile se citesc si ca gesemeurile s-asculta! Pfff...
    Bah, io zic ca baboiu Merkel si totzi ai iei sa se arunce in bratzele rushilor, macar o aiba gaze ieftine.
    Ce ie ciudat ie ca, totushi, comunista shefa Merkel a recunoscut ca aceasta "penetrare" a intimitatzii a adus servicii extraordinare Germaniei. Hmmm...