Le Monde: Efectele sanctiunilor comerciale adoptate de Europa si SUA impotriva Iranului devin vizibile

de Cristina Brucker     HotNews.ro
Miercuri, 8 februarie 2012, 23:01 Actualitate | Internaţional


​Efectele sanctiunilor comerciale adoptate de Europa si SUA impotriva Iranului incep sa devina vizibile in economia iraniana, inclusiv in relatiile cu tarile asiatice, relateaza Le Monde. Occidentalii, care suspecteaza Teheranul de implementarea unui program nuclear cu scopul de a construi arme atomice, au adoptat masuri dure impotriva bancii centrale iraniene si au oprit exporturile brute din Republica Islamica.

Publicatia franceza arata ca, urmand exemplul Uniunii Europene, China si Japonia au redus importurile de petrol din Iran, limitand astfel veniturile Teheranului si o sursa esentiala de schimb valutar. Ca o consecinta, moneda nationala, rialul, a scazut pe piata valutara si a provocat haos in ceea ce priveste costurile importurilor, insa a determinat si o crestere a preturilor la alimentele de baza.

Painea si orezul au devenit alimentele de baza pentru o parte a populatiei, care nu isi mai poate permite sa cumpere carne. Un kilogram de carne costa aproximativ 30 de dolari in Teheran. De asemenea, pretul painii s-a triplat in luna decembrie, in timp ce un kilogram de orez se vinde cu cinci dolari, intr-o tara in care venitul mediu este de 350 de dolari pe luna.

Potrivit Le Monde, sanctiunile occidentale au provocat incapacitatea de plata, in special la importurile de orez din India, in timp ce producatorii europeni si ucraineni au oprit importurile de cereale destinate Iranului. Totodata, exportatorii de ulei de palmier, folosit in special pentru gatit, au suspendat la sfarsitul lui 2011 majoritatea livrarilor din cauza situatiei politice tensionate din Iran.

Aceasta "paralizie" s-ar putea extinde in sectorul minier, deoarece operatorii chinezi intentioneaza sa reduca din luna martie importurile de minereu de fier provenind din Iran. Totusi, China va continua sa se aprovizioneze cu minereu iranian, mult mai ieftin, atat timp cat isi vor recupera costurile.

In ceea ce priveste petrolul, China se bazeaza pe Arabia Saudita, cel mai mare producator mondial. Potrivit analistilor, China profita de sanctiunile occidentale pentru a-si impune o strategie simpla: cresterea presiunii asupra furnizorilor iranieni si, implicit, renegocierea preturilor de baza.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3688 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 8 februarie 2012, 23:22)

    [anonim]

    • +5 (9 voturi)    
      Stai calm! (Joi, 9 februarie 2012, 0:01)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui

      In ciuda tuturor aparentelor, marile puteri si-au dat de mult mainile pe sub masa. Numai imbecilii antiamericani mai latra bucurosi, in naivitatea lor de-a dreptul paranoica, ca, chipurile, China si Rusia se opun "imperialismului american" si Occidentului. Iranul este o miza mult prea mica in comparatie cu interesele globale pe care le au SUA, UE, Rusia si China... Prin urmare, sa fim bine intelesi, regimul ayatollahilor de la Teheran are zilele numarate.
    • +7 (9 voturi)    
      1001 de nopti de foame (Joi, 9 februarie 2012, 1:42)

      nimeni [anonim] i-a raspuns lui

      Din pacate populatia este cea care sufera, ca smecherii lor sunt la fel ca ai nostri, plini de bani si-si permit si 100$ kg de paine.
      Este adevarat ca ei i-au ales, asa cum se alegea si in Romania acum 25 de ani. Acum macar avem de ales intre ciuma si napasta, iar ciuma are galetile ceva mai colorate. Oricum nu conteaza care iese, ei tot bogati vor ramane si noi tot cu chinul zilei de maine pentru a ne plati impozitele pe care ei le baga in buzunar, ca doar bogatia nu pica din cer si-ti trebuie fler pentru a avea o afacere banoasa cu statul.
      Macar iranienii neindoctrinati pot blama dictatura popilor, noi n-avem nici o scuza pentru prostia noastra.
  • +4 (8 voturi)    
    Sunt curios (Miercuri, 8 februarie 2012, 23:29)

    Vlad-I [utilizator]

    Sunt curios ce spun iranienii la antena3 versiunea persana.
  • 0 (6 voturi)    
    da (Miercuri, 8 februarie 2012, 23:43)

    Gabriel [anonim]

    Trebuie sa ne hotaram daca suntem de partea celui mai puternic sau de partea moralitatii !
    • -1 (5 voturi)    
      Auzi la el, Basescu si moralitatea!! (Joi, 9 februarie 2012, 6:29)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel

      Suna ca dracu.
    • +2 (4 voturi)    
      Nu-i greu de ales (Joi, 9 februarie 2012, 9:19)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel

      De vreo 100 de ani, cel mai puternic este unul si acelasi cu cel moral. Cel care vrea sa fie ales ca lider de catre propriul popor, are o singura familie de optiuni. El trebuie sa-si mentina promisiunile electorale in limitele moralitatii.

      Iar moralitatea este ceea ce accepta majoritatea. Moralitatea nu a stat pe loc de-a lungul istoriei, doar a dat impresia ca e statica. Moralitatea mileniului 3 are un ritm nou. Generatiile tinere par pregatite sa sustina modificarea continua a conceptelor si strategiilor.
  • 0 (8 voturi)    
    vizibile pentru cine?? (Joi, 9 februarie 2012, 0:06)

    eu [anonim]

    asa cum sa intamplat si Iraq etc, nu clasa politica sufera ci doar oamenii! Populatia este cea care sufera si moare de foame, nu isi permite un doctor sau o acadea! Nenorocitii care aduc asa zisa democratie lovesc in populatie gandind ca aceasta se revolta. Ei calca pe cadavre pentru a indeplinii agenda politica si NWO! Semneaza ACTA etc.
  • +2 (8 voturi)    
    mastercard (Joi, 9 februarie 2012, 0:07)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    1 kg de orez - 5 dolari
    1 kg de carne - 30 de dolari
    aiatolahii rugandu-l pe allah sa le dea dolari - nepretuit
  • 0 (16 voturi)    
    Cel mai propagandistic articol posibil! (Joi, 9 februarie 2012, 0:26)

    Iders [anonim]

    Si apa otravita unde e? Teroristii? Ca fapt divers m-am intors din Iran saptamana trecuta si voi pleca din nou peste 2 saptamani! Pretul la carne nu e nici un 30 de euro! Au crescut intradevar preturile datorita sanctiunilor dar nici asa cum scrie la articol! E o mare bazaconie! Oricum cu orezul produs in Mazandaran si in Gilan traiesc bine mersi toti iranienii mult timp de acum incolo! Nu are de ce sa creasca pretul la orez si paine! Oricum nu la valorile colosale prezentate in acest articol copiat dintr-un ziar Sarkozist! Parerea mea draga Hotnews e sa trimiti un reporter in Iran sau sa platesti eventual niste oameni care calatoresc pe acolo sa iti transmita informatii reale despre preturile de acolo! hai khoda hafez ca m-am amuzat cu voi!
    • +3 (5 voturi)    
      interesant (Joi, 9 februarie 2012, 6:18)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Iders

      ca ai luat 2 minusuri.

      Probabil cohorta a decis ca tu esti de la manipulare.
    • 0 (6 voturi)    
      Judecata (Joi, 9 februarie 2012, 9:26)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Iders

      Parerea mea, peste vreo trei luni, sa-ti iei concediu, sa urmaresti presa, si sa te gindesti bine daca te mai intorci la lucru. Banii, oricit de multi, nu sint mai importanti decit viata.

      Nu uita ca esti cetatean al unei tari componente a NATO. Strainii asa te vor judeca, indiferent de parerile tale personale.
  • -1 (9 voturi)    
    drepturi arbitrare = dictat (Joi, 9 februarie 2012, 0:48)

    piktor [anonim]

    da, ce sa spunem... daca crede careva ca ayatolahul sau ahmadinejad sau clica lor va duce lipsa de ceva, se inseala
    tot omul de rand sufera de foame
    parca dreptul la viata demna e unul din drepturile omului; sau e numai cand trebuie?
    pentru ca americanilor le e frica sa se rafuiasca direct cu cine au ei o problema, lovesc in 70 milioane de oameni
    pe ideea ca daca dobori baza, pica in cele din urma si varful
    asa o fi; dar care-i pretul?
    mai e vreo diferenta intre dictatul religios pe care-l practica conducerea iranului si dictatul economico-politic pe care-l practica sua si aliatii?
    cand cei loviti sunt unii si aceiasi, de doua ori?
  • +2 (4 voturi)    
    din ciclul "SUA şi petrolul iranian" (Joi, 9 februarie 2012, 1:24)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    Americans Gaining Energy Independence With U.S. as Top Producer:

    http://www.bloomberg.com/news/2012-02-07/americans-gaining-energy-independence-with-u-s-as-top-producer.html
  • +2 (4 voturi)    
    din pacate.. (Joi, 9 februarie 2012, 9:33)

    yyyxxx [anonim]

    ....singura consecinta va fi ajungerea ca la Korea de Nord. Cei la putere vor trai bine mersi, populatia va face foamea. Au incercat sa se revolte si au omorat o gramada de protestatari (asta pt cine spunea ca ei i-au ales). Iar guvernul ii va da mai departe cu armele nucleare indiferent cati mor de foame