Marea Britanie: Ministerul Apararii va instala un dispozitiv sonic pentru controlul multimii in Londra pentru Jocurile Olimpice

de Corina Ionel     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 mai 2012, 20:35 Actualitate | Internaţional


Ministerul britanic al Apararii a confirmat ca pe perioada Jocurilor Olimpice va fi instalat in Londra un dispozitiv sonic ce ar putea fi folosit pentru a transmite mesaje sonore la distante mari sau pentru a emite o unda sonora ce induce durere, informeaza BBC News.

Dispozitivul Acustic cu Raza Lunga (LRAD) este de fabricatie americana iar producatorul neaga ca ar fi o arma. Ministerul britanic al Apararii a declarat, de asemenea, ca va fi folosita "in principal optiunea de megafon".

Un purtator de cuvant al Corporatiei LRAD a explicat ca acesta este un "sistem eficient de comunicare pe distante lungi care transmite mesaje foarte clare, in mai multe limbi, instructiuni si avertismente pe distante de pana la 3.000 de metri pentru a rezolva pasnic situatii incerte".

Unda sonora emisa de dispozitiv poate fi directionata cu mare precizie. Unele versiuni ale LRAD sunt capabile sa produca sunete asurzitoare de 150 de decibeli. Dispozitivul pentru Olimpiada poate, de asemenea, sa emita avertismente verbale, precum ordine de dispersare, au explicat autoritatile.

Corporatia LRAD a vandut astfel de modele si Armatei Americane pentru a  fi folosite in Irak pentru controlul multimilor. Dispozitivul se gaseste si in dotarea Fortelor Aeriene si Navale Americane, precum si in dotarea politiei din mai multe tari.

"In cadrul contributiei armatei la efortul de securitate condus de politie, pentru a asigura siguranta Jocurilor, fortele armate vor folosi o gama larga de echipamente", a declarat un purtator de cuvant al Ministerului Apararii.

"Acestea includ LRAD, care va fi instalat in timpul Jocurilor Olimpice pentru a fi folosit in primul rand ca megafon, in cadrul masurilor de control maritim pe Tamisa", a adaugat reprezentantul armatei.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3348 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    oops (Sâmbătă, 12 mai 2012, 21:26)

    Murphy [anonim]

    pai atunci cum se vor mai putea manifesta masele largi populare? cand sa se creada si ele mari si tari, vine un politai cu lradu ala si-i pune jos pe toti:))
  • -1 (3 voturi)    
    buuun! (Sâmbătă, 12 mai 2012, 21:33)

    eek [utilizator]

    laser n-aveti?
  • +3 (7 voturi)    
    dictatura viitorului (Sâmbătă, 12 mai 2012, 22:28)

    andu [anonim]

    Doamne fereste de o dictatura in aceste vremuri, cu ce tehnica e acum ceea ce vedeam in filmele SF se apropie de adevar. Sa fi trait Ceausescu, ce ar fi imprumutat si el tehnicile astea de crowd control!
    • 0 (0 voturi)    
      Parac tot megafoane erau si la Ceausescu in piata (Duminică, 13 mai 2012, 12:01)

      traian [anonim] i-a raspuns lui andu

      Pai in piata aia unde a cuvanta pentru ultima oara Ceasca nu erau tot megafoane? Si zumzetul ala care a infiorat multimea...
  • 0 (4 voturi)    
    vata in urechi nu te scapa (Sâmbătă, 12 mai 2012, 23:31)

    orelist [anonim]

    Controversatul "Dispozitiv Acustic cu Raza Lunga" (LRAD) emite un sunet "de spart timpanele" cu scopul de a paraliza sau dispersa mulţimile, si este printre mijloacele pe care poliţia SUA preconizeaza a le folosi împotriva demonstraţiilor la apropiatul summit NATO de la Chicago. Poliţia din Chicago declara că LARD va servi "drept mijloc de a asigura ca un mesaj consistent este transmis mulţimii si care sa fie auzit peste zgomotul ambiant."

    Dar LRAD poate emite si un "ton de descurajare" despre care se spune că este capabil sa provoace auzului daune ireversibile. LARD a fost folosit in 2009 la protestele de la summit-ul G20 de la Pittsburgh, SUA. Si astazi, dupa trei ani, inca se inregistreaza plângeri că utilizarea sa în Pittsburgh a cauzat unor persoane leziuni permanente ale auzului.

    In 20-21 Mai se asteapta ca zeci de mii de demonstranţi anti-război să se adune la Chicago pentru a protesta la summit-ul NATO.
  • 0 (2 voturi)    
    Aglomeratie (Duminică, 13 mai 2012, 1:31)

    Val [anonim]

    Dupa cateva zile petrecute la Londra, saptamana trecuta, tin sa spun ca numarul turistilor a crescut mult fata de anii trecuti cand am mai fost. Deh, e an olimpic, dar olimpiada sportiva inca nu a inceput. E in desfasurare olimpiada culturala, care mai dureaza inca cateva saptamani.
    Tare ma intreb cum va fi cand vor incepe competitiile sportive...
  • -1 (3 voturi)    
    a fost testata prima data cu succes (Duminică, 13 mai 2012, 4:41)

    nh [anonim]

    la noi in 89.De tipau unii ca disperatii in timpul discursului lu Ceausescu.
  • 0 (2 voturi)    
    acum se afla?! :) (Duminică, 13 mai 2012, 13:18)

    hihiz [anonim]

    astfel de tehnologii sunt la ordinea zilei pentru controlul maselor, inclusiv in Romania. ale noastre servicii stiu. exista multa manipulare si control. una din tehnici este negarea si persiflarea in cazuri chiar foarte reale :)
  • 0 (0 voturi)    
    mesaje in mai multe limbi (Luni, 14 mai 2012, 12:33)

    vezina [anonim]

    acest dispozitiv emite mesaje in mai multe limbi la distanta de 3000 de metrei

    a se traduce: emite durere, nebunie, durere care intr-adevar este perceputa de orice om indiferent de nationalitate pe o distanta de 3000 de metri

    UNDE ESTE CEDO ????
    UNDE SUNT DREPTURILE OMULUI ????

    cica a fost folosita cu succes in irak

    deci daca torturezi un om atunci intervine drepturile omului, iar daca torturezi o multime de civili, daca foosesti bombe cu fosfor, daca omori civilii irakieni care veneau din kuveit pe autostrada, atunci drepturile omului nu mai conteaza.

    bravo uk, bravo sua. dupa ce acest dispozitiv va fi testat pentru prima data in uk, china si koreea de nord vor face miii de comenzi. poate si rusia, si de ce nu si iranul, india, pakistan.

    haideti ca se poate