Coreea de Nord a amplasat o racheta cu raza medie pe coasta de est (ministrul Apararii de la Seul)

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 4 aprilie 2013, 20:00 Actualitate | Internaţional


Coreea de Nord a amplasat o racheta cu raza medie pe coasta sa de est, a anuntat joi ministrul sud-coreean al Apararii Kim Kwan-Jin, informeaza AFP. Potrivit informatiile detinute de Seul, ar fi vorba de o racheta de tip Musudan, cu raza de aproximativ 3.000 de kilometri, care nu are capacitatea de a lovi teritoriul continental al Statelor Unite insa poate lovi Coreea de Sud sau Japonia.

Vorbind in fata Comisiei de Aparare din Parlamentul de la Seul, Kim Kwan-Jin a adaugat ca racheta poate sa se deplaseze pe "o distanta considerabila", dar nu suficient pentru a ajunge pe teritoriul continental al Statelor Unite.

"Ar putea fi pentru un test sau pentru o manevra militare", a declarat ministrul sud-coreean.

Potrivit informatiile detinute de Seul, ar fi vorba de o racheta de tip Musudan, cu raza de aproximativ 3.000 de kilometri, prezentata public pentru prima data in octombrie 200 in timpul unei defilari militare. Potrivit AFP, racheta ar putea lovi Coreea de Sud sau Japonia, dar nua r putea ajunge pana pe teritoriul continental al Statelor Unite.

Potrivit presei sud-coreene si japoneze, Coreea de Nord ar fi amplasat pe coasta de est o baterie de rachete Musudan. Surse militare citate de agentia de presa Yonhap News (din Coreea de Sud) au declarat ca Nordul ar putea lansa o racheta pe 15 aprilie, data la care aniverseaza nasterea fondatorului regimului comunist de la Phenian, Kim Il-Sung, care a murit in 1994.

In noaptea de miercuri spre joi, Statul General Major al armatei nord-coreene a informat oficial administratia de la Washington ca americanii vor fi tinta unei lovituri nucleare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


5246 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Normal (Joi, 4 aprilie 2013, 20:48)

    NicolaeA [utilizator]

    Aici ajungi cand in loc sa dai de pamant cu ei, stai la negocieri cu nebunii !
  • +11 (11 voturi)    
    The mouse that roared (1959) (Joi, 4 aprilie 2013, 21:05)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    Gentlemen, our country is on the brink of disaster. There is only one way up: war! We must declare war on the United States!

    We can never win such a war, but we could win the peace. Remember, Americans are a strange people: where most countries rarely forgive anything, Americans forgive everything.

    There isn't a more profitable undertaking than to declare war on the U.S. and be defeated! No sooner is the enemy defeated, then America pours in food, clothing... and lots of money for the relief of its former enemies.

    In effect, we declare war on Monday, we'll be defeated on Tuesday and by Friday we'll be rehabilitated beyond our dreams. It's not honest, but it's terribly practical and infaillible.
    • 0 (0 voturi)    
      :)) (Joi, 4 aprilie 2013, 22:02)

      danzigk [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

      a fost si un film pe tema asta!!! super!!!
    • 0 (0 voturi)    
      scenariu hollywood.... (Vineri, 5 aprilie 2013, 10:23)

      mano74 [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

      ...si prost pe deasupra. America nu "pours in food, clothing" decat daca tara respectiva are resurse cu care sa plateasca toate cheltuielile americane, plus dobanda, plus spaga, plus orice mai vor ei!!! deci probabil doar o sa le-o traga, sa-i linisteasca, sa nu exageram cu america cea aducatoare de pace. daca aveau resurse si nu erau atat de aproape de china si rusia, america l-ar fi cautat demult acolo pe bin laden!!!
  • +1 (1 vot)    
    chiar nu-l poate nimeni potoli pe asta? (Joi, 4 aprilie 2013, 21:34)

    gabistoian [utilizator]

    Un comando, ceva, pana nu se aprinde un al 3lea WW?Astia sunt chiar mai tampiti decat nazistii?Nu mai au ce manca si vor sa se sinucida?
    • +3 (3 voturi)    
      un singur raspuns (Joi, 4 aprilie 2013, 23:33)

      r123 [utilizator] i-a raspuns lui gabistoian

      China. Chinezi inca nu permit asa ceva...Probabil Nordul nu o sa lanseze o racheta ceva, toti stau cu mana in san din cauza Chinei.
  • 0 (0 voturi)    
    gata, (Vineri, 5 aprilie 2013, 9:06)

    Cezy [utilizator]

    probabil va fi ca in glumele cu albanezi, daca nu vor fi luati in seama se vor supara si mai rau si le vor amplasa pe toate doua! Dar fereasca Doamne, Doamne de prostul fudul!