Referendum in Elvetia pentru extinderea concediului de la 4 la 6 saptamani pe an. Cel mai probabil, propunerea va fi respinsa

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 9 martie 2012, 10:58 Actualitate | Internaţional


Elvetienii sunt chemati duminica sa se pronunte, prin referendum, la extinderea concediului de odihna de la 4 la 6 saptamani pe an, dar sondajele de opinie indica faptul ca propunerea va fi respinsa, in conditiile in care se bucura de sprijinul a doar 30% din populatie, scrie AFP.

Gilbert Gress, un antrenor de fotbal franco-elvetian, a declarat pentru Le Matin ca "daca am putea vota acasa, in Franta, pentru 6 saptamani de vacanta, ar fi 'DA' in proportie de 90%".

Guvernul se opune acestui text, ca si mediul economic, sustinand ca in Elvetia, unde costurile salariale sunt foarte mari, competitivitatea ar avea enorm de suferit, pe fondul unui somaj deja in crestere.

Patronatul elvetian, EconomieSuisse, este si el impotriva acestui proiect, din cauza exemplului francez, considerat prea putin atractiv. Cu cele 35 de ora pe saptamana, "francezii au mai mult timp liber decat elvetienii, dar acesta nu aduce mare lucru" pentru tara lor, potrivit organizatiei patronale, care adauga ca in Franta "rata somajului este mare, economia e slabita si francezii isi iau concediu medical de doua ori mai des (8,5 zile) decat elvetienii".

Votul din 11 martie este organizat la initiativa organizatiei sindicale Travail.Suisse, care sustine ca o treime dintre angajati sufera de stres la serviciu iar doua saptamani suplimentare de concediu ar putea fi solutia.

Este timpul, spun sindicalistii, ca muncitorii sa beneficieze de cresterea productivitatii, care s-a majorat cu 20% intre 1992 si 2007, in timp ce salariul real nu a crescut decat cu 4,3% in aceeasi perioada.

Referendumurile sunt un element central al democratiei directe din Elvetia. Alegatorii se pronunta atat asupra unor chestiuni federale, cat si cantonale sau locale.

Astfel, la Zurich, municipalitatea vrea sa construiasca un "parking pentru prostituate", intr-un cartier indepartat de centrul orasului, si cere acordul locuitorilor.

Costul proiectului este estimat la 2 milioane de franci elvetieni, dar prostituatele vor achita o taxa anuala pentru locul pe care il ocupa.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2493 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    ce idiotenie.... (Vineri, 9 martie 2012, 11:54)

    dumb [anonim]

    hai totusi sa fim realisti, voua va place mai mult la servici decat acasa, nu? sau ce-i cu voi, oameni buni? ce-i tampenia asta?
    • +3 (3 voturi)    
      Nu e idiotenie (Vineri, 9 martie 2012, 12:10)

      Un roman in Elvetia [anonim] i-a raspuns lui dumb

      Daca ai fii aici (in Elvetia) ai intelege de ce nu e o idiotenie si de ce lumea va vota impotriva. Cultura muncii si a datoriei e foarte dezvoltata si oamenii au satisfactia muncii.
      • -1 (1 vot)    
        Frica (Vineri, 9 martie 2012, 21:12)

        qaziop [anonim] i-a raspuns lui Un roman in Elvetia

        De frica voteaza impotriva. De frica de a ramane fara servici. In conditiile unor credite imense si a unor cheltuieli pe masura. Chiar daca frica nu are o baza reala, in elvetia rata somajului fiind de aproximativ 3%.
        Si apropo la elvetieni cultura munci e aproape inexistenta. Ca si la romani de altfel. In schimb pretentiile sunt pana la cer ;)
    • +4 (4 voturi)    
      mdea (Vineri, 9 martie 2012, 12:20)

      Un stelist [anonim] i-a raspuns lui dumb

      Noua ne place mai mult acasa, d'aia noi suntem romani si ei elvetieni ...
    • +3 (3 voturi)    
      nu e idiotenie chiar deloc (Vineri, 9 martie 2012, 13:46)

      Pink Pixel [anonim] i-a raspuns lui dumb

      In conditiile in care aici firmele au probleme reale (mai ales cele care exporta) din cauza francului mult prea tare ... exact asta mai lipsea, concedii cu 50% mai mari. Ar afecta si mai mult productivitatea muncii. Francul a ajuns intr-o seara chiar la paritate (1:1) cu EURO. Acum e blocat de Banca Nationala a Elvetiei la 1.20 CHF / EUR.

      Pt. cei care nu stiu, in unele firme cu activitate de productie s-au marit zilele de lucru cu 30 de minute (8 1/2 h) , s-au inghetat salarii si chiar au fost disponibilizari.

      In conditiile acestea, asa o initiativa e chiar hilara.

      Nu stiu daca tu ai prefera cu adevarat un concediu de 6 saptamani, in loc de 4, stiind ca ai putea sa iti pierzi tu, sau cineva din familie, locul de munca in urmatoarele saptamani.
  • -3 (3 voturi)    
    :)) (Vineri, 9 martie 2012, 12:04)

    maryus999 [utilizator]

    este ca si cum ai intreba un copil de gradinitza : vrei sa mananci un tort de ciocolata in fiecare zi ? si el iti va zice daaaa...
    sa ii intrebe cu ocazia asta si daca vor salarii duble ... si daca vor apoi sa le dea ca este referendum :))
    • +3 (3 voturi)    
      Oarecum (Vineri, 9 martie 2012, 14:16)

      Gigell [anonim] i-a raspuns lui maryus999

      Doar ca se pare ca copii elevetieni stiu ca regimul cu tort ciocolata in fiecare zi poate duce la probleme grave de sanatate.
      Cum zicea cineva mai sus: d-aia ei sunt elvetieni si noi romani...
  • +2 (2 voturi)    
    Diferente... (Vineri, 9 martie 2012, 14:50)

    dami365 [utilizator]

    Citeam cu ceva timp in urma un articol despre japonezi: sunt dispusi sa dea mita sefilor pentru a-i lasa sa lucreze in timpul concediului de odihna.Alta chestie de neinteles pentru noi.Peste elvetieni nu au trecut turcii,sa-i invete cum e cu ciubucul si nici rusii care sa-i invete ca daca esti harnic si ai esti chiabur.Am invatat(din pacate)de-a lungul anilor de comunism ca poti sa ai si fara sa muncesti.
  • -2 (2 voturi)    
    Initiativa populara (Vineri, 9 martie 2012, 15:41)

    George Dragnea [anonim]

    Stirea este gresita. Nu este referendum, este o initiativa populara care are nevoie de 50000 semnaturi pentru a se organiza un vot ulterior. Asa sunt toate stirile din presa romaneasca, umflate si ridicole. Din pacate.
    • +3 (3 voturi)    
      Ba-i corecta (Vineri, 9 martie 2012, 16:28)

      Gigell [anonim] i-a raspuns lui George Dragnea

      Initiativa a luat semnaturile anul trecut si acum este votata. Prin referendum, ca asa-i in Elvetia.
  • +2 (2 voturi)    
    RESPECT (Vineri, 9 martie 2012, 18:00)

    efz [utilizator]

    SI ATIT , DOAR RESPECT IMENSPENTRU ASTFEL DE OAMENI.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce boieri sint elvetienii, (Vineri, 9 martie 2012, 19:58)

    esop [anonim]

    mi-as dori sa am si eu 4 saptamini de concediu pe an....