Premierul bulgar, ironic la adresa tarii noastre: Bulgaria ar putea cumpara gaze de sist ieftine din Romania

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 31 martie 2012, 12:55 Actualitate | Internaţional


Bulgaria ar putea cumpara "gaze de sist ieftine din Romania", in cazul in care va construi o centrala termoelectrica in locul proiectului centralei nucleare de la Belene, la care a renuntat recent, a declarat vineri premierul bulgar Boiko Borisov, potrivit Novinite.com. Bulgaria a abandonat de curand planul de constructie a centralei nucleare de la Belene, de pe Dunare, centrala de 2000 de megawatti, care ar fi urmat sa fie construita de firma de stat ruseasca Atomstroyexport.

Boiko Borisov a facut aceasta declaratie vineri seara, intr-o conferinta de presa sustinuta impreuna cu ministrul bulgar al Economiei, Delyan Dobrev, la intoarcerea de la Moscova, unde avusesera loc discutii pe tema participarii Rusiei la proiectul centralei nucleare de la Belene, la care Guvernul bulgar a renuntat recent.

"Daca romanii vand gaze de sist ieftine de la Chevron,si va exista o conducta, de ce sa nu cumparam de la ei, daca le-am interzis aici si suntem asa de bogati incat sa cumparam de la Romania?", a declarat vineri seara Boiko Borisov, intrebat daca eventuala centrala termoelectrica de la Belene ar putea fi alimentata cu gaze de sist din Bulgaria.

Guvernul bulgar a renuntat la exploatarea gazelor de sist la protestele societatii civile, care a reclamat faptul ca exploatarea acestora ar fi mult prea daunatoare pentru mediul inconjurator.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4820 vizualizari

  • -5 (13 voturi)    
    ironia salveaza Romania (Sâmbătă, 31 martie 2012, 13:11)

    costin [anonim]

    Poate se faca ironii cat vrea daca marca banu ... !!!
    • +3 (5 voturi)    
      Premierul bulgar a ironizat parlamentul bulgar (Sâmbătă, 31 martie 2012, 21:05)

      Bulgaria lupta sa nu devina colonie rusa [anonim] i-a raspuns lui costin

      Parlamentarii bulgari, luati putin de prostia crasa a corectitudinii politice vopsite in verdele ecologismului extremist, au interzis propriei tari sa isi valorifice resursele de gaz de sist indiferent de tehnologia folosita !

      Asta a pus Bulgaria in pozitie de capra in fata Rusiei, furnizor exclusiv de gaz pt vecinii slavi de la sud de Dunare.

      Rusii au impins negocierile cat mai mult in favoarea lor si Bulgaria a fost practic obligata sa abandoneze si centrala nucleara dela Belene !

      O pierdere strategica imensa pt bulgari, care-si doreau candva sa concureze Romania la export de electricitate si care acum se vor chinui sa gaseasca undeva curent.

      De aceea, foarte furios, premierul Borisov a ironizat cu cinism neputinta Bulgariei de a se mai baza pe vreo resursa proprie, afirmand ca tara sa va ajunge sa cumpere gaze ieftine din Romania!

      Pentru ca acum Bulgaria cumpara de la Rusia gaze cu 600 dolari pe mia de m3.

      In schimbul acceptarii trecerii South Stream, Bulgaria a obtinut "fabuloasa" reducere de la Gazprom de 11%, atat.

      Adica Bulgaria ramane tot cu unul dintre cele mai mari preturi la gaze de import din Europa, tot dependenta de Rusia, fara sa se mai poata baza pe energie ieftina din reactoare sau gaze de sist.

      Asta in timp ce Romania va construi inca 2 reactoare, a gasit zacaminte foarte mari in M. Neagra, are zacaminte mari si de gaze de sist si a devenit cel mai mare producator de energie eoliana din Europa de Est !

      Oricum, ar fi mai bine pt Bulgaria sa depinda de energia din Romania decat de aceea din Rusia, va fi mai usor Sofiei sa negocieze cu Bucurestiul decat cu KGB-ul lui Putin !
      • +1 (1 vot)    
        ignoranta (Duminică, 1 aprilie 2012, 18:18)

        florin [anonim] i-a raspuns lui Bulgaria lupta sa nu devina colonie rusa

        stimate domn ..... la inceputul comentariu-lui tau am citit o chestie? precum ca parlamentul bulgar a interzis extragerea gazelor de sist indiferent de tehnologie . Pai mai domunle "acesta" "care este" mai documenteaza-te ... bulgari au interzis folosirea tehnologiei prin fracturare mecanica doar atata ... o zi buna iti doresc
  • +3 (13 voturi)    
    unde era ironia?.. (Sâmbătă, 31 martie 2012, 13:15)

    pehash [utilizator]

    cred ca ironia premierului a fost prea fina pentru autorul articolului. 'suntem asa bogati incat sa cumparam'?.. tocmai ca nu sunt.
    "de la Romania"? asa o fi zis si el in bulgara?
    • 0 (0 voturi)    
      Probabil (Sâmbătă, 31 martie 2012, 22:01)

      luxdesign28.ro [anonim] i-a raspuns lui pehash

      ca asa o fi zis, mai stii ? :)
  • +14 (20 voturi)    
    Nu pare (Sâmbătă, 31 martie 2012, 13:22)

    Spysoby [anonim]

    Mai degraba este ironic la adresa lor .
  • +10 (12 voturi)    
    hm (Sâmbătă, 31 martie 2012, 13:24)

    alex [anonim]

    Mie mi se pare ca e mai ironic la adresa lor...

    Cititi si voi articolele pe care le citati
  • +5 (7 voturi)    
    asa ziceam si eu (Sâmbătă, 31 martie 2012, 13:44)

    atreus [anonim]

    care e ironia la adresa romaniei? Sa cumpere gaz ca nu ma supar!
  • +10 (12 voturi)    
    N-ai inteles nimic... (Sâmbătă, 31 martie 2012, 14:00)

    1user [anonim]

    Domnisorica jurnalist descopera senzationalul acolo unde nu exista, punand un titlu fantezist si total nepotrivit articolului in cauza. Parerea mea ar fi ca petrece prea mult timp pe OTV sau Antene si s-a molipsit.
    Omul intr-adevar a fost ironic, insa adresantul era propriul sau parlament, care a interzis in ianuarie exploatarea gazelor de sist.
  • +2 (6 voturi)    
    ba are dreptate ... (Sâmbătă, 31 martie 2012, 14:33)

    Anonim [anonim]

    ... pentru că gândește pe termen lung. Cei care-și vând acum resursele și își distrug mediul pentru câștiguri în masă monetară pe termen scurt vor regreta într-un viitor (sper cât mai îndepărtat) când adevăratele resurse vor fi cele de bază: apă potabilă, aer curat, pământ neotrăvit și adăpost.

    Da' noi vom avea valizele de bani ... în conturile celor ce-au vândut tot. Sper să n-apuce să se bucure vreodată de ei.
    • 0 (4 voturi)    
      Nu ai logica. (Sâmbătă, 31 martie 2012, 18:03)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Dupa ce mori pe termen scurt,la ce-ti mai trebuie pe termen lung.Si pe urma,tu crezi ca tehnologic,omenirea sta pe loc?
      • +1 (1 vot)    
        tu nu ai logica (Sâmbătă, 31 martie 2012, 22:02)

        unu [anonim] i-a raspuns lui mircea

        tu tai copacul ca sa culegi fruce?
    • +1 (1 vot)    
      Total de acord (Sâmbătă, 31 martie 2012, 22:03)

      luxdesign28.ro [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Probabil din cauza asta America importa petrol din tarile arabe, si din cauza asta firmele americane fac prospectiuni in alte tari.
      • +1 (1 vot)    
        maskirovka sau analfabetism? (Duminică, 1 aprilie 2012, 15:41)

        aritmos [anonim] i-a raspuns lui luxdesign28.ro

        in 1963 s-au inchis Charbonnage de France si nu din motivele imbecile descrise mai sus, ci pt. ca tona de carbune AMERICAN in port francez, costa mai putin decat tona de carbune francez la gura minei. (aporpos, este exact situatia cu huila din Valea Jiului si carbunele polonez). Este deocamdata mai ieftin sa importi de la arabi decat sa extragi din Texas (ca sa nu mai vorbim de Alaska). PS. importul american din Arabia e minuscul fata de importul din Mexic, Venezuela, Brazilia. PS2. anumite lectii de la Stefan Gheorghiu nu se uita usor, asa-i?
  • -1 (7 voturi)    
    si uite asa (Sâmbătă, 31 martie 2012, 14:54)

    cosminrs [utilizator]

    va castiga Basecu simpatia ambasadorului american pentru ca da voie Chevronului sa vanda gazele romanesti altora.
  • +3 (5 voturi)    
    Ieftin (Sâmbătă, 31 martie 2012, 16:37)

    Mircea Mărgărit [anonim]

    Titlu ieftin, mai ieftin decît gazele de șist.
  • +3 (5 voturi)    
    are dreptate: ieftin cu redeventa mica (Sâmbătă, 31 martie 2012, 16:44)

    nenea [anonim]

    au observat si vecinii ca vindem pe nimic si dam o redeventa corespunzatoare unei tari colonie. ironia bulgarului a pus punctul pe i. vindem ieftin cu redeventa sub 10%, este un adevar mare in ironia lui.
  • +3 (7 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 31 martie 2012, 16:46)

    triton [utilizator]

    pentru cei care n-au inteles:
    ironia este ca ei au interzis extragerea gazelor de sist prin metoda fractionarii ca sa nu-si polueze tara, dar daca romanii sint atit de prosti incit sa o faca au sa cumpere cu draga inima gaze de sist de la noi.
    faza cu bogatia e o aluzie la cit de ieftin am vindut licentele de exploatare companiilor chevron si exxon.
    noapte buna dragi romani!
  • +2 (8 voturi)    
    si noi vom cumpara apa potabile si turism de la ei (Sâmbătă, 31 martie 2012, 16:48)

    Goe [anonim]

    si noi vom cumpara apa potabile si turism de la ei. pt ca Rumania nici apa potabila nu va mai avea. criminalii de la putere au vandut viitorul.

    trebuie sa incepa protestele!
    • +1 (3 voturi)    
      Gaze (Sâmbătă, 31 martie 2012, 19:28)

      Dusan [anonim] i-a raspuns lui Goe

      Premierul bulgar este ironic la adresa propriilor parlamentarilor.Ne-au facut un mare bine ca au refuzat propunerea rusilor.Pentru aceasta,merita,cu prisosinta,sa le dam gaze de sist ieftine.Nu sunt ironic.
      • +1 (1 vot)    
        foarte ieftin (Sâmbătă, 31 martie 2012, 22:03)

        unu [anonim] i-a raspuns lui Dusan

        sanatatea populatiei e un pret de nimic.
  • -3 (5 voturi)    
    prosti (Sâmbătă, 31 martie 2012, 17:18)

    dan [anonim]

    ""Daca romanii vand gaze de sist ieftine de la Chevron,si va exista o conducta, de ce sa nu cumparam de la ei, daca le-am interzis aici si suntem asa de bogati incat sa cumparam de la Romania?", a declarat vineri seara Boiko Borisov,"

    Unde dracu vedeti voi ironie la adresa Romaniei?
    Nu vi se pare ca este o ironie la adresa concetatenilor sai care manifesta pe strazi....fiind bogati?...dar rupti in fund.
  • 0 (6 voturi)    
    Chiar nu pricepeti ??? (Sâmbătă, 31 martie 2012, 18:44)

    Prostu [anonim]

    "Bulgaria ar putea cumpara "gaze de sist ieftine din Romania."

    Chiar nu pricepeti ? E o tripla ironie:

    1.-ei stiu sa-si protejeze mediul;
    2.-Romania nici nu stie sa-si vanda marfa - e "ieftina";
    3.-de fapt nu Romania nici nu vinde - a facut cadou resursele si acum le "manipuleaza" expertii straini !

    Concluzia : "capodopera de talharo-politruci". Iar HotNews cenzureaza la greu !
    Pe ce maini a incaput tara mea ?!?!? Ce mai urmeaza ????
    • 0 (0 voturi)    
      .... (Duminică, 1 aprilie 2012, 11:50)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu

      tu nu pricepi. mesajul lui borisov era pt bulgari, nu pt noi.
    • 0 (0 voturi)    
      cea mai completa interpretare (Duminică, 1 aprilie 2012, 21:37)

      dion [utilizator] i-a raspuns lui Prostu

      Intr-adevar, este exact asa cum spui.
      De altfel, in articolul din Novinite, ziaristul bulgar explica destul de frumos "dedesubturile" remarcii lui Borisov - citez:

      Comentariul lui Borisov a fost, evident, sarcastic, exprimând se pare și o notă de iritare la faptul că guvernul său a fost presat de protestele societății civile din Bulgaria de a impune un moratoriu privind explorarea şi extracţia gazelor de șist, la câteva luni după ce a acordat o autorizaţie de explorare pentru Chevron.

      În toamna şi iarna anului 2011, Bulgaria a fost copleșită de proteste ale ecologiştilor, dar nu numai, extrem de îngrijorați de posibilitatea ca explorarea şi extracţia de gaze din şisturi poate otrăvi apele subterane din nord-estul Bulgariei.

      Cu toate acestea, joi, guvernul român a emis un permis de extracţie de gaze de şist în favoarea Chevron, pentru zonele de-a lungul frontierei bulgare.

      Borisov nu a făcut nici o menţiune dacă Cabinetul bulgar ar putea lansa vreo acţiune vizavi de România în legătură cu moratoriul privind gazele de şist, deoarece acceptul dat de români neagă efectele interdicţiei bulgare, având în vedere că nord-estul Bulgariei şi sud-estul României împart un bazin important de ape subterane.

      Acest lucru a provocat deja îngrijorări serioase în Bulgaria, legate de faptul că activităţile de exploatare a gazelor de şist din România ar putea să otrăvească apele subterane din ambele state.
  • -1 (3 voturi)    
    Gaze de sist (Sâmbătă, 31 martie 2012, 19:12)

    Dusan [anonim]

    Primul ministru Bulgar spune ca parlamentarii lor au gresit respingand atat pe americani cat si pe rusi.
    Respingand propunerea rusilor ne-a facut un mare bine.In aceasta situatie merita pe deplin sa le dam gaze de sist ieftine.Nu sunt ironic.
  • 0 (2 voturi)    
    Adevarul este ca . . . (Sâmbătă, 31 martie 2012, 19:45)

    Gigi [anonim]

    Gazele de sist reprezinta inca o necunoscuta.
    Bulgarii le-au interzis. Eu credeam ca vor sa le pastreze pentru ei, fara sa le imparta cu tot felul de paraziti internationali. Un bulgar mi-a spus ca, de fapt, este mana lunga a Moscovei care a miscat lumea in Bulgaria la demonstratii ecologiste ca sa nu fie exploatate gazele de sist. Si m-a intrebat tot el de ce aceiasi ecologisti nu au protestat impotriva centralei nucleare care va fi construita cu rusii, si cu acelasi efect, adica interzicerea acesteia.
    Nu stiu ce sa cred. . .
    • 0 (0 voturi)    
      Pt.Gigi (Sâmbătă, 31 martie 2012, 20:23)

      Dusan [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Rusii ne vand gazele cu preturi foarte mari.Crezi ca vor fi bucurosi sa nu mai cumparam gaze de la ei?
      Azi bulgarii au anuntat ca rusii le fac un dicount de11% la gaze.Probabil pentru ca au renuntat la gazele de sist. Dar,aceasta situatie mi se pare tot o forma de control.La prima divergenta aparuta intre ei se va retrage dicountul.
    • 0 (0 voturi)    
      Gazele de sist si prostimea (Sâmbătă, 31 martie 2012, 21:24)

      Nvermind [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Gazele de sist (shale gas) se exploateaza intensiv in State, astfel ca pretul gazului a scazut remarcabil, ajungand chiar sa fie decuplat de pretul petrolului. Ca Rusiei nu-i convine asa ceva, e de inteles. Dar ca prostimea iese in strada la Barlad, mobilizata de PSD, asta nu mai e de acceptat.

      Chevron mai are nevoie de minimum 5-6 ani ca sa poata sa inceapa sa exploateze ceva, iar daca vrem sa interzicem fracturarea hidraulica, nu e nici o problema. dar e o prostie sa interzicem exploatarea gazelor in sine, cum viseaza Moscova.
    • +2 (2 voturi)    
      unu (Sâmbătă, 31 martie 2012, 22:05)

      unu [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      exploatarea gazelor de sist est mult mai periculoasa decat o centrala nucleara. cele doua impreuna sunt definitiv mortale
  • +1 (1 vot)    
    Premierul venea de la Moscova (Sâmbătă, 31 martie 2012, 22:06)

    eu [anonim]

    Rusia are mari interese mari sa cumpere Europa gaze numai de la ei.Deci e posibil sa fi fost "instruit"
  • 0 (0 voturi)    
    Bulgaria (Duminică, 1 aprilie 2012, 0:11)

    coposu [anonim]

    Evident ca a fost ironic daca a spus ca sunt asa de bogati sa cumpere de la Romania. Romanii cumpara din Bulgaria produse ieftine.
    A fost ironic cu situatia.
    Bulgaria este o tara mica care primeste comenzi de la cei mari. Necazul este ca a ajuns sa primeasca comenzi si din America si din Rusia, iar aceste comenzi s-au incalcit.