Razboiul secret impotriva Iranului: Un virus informatic sau agenti secreti infiltrati s-ar putea afla la originea exploziei de la baza Gardienilor Revolutiei, in care a murit generalul Moghaddam

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 20 noiembrie 2011, 18:39 Actualitate | Internaţional


Distrugerea, dupa un sabotaj, al unei rachete balistice iraniene in data de 12 noiembrie, intr-o baza a Gardienilor Revolutiei, ar putea convinge liderii iranieni ca Teheranul poate fi impiedicat sa dezvolte arma nucleara fara ajutorul unui razboi riscant si cu rezultate incerte, scrie ziaristul israelian Jacques Benillouche, pentru Slate.fr.

Acesta noteaza ca tot mai multe amanunte ies la iveala despre originea misterioasa a exploziilor care s-au produs in data de 12 noiembrie, la 46 de km de Teheran. Potrivit autoritatilor iraniene, este vorba de un accident, dar teza unui sabotaj pare de necontestat.

In Israel, dupa ce s-a vorbit intens de iminenta unui atac, liderii lasa acum sa se inteleaga ca exista si alte mijloace de actiune, concomitent cu mentinerea presiunii asupra Iranului, obligand fortele armate iraniene la o mobilizare permanenta.

Israelienii mizeaza pe eficienta grupurilor iraniene dizidente, ajutate, inarmate si finantate concomitent de CIA si de Ierusalim. Dupa virusul Stuxnet si uciderea punctuala a savantilor, actiuni misterioase si sangeroase lovesc Iranul in inima uzinelor nucleare si in bazele sale de rachete.

Miscarile disidente

Exploziile care au avut loc in 12 noiembrie in orasele Melard si Bidganeh au distrus antrepozite ale Gardienilor Revolutiei unde sunt stocate materiale de interventie in caz de revolte populare: armament militar, gloante de cauciuc, munitii si gaze lacrimogene. Aceste baze serveau si drept baze pentru testele de rachete. Autoritatile iraniene au confirmat exploziile si au inmormantat cu ceremonii publice 32 de victime. Anumite informatii vorbesc insa si despre victime cu cetatenie straina din randul persoanelor care participa la programul nuclear iranian.

Actul de sabotaj este atribuit grupului disident Oghab-E-Iran (Vulturul Iranului), fondat de Mehdi Rohani, fost general al fortelor aeriene ale Sahului, care s-a exilat alaturi de mai multi ofiteri. Exploziile acrediteaza ideea ca Israelul a reusit sa combine aceasta actiune prin colaborarea cu gruparea din exil MEK, Mujahedin-e-Khalq, care si-a dovedit eficienta dezvaluind locul mai multor mari instalatii nucleare iraniene. Este de notorietate ca MEK lucreaza in colaborare cu CIA si Mossadul pentru a penetra instalatiile iraniene si pentru a ucide oamenii de stiinta care contribuie la imbogatirea uraniului in scopuri militare.

Printre victime figureaaza generalul de brigada Hassan Moghaddam, seful dezvoltarii rachetelor pentru Corpul Gardienilor Revolutiei Iraniene (CGRI) si fondatorul departamentului insarcinat cu tirurile de rachete. Saeed Qasemi, purtator de cuvant al Gardienilor Revolutiei, a confirmat moartea generalului: "O mare parte dintre progresele in domeniul rachetelor si artileriei a fost posibila gratie eforturilor depuse zi si noapte de martirul Moghaddam".

Martiriul generalului Moghaddam

Un fost purtator de cuvant al MEK, Alireza Jafarzadeh, a afirmat ca "exploziile au rezultat din explozia rachetelor provocata de o tentativa de a adapta o ogiva nucleara pe Shahab-3". Generalul Ramazan Sharif, purtator de cuvant al Gardienilor, ofera o alta versiune: "Colegii mei transportau munitii de la un depozit cand o explozie s-a produs, in urma unui accident". El neaga orice legatura cu un program nuclear: "Aceasta explozie nu are nicio legatura cu teste nucleare".

Potrivit unor surse apropiate serviciilor israeliene de informatii, accidentul s-a produs in urma exploziei unei rachete balistice Sejil-2 la baza Alghadir, care nu ar fi fost cauzata de racheta, ci de un ordin transmis prin telecomanda sistemului informatic de control al rachetei.

Generalul Moghaddam reunise o serie de experti nucleari pentru a-i informa despre noul tip de ogiva, Sejil-2, capabil sa transporte o incarcatura nucleara. Nu era prevazut niciun test, ci era o reuniune destinata prezentarii informatiilor despre progresele acestui proiect. Generalul urma sa efectueze o simulare de test cu ajutorul unui computer. Se pare ca instructiuni neplanificate ale softului au declansat explozia rachetei. Se explica astfel cele doua explozii auzite in apropierea Teheranului, in complexul militar Alghadir. Initial, a explodat ogiva, antrenand ulterior si explozia combustibilului solid.

Virus sau agenti infiltrati

Toate ipotezele raman deschise, in conditiile in care niciun martor nu a supravietuit. Fantoma Stuxnet este invocata ca fiind o posibila sursa a comenzii informatice transmise programului de simulare a tirului de racheta. Virusul ar fi fost inlocuit de un nou venit, Duqu, din aceeasi familie, si care ar permite preluarea controlului calculatoarelor de la distanta. Dar o alta ipoteza privilegiata de anchetatorii iranieni, si care s-ar dovedi mult mai grava, este incriminarea unuia sau a mai multor agenti CIA sau Mossad, infiltrati printre tehnicienii programului de simulare a exploziei.

Persistenta efectelor virusului Stuxnet in proiectele Shahad-3 si Sejil-2 pare sa dovedeasca ca infectarea a fost mai mare decat se credea si ca proiectul iranian risca sa se confrunte cu noi intarzieri.

Analiza cauzelor exploziei si cautarea virusului Stuxnet in sistemele de control risca sa dureze ceva timp, perioada in care israelienii vor incerca alte masuri de sabotare a programului nuclear iranian. Exista formata o echipa de tineri experti in manipularea sistemelor informatice care lucreaza in cadrul unei sturcturi subordonate direct premierului israelian. In plus, comandourile de opozanti iranieni dau dovada de tot mai multa indrazneala si de un curaj care ii mira chiar si pe israelieni.

Daca aceste ipoteze se confirma, dispare urgenta unor lovituri aeriene impotriva uzinelor nucleare iraniene si dispare si riscul de a vedea represalii in orasele israeliene, cu rachete cu o incarcatura conventionala de 750 kg de exploziv care ar putea arunca in aer un cartier intreg. Acest lucru ar putea explica si opozitia militarilor si a serviciilor secrete israeliene fata de o lovitura impotriva Iranului. Acestia par sa fie siguri ca pot dezorganiza programul nuclear si au incercat sa dovedeasca acest lucru prin eliminarea generalului cu cea mai mare expertiza in dezvoltarea rachetelor balistice, incheie ziaristul israelian.


Citeste mai multe despre   
















5331 vizualizari

  • -5 (15 voturi)    
    uciderea oemenilor de sttiinta (Duminică, 20 noiembrie 2011, 19:21)

    yahwe [anonim]

    e legala si morala?

    Daca un alt stat ar ucide oameni de stiinta, CIVILI, americani, isrealieni etc, cum ar fi tratat de UN??

    Sau exista ”scuze”?
    • +1 (13 voturi)    
      ? (Duminică, 20 noiembrie 2011, 22:44)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui yahwe

      Zau? Vorbim despre un stat terorist: Iran. Ceea ce schimba radical discutia. Prin urmare discursul tau e gol. In fine... Hai sa te iau altfel, pe "limba" ta de iranian care traieste mai mult sau mai putin descoperit in Romania... Dar despre atentatul acela pe care Iranul l-ar fi organizat in SUA pentru a-l ucide pe unul din printii mostenitori ai regatului Arabiei Saudite cum e? Dar despre nenumaratele atentate finantate si, unele dintre acestea, chiar comise de iranieni, cum e? Despre atentatul acela comis in Argentina, acum cativa ani, atentat dovedit ca a fost comis de serviciile secrete iraniene si in care au murit o multime de oameni, cum e? Dumneata domnule iranian, privesti lucrurile excesiv de subiectiv. Iubirea ta pentru tot ce este antiamerican, antiisraelian, antioccidental e binecunoscuta pe forumurile Hotnews. Asa ca, las-o moarta!

      Intr-un razboi, mai mult sau mai putin secret si vizibil, exista si victime. Lasa-i pe prietenii tai iranienii ca nu sunt deloc niste neprihaniti. Pacat de poporul ala care a condus de niste smintiti si niste fanatici religiosi. In ce tara civilizata se organizeaza manifestatii de stat unde se striga "Moarte Americii!", "Moarte Marii Britanii!", "Moarte Israelului!", etc??? Iata ca in Iran, tara condusa de un regim teocratic-fundamentalist, se striga asa ceva in mod oficial. Iar asta trebuie sa ingrijoreze pe orice om cu minte normala la cap. Sau pe tine nu te ingrijoreaza cultivarea urii asa cum se face nu numai in Iran, ci in mai tot spatiul islamic. Exista un cult al urii si violentei iar daca dumneata refuzi sa vezi lucrurile astea e grav.
      • -4 (12 voturi)    
        daca zici tu... (Luni, 21 noiembrie 2011, 0:04)

        yahwe [anonim] i-a raspuns lui Florin

        se pare ca ma cunosti bine de poti scrie atatea randuri despre mine.

        Iranul e stat terorist? Unde si cine a hotarat asta? Pe forumul Haaretz?
        • 0 (0 voturi)    
          Fii mai putin vocal tovarase iranian! (Luni, 21 noiembrie 2011, 13:17)

          Florin [anonim] i-a raspuns lui yahwe

          Daca inca mai vrei sa ramai sub acoperire. Faptul ca regimul iranian este unul terorist este bine stiut de mai toata lumea. Iar in acest sens exista numeroase dovezi. Daca esti interesat sa afli care sunt acestea, cauta-le! Dumneata insa traiesti intr-o lume paralela, una in care Iran reprezinta (pentru tine si alti scelerati) un model al democratiei. Ceea ce este hilar si absurd. Mai usor cu propaganda proiraniana pe-aici ca esti chiar strident! Si mai renunta la cliseele alea cu "Haaretz"! Nu sunt un cititor al acestui ziar! Dar cand iti lipsesc argumentele cu desavarsire arunci in discutie cele mai primitive infantilisme de care esti capabil. Cale intoarsa in Iran "amice"! Aveti grija ce pietre folositi cand mai omorati in piata publica femei! Si ce macarale mai utilizati cand executati oameni fara vina in public. Ar trebui sa-ti crape obrazul de rusine dar tupeul de care dati dovada, voi agentii de influenta proislamisti (fie ca sunteti iranieni, fie ca sunteti arabi), a devenit chiar revoltator.
          • 0 (0 voturi)    
            ai si tu dreptul la opinie (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:48)

            yahwe [anonim] i-a raspuns lui Florin

            diferenta intre noi doi e ca eu am facut o consideratie generala si am vrut sa discut un principiu: dreptul a ucide civili nevinovati in schimb tu produci doar atacuri la persoana si repeti niste sloganuri neocone.

            M-ai ”ucis” cu apelativul ”tovarase”!
            • 0 (0 voturi)    
              Pai sigur ca am dreptul la opinie (Luni, 21 noiembrie 2011, 17:19)

              Florin [anonim] i-a raspuns lui yahwe

              Doar nu traiesc in Iran. Acolo, dreptul la opinie nu-l au decat Khamenei, Ahmadinejad, gardienii revolutiei si clica arondata acestora. Apelativul "tovarase" ti se potriveste perfect. Gandesti ca un veritabil tovaras si ai exact retorica gaunoasa a unui tovaras de pe vremea regimului comunist.
              • 0 (0 voturi)    
                ai fost in Iran? (Luni, 21 noiembrie 2011, 18:56)

                selim [anonim] i-a raspuns lui Florin

                sau vorbesti din auzite?
      • +2 (8 voturi)    
        realitatea bate filmul (Luni, 21 noiembrie 2011, 0:10)

        B [anonim] i-a raspuns lui Florin

        Stai uşor şi nu te-aprinde, că are şi @yahwe dreptatea lui. Cum ar fi fost dacă Aliaţii îl omorau pe von Braun încă din timpul războiului sau şi mai devreme? Poate ar fi salvat Londra de multe "v"-uri, dar până la urmă tot ce e program spaţial azi a început cu el.

        Îmi imaginez că savantul iranian asasinat acum câteva luni în faţa casei lui n-a ales el să lucreze în slujba regimului islamic, ci a fost constrâns. Şi cum ar fi dacă ar începe acum o serie de "accidente nefericite", să zicem, la CERN?

        Uciderea civililor în acţiuni de sabotaj este în sine un fapt îngrijorător. Iar uciderea oamenilor de ştiinţă cu atât mai mult, pentru că ştiinţa există în afara politicii sau a religiei, deci de pierdut nu pierd regimurile Ahmadinejad sau Obama, ci omenirea pe de-a-ntregul.
        • 0 (2 voturi)    
          Ha! (Luni, 21 noiembrie 2011, 12:26)

          Gogu [anonim] i-a raspuns lui B

          Asta e argumentatie? Ma prapadesc de ras. In primul rand toata discutia privind presupuse asasinate ale unor iranieni se bazeaza pe doar pe niste speculatii. Pentru ca, in fapt, nu exista nici o dovada ca serviciile secrete l-au asasinat pe acel general iranian pe care, ma umfla rasul, cum naiba poti sa-l compari cu Von Braun? Mai baieti, ce fel de istorie ati invatat voi? Pe ce lume v-ati nascut si carui spatiu cultural si social apartineti? Ca sunteti antiamericani si antisemiti asta e evident. Oricat ati incerca sa negati asta. Ar trebui sa veniti cu argumente, nu cu parerile voastre pur personale si cu interpretari vadit subiective. Va vad atat de efervescenti in a apara un regim criminal, asa cum este regimul iranian, incat imi vine extrem de greu sa cred ca sunteti romani. Inchideti ochii la tot ce se intampla in Iran doar ca asta va serveste luptei voastre oarbe impotriva americanilor. Carora le datorati mai mult decat credeti voi mai ignorantilor. Va sfatuiesc sa emigrati in Iran si sa traiti acolo daca tot slaviti si iubiti un regim terorist. E simplu.
          • 0 (0 voturi)    
            take it easy (Luni, 21 noiembrie 2011, 13:03)

            B [anonim] i-a raspuns lui Gogu

            > "acel general iranian pe care, ma umfla rasul, cum naiba poti sa-l compari cu Von Braun?"
            În primul rând, nu pe generalul din ultimul accident îl compar cu Von Braun, ci pe un savant omorât astă-vară în faţa casei lui. N-am chef să caut linkul, există cu siguranţă în arhiva HN. Citeşte ce am scris şi pe urmă zi-mi că nu argumentez.

            "nu exista nici o dovada ca serviciile secrete l-au asasinat"
            Mda, e o pură coincidenţă că le mor pe capete oamenii implicaţi în programul nuclear, fie ei oameni de ştiinţă sau militari. Sau şi i-or fi asasinat singuri, ca să poată după aia da vina pe americani...

            "Inchideti ochii la tot ce se intampla in Iran"
            Îţi atrag atenţia că deviezi discuţia. Rămâi on-topic. N-am scris nicăieri că mă atrage ceva anume la regimul fundamentalist sau orice altă parte a Iranului de azi. Pentru că 1) nu mă atrage; şi 2) nu e subiectul discuţiei.
            Am spus doar că omorurile astea punctuale ar putea la un moment dat să aibă consecinţe unde nu te-aştepţi.

            "Ca sunteti antiamericani si antisemiti asta e evident"
            Ţi-o fi evident ţie. Ca şi @yahwe mai sus, mă văd obligat să remarc că ştii despre mine mai multe decât ştiu eu însumi. Mă obosesc cei care dacă găsesc o părere diferită de a lor, o etichetează repede drept extremistă, fundamentalistă, anti-orice.
            • 0 (0 voturi)    
              Iti raspund eu (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:07)

              George [anonim] i-a raspuns lui B

              Nu realitatea bate filmul tovarase B-yahwe. Ci prostia crasa si ignoranta nemasurata de care dai dovada. Dumneata de fapt ce doresti si ce propui? Un Iran nuclear? Esti principial de felul tau? Pai atunci mergi cu rationamentul rau selectiv drept pana la capat. Daca esti capabil sa faci asta. Dar pana in momentul in care vei reusi sa nu mai bati campii, fa un efort si scuteste-ne! AIEA a dat publicitatii un raport. Bun, pe-ala nu-l crezi. Dar matale vad ca devi extrem de aplecat cu urechea la tot ce latra amicii tai iranieni. Nepunand nici o clipa la indoiala sistemul de propaganda iranian. Reflex deloc intamplator in cazul baietilor cu sentimente antiamericane profunde. Asa cum deja ai dovedit ca esti si dumneata. Lumineaza-ma si pe mine, regimul iranian nu ti se pare unul periculos, nu? Iti reamintesc faptul ca Iran a incalcat tratatul de neproliferare nucleara al carui membru semnatar este. Daca pe tine te reprezinta "valori" precum cele care exista in Iran, reprezentate cu "cinste" de regimul Khameni-Ahmadinejad, e limpede ce hram porti.
              • 0 (0 voturi)    
                si tu cu ”tovarase” (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:49)

                tomaso [anonim] i-a raspuns lui George

                vezi ca asta e marca textuala a userului Florin
              • 0 (0 voturi)    
                @George segal @Gogu (Luni, 21 noiembrie 2011, 15:03)

                nenea [anonim] i-a raspuns lui George

                voi din ce tari scriti, de nu sunteti obisnuiti sa fiti contrazisi? cand cineva afiseaza o alta opinie nu-l faci fundamentalist, anitiX sau mai stiu eu ce. in plus vad ca folosesti jigniri in raspunsul tau, asta iti arata neputinta in exprimare si argumente. B are dreptate atunci cand spune ca asasinarea unor oameni de stiinta CIVILI poate avea consecinte neplacute, nebanuite de asasin sau de voi, luminatii pamantului.
                • 0 (0 voturi)    
                  Umblati in haita (Luni, 21 noiembrie 2011, 15:46)

                  George [anonim] i-a raspuns lui nenea

                  voi antiamericanii si iubitorii de islam? Tovarasilor, sunteti platiti cu petrol?
                  • 0 (0 voturi)    
                    noo (Luni, 21 noiembrie 2011, 15:57)

                    nenea [anonim] i-a raspuns lui George

                    avem satisfactia rasetelor cu gura pana la urechi cand vedem incuiati ca tine
                    • 0 (0 voturi)    
                      Ha! (Luni, 21 noiembrie 2011, 16:40)

                      Florin [anonim] i-a raspuns lui nenea

                      Satisfactie cam infantila, nu crezi mai nene islamistule? Mai treci pe la scoala ignorantule! Puti de trazneste a islam fundamentalist. Mai fa si tu un dus, poate se mai duce mirosul...
                      • 0 (0 voturi)    
                        am ras azi (Luni, 21 noiembrie 2011, 18:54)

                        Gigi [anonim] i-a raspuns lui Florin

                        cat pentru toata saptamana.....

                        mai rar asa incuiat, bate lejer pe popa de la Tanacu...
              • 0 (0 voturi)    
                halal dialog (Luni, 21 noiembrie 2011, 22:32)

                B [anonim] i-a raspuns lui George

                Ţi-am citit comentariul până în punctul în care m-ai înjurat. Adică fix la a doua propoziţie. Nu sunt obligat să-ţi răspund la mizerii.
                E ironic cum te declari emancipat, dar nu eşti capabil să înţelegi minimele mecanisme şi reguli ale unui dialog decent. Se vede că anonimitatea mediului online nu ţine loc de bun-simţ sau de civilizaţie.
          • 0 (0 voturi)    
            la tine e argumentatie?? (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:00)

            we all love america [anonim] i-a raspuns lui Gogu

            ”Ca sunteti antiamericani si antisemiti asta e evident. Oricat ati incerca sa negati asta.” - asta e argument??
      • -1 (5 voturi)    
        Esti indoctrinat rau de tot! (Luni, 21 noiembrie 2011, 0:14)

        Doc [anonim] i-a raspuns lui Florin

        .
      • -3 (9 voturi)    
        Habar n-ai! (Luni, 21 noiembrie 2011, 0:27)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui Florin

        Iar la capitolul ura, aberezi de nu te vezi! Daca cineva promoveaza ura, USA si trepadusii lor o fac, ei sunt cei care in fiecare zi demonizeaza o civilizatie veche de 7000 de ani, si in fiecare zi o ameninta, pentru ca nu se supune regulilor colonialiste! In caz ca ai uitat, USA a inarmat si finantat Irakul in razboiul impotriva Iran-ului, in care au murit peste 1 milion de iranieni! Si te mai miri ca nu-i inghit pe americani, sau pe britanicii care ii jecmaneau de petrol in vremea sahului? Nu toti sunt slugi ca voi romanii, care uita repede cand ii bombardau americanii la Constanta! Unii mai au si demnitate! Mai bine taci din gura, ca habar n-ai pe ce lume traiesti!
        • +2 (4 voturi)    
          bine ca esti tu "dastept" (Luni, 21 noiembrie 2011, 6:08)

          gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Eu

          Auzi la el "unii au si demnitate" :))))
          Tare naiv mai esti daca ai ajuns sa confunzi fanatismul cu demnitatea.

          Regimurile totalitare si opresive, care abuzeaza de uciderea cu pietre si de torturarea pana la moarte chiar si a celor mai banali oponenti (de la feministe pana la caricaturisti sau scriitori) sau care ofera recompense pentru uciderea oamenilor din alte tari doar pentru ca ei gandesc putin diferit (vezi cazul Rushide sau realizatorii filmului Persepolis) nu pot fi considerate fiinte umane demne ci doar ANIMALE.

          Cat despre gogorita cu "civilizatie veche de 7000 de ani" esti si mai hilar. Pai americanii au realizat in cateva sute de ani de mii de ori mai mult decat alte "civilizatii" retardate timp de mii de ani.

          In plus, fara inovatiile si descoperirile americanilor, pe care iranienii le-au adoptat, copiat sau furat, "marea civilizatie" iraniana ar fi doar cu foarte putin mai sofisticata decat cele alea triburilor africane sub-sahariene.

          Mai pune si tu mana pe cate o carte si vezi cum mai stau lucrurile acum, in PREZENT, si nu cum stateau ele acum 7000 de ani.
          • -1 (1 vot)    
            MDA (Luni, 21 noiembrie 2011, 11:40)

            mda [anonim] i-a raspuns lui gigel123

            si majoritatea realizarilor facute de americani au fost rezultatul muncii unor savanti de alte nationalitati.
            • 0 (0 voturi)    
              Aoleu, ce prostii poti indruga acolo!!! (Luni, 21 noiembrie 2011, 12:56)

              George [anonim] i-a raspuns lui mda

              Zau asa? Asta dovedeste ca esti un ignorant desavarsit. Sa stau sa-ti explic de ce? Mi-as pierde vremea. Americanii sunt un popor format dupa razboiul de independenta si sunt, inca, cu precadere, un popor anglo-saxon. Englezi, scotieni, galezi, irlandezi, germani, suedezi, olandezi, francezi... In definitiv America este produsul Europei. Asta te deranjeaza pe tine ignorantule? De Benjamin Franklin ai auzit? Dar de Henry Ford? Ai idee cine a inventat codul Morse? Dar frigiderul? dar aspiratorul? Dar cateterul? Casa ta e luminata datorita inventiei unui american. Inventie care apartine lui Thomas Edison, unul dintre cei mai mari inventatori ai istoriei umanitatii. Deci nu unui iranian!!! In America s-au inventat marea majoritate a lucrurilor care te inconjoara si de care te folosesti. Ca sa-ti limpezesti mintea aia tulburata de antiamericanism, te sfatuiesc dai cautare pe Wikipedia la "Timeline of United States inventions". Vei gasi patru mari capitole, impartite pe perioade de timp (inainte de 1890 si pana in zilele noastre) Dupa ce te vei lumina in ceea ce-i priveste pe americani si cam ce anume le datorezi tu (chiar si calculatorul pe care-l folosesti dumneata tot lor il datorezi!!!), de-abia atunci poti veni sa-ti dai cu parerea. Ai idee cine a inventat hidrantul??? Si in ce an? Bineinteles ca habar n-ai! Hidrantul a fost inventat in 1801 de catre americanul Frederick Graff Sr. si modernizat ulterior tot de catre un alt american, Birdsill Holly. Care, printre altele a inventat si pompa pentru apa. Scara rulanta a fost inventate tot de catre un american, in 1859. Lista e mult prea lunga... Cel mai mare numar de patente pentru inventii apartine si este inregistrat in SUA. Documenteaza-te! Pana si telefonul mobil a fost inventat tot in SUA, primul producator al acestui aparat fiind compania americana Motorola. Iti foloseste mouse-ul la calculator? Tot dusmanii tai de clasa, americanii, l-au inventat. Ignorantule, oare din ce grota ai iesit?
              • -1 (1 vot)    
                so what? (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:02)

                del sentimiento tragico [anonim] i-a raspuns lui George

                Un mare eseist spaniol spunea ca nu e important cine inventeza, ci ce fac cu acea inventie|!

                Tu ramai si lauda-te cu hidrantul.

                PS.

                Stii, America a fost inventata de A. Vespucii! Fara el, ce te faceai??
                • 0 (0 voturi)    
                  Alt ignorant cu pretentii de filosof... (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:35)

                  George [anonim] i-a raspuns lui del sentimiento tragico

                  Asa si? Ce-au facut cu toate aceste inventii? Au adus plus valoare si progres intregii lumi. Inclusiv dumneata, ipocritule, te folosesti zi de zi de toate acele inventii. America n-a fost inventata de Amerigo Vespuci!!! (apropo, se scrie cu un singur "i"!) America a fost descoperita de Amerigo Vespuci! Ceea ce este cu totul altceva. Dumneata, dintr-o grava eroare de rationament, pui pe acelasi plan inventii cu descoperiri geografice. Adica, vorba aia romaneasca, compari merele cu perele. Rationamentul tau e precar rau. Prin urmare americanii n-au nici un merit, nu? Bravos patratel! Dumneata ai iesit cumva din aceeasi grota din care a iesit si "mda"?
                  • 0 (0 voturi)    
                    nu prea posezi spirit.... (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:52)

                    del sentimento tragico... [anonim] i-a raspuns lui George

                    n-ai inteles nimic, bre Florin/George/Gogu.
                    Continua sa vezi peste tot teroristi si fundamentalisti, vei ajunge departe!
                    • 0 (0 voturi)    
                      In schimb ai inteles tu postacule (Luni, 21 noiembrie 2011, 15:33)

                      George [anonim] i-a raspuns lui del sentimento tragico...

                      Desigur, in viziunea "larga", "democratica" , "deschisa", nici teroristii si nici fundamentalistii nu exista. Ei traiesc intr-o lume virtuala, inventata, nu? Sau ei sunt exclusiv intruvhipati de americanii pe care nu-i urasti dumneata. Somnul ratiunii naste monstri. Exact asa ca dumneata ignorantule. Plonjezi sistematic pe langa subiect. Stilul asta de agent (mai mult sau mai putin acoperit sau voluntar) pe care-l afisezi ii poate pacali pe neinitiati. Nu te iluziona ca oameni zdraveni la cap iti vor glorifica nazbatiile de filosof ratat.

                      P.S. Ma onoreaza asocierea cu Florin si Gogu. Intamplator au aceeasi viziunea cu a mea. Dar, pe de alta parte, nu pot sa nu observ ca Imaginatia ta bolnava lucreaza, nu gluma. Si o ia razna cu fiecare comentariu contondent si lipsit de substanta pe care-l postezi pe-aici.
                • 0 (0 voturi)    
                  Lenesii care stau si filozofeaza (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:54)

                  joe [anonim] i-a raspuns lui del sentimiento tragico

                  In timp ce americanii munceau pe rupte, eseistii spanioli scriau despre sexul ingerilor. Putorile.
                  • -1 (1 vot)    
                    stii tu ceva, dar nu le potrivesti (Luni, 21 noiembrie 2011, 15:08)

                    del sentimiento tragico... [anonim] i-a raspuns lui joe

                    Munceau americanii pe rupte? Unde? Pe Wall Stret sau la Hiroshima?


                    Aia cu sexul ingerilort e din alt film, dar, nah...
                    • 0 (0 voturi)    
                      E bine... (Luni, 21 noiembrie 2011, 16:34)

                      George [anonim] i-a raspuns lui del sentimiento tragico...

                      E insa bine ca le "potrivesti" tu, nu-i asa? Pai asta si faci. Le "potrivesti" dupa cum iti convine. Dar o faci atat de jalnic... Credibilitate si argumente ZERO!
                      Americanii nu muncesc ma, nu-i asa? Stau si nu fac nimic, nu? Sunt niste puturosi. Mai sa fie!!! De unde le scoti pe-astea? Din ce bagaj de cunostinte nule? Si cu Hirosima... Mai pune ma mana pe cartile de istorie si incearca sa pricepi si tu ceva cu propria ta minte. Oricat de putina ar fi. Nu te mai lua dupa retorica comunistoida si dupa cliseele antiamericane debitate de toti frustratii pe forumuri! Daca in tara aia, America, nimeni n-ar fi muncit asa cum insinuezi dumneata, ar fi ramas la stadiul Papua-Noua Guinee. Chestia cu Wall Street-ul iar nu tine! E pentru ignoranti. Ai bagat-o si tu asa ca sa te dai mare ca ai auzit de burse. Desi habar n-ai cum functioneaza si ce rol joaca o bursa. Iti reamintesc baietel ignorant ce esti ca exista burse si la Londra, dar si la Tokio, si la Hong-Kong, chiar si la Shanghai, si la Paris, si la Frankfurt... Ai o "logica" de descreierat din-ala teribilist din miscarea anarhista "Occupy", descreierat care vrea sa demoleze dar nu propune si nu pune nimic viabil in loc. Cu lozinci cu iz proletar nu convingi pe nimeni papagalule.
                      • 0 (0 voturi)    
                        aaaa, what? (Luni, 21 noiembrie 2011, 18:53)

                        del sentimiento tragico [anonim] i-a raspuns lui George

                        Ai vrut tu sa spui ceva, dar nu-ti prea iese.

                        Probabil esti prea destept si nu te cobori la nivelul meu.
      • +1 (3 voturi)    
        fundamentalistul esti TU! (Luni, 21 noiembrie 2011, 8:59)

        iosif [anonim] i-a raspuns lui Florin

        Pentru ca accepti, in numele unei ideologii, uciderea civilor nevinovati!! ba, mai mult, ti-o doresti!

        Stiu ca ti-e greu sa pricepi asta.
      • -1 (1 vot)    
        Esti un pic pe langa (Luni, 21 noiembrie 2011, 10:15)

        IonVasile [utilizator] i-a raspuns lui Florin

        De fapt esti pe langa grav de tot. Faptul ca cineva isi pune o intrebare fundamentala, despr libertate, in toate formele ei, inclusive dreptul la libertate a unui stat. Si tu in ingustimea ta, il numesti iranian ?!? … ce spui tu duce spre extremism si prostie.
        Vorbesti despre multe lucruri, pe care le vrei niste argumente dar de fapt sunt doar niste titluri din niste ziare care si-au cam pierdut de vreo cateva zeci de ani deontologia. Daca ar aparea in Cancan « Iranule, ai facut un atentat ? », sub care apare o poza cu o grenada, ai lua-o de buna?
        Atata timp cat nu se respecta dreptul unei tari de a se conduce singura, este un precedent periculos, pentru ca data viitoare putem sa fim noi in oala asta.
        • 0 (0 voturi)    
          Cum se conduce o tara singura???? (Luni, 21 noiembrie 2011, 13:04)

          George [anonim] i-a raspuns lui IonVasile

          Dumneata n-ai fi scapat in veci de iubitul tau conducator, Nicolae Ceausescu, daca rusii si americanii nu s-ar fi inteles sa-l dea jos pe dicator. Preferi ca un popor sa traiasca cosmarul unei dictaturi doar pe principiul asta pe care-l folosea si tovarasul Ceausescu, foarte posibil unul din idolii tau, care invoca sistematic "neamestecul in treburili interne"??? Dumneata daca auzi strigate de ajutor din apartamentul unui vecin, ce faci tovarase? Iti pui dopuri in urechi, dai drumul tare la muzica si te ascunzi ca un las? M-am saturat de ipocriti de teapa ta. Pana peste cap. Germania a fost lasata sa capete forta, ulterior declansand cel de-al doilea razboi mondial, tot datorita faptului ca Hitler a fost lasat sa-si faca de cap. Daca un dictator nebun vrea sa-si faca o arma nucleara, pe care n-ai de unde sa sti cum si cand o va folosi, vei sta impasibil? Bai baietel, lasa-ne ba cu filosofia asta lasa si du-teeee!!!!

          Si inca ceva, pe langa subiect esti chiar dumneata. Pot spune ca bati campii cu nonsalanta. In tara aia (Iran) sunt omorate femei cu pietre. In public. Asta nu te deranjeaza?
    • -2 (8 voturi)    
      Ochi pentru ochi (Luni, 21 noiembrie 2011, 0:49)

      io [anonim] i-a raspuns lui yahwe

      Astept cu nerabdare asasinarea a numerosi savanti americani si israelieni :)
      Uciderea savantilor este inca o dovada ca USA si Israel se dedau la activitati teroriste atunci cand "interesele" le sunt amenintate....
    • +2 (4 voturi)    
      Sunt mirat.... (Luni, 21 noiembrie 2011, 3:04)

      Jizaz Craist [anonim] i-a raspuns lui yahwe

      Tata, iar stai pe net?! Vezi ca la 11 avem sedinta cu Sfantul Dooh.
  • +3 (11 voturi)    
    Asta e bine (Duminică, 20 noiembrie 2011, 20:27)

    Florin [anonim]

    Se evita un razboi care ar produce moartea multor oameni nevinovati, atacandu-se raul direct la radacina. Prin intermediul agentilor secreti, sabotajelor si virusilor informatici. Oricum ar fi, regimul terorist de la Teheran nu are cum sa castige un razboi atat de mare care il depaseste total. Acest regim nedemocratic se va dezagrega si va fi alungat de la putere exclusiv prin vointa poporului iranian.
    • -2 (8 voturi)    
      Usor cu clapele (Luni, 21 noiembrie 2011, 0:51)

      io [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Las-o mai usor cu regimul "terorist".
      Pana una alta poti sa le spui cum vrei, islamisti, despotici, medievali...dar pana la "terorism" ar trebui sa dai un ochi la USA si Israel, care ucid cetatenii altor state ba cu asasinate planuite de serviciile secrete, ba' cu drone... Mai nou, americanii isi ucid si proprii cetateni, fara proces prealabil!
  • +1 (1 vot)    
    ce stat? (Duminică, 20 noiembrie 2011, 22:43)

    lucid [anonim]

    ori a fost accident, ori opozitia iraniana
  • +1 (7 voturi)    
    ... (Duminică, 20 noiembrie 2011, 22:46)

    George [anonim]

    Mai devreme decat cred unii va veni si primavara iraniana. Cand poporul iranian va scapa de blestemul teocratiei fundamentaliste care il impiedica sa se manifeste liber si democratic.
    • +3 (3 voturi)    
      da, sigur.... (Luni, 21 noiembrie 2011, 8:57)

      olaf [anonim] i-a raspuns lui George

      si vor fi alegeri iar daca nu va iesi ce-si doreste Isrealul, iar incepe povestea cu ”terorismul”! Iti amintesti alegerile din Gaza? Alegeri declarate corecte de observatorii israelieni si americani dar cand la numaratoare a iesit hamas, cica e ”terorist”!!!!
      • -2 (2 voturi)    
        terorist din cauza (Luni, 21 noiembrie 2011, 9:14)

        Anton Panm [anonim] i-a raspuns lui olaf

        terorist nu pentru ca ii chema Hamas
        terosrist pentru ca rapeste oameni, trimite mii de rachete spre orasele israelienii si planuieste si executa atentate teroriste
        ai inteles acum de ce e terorist?
        • +1 (1 vot)    
          aiurea (Luni, 21 noiembrie 2011, 11:58)

          dex [anonim] i-a raspuns lui Anton Panm

          Cand rezistenta lua prizonieri soldati germani la Paris facea deci ”terorism”?

          Sau cand arunca grenade in sate germane?

          Care e definita ”terorismului”?
  • +2 (2 voturi)    
    cine da lectii de ”fundamentalism”? (Luni, 21 noiembrie 2011, 9:05)

    yahwe [anonim]

    http://www.haaretz.com/print-edition/news/right-wing-group-mapping-jerusalem-businesses-that-employ-arabs-1.396686

    De citit la cafea, pentru cei ce cred in ”perfectiunea” si ”nevinovatia” israeliana.
  • 0 (0 voturi)    
    Politica de Cancan (Luni, 21 noiembrie 2011, 9:24)

    Nautilus [anonim]

    "Daca un alt stat ar ucide oameni de stiinta, CIVILI, americani, isrealieni etc, cum ar fi tratat de UN??"

    ..."Alt stat" (nu se poate spune cu precizie cine, fiindcă mulţi îi purtau sâmbetele) l-a asasinat pe Gerald V. Bull în 1990, dar UN şi publicul obişnuit au avut parte cel mult de o durere în partea dorsală. El nu era iranian.

    ~Nautilus
  • 0 (2 voturi)    
    Terorism? :))) (Luni, 21 noiembrie 2011, 9:58)

    Max [anonim]

    Bai baieti, ma i terminati ma cu prostiile...deschideti si voi ochii odata!

    Bin Laden terorist, nu? Dar nu mai era terorist cand il finanta CIA si talibanii primeau arme ptr a lupta cu rusii nu? Bin Laden nu mai era terorist cand era actionar la aceeasi firma de arme cu administratia BUsh? :))

    Pe sistemul, "a fost reevaluat"...

    Statul israel din ce traieste? Cate zeci de miliarde sunt pompate acolo de USA (alti evrei)?

    Cat petrol si gaze naturale are Iran? Mult nu? Israel cate bombe nucleare are? Si nu mai sare nimeni in sus...vai vai. bombe nucleare!!! USA are cateva mii, si fiecare om cu capul pe umeri ar trebui sa stie "cine sunt teroristii"..aia care in numele democratiei si ai pacii invadeaza tari...

    Ma lasati cu "terorismul" asta...Remember Irak? S-a dovedit ca aia n-aveau nici pe dracu arme chimice...DECI???

    Folositi-va si voi bucatica aia de creier, care din fericire inca "cica" mai functioneaza si nu mai puneti botul la ce va arunca "uncle Sam".
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo! (Luni, 21 noiembrie 2011, 12:29)

      stanley [anonim] i-a raspuns lui Max

      Bravo Max, poate o data si o data tot se va trezi lumea!
  • 0 (0 voturi)    
    Iran (Luni, 21 noiembrie 2011, 10:20)

    Air [anonim]

    Din cate stiu eu Stuxnet era facut numai pentru sisteme dedicate de comanda control ale unei anumite firme.
    Virusul crea porti logice in vizibile care puteau influenta functionarea sistemelor.
    Sistemele de comada control au softuri dedicate si ar trebui sa faca un virus pentru fiecare sistem in parte, dar....poate asta e versiunea a doua...
  • +1 (1 vot)    
    In 1970... (Luni, 21 noiembrie 2011, 10:48)

    V2 [anonim]

    ...in Romania circula un banc: "Cum va fi lumea in anul 2000: In anul 2000 lumea va fi o imensa Uniune Sovietica cu capitala la Wasington condusa de doi chinezi: Itzic si Strul"
    Teribil de actual bancul, Itzic si Strul pot fi mandri!
    Doar ca nu au in vedere un singur lucru: ca li se va infunda si lor dintr-o directie din care nici nu se asteapta, atunci cind vor fi mai siguri pe situatie. Ca asa se intampla in istorie. Si Hitler vroia un imperiu pentru 1000 de ani...
    • 0 (0 voturi)    
      Mda (Luni, 21 noiembrie 2011, 12:16)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui V2

      Banc rasuflat de nici doi bani ruginiti.
      • 0 (0 voturi)    
        Gogu si George (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:04)

        king david hotel [anonim] i-a raspuns lui Gogu

        voi aveti contract sa raspundeti la toate postarile care nu incep cu Iubesc America sau va plictisiti la serviciu?
        • 0 (0 voturi)    
          Vorbeste ciob de oala sparta (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:40)

          George [anonim] i-a raspuns lui king david hotel

          Sa inteleg ca observatia ti se aplica si tie, nu? Cu diferenta ca tu raspunzi la postarile care nu incep cu "Iubesc Iranul; si toate regimurile nedemocratice din lume!"

          P.S. Fa un efort si mai incearca o schimbare de nick tovarase! Poate data viitoare iti iese manipularea.
          • 0 (0 voturi)    
            ha-ha (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:55)

            king david hotel [anonim] i-a raspuns lui George

            nu iubesc America, si e dreptul meu.
            Iubesc Romania. Atat.

            Si ma amuza aia care, vorba cantecului ”tu voi fare l americcano...”
            • 0 (0 voturi)    
              Ei da! (Luni, 21 noiembrie 2011, 15:57)

              George [anonim] i-a raspuns lui king david hotel

              Pe dracu iubesti Romania. Tu nu te iubesti decat pe tine insuti. Dreptul oricarui om este sa iubeasca si sa pretuiasca niste valori in care crede (si nu false valori), dar si pe cei care le reprezinta si le promoveaza. Deocamdata nu am motive sa iubesc Iranul. Nu ma reprezinta cu nimic. Nu reprezinta nimic si nu promoveaza decat ura si violenta. In ceea ce te priveste, desigur, e dreptul tau sa nu iubesti America, insa sentimentul asta, trebuie sa admiti daca ai macar un dram de sinceritate in tine, e pur subiectiv. Este foarte probabil sa fii fost hranit sufleteste cu asta, sa urasti America. Asa cum s-a intamplat (si se intampla) cu cei care ii urasc, de pilda, pe evrei. Pentru ca mi-este cred ca te-ai nascut cu ura asta in suflet. Nimeni nu se naste cu ura in suflet si in minte. Deocamdata tara asta, Romania, pentru care-ti tipi atat de strident dragostea (da-mi voie sa ma indoiesc de sinceritatea sentimentului tau), este cu mult mai apropiata sentimental, social si cultural de America. Dumneata insa nu esti nici capabil sa pricepi dar nici sa accepti adevarul asta. Norocul tarii asteia este ca indivizii de teapa ta sunt minoritari.

              Nimeni nu se naste cu ura in suflet. Ura este cultivata. Cultivata de cei care urasc. Tie oare cine ti-a cultivat ura fata de America? Comunistii, parintii, sceleratii antiamericani de pe forumuri? Si inca ceva, daca ai fi iubit Romania nu te-ai fi ascuns ca un veritabil las sub un pseudonim care n-are absolut nimic de-a face cu tara asta.

              P.S. Deocamdata, in America traiesc milioane de romani. Multi dintre acestia facandu-ne cinste. Oameni cu care ne mandrim. Romani care isi iubesc tara mama, Romania, in aceeasi masura ca si tara adoptiva, cea care le-a oferit sansa sa se realizeze fie si numai profesional. Oare de ce nu s-au simtit romanii astia atat de atrasi de Iran sau de alte tari nedemocratice? Asa cum se pare ca te simti tu atat de atras? Amuzamentul tau e vadit infantil. Asta ca sa fiu delicat.
              • 0 (0 voturi)    
                trepadusule care te crezi destept! (Luni, 21 noiembrie 2011, 16:43)

                king david hotel [anonim] i-a raspuns lui George

                cum ai ajuns de la afirmatia mea ca nu iubesc America la afirmatia ca urasc America?

                Imi faci un proces de intentie de zeci de randuri fara sa ai habar despre ce vorbesti in schimbi faci afirmatii pompoase de tipul :” sentimentul e pur subiectiv”!!! NU zau!!!


                du-te bre si paste oile in continuare ca nu te-a facut nimeni moderator pe hotnews!

                Daca e sa uras ceva, urasc dobitoci ca tine, cu ochelari der cal si aere de superioritatea!

                Shalom!
                • 0 (0 voturi)    
                  Esti lipsit de imaginatie si cunostinte (Luni, 21 noiembrie 2011, 17:14)

                  George [anonim] i-a raspuns lui king david hotel

                  ... dar mai ales, plictisesti teribil. N-ai decat sa-ti latri singur, in continuare, aberatiile. N-am de gand sa mai raspund unui tamp cu pretentii ca ar fi geniu.
        • 0 (0 voturi)    
          Saracu' de tine, pricepi cam putine (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:44)

          Florin [anonim] i-a raspuns lui king david hotel

          Nu mor caii cand vor javrele de calibrul tau. Eu unul ma plictisesc de comentariile retarde ale unora ca tine, care-si schimba pseudonimele precum ciorapii. "Traiasca Iranul!" Acu' esti multumit toarsu'? Suna bine? Suna pe placul tau?
          • 0 (0 voturi)    
            esti George sau Florin? (Luni, 21 noiembrie 2011, 15:05)

            king david hotel [anonim] i-a raspuns lui Florin

            vezi ca ai inceput sa le cam incurci, ”tovarase”!!
            • 0 (0 voturi)    
              Tu esti roman sau king david hotel? (Luni, 21 noiembrie 2011, 16:08)

              Florin [anonim] i-a raspuns lui king david hotel

              Are mai putina importanta cine sunt. In ceea ce te priveste, incurcatule, tu esti yahwe, V2, Max, stanley, tomaso, nenea sau mda? Care au invadat, pe ultimii metri, ca la comanda cuiva (stiti voi mai bine a cui!) forumul asta de discutii. Mai sa fie, cu ce entuziasm demn de o cauza mai buna sariti voi sa aparati un regim criminal si sa injurati la americani. E hobby-ul vostru. Cum e rost de injurat la americani, folosind cliseele din timpul razboiului rece, apareti si voi. Bolsevici, anarhisti, comunisti, falsi democrati, fasli pacifisti, ecologisti fara argumente, chiar fundamentalisti si admiratori ai al qaida. Indiferent carei ideologii sunteti arondati si la care va raportati, sunteti uniti in fata Unicului vostru dusman: America. Asta e singurul lucru care va uneste. Aaaa... Si inca ceva: ura, ignoranta si submediocritatea. Si astea va tin foarte aproape unul de celalalt. Oare care or fi valorile alea care va reprezinta? Cele pe care le urla Ahmadinejad in discursurile sale fascistoid-islamiste? Sau "povetele" idolului vostru bin Laden?
              • 0 (0 voturi)    
                si tu Brutus... (Luni, 21 noiembrie 2011, 16:36)

                king david hotel [anonim] i-a raspuns lui Florin

                te-ai gasit tu sa vorbesti de clisee din razboiul rece si despre ignoranta si ura?

                Tu esti singurul (impreuna cu clonele tale George si Gogu) care demonstrati si ignoranta si ura fata de ceillati useri.

                Da copy/paste la postarile in care se apara un regim crimianl sau sunt injurati americaniii, mai ”tovarase”!
                • 0 (0 voturi)    
                  Daca te crezi... (Luni, 21 noiembrie 2011, 17:12)

                  Florin [anonim] i-a raspuns lui king david hotel

                  Daca cumva te crezi Cezar n-ar fi deloc rau sa te vada un psihiatru. Pentru ca, in opinia mea, ti se impune o internare de urgenta. In rest, ce sa zic?... in tara asta e o vorba: fiecare pasare pe limba ei piere. Ti se aplica si tie latratorule. Mai ales tie.
  • -1 (1 vot)    
    e fascinant (Luni, 21 noiembrie 2011, 15:03)

    yahwe [anonim]

    sa jurmaresti reactia unor fundamentalisti.

    Pui un scurt comentariu cu valoare generala in care condamni presupusa uciderea unor civili de catre forte straine si brusc apar talibanii care incep sa arunce cu pietre gasindu-te vinovat de toate relele din lume si punand toate etichetele depreciative la moda.


    Nu toti talibanii sunt ai lui Alah, unii sunt crestini si iubesc atata de mult democrtia si dreptul la exprimare incat sunt gata sa-ti inchida gura atunci cand vrei sa le practici.
    • 0 (0 voturi)    
      Fascinatul domn yahwe (Luni, 21 noiembrie 2011, 16:20)

      George [anonim] i-a raspuns lui yahwe

      As vrea sa te aud vorbind si in situatiile cand aceeasi civili, carora in mod ipocrit si cat se poate de fatarnic le plangi tu de mila, sunt chiar ucisi de adevaratii talibani. Aia ai lui allah al tau. In lumea islamica, cei mai multi "civili" au fost si sunt ucisi de fundamentalistii islamici. Asta este un adevar pe care, tu si altii ca tine, il ignora cu desavarsire. Sau chiar il neaga. Te-as ruga sa ne vorbesti fascinatule domn yahwe cum stau lucrurile cu democratia si dreptul la exprimare care sunt ingradite atat in Iran cat si in multe alte tari islamice. Vorbeste-ne despre lucrurile astea! Despre discriminare minoritatilor religioase, etnice, sexuale si a femeilor in mai toate tarile musulmane. Daca ai bunul simt sa o faci. Lasa vrajeala si vorbeste-ne despre ticalosiile comise de fundamentalistii islamici in spatiul islamic. Hai, curaj! Despre crimele comise impotriva crestinilor copti din Egipt, de exemplu, de ce nu indraznesti sa ne vorbesti? Hai, curaj! Vorbeste! Sau nu te lasa stapanii tai s-o faci? Iar daca vei balmaji doar doua-trei cuvinte pe subiectul asta, te anunt ca gestul tau va fi unul absolut insuficient si necredibil. Puti a demagogie fascinatule domn yahwe! Ca mai toti proislamistii.
      • 0 (0 voturi)    
        Q.E.D (Luni, 21 noiembrie 2011, 16:28)

        yahwe [anonim] i-a raspuns lui George

        Te simti cu musca pe caciula? Se pare ca da.
        • 0 (0 voturi)    
          ? (Luni, 21 noiembrie 2011, 17:08)

          George [anonim] i-a raspuns lui yahwe

          Mai grav in ceea ce te priveste mai fascinatule domn yahwe este ca nu simti roiul de muste care ti s-a asezat pe turbanul sub care zace un munte de rahat. Calatorie sprancenata spre Iran mai fascinatule domn yahwe! Acolo e spatiul in care te simti tu ca la tine acasa. Defapt acolo esti chiar la tine acasa.
          • 0 (0 voturi)    
            QED again (Luni, 21 noiembrie 2011, 18:51)

            yahwe [anonim] i-a raspuns lui George

            daca trec peste atacul la persoana, ce ramane din postul tau?

            0
  • 0 (0 voturi)    
    Regimul "democratic" al lui Assad e pe duca (Luni, 21 noiembrie 2011, 18:01)

    DanV [anonim]

    Islamofilii de serviciu cred ca se vor simti tare incurcati de ultima declaratie a lui Erdogan...

    Premierul Turciei către președintele Siriei: ”Va veni şi ziua când vei pleca!”

    Premierul turc Recep Tayyip Erdogan apreciază că zilele lui Bashar al-Assad la preşedinţia Siriei sunt numărate. Șeful guvernului de la Ankara a declarat astăzi că nu se poate rămâne la putere ”cu tancuri şi tunuri” , denunțând reprimarea, de către regimul de la Damasc, a revoltelor populare.

    Sunt aproape sigur ca declaratia asta v-a confuzat teribil mai postacilor islamofili. Pai daca ar fi declarat Obama (sau altcineva) asa ceva, ati fi sarit in haita sa injurati la americani. Asa, cu Erdogan, veti fi ceva mai potoliti. Daca nu cumva se va asterne o tacere asurzitoare in gasca voastra. Dar astfel va veti demonstra ipocrizia imensa, micimea dar si demagogia discursului vostru islamofil pe care-l afisati pe forumuri ori de cate ori tema discutiei se refera la evenimente petrecute in spatiul musulman.
    Ia sa vedeti voi cand lucrurile o vor lua razna in Iran iar poporul iranian le va trage cate un sut in fund lui Khamenei si lui Ahmadinejad!
    • 0 (0 voturi)    
      situatia siriei (Luni, 21 noiembrie 2011, 18:50)

      conu alecu [anonim] i-a raspuns lui DanV

      nu uitati ca in siria exista o baza militara consistenta a rusilor . cat despre turci au anumite diferende de mediu cu siria [proiecte hirografice in derulare care afecteaza grav siria] .la randul ei rusia este in relatii foarte reci cu turcia astfel ca spre apele siriene se indreapta o flotila militara ruseasca
    • 0 (0 voturi)    
      interesant (Luni, 21 noiembrie 2011, 18:50)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui DanV

      dar care e legatura cu subiectul articolului?