UPDATE Atacul din Bani Walid Ministrul nu a fost efectuat de forte fidele fostului lider Muammar Gaddafi

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 23 ianuarie 2012, 17:25 Actualitate | Internaţional


UPDATE In cursul serii, ministrul libian de Interne, Faouzi Abdelali, a dezmintit informatia potrivit careia atacul impotriva orasului Bani Walid ar fi fost condus de partizani ai regimului lui Muammar Gaddafi, afirmand ca este vorba de "probleme interne" in acest oras situat la 170 km de Tripoli.

"Informatiile de care dispunem spun ca exista probleme interne intre locuitorii din acest oras, si aceasta este motul a ceea ce s-a petrecut", a spus el, la televiziunea Libia, confirmand bilantul de cinci morti.

Anterior, un oficial local declarase pentru agentia AFP ca partizani ai fortelor fidele fostului lider Muammar Gaddafi, dotati cu armament greu, au preluat marti controlul asupra intregului oras Bani Walid, la sud-vest de Tripoli, unul dintre ultimele lor bastioane inainte de caderea regimului colonelului.


"Partizanii lui Gaddafi controleaza tot orasul Bani Walid", a precizat M'Barek al-Fotmani, care se afla intr-o baza a fostilor rebeli, incercuita de fortele fidele fostului regim.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2231 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    WHAT? (Luni, 23 ianuarie 2012, 17:35)

    ConstruireaCasei.wordpress.com [utilizator]

    Asta da "Breaking News" ...

    Credeam ca s-a terminat totul de mult ...
    • -3 (3 voturi)    
      sau asta au vrut vandutii din mass-media sa crezi (Luni, 23 ianuarie 2012, 17:47)

      o-bama [anonim] i-a raspuns lui ConstruireaCasei.wordpress.com

      pai stai ca de acum incep surprizele. de ce? pentru ca libienii chiar tineau la Gaddaffi iar cei din Consiliul National de Tranzitie, asa-zisii "rebeli" erau de fapt mercenari Blackwater (Xe Services) platiti de SUA si NATO, iar manifestantii "pasnici" erau inarmati pana in dinti de aducatorii de democratie.
  • +1 (3 voturi)    
    Libia (Luni, 23 ianuarie 2012, 17:53)

    LEC [anonim]

    Este acum un stat nearticulat, pentru ca diversele grupari, care se inteleg din ce in ce mai greu, si-au
    pastrat sub control exclusiv zone si orase intregi.
    Nici o grupare nu vrea sa cedeze , nu se inteleg
    si mentin un status quo existent la asasinarea liderului suprem.
    Populatia a sesizat imensul recul in traiul de zi cu zi.

    Orizontul este sumbru si imprevizibil
  • -2 (2 voturi)    
    Nota de plata din partea NATO (Luni, 23 ianuarie 2012, 18:00)

    T+C [anonim]

    Nota de plata din partea NATO pentru "reconstruirea" Libiei: 480 miliarde de $ sau 50 de ani de exploatarea rezervelor de petrol ale Libiei.
  • +1 (3 voturi)    
    surpriza ! (Luni, 23 ianuarie 2012, 18:11)

    eu [anonim]

    Si eu care credeam ca toti libieni sunt strans uniti in jurul noii conduceri care incearca sa instaureze democratia !!!!
    • +1 (1 vot)    
      Uniti ca in Romania. (Luni, 23 ianuarie 2012, 21:56)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui eu

      Se pare ca asta-i democratia.Mai putin tunurile si pustile.
  • 0 (2 voturi)    
    Au si ei securistii lor (Luni, 23 ianuarie 2012, 21:42)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    care nu vor sa abandoneze puterea, asa cum s-a intamplat si la noi...
  • 0 (0 voturi)    
    articol cu tot felul de greseli (Marţi, 24 ianuarie 2012, 1:14)

    Vlad [anonim]

    Chiar in titlu:

    "Ministrul nu a fost efectuat de forte fidele"

    si pe urma

    "aceasta este motul a ceea ce s-a petrecut"

    Da-o incolo de treaba.