Parlamentul din Norvegia a aprobat separarea Bisericii de stat

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 24 mai 2012, 22:10 Actualitate | Internaţional


Legislativul norvegian a ratificat joi separarea Bisericii de stat, dupa ce o revizuire constitutionala in acest sens a fost sustinuta de marea parte a parlamentarilor, in contextul in care Norvegia era una dintre ultimele tari dezvoltate care avea o religie de stat, relateaza AFP.

"Religia evanghelica luterana nu va mai fi religia oficiala a tarii", iar Biserica norvegiana va primi fonduri publice "in acelasi mod ca si celelalte Biserici", a anuntat Parlamentul intr-un comunicat.

Conform Constitutiei norvegiene, amendarea legii fundamentale a fost aprobata prin aclamare joi, la trei zile dupa ce parlamentarii au adoptat-o cu o majoritate coplesitoare, cu 161 de voturi pentru si 3 impotriva.

Joi, "niciun parlamentar nu s-a opus", a anuntat purtatorul de cuvant al Parlamentului norvegian, Torodd Noreng.

Separarea Bisericii de stat va intra oficial in vigoare la 15 iunie, a precizat acesta.

Parlamentul a subliniat ca "Biserica norvegiana va continua sa ocupe un loc special in Constitutia tarii, care precizeaza ca statul se bazeaza pe `mostenirea noastra crestina si umanista`".

Prin separarea sa de stat, Biserica va avea de acum autoritatea de a-si numi superiorii fara aprobarea guvernului. In plus, nu va mai fi obligatoriu, nici pentru jumatate din guvern, nici pentru ministrul afacerilor ecleziastice, sa fie membri ai Bisericii norvegiene.

Familia regala va continua insa sa apartina de Biserica Norvegiei.

Biserica norvegiana, care a fost in favoarea separarii, numara circa 4 milioane de membri, intr-o tara cu 4,7 milioane de locuitori.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3702 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    Bravo! (Joi, 24 mai 2012, 22:38)

    Clop [utilizator]

    Ar trebui sa luam exemplu!
    • -1 (15 voturi)    
      Am trait in Norvegia 5 ani (Vineri, 25 mai 2012, 0:18)

      Crina [anonim] i-a raspuns lui Clop

      Mai, sincer, nu cred ca este musai o rezolvare. Eu am studiat si trait in Norvegia, pot spune ca este o tara cu resurse mari de petrol, economie mare, insa un tineret distrus, dependent de alcool, droguri si foarte segmentat dpv al orientarii sexuale. daca separam si noi biserica de stat, vor inflori sectele si minoritatile sexuale si la noi. nu oi fi eu prea dusa la biserica, dar consider ca are un rol extrem de important in stabilitatea societatii. pe langa asta, separarea bisericii de stat ar putea duce, pe fond politic, la autonomie in Transilvania. Iar in Norvegia, homosexualitatea a crescut extrem de mult, indivizii fiind folositi in scopul manevrelor politice si votarii. Biserica nu le da libertatea pe care o vor in tara noastra, asadar consider ca ar trebui sa pastram lucrurile cum sunt. Pentru binele si rotunjimea tarii. Aceasta este insa doar opinia mea, dupa ce am cunoscut acea societate. Va multumesc. Hai Romania!
      • +2 (6 voturi)    
        mda (Vineri, 25 mai 2012, 0:56)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Crina

        ca biserica ne tine talhari si hoti si pe castiguri nemuncite....
      • +6 (14 voturi)    
        Multumim de parerile personale (Vineri, 25 mai 2012, 2:02)

        Gerula [anonim] i-a raspuns lui Crina

        similare mentalitatii din Evul Mediu sau chiar din Dark Ages. Nu inseamna ca trebuie sa impartasim cu totii fundamentalismul ortodox de la noi ca uite in ce hal e tara, copii nesupravegheati care mor pe capete, incecati, accidentati sau haliti de caini, oameni urati la suflet si semisalbaticiti, o tara in care onoarea, cinstea si bunul simt s-a pierdut in miile de biserici nou construite.
        Tare stabila e societatea romaneasca asa cu gay-ii ei ostracizati de biserica.
        PS: Nu cred ca ai inteles societatea norvegiana.
        • +1 (7 voturi)    
          Esti inca un expert din vorbe. (Vineri, 25 mai 2012, 6:22)

          Crina [anonim] i-a raspuns lui Gerula

          "PS: Nu cred ca ai inteles societatea norvegiana. "

          Bine ca ai inteles-o tu, din vorbe, desteptul lui peste. Am studiat in Oslo si lucrez in Trondheim. Toata ziua, toata noaptea am fost in legatura cu natia Norvegiana. Am inteles vikingii mai bine decat intelegi tu ce inseamna Romania. Insa unora ne place sa ne dam zmei, prin vorbe. Daca te deranjeaza faptul ca biserica noastra inca controleaza normalitatea biologica a societatii, atunci inseamna ca faci parte din acele minoritati. Iar acum am inteles cine sta pe hotnews. O gramada de 'verzi', adepti ai reproducerii in eprubeta. Iti dau un sfat, tie si celor care o faceti atat pe desteptii fara diplome, precum Mang, Dumitrescu etc. : cititi 'Originea Speciilor' de Ch. Darwin. Veti intelege anormalitatea indivizilor si regula selectiei naturale. Gay-ii nu sunt altceva decat veriga slaba a societatii. Ei nu perpetueaza specia, ci o viruseaza. Sunt folositi politic de catre guverne. De ex, in Statele Unite exista unele state in care homosexualitatea a capatat procente de pana la 45%. Ei, go west! Asta da putere la vot. Pentru asta chiar merita sa tiparesti carti in care sa le dai dreptate gay-lor. Obama stie, mai ales la ultimele alegeri :) Asadar, in afara de cei gay de pe hotnews, restul oamenilor sper sa inteleaga faptul ca biserica reprezinta un pilon al societatii. Pana si marii Evrei si masonii lumii cred in Creator. In fine, credeti ce vreti, ideea este ca daca nu puteti demonstra ca nu exista ceea ce denigrati, atunci vorbiti degeaba. Nu ati ajuns nici macar pe luna, ca sa puteti da o expertiza. Ati vazut doar documentare, multe dintre ele facute in studiouri si la Hollywood. Oare asta nu suna a o noua indoctrinare prin inselaciune vizuala? Da-le spectacol si paine la mase si sunt ai tai.. Romanii stiau asta acum 3000 de ani, voi nici macar azi nu ati inteles-o. Asadar, sa revin la subiect, separarea bisericii de stat ar fi un pericol pentru societatea noastra. Read on : Vatican, Israel, Anglican church etc.
          • +1 (5 voturi)    
            Modul in care mi-ai raspuns (Vineri, 25 mai 2012, 7:20)

            Gerula [anonim] i-a raspuns lui Crina

            imi dovedeste pe deplin ca degeaba esti/te lauzi ca esti in Norway, e posibil sa ma insel...dar in 5 ani nu ti-ai schimbat mentalitatea deloc si mai esti si habotnica din cate sugerezi. Cat despre procentul ala de 45%, really? Chiar ca esti degeaba unde esti.
            Eu ti-am raspuns taios, dovedeste-mi ca ma insel si da-mi un raspuns rational.
            Nu e nevoie sa imi dai sfaturi, am destui ani de North America in spate, expert in geochimia metalelor rare si am vazut deja aproape toata lumea. Iti pot da lectii despre 1001 religii tribale daca vrei.
            • 0 (0 voturi)    
              fundamentalismul ateu (Vineri, 25 mai 2012, 10:40)

              piktor [anonim] i-a raspuns lui Gerula

              Daca cunosti cele "1001 religii tribale" asa cum cunosti si "fundamentalismul ortodox", adica din parti, nu prea ai facut mare lucru pana azi. Crina ti-a dat deja un raspuns rational, n-ar trebui sa-si mai piarda vremea cu tine.
              • 0 (0 voturi)    
                Mda (Vineri, 25 mai 2012, 13:44)

                salcia [anonim] i-a raspuns lui piktor

                Daca asta considerati "voi" un raspuns rational, atunci ce sa ne mai miram ca tara asta e asa cum e...

                In plus, Crina habar n-are de un aspect absolut esential in discutia asta: in Romania BISERICA E SEPARATA DE STAT de ceva vreme deja, prin Constitutie si prin Legea Cultelor, asa ca, welcome to the real world! Ca in realitate separarea asta nu functioneaza asa cum ar trebui, pentru ca Biserica ortodoxa face santaj si politicienii sunt incompetenti, limitati si corupti, asta e partea a doua.

                Si nu stiu de ce si-ar inchipui unii ca avem nevoie de recomandari de lectura, poate unii dintre noi am citit si Originea speciilor, si filosofie (inclusiv crestina) si teorie politica si stim si destule despre fundamentalismul religios si mai ales despre cel ortodox astfel incat sa luam niste decizii RATIONALE in cunostinta de cauza.
                • 0 (0 voturi)    
                  salcie... (Vineri, 25 mai 2012, 14:23)

                  piktor [anonim] i-a raspuns lui salcia

                  Tot n-am inteles ce inteleg ateii prin fundamentalism ortodox. Nu vrea nimeni sa-mi explice?
            • 0 (0 voturi)    
              Răspuns pentru 'Gerula' (Vineri, 25 mai 2012, 18:33)

              Crina [anonim] i-a raspuns lui Gerula

              Nu mă laud deloc copile și îți respect părerea personală. Însă dacă ai avea studiile pe care le înșiri, ai gândi cu siguranță altfel. Eu mi-am schimbat mentalitatea studiind și muncind prin lume, mai mult decât ți-o vei schimba tu vreodată stând în fața acelui monitor și încercând să pari interesant. Sunt absolventă în Genetică Moleculară și fac muncă de laborator în domeniul ingineriei genetice în Norvegia. Am lucrat și în Netherlands, însă am revenit aici, deoarece se plătește mai bine. Ar fi bine să ai și tu studiile de care zici, însă sunt sigură că descrierea ta este doar o himeră a unui individ cu IP de Ro, care se umflă în pene, datorită orgoliului. Pe lângă jigniri gen 'habotnică' mai știi să exprimi și tu altfel de stări, în afară de cele de frustrare? Eu nu am nimic cu gay-ii liniștiți, însă cand aceștia devin agresivi ca tine în fața normalității biologice, atunci este o problemă care mă revoltă. Deoarece eu țin la copiii mei și îmi dedic timpul pentru normalitatea evoluției speciei umane. Pentru că știu de la sursă de faptul că omenirea se bazează pe legi inventate, abătute de la ce-i natural, iar lipsa controlului asupra evoluției acestora ne poate duce, în timp, către auto-distrugere. Și, când vine vorba de țara mea, pe care o iubesc la fel ca și pe limba maternă, atunci intervin. Cu respect pentru toți cititorii, sper că ți-am dat un răspuns rațional, așa cum de altfel și doreai. Însă, spre deosebire de tine, eu nu te jignesc. Iar cu asta, am încheiat subiectul.
          • -1 (1 vot)    
            Dumnezeu, creatorul de "rebuturi" (Vineri, 25 mai 2012, 13:45)

            Adam [anonim] i-a raspuns lui Crina

            Existenta lui Dumnezeu, asa cum este descris de Crestinism, este imposibila. Daca Dumnezeu exista, ori nu este atotputernic si atotstiutor (deci este si el supus greselii), ori este o entitate egoista si fara compasiune care nu este capabila sa ierte ci numai sa se abtina sa pedepseasca, atunci cand nu este iritata de cel in cauza (capul plecat, sabia nu-l taie). Aceasta concluzie rezulta logic din urmatoarele asertiuni din Biblie:
            1. Dumnezeu este atotputernic si atotstiutor.
            2. Dumnezeu a creat Omul. Insa l-a creat imperfect (nestiutor, printre alte imperfectiuni): "Si a zis Domnul Dumnezeu: Iata Adam s-a facut ca unul dintre Noi, cunoscand binele si raul" (asta dupa ce Adam a mancat din mar, deci dupa ce a facut greseala fatala).

            Fara sa ii ceara nimeni, Dumnezeu a creat o entitate imperfecta, deci supusa greselii (oare se plictisea sau simtea nevoia sa aiba supusi care sa il preamareasca ?).
            Exista doar doua variante care pot explica imperfectiunea Omului:
            a. Dumnezeu nu a putut sa il creeze pe Om perfect (sau a facut greseli in procesul Creatiei), si atunci Dumnezeu nu mai este el insusi atotputernic si atotstiutor. In acest caz, Dumnezeul descris de religia crestina nu exista.
            b. Dumnezeu nu a vrut sa il creeze pe Om perfect si atunci stia dinainte ca Omul va gresi. In acest caz, un Dumnezeu corect nu ar fi trebuit sa il pedepseasca pe Om pentru greseala sa deoarece aceasta era inevitabila, datorita faptului ca Omul a fost creat imperfect. Cel care este responsabil pentru greseala Omului imperfect este chiar Dumnezeu deoarece EL nu a dorit sa creeze un Om perfect, care sa nu greseasca niciodata (nu a dorit sa aiba "egali"?). Dumnezeu isi pedepseste "rebutul" pentru "functionare incorecta". Nici in acest caz Dumnezeul descris de religia crestina nu exista.
            In incheiere, am o intrebare pentru credinciosii crestini care sunt si parinti: si-ar alunga vreodata copilul de acasa pentru ca a gresit?
            • 0 (0 voturi)    
              filozofii anoste (Vineri, 25 mai 2012, 14:37)

              piktor [anonim] i-a raspuns lui Adam

              In primul rand, tu il judeci pe Dumnezeu. Cine esti tu sa faci asta? Tu nu stii nici de ce te plictistesti acum si aberezi pe internet, dar te intrebi daca Dumnezeu se plictisea sau nu.
              In al doilea rand, Dumnezeu l-a creat pe om dupa chipul si asemanarea Sa. Greeu de inteles asta pentru cineva care se crede coborat din copac.
              Toate filozofiile tale despre ce a vrut si ce nu a vrut sa faca Dumnezeu cad daca iei in considerare un lucru: Dumnezeu l-a creat pe om LIBER.
              De-asta poti tu acum sa-L injuri. De-asta ai constiinta. Ca esti LIBER. Animalele nu-L injura pe Dumnezeu ci i se supun neconditionat. Asta e diferenta.
              O fi asa greu de priceput?
              • 0 (0 voturi)    
                Pictore (Vineri, 25 mai 2012, 16:47)

                Gerula [anonim] i-a raspuns lui piktor

                Eu prefer libertatea de gandire, nu-mi place sa ma scald intr-o balta facuta si ingradita de altii. Cat despre fundamentalismul ortodox, incearca sa faci o paralela cu cel islamic si o sa vezi similitudini.
                Cu toate astea eu spun live and let live, daca se poate macar atat, sa nu judeci la repezeala.
                • 0 (0 voturi)    
                  Ingradirea e facuta cu scopul (Vineri, 25 mai 2012, 21:47)

                  Constantin [anonim] i-a raspuns lui Gerula

                  de a ne intelege intre noi, de a alege acelasi drum, de a imparti aceleasi valori. Faptul ca nu te supui regulilor e ceva natural insa religia are hac si de acest narav al omului, implanteaza regulile direct in subconstient care e dominant in raport cu constientul.

                  Libertatea de gandire e benefica, intradevar, insa devine malefica daca nu tine cont de altii, fiindca mintea isi hraneste libertatea cu mintile ce-o inconjoara.

                  O minte singulara ajunge sa se manance pe ea insasi pentru a-si hrani libertatea. Acum intelegi de ce Dumnezeu ne-a creat dupa chipul si asemenarea lui?
              • 0 (0 voturi)    
                Religiile franeaza progresul omenirii (Sâmbătă, 26 mai 2012, 11:44)

                Adam [anonim] i-a raspuns lui piktor

                Religiile, indiferent de natura lor, fac mult rau omenirii. Consuma resurse, se opun progresului stiintific (vezi genetica) si tin mari mase de oameni in ignoranta prin inlocuirea gandirii critice cu cea dogmatica.

                Un sondal facut in anul 1998 printre cei mai mari oameni de stiinta din SUA (tara cu cele mai multe premii Nobel pentru stiinta), membrii ai "Academiei Nationale de Stiinta", publicat in revista "Nature", arata astfel:

                - Necredinciosi - 72.2%
                - Agnostici - 20.8%
                - Credinciosi - 7%

                http://www.stephenjaygould.org/ctrl/news/file002.html

                http://www.nature.com/nature/journal/v394/n6691/full/394313a0_fs.html
                • 0 (0 voturi)    
                  ce-o fi ala progres? (Sâmbătă, 26 mai 2012, 16:06)

                  piktor [anonim] i-a raspuns lui Adam

                  Faptul ca muncesc 11 ore pe zi intr-o corporatie doar ca sa am unde sa-mi pun capul seara si sa-mi pot plati darile la stat si masa de fiecare zi e un progres fata de iobagii de acum 200 de ani care faceau exact acelasi lucru?
                  Fundamental, n-am progresat deloc. Chiar am regresat.
                  Si ce treaba are sondajul ala cu mine sau cu tine?
                  Daca vreau sa-mi racordez casa la reteaua electrica, chem un electrician. Dar n-o sa-l chem sa-mi aline copilul cand plange. Si n-o sa-l chem sa-mi zica ce sa fac maine. Si n-o sa-mi traiesc viata pe baza statisticilor din revistele americane.
                  Tu chiar crezi ca Dumnezeu poate fi cuprins intr-un sondaj? Ca daca 90% spun ca nu este, atunci El chiar nu este? Esti dispus sa-ti pui vesnicia in mainile stiintei imperfecte pe care o avem despre lume si viata?
      • 0 (4 voturi)    
        re (Vineri, 25 mai 2012, 2:22)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Crina

        sa inteleg ca nu au vrut sa aiba in companie un homofob, ti-a parut rau pentru ei si te-ai intors.
      • -1 (1 vot)    
        Hm (Vineri, 25 mai 2012, 13:02)

        Closed [anonim] i-a raspuns lui Crina

        Sper ca iti dai seama ca in Romania nu exista religie de stat, iar bisericile de orice fel sunt separate de stat, chiar daca religiile sunt, in continuare, sustinute din fonduri publice. Asa ca toata argumentatia ta cade.

        Iar faptul ca ai trait in Norvegia, tara in care a existat pana de curand o religie de stat si in care, totusi, tineretul e atat de indepartat de morala crestina ar trebui sa-ti spuna automat ca impunerea unei religii nu garanteaza nicaieri respectarea principiilor acesteia. Dar, na, cine-s eu sa-ti dau lectii despre cum sa construiesti o argumentatie? Oricum, si celelalte afirmatii sunt aberante.
    • +7 (9 voturi)    
      si inca rapid! (Vineri, 25 mai 2012, 0:29)

      leaf [anonim] i-a raspuns lui Clop

      Nici noi nu avem biserica de stat. E doar o chestie de manipulare ieftina.

      Oricum apar biserici ortodoxe pe fiecare metru patrat de spatiu verde. Stau copiii prin casa ca este santier vreo 15 ani, masinile stau inghesuite, spatiu verde kanci, dar macar avem ditamai biserica intre 5 blocuri. Nici o problema: ar trebui sa iasa mamele cu copiii la plimbare prin biserica. E spatiu suficient.

      Nu stiu ce incearca sa faca biserica ortodoxa cu toate constructiile, dar ceva nu miroase a bine!
  • +10 (12 voturi)    
    Trebuie si la noi la fel. (Joi, 24 mai 2012, 23:27)

    deno [anonim]

    Nu-i nevoie sa fie platiti de la stat peste 100 de mii de popi si construite mii de biserici cand bor are proprietati de 3-4 miliarde de euro.

    Statu sa se ocupe de renovarea scolilor spitalelor si plata oamenilor care lucreaza acolo.

    Daca tot sunt 90 si nu stiu cat la suta din romani super religiosi sa plateasca taxa direct la biserica si gata.
    • 0 (0 voturi)    
      Inainte de a afirma,va rog sa va documentati (Sâmbătă, 26 mai 2012, 18:14)

      bonicud [anonim] i-a raspuns lui deno

      IIn BOR nu exista dupa cum afirmi dumneata mult stimate ,ori stimata doamna DENO,peste 100 de mii de popi care sunt platiti de stati si nici construite mii de biserici,ci dupa stiinta mea, numarul Slujitorilor,nu depaseste numarul de 15 mii, iar numarul Locasurilor de Cult BOR nu depaseste numarul de Slujitori.De voiesti a ma contrazice,fa bine a face pe cot propiu o statistica. Ca am gresit,te rog a IERTA,dar nu cred ca am gresit chiar cu 100/%.A gresi e omeneste,dar a persista in gresala e de la diavol,Dar a sustine de o mie de ori mai mult decat am afirmat eu,este jalnic a fi conceput,Realitatea este alta,cred ca te ve-i convinge can ve-i sti adevarul.Desre restul celor afirmate aici de dumneata,nu mai discutam. Cu mult respect,dar si cu multa sudoare in a sti si a afirma ADEVARUL.Nicu..
      • 0 (0 voturi)    
        15000? lasati gluma, domnu'.... (Duminică, 10 iunie 2012, 10:41)

        Vasile [anonim] i-a raspuns lui bonicud

        In Romania erau 18300 de biserici in 2011. Odata la doua zile se mai deschide inca o biserica. Hai sa socotim cate un preot pentru fiecare biserica, desi stim prea bine ca exista biserici cu cate doi sau chiar trei preoti. Ajunsi aici, observm ca cifra de 15000 de preoti, lansata de dumneavoastra, e departe de adevar. Foarte departe.
        Ce ati spune ca la acest numar sa mai adunam si clopotarii si calugarii, de asemenea insi care mananca bani din bugetul statului?
  • +1 (3 voturi)    
    relatia biserica stat (Joi, 24 mai 2012, 23:33)

    ndorin [anonim]

    Aceasta este relatia corect care trebuie sa existe intre Biserica si Stat. Pe cand si la noi?
  • 0 (4 voturi)    
    pentru Bravo, (Joi, 24 mai 2012, 23:55)

    bonicud [anonim]

    Intre noi si ei este o mica MAREdeosebire si anume:"in Romania nu exista nici-o religie de stat" asa ca te-ai bucurat degeaba afirmand ca :"Ar trebui sa luam exemplu !"Nicu
    • +1 (3 voturi)    
      Oficial nu, dar practic da! (Vineri, 25 mai 2012, 0:58)

      leaf [anonim] i-a raspuns lui bonicud

      Daca nu exista oficial religie de stat, de ce fiecare deschidere de an parlamentar se face cu o slujba ORTODOXA? De ce fiecare pod, cap de pod, metru patrat de autostrada se sfinteste cu o slujba ORTODOXA? De ce nu sunt reprezentanti ai tuturor religiilor recunoscute?
      • 0 (4 voturi)    
        Pentru ca (Vineri, 25 mai 2012, 2:21)

        xmen [anonim] i-a raspuns lui leaf

        suntem majoritari ortodocsi? Cum e cu democratia asta pana la urma - majoritatea decide sau nu?
      • 0 (2 voturi)    
        Trebuie sa accepti legea. (Vineri, 25 mai 2012, 7:16)

        Ghiocelul [anonim] i-a raspuns lui leaf

        Pentru ca, fara suparare stimate coleg, democratia implica respectarea dorintei majoritatii. Este ca si la vot. Te supui majoritatii, in semn de respect, ori pleci din tara. Am zis fara suparare, acum nu trebuie sa te oftici.
        • 0 (2 voturi)    
          ai lipsuri in intelegerea democratiei (Vineri, 25 mai 2012, 8:52)

          lurker [anonim] i-a raspuns lui Ghiocelul

          Democratia nu inseamna: doi lupi si o oaie care sa voteze ce sa manance la cina.
          Daca nu m-am facut inteles ... de fapt nu ar trebui sa ma astept la prea mult !!!
          • 0 (0 voturi)    
            Doi lupi si o oaie (Sâmbătă, 26 mai 2012, 18:40)

            bonicud [anonim] i-a raspuns lui lurker

            Daca totusi exista doi lupi si o oaie,nu se asteapta decat sfarsitul luptei dintre cei doi lupi pentru a se vedea cine se va imfrumta din bucatica ce se cheama oaie.In timpul luptei se pot intampla multe,noi putem face previziunea ca:in timpul luptei,oaia va fi salvata de cel ce supravegheaza turma,ori lupii obositi de lupta se vor odihni si in acest timp oaia va fugi,ori lupul invingator,simtind mirosul sangelui invinsului se va infrunta din acesta.Mare atentie :"Totlul trece prin stomac".Sa venim la subiect:"daca dumneata nu ai inteles,inseamna ca noi ori cel putin eu sunt prost,caci altfel dumneata domnule Lurcher ai fi inteles ceva.,ca sa nu zic "Ca de fapt ar fi trebuit sa te astepti la altceva,nu pot sti la ceia ce te-ai fi putut astepta.Cu mult respect pentru opinie,dar nu face si pe altii PROSTI.Nicu.
        • 0 (0 voturi)    
          Hm (Vineri, 25 mai 2012, 13:49)

          salcia [anonim] i-a raspuns lui Ghiocelul

          Aici e o proasta intelegere a functionarii statului de drept SECULAR. Biserica e separata de stat, nu exista o religie nationala, tot ce e legat de religie e un aspect PRIVAT, care aspect privat nu ar trebui in niciun caz sa influenteze mersul statului, indiferent cati credinciosi de religia X exista in statul respectiv. Atunci pentru ce mai avem un stat laic?!

          In plus, nu are nicio legatura cu cetatenii ortodocsi ceea ce se intampla in Parlament, ci doar cu interesele politicienilor si cu santajul practicat de BOR asupra lor...
      • 0 (0 voturi)    
        In ROMANIA,Ortodoxia este majoritara,dar nu de sta (Vineri, 25 mai 2012, 11:09)

        bonicud [anonim] i-a raspuns lui leaf

        Draga domnule,oricine a-i fi tu,in ROMANIA, religia Ortodoxa este majoritara,dar acest lucru nu inseamna ca este de stat.Pentru a va convinge de acest lucru mergeti si in alte parti ale tarii si ve-ti vedea ca acolo unde sunt majoritare alte culte ori religii,cu prilejuri de ceia ce amintiti.ve-ti constata ca se face slujba in religia majoritara a acelui loc.Sunt cazuri cand se oficiaza ecumenic,adica de reprezentantii tuturor cultelor.Se pare,dupa cum afirmati ca D.voastra,nu apartineti niciunui cult din care cauza"va sta in gat"faptul ca se cere ajutorul lui DUMNEZEU pentru orce lucru care se incepe.Va deranjaza faptul ca nu mai sunteti in "glorioasa epoca de aur",care nu de mult si-a dat obstescul sfarsit. Draga domnule,se pare ca va "roade" invidia.Lasati la o parte ceia ce ne desparte si cu totii sa punem umarul la ridicarea ROMANIEI pe culmi de bunastare,ori macar cum ne-a lasat-o BRAVII NOSTRI INAINTASI. Cu multa stima pentru toate ideile si parerile, dar trebuie luat aminte la cele ce afirmam,dar mai ales la cele pe care ne dezbina si pe care avem Sfanta misiune de a le ingropa.Urmasilor nostri, sa le lasam ceia ce este mai bun,Sa nu uitam ceia ce STEFAN CEL MARE a afirmat pe patul de moarte:"ROMANIA nu este a noastra,ci a URMASILOR,URMASILOR nostrii". Nicu.
        • 0 (0 voturi)    
          Am incercat (Vineri, 25 mai 2012, 13:04)

          Closed [anonim] i-a raspuns lui bonicud

          Am vrut sa citesc ce-ai scris, chiar am vrut. Dar m-a terminat, pe langa incoerenta, lejeritatea cu care au ucis gramatica.
          • 0 (0 voturi)    
            Din seria: Pefectionistii agramati (Vineri, 25 mai 2012, 19:12)

            krammer [anonim] i-a raspuns lui Closed

            "Dar m-a terminat, pe langa incoerenta, lejeritatea cu care AU ucis gramatica"

            AU auuu.. mai profesore, chiar tu? Asta imi aminteste de doctrina USL: Domnule Mang, arata-le lor, fa ordine in educatie!
            • 0 (0 voturi)    
              Asa (Sâmbătă, 26 mai 2012, 0:15)

              Closed [anonim] i-a raspuns lui krammer

              Daca nu poti face diferenta intre o eroare de tastare (sper ca ai vazut ca U e langa I) si cineva care macelareste gramatica (oricine A-I fi tu, VE-TI vedea samd), imi pare rau pentru tine.
      • 0 (0 voturi)    
        Raspuns pentru Domnul Leaf, (Sâmbătă, 26 mai 2012, 17:45)

        bonicud [anonim] i-a raspuns lui leaf

        Poate am gresit,dar nu inteleg de ce nu s-a publicat raspunsul meu pentru mult stimatul Domn Leaf.Am scris acolo cele ce s-au intamplat ,s-au s-ar fi putut intampla la o astfel de situatie. Nu tin partea nimanui,ci doresc a face cunoscut adevarul. Numai ADEVARUL,spus ne va face liberi si numai atunci vom fi impacati cu noi,deci cu tot ce a facut BUNUL DUMNEZEU. Nicu.
  • +2 (6 voturi)    
    noi pe cand? (Vineri, 25 mai 2012, 0:02)

    astrud [anonim]

    Foarte frumos!
  • +1 (5 voturi)    
    La noi mai mult pana departe... (Vineri, 25 mai 2012, 0:30)

    ciubex [utilizator]

    La noi inca nu se stie cum sa mai oblige copii in scoli sa invete relegia. Mai avem mult pana sa intelegem si noi ce au facut norvegienii si de ce sa se faca asa ceva.
    • 0 (0 voturi)    
      Deschideti ochii bine (Vineri, 25 mai 2012, 18:59)

      George M. [anonim] i-a raspuns lui ciubex

      In Norvegia am vazut cum un nebun anti-religie, sustinator al curateniei etnice si adept al minoritatilor sexuale, a macelarit 77 de copii si oameni nevinovati, deoarece nu avea o baza spirituala care sa-i echilibreze viata si trairile psihologice. Il chema Anders Breivik si el considera ca a facut ceea ce trebuie. Apoi, in Austria, un cetatean anti-religie pe nume Josef Fritzl, si-a tinut fiica incuiata in beci 24 de ani, unde o viola si o supunea multiplelor teste obsesive. Nu cred ca este nevoie sa mai spun ce au facut si comunistii anti-religie, cand au daramat manastirile si frumusetile din centrul vechi al Bucurestiului, ori sa il amintesc pe Hitler, care a omorat milioane, din dragul distrugerii credintei omului de rand si a purificarii etnice. Acum cetatenii gay si cei apartinand minoritatilor sexuale vin cu sarg si interes sa blameze religia. Eu nu stiu, nu contrazic pe nimeni, insa cand vine vorba de realitate, trebuie sa acceptam o normalitate si anume aceea ca fara credinta, ne-am auto-mutila. Exemplele de sus sunt insa doar simbolice, iar milioane de astfel de cazuri pot fi atribuite criminalilor anti-religie de pe mapamond. Acum stau si ma gandesc, oare ce minte bolnava si cat de asuprit de psihoza sa fii sa lupti impotriva unui instrument de autoreglare a normalitatii omenirii, gen religia. P.S. John Lennon, 'Imagine' este o piesa care zice multe lucruri frumoase, insa este doar o ustensila a psihologiei inverse si o opera a imperialismului in proces de expansiune. Proces in fata caruia biserica (in special ceae ortodoxa ruseasca) reprezinta o piedica majora. Iar asta o intelege numai cine are o minte destul de deschisa, cu adevarat. Visatorii prinsi de mreaja sunt doar ghidati prin telecomanda in interese politice, prin muzica, filme, carti. Acum hai sa vad, cati dintre ei se revolta :)
      • 0 (0 voturi)    
        Daca (Sâmbătă, 26 mai 2012, 0:22)

        Closed [anonim] i-a raspuns lui George M.

        E concurs de "cine arunca mai mult rahat"? Pentru ca pot aminti de preotii catolici care au molestat copii. Pot aminti de nenumarati indivizi care au ucis sau ucid in numele religiei. Pot aminti de cei ce pretind ca discuta cu Dumnezeu si incep sa macelareasca oameni nevinovati. Pot aminti si de ipocritii Romaniei, care se duc la biserica, dar reusesc sa incalce reguli cat pentru 10 vieti.

        Fiecare zona a societatii are oameni problema. Daca argumentele tale sunt Breivik si Fritzl, atunci mai ai de munca.
  • +3 (5 voturi)    
    incsa un pas spre educatie (Vineri, 25 mai 2012, 0:34)

    nicubila [anonim]

    stiu ca pare "pagan" poate pentru multi, dar personal cred ca aceasta rupere a unei ideologii (nici de drepata nici de stanga, dar nu stiu exact de ce) nu face decat sa lase omul sa judece singur.

    religia, in toata grandoarea ei (probabil cea mai importanta, monumentala si influenta) creatie culturala a omului nu trebuie confundata cu biserica. lucruri absolut separate. doar ca ultima a acaparat-o pe prima si in numele insemnelor religioase se propulseaza pe ei ca si institutie. de aici puterea lor care o folosesc sa spuna ce spun de secole: "crede si nu cerceta".

    poate suna ca in Caragiale (sau mai degraba latinii): iubesc tradarea dar urasc pe tradatori, dar religia si biserica nu sunt acelasi lucru
  • 0 (4 voturi)    
    Consecinte (Vineri, 25 mai 2012, 0:35)

    AT [anonim]

    Norvegia fara religie de stat nu va mai fi aceeasi cu Norvegia cu religie de stat
    • 0 (2 voturi)    
      .... (Vineri, 25 mai 2012, 4:29)

      John Doe [anonim] i-a raspuns lui AT

      You don't say!!!
      Adica decat sa iti fie rau, mai bine sa iti fie bine?
  • 0 (6 voturi)    
    celelalte Biserici (Vineri, 25 mai 2012, 0:36)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    adica moschei. Sa le fie de bine. Breivik sa fie sanatos si eliberat.
  • -3 (5 voturi)    
    Mutageneza sociala prin injectii de anormalitate (Vineri, 25 mai 2012, 7:12)

    Adrian [anonim]

    Mda. Norvegia, tara homosexualilor si bolnavilor psihic. Nu-i de mirare, la un trecut plin de sange si crime facute de salbaticii vikingi in raidul de cotropire. Dupa separarea bisericii de stat va urma probabil si o curatenie etnica, asa mai pe blat, printr-un vaccin miraculos. Anders Behring Breivik a fost doar o incercare, destul de reusita. 77 de oameni ucisi de un adept al rasismului, aparator al minoritatilor sexuale si dusman al bisericii. Interesant, trebuie sa recunoastem, ne indreptam catre un progres al societatii moderne, formata si aparata de indivizi ce isi reneaga scopul biologic, indivizi care ucid din ura neintegrarii in randul normalitatii. Parerea mea este ca acesti indivizi, in frunte cu Anders Behring Breivik, ar trebui "separati" de stat, ci nu biserica. Fara biserica, umanitatea se va salbatici, ura va creste, eticile vor disparea, anormalul va deveni normal. Va avea loc practic o mutageneza sociala. Pentru mine este clar, ne vom auto-distruge ca specie.
    • +1 (3 voturi)    
      @Adrian (Vineri, 25 mai 2012, 10:57)

      adib [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      "Fara biserica, umanitatea se va salbatici, ura va creste, eticile vor disparea, anormalul va deveni normal. Va avea loc practic o mutageneza sociala. Pentru mine este clar, ne vom auto-distruge ca specie. "


      Este punctul tau de vedere si eu personal ti-l respect. Dar hai sa privim in trecutul apropiat. Cite crime, jafuri, violuri s-au facut in numele religiei crestine? Vezi Serbia de exemplu. Citi oameni sufera din cauza abuzurilor preotilor crestini? Citi trebuie sa mai moara din cauza fanatismului religios (Tanacu) ? La ce-ti trebuie Catedrala cind mii de batrini, orfani, etc, nu au ce pune pe masa, nu au o locuinta...

      Dar este bine ca suntem crestini, suntem "umani" si plini de compasiune.
      • 0 (2 voturi)    
        si alt punct de vedere (Vineri, 25 mai 2012, 11:55)

        piktor [anonim] i-a raspuns lui adib

        Vezi Serbia de exemplu. Cand SUA bombarda Serbia de Pasti. Cand musulmanii ardeau bisericile in Kosovo si distrugeau manastirile (anterior bombardate de bravii piloti americani) si apoi isi faceau nevoile in altare.
        N-am vazut, n-am auzit de vreun ortodox sa faca asta pe nicaieri.
        " Cite crime, jafuri, violuri s-au facut in numele religiei crestine? " Hai, cate crime s-au facut in numele ortodoxiei (adica a crestinismului)? Spune tu.
        S-a vorbit despre masacrele din Bosnia, facute de sarbi... Daca le-au facut, le-au facut in numele razboiului si nu a crestinismului. Si repet, DACA le-au facut. Pentru ca pana una alta, avem o istorie scrisa de americani.
        Dupa WW2, vreo 50 de ani am stiut ca la Katyn au fost masacrati 18.000 de ofiteri polonezi de nemti. De cativa ani am aflat ca de fapt au fost sovieticii.
        La manastirea Tanacu avem caz de fanatism religios (mai da exemple, totusi), dar ce poti sa spui despre femeile care isi omoara copii nenascuti? Despre ce e vorba? De compasiune? De umanism? Da... e vorba de umanism. Femeia e om, dar copilul nu e om si poate fi ucis.
        Catedrala noastra... Cand a fost construita Sfanta Sofia in Constantinopole, nu erau si-atunci saraci? Orfani? Si ce legatura are una cu alta? Hristos nu s-a uns cu mirul pe care Iuda ar fi vrut sa-l vanda pentru saraci???
      • -1 (1 vot)    
        Ce va fi ?,cand nu va mai fi... (Vineri, 25 mai 2012, 12:13)

        bonicud [anonim] i-a raspuns lui adib

        Se spune de catre Mantuitorul HRISTOS:" pe aceasta afirmatie [martutisires Sf. Petru],va fi intemeiata BISERICA,pe care nici portile iadului n-o va biruii.Asa ca umanitatea nu este in pragul salbaticirii,dar cele afirmate de Adrian ,precum ca ne vom salbaticii,ura va creste,iar normalul v-a fi inlocuit cu opusul sau,este mai mult decat real,caci noi am uitat calea Adevarului si umblam dupa voia noastra,mai pe inteles am inchis usa lui DUMNEZEU si am lasat sa ne calauzeasca:dumnezeul veacului acesta,adica satana.In la afirmatia ce ne vom autodistruge,vin cu spusa Mantuitorului:"Pieirea ta ,prin tine va veni israele[omule]. In afara de DRAGOSTE,nu mai poate fi nimic,caci toate vor pieri,dar aceasta va ramane.Mare atentie,caci se pare ca a venit vremea in care este posibil ca :"uraciunea pustiiri sa stea in locul sfant.Bine ar fi ca aceasta previziune sa se indeplineasca cat mai tarziu.Nicu.
  • 0 (0 voturi)    
    Romania este stat laic (Vineri, 25 mai 2012, 15:20)

    uf [anonim]

    niciun parlamentar sau ministru roman nu trebuie sa-si dovedeasca apartenenta la vreo biserica. nici macar presedintele, nici judecatorii... NIMENI. reciproca e si ea valabila: autoritatile bisericesti nu au nevoie de girul politic. statul roman si BOR sunt doua institutii independente una de alta, din punct de vedere legal.

    faptul ca se preda religia in scoala, 12 din 12 ani de zile - asta s-a stabilit, ca mai orice in Ro, la mica intelegere. de aia nici nu se pune problema obligativitatii invatamantului religios - ar fi neconstitutional.

    asa ca e aberant sa spui "vrem si in Romania" cand in Romania ai asa ceva de cand hau. asta demonstreaza cam cat creier au cei care, cu orice prilej, se cearta "daca exista sau nu D-zeu" - certati-va, oameni buni, pe un forum special...

    in al doilea rand, principiul laicitatii nu inseamna negarea existentei lui Dumnezeu (si nici afirmarea acesteia), ci pur si simplu separarea unei INSTITUTII omenesti cu caracter religios de o alta institutie la fel de omeneasca, avand caracter politic si administrativ.

    tertio, nu exista argument stiintific care sa demonstreze existenta sau inexistenta vreunei divinitati. este imposibil. de asta existenta lui Dumnezeu nu face parte din adevarurile stiintifice, si tot de asta religia inseamna credinta, iar nu cercetare.
    oamenii sunt liberi sa se pozitioneze de care parte vor ei, sa aleaga sa creada sau sa nu creada. asta-i tot. e culmea prostiei sa-ti iei la rost semenii pentru ca sunt sau nu credinciosi.
    • 0 (0 voturi)    
      Exact (Vineri, 25 mai 2012, 19:29)

      Martin Jessop [anonim] i-a raspuns lui uf

      Bine zici. Este o tampenie cearta unora in a demonstra ca exista sau nu un creator. Cu toata tehnologia de azi, nu poti defini corect macar ce-i acela univers, daramite sa poti atesta ca el nu a fost conceput prin logica, dintr-un centru de control, aflat la miliarde de ani distanta evolutionala. Insa suntem foarte redusi in judecata si ne certam ca niste prostanaci, fie ca e, fie ca nu e. Oricum niciunul dintre noi nu va reusi sa afle in viata daca are dreptate sau nu. Asa ca, nu stiu ce rezolv atestand vehement ca nu exista, ca in principiu sa stiu ca nu cunosc absolut nimic real si sa mor fara scop. ''Would you rather believe in God and die to find out he doesn't exist, or disbelieve in God, only to die and find out there is one?'' - prima intrebare la interviul acceptarii in orice loja masonica. Raspunsul tau este motivul acceptarii.