​Israel: A inceput constructia zidului de la granita cu Libanul

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 30 aprilie 2012, 10:33 Actualitate | Internaţional


Armata israeliana a anuntat luni ca a inceput sa construiasca un zid cu o lungime de peste un kilometru la granita cu Libanul, in dreptul localitatii israeliene Metula, relateaza AFP.

"Aceasta constructie care a inceput luni se realizeaza in coordonare cu FINUL (Forta interimara a Natiunilor Unite in Liban) si armata libaneza. Zidul este destinat evitarii frictiunilor la frontiera", a explicat un purtator de cuvant al armatei, fara a oferi alte detalii.

Radioul public a explicat ca zidul, care va avea o inaltime de mai multi metri, este destinat evitarii tirurilor dinspre Liban spre Metula. Construirea drumului va dura cateva saptamani, potrivit sursei citate.

In ianuarie, armata israeliana a anuntat acest proiect, precizand ca acest zid va proteja cateva blocuri de locuinte construite recent in Metula de tirurile de arma provenite din satul libanez Kfar Kila, situat la un kilometru distanta.

Israelul si Libanul se afla, tehnic, in stare de razboi, dar responsabilii militari ai celor doua tari se intalnesc in mod regulat sub auspiciile FINUL, pentru a discuta probleme legate de frontiera comuna.

In 2006, un scurt dar sangeros si devastator razboi a opus Israelul si miscarea siita libaneza Hezbollah, care controla regiunea frontaliera.


Citeste mai multe despre   




















1502 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    razboiul face ce vrea :D (Luni, 30 aprilie 2012, 11:06)

    =)) [anonim]

    "un scurt dar sangeros si devastator razboi a opus Israelul si miscarea siita libaneza Hezbollah"

    dragilor, razboiul nu aterizeaza de undeva din spatiu, aruncat de providenta divina sau parasutat de martieni.

    in 2006 Israelul a invadat Libanul - intr-un scurt, dar sangeros si devastator... razboi.

    si a omorat peste 1000 de civili libanezi, dintre care 30% erau copii sub 13 ani.
    • 0 (10 voturi)    
      Esti periculos de drag. (Luni, 30 aprilie 2012, 11:57)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui =))

      Cand spui dragilor,parca ai vrea sa iei pe cineva de gat.Nu sunt evreii niste sfinti,dar nici de Hezbollah nu am a spune lucruri bune.Si la urma urmei,este un zid,nu o bomba cum fac ceilalti.
    • -2 (10 voturi)    
      Dragule Anonim (Luni, 30 aprilie 2012, 12:13)

      Costica [anonim] i-a raspuns lui =))

      Dragule...in 2006...armata israeliana a omorat 438 indivizi de partea libaneza...din care probabil mai putin de 100 civili si restul combatanti.

      Citez: "in 2006 Israelul a invadat Libanul - intr-un scurt, dar sangeros si devastator... razboi."
      Invadat ? Israel nu a invadat ....poate Siria...consulta dictionarul si vezi ce inseamna o invazie.

      Concluzie...
      ca de obicei esti prost!
      • 0 (10 voturi)    
        @Costica+Mircea (Luni, 30 aprilie 2012, 13:24)

        adib [anonim] i-a raspuns lui Costica

        Voua nu v-a dat ambasada liber zilele astea ? Ti se pare OK sa omori 25% populatie necombatanta, vinovati doar ca locuiesc in aceea zona ?
  • -1 (7 voturi)    
    nedumerire (Luni, 30 aprilie 2012, 17:24)

    Arbait [anonim]

    Nu pricep de ce iau foc toti acesti filoislamisti pentru ceea ce construieste un stat, pe teritoriul sau.
    • +1 (7 voturi)    
      ei scapara si tu te inflamezi :D (Luni, 30 aprilie 2012, 18:23)

      kalashnikov [anonim] i-a raspuns lui Arbait

      poate pt ca e scris in romana si nu bate pana acolo...

      dar absolut nimeni nu s-a inflamat aici de zidul pe care il construieste Israelul.

      dimpotriva, daca si-ar turna si un zid deasupra cum au facut aia la Cernobil, cred ca ar fi multumiti.

      aici se vorbea despre momentele cand hamesitul stat si-a iesit din matca, pardon, din sarcofag, ca sa bombardeze prin vecini.
      • -1 (7 voturi)    
        Daca Israelul... (Luni, 30 aprilie 2012, 20:06)

        Corneliu [anonim] i-a raspuns lui kalashnikov

        ...ar fi fost realmente hamesit, ar fi inghitit pana acum intreg Orientul Apropiat.
        Asa ca, pana una alta nu face altceva decat se apara tot de agresivitatea vecinilor sai care sunt tocmai ei cei care vor sa-l inghita si sa-l lase si fara peticul de pamant mare cat o batista pe care sta.