Siria a acceptat "fara rezerve" propunerile Ligii Arabe

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 2 noiembrie 2011, 18:37 Actualitate | Internaţional


Siria a acceptat "fara rezerve" planul arab de iesire din criza, in cadrul reuniunii ministeriale a Ligii Arabe care a avut loc miercuri la sediul organizatiei din Cairo, a declarat, pentru AFP, un oficial al Ligii.

"Delegatia siriana a acceptat fara rezerve planul Ligii Arabe, in integralitatea sa", a precizat acest oficial.

Raspunsul formal al Damascului la aceasta propunere intervine a doua zi dupa ce presa oficiala din Siria a anuntat un acord cu Liga Araba asupra acestui plan.

Textul initiativei arabe stipuleaza ca guvernul sirian a acceptat: "stoparea totala a violentelor pentru protejarea civililor, eliberarea persoanelor inchise din cauza evenimentelor sociale, evacuarea oraselor si a zonelor de conflict si autorizarea accesului organizatiilor Ligii Arabe si a presei arabe si internationale".

Planul prevede totodata ca un "comitet ministerial arab va conduce consultari cu guvernul si diferitele parti ale opozitiei siriene in vederea unui dialog national".

Textul nu precizeaza insa locul unde va avea loc acest dialog, in conditiile in care regimul doreste ca acesta sa fie deschis la Damasc, in timp ce opozitia reclama un loc in afara tarii.

Afirmand ca Damascul a raspuns propunerii Ligii Arabe printr-o "escaladare a represiunii", Consiliul National Sirian, care reuneste majoritatea opozantilor presedintelui Assad, a cerut din nou organizatiei panarabe sa "inghete aderarea" Siriei.


Citeste mai multe despre   


















1801 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    regimul Assad trage de timp!inselatorie tipic arab (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 18:54)

    Eneas [anonim]

    nu exista alternativa la caderea familiei Assad!
    • -2 (4 voturi)    
      :) Tipic arab... (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 19:28)

      Doc [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Ce interesant suna asta...

      Comentezi si tu sa te afli in treaba :) Imi place totusi certitudinea cu care iti afirmi ideile.

      Ramane de vazut daca va cadea sau nu. Eu personal nu cred ca va cadea. Statul Sirian pare a fi mai puternic decat cel Libian. Pe Gadafi au reusit sa il dea jos numai cu inteventia NATO.

      Se va mai implica NATO si in Siria?... Nu cred...
      • +1 (3 voturi)    
        daca ai o relatie de inima cu familia Assad, (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 20:05)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Doc

        eu nu ma bag,te inteleg,Siria a fost scoala securistilor romani in lumea araba !in rest ,esti pe langa si nu intelegi nimic din ceea ce se petrece!Siria a fost creatia Egiptului mai mult decat a Frantei sau a Rusiei !Egiptul cat de curand va pune problema .....tinem legatura-tot asa ziceai si de Gadafi ca nu cade ,si a cazut ..chiar mort...vremea dictaturilor de familie a trecut,daca nu ai observat...
        • -1 (1 vot)    
          pot sa inteleg un regim dictatorial (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 23:18)

          dorel [anonim] i-a raspuns lui Eneas

          pot sa inteleg ca la un anumit nivel de dezvoltare al societatii un regim dictatorial poate fi cea mai "la indemana" solutie, dar nu pot sa inteleg si sa accept ideea unui regim islamist, o tara teocratica ;)
          prefer sa vizitez o tara condusa de un dictator predictibil decat o tara condusa de niste fanatici religiosi ;)
  • +3 (3 voturi)    
    Singur (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 19:07)

    Daniels22026 [utilizator]

    Acceptarea fara rezerve dezvaluie disperarea regimului Asad si nevoia de a trage de timp. Desi SUA exclude orice interventie militara, poate ca Asad si generalii sai cred contrariul.

    Dar cel mai probabil, Asad presimte o lovitura militara, careia nu i se mai poate opune. Cred ca generalii s-au saturat sa traga in propriul popor, care nu de semne de resemnare ci dimpotriva. Victoria libienilor a impulsionat sperantele. Victoria sirienilor e aproape, iar Asad e tot mai singur.
  • 0 (0 voturi)    
    Russian FM (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 19:59)

    utug [anonim]

    ‘We won’t let Syria become 2nd Libya’ –

    http://rt.com/politics/syria-libya-russian-stance-285/
  • +1 (1 vot)    
    inselatorie (Joi, 3 noiembrie 2011, 15:20)

    casapucristian [utilizator]

    dupa ce au acceptat conditiile si termenii impusi de liga araba, astazi de dimineata fortele de ordine(sau cum s-or numi) au ucis alti 2 protestatari(cel putin, zic eu), transmite haaretz!