VIDEO Consilierul de stat la Presedintie Daniel Moldoveanu, nasul lui Sorin Blejnar, audiat la DNA

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 27 iulie 2011, 14:08 Actualitate | Esenţial


Daniel Andrei Moldoveanu, consilier de stat la Presedintie
Foto: Presidency.ro
Consilierul de stat in Departamentul Securitatii Nationale al Administratiei Prezidentiale, Daniel Andrei Moldoveanu, a fost audiat de procurorii DNA ca martor in dosarul de coruptie de la Portul Constanta, numele sau fiind folosit in discutii dintre senatorul Mircea Banias si Eugen Bogatu, au declarat surse judiciare, miercuri, pentru Mediafax. Daniel Moldoveanu este nasul de cununie al lui Sorin Blejnar, seful ANAF.

UPDATE - "Este de datoria oricarui cetatean, dar mai ales a unei persoane aflate in functie publica, sa sprijine, conform legii, anchetele derulate de procurori. Am fost invitat in calitate de martor si mi-am facut datoria", a declarat Moldoveanu, pentru Mediafax, referindu-se la audierea sa la DNA.

Moldoveanu a dat o declaratie in calitate de martor ca urmare a faptului ca numele sau a fost invocat de mai multe ori in niste discutii dintre senatorul Mircea Banias si Eugen Bogatu, fostul director al Directiei Domenii Portuare din Constanta.

Potrivit surselor citate, Moldoveanu a declarat procurorilor anticoruptie ca il cunoaste de foarte multe vreme pe Eugen Bogatu, deoarece au facut scoala impreuna, dar ca nu l-a mai vazut de aproape sapte ani.

Referitor la Mircea Banias, consilierul a declarat ca a auzit de el dupa ce o persoana i-ar fi cerut sa se intalneasca cu senatorul. Intalnirea dintre ei nu a mai avut loc insa, deoarece senatorul nu s-a mai prezentat, context in care Moldoveanu nu ar mai fi dorit sa il intalneasca pe motiv ca ar fi neserios, a mai notat consilierul in declaratia sa, potrivit surselor citate.



In urma cu o zi, in legatura cu acest dosar s-a prezentat la DNA si fostul secretar general al Ministerului de Interne, Laurentiu Mironescu, acesta asistand la perchezitia informatica asupra celor trei laptopuri ale sale ridicate in urma descinderilor din Portul Constanta.

Laurentiu Mironescu, arestat initial in dosarul privind afacerile ilegale din Portul Constanta, a parasit arestul preventiv in urma deciziei din 21 iunie a Inaltei Curti de Casatie si Justitie. Tot atunci au fost eliberati si Liviu Bratu - adjunct al sefului Biroului Vamal Constanta Sud Agigea, Adrian Patrascu - ofiter de politie, comandant al "Grupului de nave" Constanta din cadrul Inspectoratului General al Politiei de Frontiera si Corneliu Paun.

Dintre cele 21 de persoane arestate in cauza, mai sunt in arest preventiv 14.

In dosar este cercetat si senatorul PDL Mircea Marius Banias, in cazul acestuia procurorii luand masura interdictiei de a parasi tara pentru 30 de zile, fiind acuzat de aderare la un grup infractional organizat, trafic de influenta si instigare la delapidare.

Eugen Bogatu, fostul director al Directiei Domenii Portuare din Constanta, este considerat de procurorii anticoruptie "leader" al grupului infractional, care derulau afaceri ilicite in Portul Constanta.

"Grupul infractional organizat" care s-ar fi constituit, potrivit procurorilor DNA, in vama Constanta, prejudicia bugetul de stat cu sume intre 50.000 si doua milioane de euro la fiecare transport.

"Sumele de bani erau cerute cu o frecventa zilnica, in cuantum cuprins intre o mie si 7.000 de dolari pentru fiecare transport. In aceasta modalitate, bugetul de stat a fost prejudiciat, in unele situatii, cu sume cuprinse intre 232.186,12 lei si 8.280.932 lei pentru fiecare transport de marfa introdus ilegal", potrivit Directiei Nationale Anticoruptie.


Citeste mai multe despre   

















3562 vizualizari

  • -4 (12 voturi)    
    ce? (Miercuri, 27 iulie 2011, 14:15)

    catalin_mattei [utilizator]

    Lucreaza la presedentie?.. pa atunci este clar.. NEVINOVAT!!!
    • +6 (10 voturi)    
      Tu deobicei esti extremist.Acum ce esti? (Miercuri, 27 iulie 2011, 14:28)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Daca-i martor,nu poate fi victima sau inculpat.Iti lipsesc multe cunostinte ca sa poti intelege.Poate ca dupa ani,cand vei invata,daca vei invata vei intelege cum functioneaza o sociatate.Nu dispera.Nu esti singurul care nu pricepe realitatile lumii cotidiene,dar vrea sa para desptept.Ca sa incerci sa minti ,nu cred.Ce interes ai avea.Si pe cine sa minti?Pe tine?Cine crede prostiile tale?
      • +1 (9 voturi)    
        are dreptate catalin (Miercuri, 27 iulie 2011, 14:49)

        lulu [anonim] i-a raspuns lui mircea

        la pozitia pe care o detine nu avea ce sa caute in acest dosar de coruptie, nici macar in calitate de martor. Si daca ar fi vinovat, verdictul clar - nevinovat, chiar daca s-ar transforma subit din martor in inculpat.
        • +1 (1 vot)    
          sunteti ridicoli (Miercuri, 27 iulie 2011, 17:34)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui lulu

          Banias nu era suspectat de coruptie cand a cerut intrevederea cu Moldoveanu, asta nici macar nu-l cunostea (cel putin asa declara) si intalnirea nici n-a mai avut loc.

          De fapt ar fi mai interesant de aflat cine este acest Moldoveanu, cum a ajuns el consilier prezidential si cum de il cunoaste pe Blejnar, avand in vedere ca unul e din Arad si altul din Constanta.
      • -1 (5 voturi)    
        !!! (Miercuri, 27 iulie 2011, 16:32)

        catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        Vad ca pe tine "prostiile mele" te dor.. de ce?.. pentru ca lovesc in valul de minciuna pe care s-a urcat la putere Traian basescu si sleahta sa... banuiesc ca esti unul din cei ce a profitat de pe urma portocaliilor, unul din cei care si-au facut un titlu de glorie din zeificarea unor personaje "minuscule".. din punctul meu de vedere esti liber ca pasarea cerului sa ma si injuri, probabil ca ai vrea sa ma si lovesti.. asta este comportamentul pe care seful tau iubit l-a adus in societate.. poate ca sunt extremist dar asta in ceea ce va priveste: mi s-a luat ( a se citi scarbit) sa vad cum toti pupincuristii, toti mediocrii, toti lenesii, toate paparudele s-au ridicat folosindu-se de carnetul de partid.. si voi fi extremist cu oricine va avea un comportament asemanator.. spre deosebire de tine, pe mine, atmosfera asta imbacsita de pseudodemocratie ce exista in Romania ma revolta si stiu ca nu este ce doresc copilului meu.. si daca pt a scapa de asta este nevoie de extremism asa cum spui... atunci asa o sa fiu... doar ca tu mirciulica nu vei putea prinde toate astea pt ca te-ai nascut, te-ai educat si traiesti pt a servi mereu pe cineva..
  • +5 (11 voturi)    
    DNA e independent (Miercuri, 27 iulie 2011, 14:40)

    Lache [anonim]

    Sa mai zica cineva ca DNA e subordonat lui Basescu. Nici nu mai conteaza finalitatea anchetelor important e ca-i scutura si pe astia din tabara presedintelui, pe vremea lui Ilici nu vedeai vreun comunist nici macar anchetat
    • +5 (15 voturi)    
      stai linisit (Miercuri, 27 iulie 2011, 15:34)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Lache

      daca apare unul din anturajul lui base ori vrea base sa scape de el si atunci dna-ul este controlat de base ori si base este corupt si nu mia comenteaza nimeni ca dna-ul este al lui base.
      daca nu-l aresteaza pe consilier sigur base le-a ordonat procurorilor. daca-l aresteaza toti o sa-i ceara demisia lui base.

      in tara in care un securist cu acte ca felix conduce un trust media si este al doilea om in senatul Romaniei orice s-ar intampla base este vinovatul.
      nu ati vazut ca tot base este vinovat ca nu se joaca meciul Romania - Argentina din cauza ca tara este condusa de el?

      astia suntem... udrea ca organizeaza o gala de box cu profesionalism este huiduita iar ponta si crinut care striga decat nu si huo si jos base sunt aplaudati. se mai poate comenta ceva aici?
      • +4 (6 voturi)    
        Da sucaa (Miercuri, 27 iulie 2011, 16:47)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        nu se poate comenta.....ai avut sau ai dreptate Basescu e de vina pentru toate! Dar pacat ca numai poate candida pentru inca un mandat!
  • -1 (3 voturi)    
    astia de la DNA iau salarii degeaba... (Miercuri, 27 iulie 2011, 16:56)

    costica [anonim]

    zi de zi ii ancheteaza astia, le iau interogatorii si la final urmeaza ploaia de NUPuri!!! Nici unul nu este gasit vinovat dar astia de la DNA au tocat banii statului roman fara nici un rezultat!! Inregistrarile lor nu valoreaza in final nici 2 bani!! Sa fie ei chiar asa de incompetenti sau e alta explicatie la mijloc?! Colorata in portocaliu intens de Cotroceni.....
  • +2 (2 voturi)    
    Si urechile lui Blejnar cine sunt? (Miercuri, 27 iulie 2011, 17:15)

    sg [anonim]

    Cum au terminat jurnalistii astia facultatea?
    O fi relevanta relatia cu Blejnar, dar ar trebui sa dovedeasca legatura dintre postul ocupat la presedintie si tutela spirituala.
    Si vecina lui Blejnar ce e?
  • 0 (0 voturi)    
    Somnul vamesului (Vineri, 9 septembrie 2011, 18:21)

    B.Nedelcovici [anonim]

    Si banii astia imensi luati ca spaga, in detrimentul bugetului de stat la cine au ajuns? O intrebare pentru DNA.