VIDEO Trupul lui Muammar Gaddafi si cel al fiului sau Mutassim, expuse publicului intr-un congelator dintr-un mall; acestea vor fi examinate post-mortem, insa nu se vor face autopsii - CNT​

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 12:55 Actualitate | Internaţional


​​Inmormantarea intr-un loc secret a fostului lider libian Muammar Gaddafi, ucis joi, a fost amanata, iar cel mai probabil sambata urmeaza sa aiba loc o examinare post-mortem a trupului sau de catre un medic legist, relateaza BBC. Insa trei responsabili din cadrul consliului militar al Consiliului National de Tranzitie din Misrata au declarat sambata ca nu va fi efectuata o autopsie. Intre timp, trupurile lui Gaddafi si al fiului sau Mutassim sunt expuse intr-o camera frigorifica intr-un mall din Misrata, pentru ca pana la inmormantare cat mai multi cetateni sa vada ca cei doi sunt morti.

Mii de libienii au stat la coada pentru a il vedea vineri noapte pe Gaddafi mort si pentru a-l fotografia cu telefoanele mobile. Multi, in mare parte femei, s-au inghesuit sa vada trupul fiului sau, Mutassim.

"Le-am spus sa il tina in congelator cateva zile ca sa ne asiguram ca toata lumea stie ca este mort", a declarat ministrul petrolului, Ali Tarhouni.

Atentie, imagini dramatice!





"Nu va avea loc o autopsie nici astazi, nici intr-o alta zi. Nimeni nu va ii va deschide corpul", a declarat purtatorul de cuvant al CNT pentru AFP.

ONU, SUA, Comunitatea Internationala pentru drepturile omului, dar si familia Gaddafi au cerut transparenta in cazul mortii fostului lider, prins joi in viata, apoi declarat mort. Oficial, Consiliul National de Tranzitie a anuntat ca a avut loc un schimb de focuri dupa capturare, in timpul carora Gaddafi a fost ucis.

Un membru al CNT a declarat ca nu crede ca a fost ucis intentionat, insa chiar "daca a fost ucis intentionat, o merita".

Mai multe imagini video il arata pe Gaddafi transportat pe strazi, dupa ce a fost prins. Un luptator CNT a declarat joi ca l-a gasit pe Gaddafi ascunzandu-se intr-o conducta si ca acesta l-ar fi implorat sa nu il impuste.

CNT urmeaza sa anunte eliberarea tarii la acest sfarsit de saptamana. NATO a anuntat la randul sau ca misiunea sa in Libia se va incheia la 31 octombrie, dupa 7 luni de campanie.

Oficialii CNT vor face o inhumare secreta pentru Muamm Gaddafi, pentru a nu transformat in loc de pelerinaj. Exista speculatii ca se va recurge la o inmormantare in mare, ca in cazul liderului al-Qaeda, Osama bin Laden.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8371 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    deja devine grotesc (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 13:09)

    dum_i [utilizator]

    ..si nu pot sa remarc cate declaratii face acest 'ministru al petrolului'
  • +6 (12 voturi)    
    "Exista speculatii ca se va recurge la (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 13:41)

    Alex [anonim]

    o inmormantare in mare, ca in cazul liderului al-Qaeda, Osama bin Laden"

    Si normal, echipa seal care va transporta trupul, dupa ce il va arunca in mare, moare subit intr-un accident, la fel cum s-a intimplat si in cazul lui Osama.

    Manipulare pe fata frate, de la CNN pina la zero tv, otevizeaza in continuu.

    Niciodata nu vom afla raspunsul, decit daca faci parte din trilaterala, quadraterala, pentratreala organizatie, muma voastra
    • 0 (2 voturi)    
      libia au rezolvato (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 18:35)

      chavalito [anonim] i-a raspuns lui Alex

      au ucis un om nevinovat care si'a dat viata pentru poporul sau ia recompensat cu resursele tarii pe langa ca aveau cam totul gratuit... acum urmeaza sa vina sa reconstruiasca tara FMI si Bechtel ca sa aduca democratia si in libia ca altfel nu se poate. apropo nu cred ca stie nimeni de ce a fost ucis gaddafi... el vroia sa inlocuiasca dolarul american de care intreaga lume este legata cu aurul si asta nu face parte din practicile lor de a inrobi oamenii si aduce noua lor ordine mondiala. din cauza asta a fost ucis.
      • 0 (0 voturi)    
        A fost o crima oribila dar victima nu era in nici (Duminică, 23 octombrie 2011, 19:14)

        .... [utilizator] i-a raspuns lui chavalito

        un caz nevinovata. Ceea ce se intampla dupa uciderea acestora e ceva macabru, dar din cate imi amintesc, nu cu mult timp in urma, cei care conduc destinele SUA asistau la executarea unui alt asasinat ca si cum ar fi vizionat un film la cinematograf, gest care pentru mine e cam la fel de macabru.
        Cam asta e lumea in care traim si implicit nivelul real de civilizatie la care a ajuns omenirea.
  • +3 (9 voturi)    
    ...............omorat de pitici................... (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 13:52)

    jango cage [anonim]

    ...de acum incolo...noi...oamenii cu MINTEA TURTITA sa fim TOTI LA FEL ...ne vom trai linistiti vietile noastre de conserve.....
  • +9 (17 voturi)    
    barbarie (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 14:09)

    traiang [utilizator]

    Indiferent ca a fost dictator si ca a facut greseli nu poti sa spui ca ai adus democratia in Libia asasinand practic pe cei doi.Nimeni nu a spus nimic de ceilalti fii care au murit in lupte dar sa recurgi la astfel de barbarii si sa fie prezentati ca eroi toti cei care se declara primii care l-au omorat nu faci altceva decat sa legiferezi un haos Lucrul acesta cu siguranta a fost voit si patronat de marile democratii care participa la razboiul din Libia altfel pentru un comando de profesionisti era nimic sa-l captureze si sa-l prezinte in fata unui tribunal international Este miros de petrol in toata aceasta afacere dar sa vii si sa ceri acum ancheta cu ce s-a intamplat cu Gadafi este pur si simplu dezgustator Cum mai poti sa-l condamni cand si tu nu faci altceva decat ce a facut si el !!!
    • +2 (8 voturi)    
      ... is coming (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 15:56)

      Elod [anonim] i-a raspuns lui traiang

      Dar cine a spus ca vrea cineva sa aduca in Libia democratia?

      Incheie unii contracte de reconstructie (a colibelor, probabil), in rest nu intereseaza pe absolut nimeni ce se intampla cu oamenii de acolo. Petrolul sa curga!
  • +10 (14 voturi)    
    Arme (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 14:12)

    Daniels22026 [utilizator]

    "daca a fost ucis intentionat, o merita"

    Ce se poate comenta mai mult?! Desigur as putea incerca sa le dau lectii luptatorilor libieni despre drepturile omului, ale prizonierilor, despre anti-violenta, si m-as putea putea crede mai civilizat decit ei.

    Dar am participat la revolutia din 1989 si putin a lipsit ca studentii din Craiova sa primeasca arme pentru a lupta impotriva teroristilor. Pina la urma generalul Rosu nu ne-a mai dat arme si bine a facut. Dar in zilele acelea din decembrie eram siguri ca ne-ar trebui arme ca sa terminam rapid cu Ceausescu si cu teroristii.
  • +4 (6 voturi)    
    primitivism - barbarie - abjectie (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 15:06)

    bizonul [anonim]

    si teribil de multa manipulare crasa. De bine, de rau noi ne-am cam trezit, dar si dupa 21 de ani de la decembrie 1989 inca pot fi manipulate mase intregi de bizoni.
  • +5 (7 voturi)    
    unde sunt PREOTII Religiei Drepturilor Omului ?!? (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 15:13)

    jango cage [anonim]

    ...si daca NUMAI UNII SUNT OAMENI...atunci CEILALTI CE SUNT ???..........
  • 0 (4 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 17:31)

    pamfletaru [utilizator]

    Cei care se mai intreaba de ce a cerut Hitler maiorului Otto Günsche sa-i arda trupul.... Asta-i raspunsul...
  • +3 (7 voturi)    
    Mda (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 18:11)

    Martens [anonim]

    Golanii la putere...
    • +1 (3 voturi)    
      Corect! (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 18:42)

      marius v [anonim] i-a raspuns lui Martens

      Planeta asta a ajuns să fie condusă de golani și de haimanale.
  • +2 (4 voturi)    
    popoarele musulmane (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 18:54)

    Cosmin [anonim]

    din nefericire asa "civilizati" sunt 99.99% dintre musulmani (aviz celor ce-i sustin!).
  • 0 (4 voturi)    
    Libia versus Romania (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 19:41)

    LEC [anonim]

    PIB pe cap de locuitor

    : Libia locul 50
    Romania locul 63

    Libia : cel mai mare sistem de irigatii din lume
    Romania : cel mai mic sistem de irigatii din lume

    Libia , un stat fara Constitutie
    Romania, un stat cu constitutie care este incalcata in lung si in lat , plus in sus si in jos


    Lupul merge la rau sa se adape...
    Mielul vine tiptil, vede incotro curge apa si se aseaza si el mai la vale , sa-si potoleasca setea
    In acest moment , lupul sare ca ars:
    - Cum iti permiti tu sa tulburi apa , cand beau
    eu ?
    Mielul , zice , prealuminate , eu am vazut cum curge apa , si m-am asezat mai la vale
    Lupul: da, da , dar nu acuma mi-ai tulburat apa , ci anul trecut
    Mielui : pai , anul trecut , nici nu eram pe lume
    Lupul : Da, da , ... dar nu tu , ci un frate de-al tau
    Mielul : ....n-am nici un frate...
    Lupul : poate ca-ti era var, cumnat, sau ce ti0o fi fi fost, dat , tot te mananc.

    Morala : Lupului ii era foame ( DE PETROL)
    MIelul , oricum , n-avea nici o sansa

    ( Daca am avea petrol macar pe jumatate cat Libia , probabil , maine s-ar sesiza ca la noi democratia nu functioneaza asa si asa........... si
    desigur ar veni sa ne .....certe!
  • -1 (1 vot)    
    examinare post mortem = autopsie (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 23:39)

    goanga [anonim]

    Voi sunteti chiar varza! Cum puteti sa scrieti cu atata nonsalanta asa o prostie???? Examinare post mortem si autopsie (sau necropsie) inseamna unul si acelasi lucru!!!!! Sunteti culmea, zau asa.