Greva spontana la RATB: cateva zeci de soferi au intrerupt lucrul, nemultumiti de introducerea traseelor de noapte

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 15 iulie 2011, 16:26 Actualitate | Esenţial


Cateva zeci de soferi din RATB au intrerupt lucrul, vineri, nemultumiti de introducerea traseelor de noapte, ei amenintand ca nu vor reveni pe trasee pana cand nu li se va asigura transportul catre casa la finalul programului de noapte, anunta Mediafax.

Directorul Regiei Autonome de Transport in Comun (RATB), Adrian Crit, a declarat ca i-a invitat la discutii pe sindicalisti si ca ii asteapta pe liderii cu care sa poata discuta aceasta situatie.

"Ceea ce fac ei este total ilegal", a spus Crit.

El a sustinut ca sindicalistii solicita sa li se asigure transportul pana la locuinta, dupa terminarea programului de noapte.

Soferii din RATB nu au fost informati in prealabil cu privire la decizia conducerii Regiei de a infiinta cele 23 de trasee de noapte cu autobuzul, sustin reprezentantii Sindicatului Transportatorilor din Bucuresti (STB).

"Daca bucurestenii au solicitat in masa aparitia acestui serviciu, ramane sa vedem pe parcurs. Ceea ce ne-a bulversat pe toti, ne referim aici la conducatorii auto din RATB, este ca fara nicio informare prealabila, ca sa nu mai vorbim de o minima comunicare cu sindicatele, am fost pusi in fata faptului implinit, astfel ca, incepand de vineri, 15 iulie, conducatorii auto vor fi nevoiti sa apeleze la aceste trasee de noapte pentru a veni la serviciu", spun sindicalistii intr-un comunicat transmis, vineri.

Potrivit acestora, acest demers inseamna practic dublarea timpului deplasarii, "ceea ce nu face altceva decat sa creeze un disconfort la care, din pacate, nu s-a gandit nimeni la luarea unei astfel de decizii".

Sindicalistii au solicitat o intalnire cu directorul general al Regiei, aceasta fiind stabilita pentru vineri, la ora 12.00.

Intalnirea are ca scop gasirea unor solutii acceptabile de ambele parti. "In caz contrar, se cunosc reactiile imprevizibile ale conducatorilor auto in astfel de situatii, lucru de nedorit, presupunem, de catre nimeni", potrivit sursei citate.

Cele 23 de trasee vor avea terminalul central la Piata Unirii si vor circula intre orele 23.00-1.00 si 5.00-6.00 la un interval de 30 de minute si intre orele 1.00-5.00 la 60 de minute, a anuntat, miercuri, Regia Autonoma de Transport Bucuresti (RATB).


Citeste mai multe despre   

















1742 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Vai de noi (Vineri, 15 iulie 2011, 16:40)

    ictin [anonim]

    Li se creeaza disconfort saracutii de ei. Dar ei s-au gandit la disconfortul oamenilor care au stat azi cu ochi-n soare la propriu? Se gandesc cand se duc sa isi rezolve problemele personale cand sunt capat de linie la disconfortul calatorilor care se uita lunga dupa tramvai sau autobuz? Sau autunci cand ne uitam si vedem dimineata cand se retrag la depou aiurea?
    Eu unu jur ca daca daca nu sunt dati afara toti soferi si vatmanii care au fost astazi in greva, eu nu mai platesc 1 leu pe calatoriile RATB. Sa ma prinda sa imi dea amenda, dar bani oficial nu le mai dau
  • +8 (8 voturi)    
    greva "spontana"? (Vineri, 15 iulie 2011, 17:12)

    acidutzu [anonim]

    Cu cea mai mare seriozitate propun primariei desfacerea contractelor de munca ale acestor soferi care-si permit cu de la sine putere sa perturbe transportul intr-o capitala europeana. Au salarii extrem de mari in comparatie cu categorii sociale supraspecializate, cu studii superioare. Au primit destul de mult, si in ciuda acestui fapt, nu se pototlesc. Traiesc in cu totul alta lume, daca isi imagineaza ca merita 2.700 de ron ....ptr. ce?
    • -2 (2 voturi)    
      chiar nu înţelegi nimic (Vineri, 15 iulie 2011, 22:12)

      stiLizer [anonim] i-a raspuns lui acidutzu

      Deci eu unu propun să spânzurăm toţi oamenii care au aceeaşi părere cu a ta. Nu ştii ce înseamnă să fii şofer pe RATB, să stai pe canicula asta, la 40 de grade la volan. Ştii ce înseamnă să ai garajul în capătul celălalt al Bucureştiului? Nu prea cred că ţie ţi-ar conveni să mergi o oră, poate 2 din centrul oraşului până undeva APROAPE de casă, apoi să mai faci încă vreo 20-30 de minute până acasă. Ceea ce nu înţelege nimeni este că un şofer de RATB lucrează în medie 12 ore, iar tu vii şi îmi spui că ei trăiesc în cu totul altă lume...
      • +2 (2 voturi)    
        Unde lucreaza ma 12 ore? (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 0:59)

        ictin [anonim] i-a raspuns lui stiLizer

        Cand eu de pe la 10 dimineata vad tramvaie si autobuze cum se retrag la garaj. Sau voi mergeti asa de incet incat se compreseaza timpul?
        Si stai linistit, sunt si altii care au locul de munca in celalalt capat al Bucurestiului, si mai stau si in soare pana sa apara cate un autobuz, si nu am auzit pe nimeni sa faca greva.
        Stiu, voi sunteti mai speciali, voi va considerati directori, sa vina limuzina sa ia de acasa si sa va aduca acasa inapoi. Am o veste proasta pt. voi. Sunt destui care ar fi de acord sa lucreze pe salariul vostru si la programul vostru si fara sa ceara tot felul de smecherii. Sunt in tara asta soferi care muncesc de 2 ori mai mult ca voi pe jumatate din banii pe care ii luati voi. Asa ca daca continuati cu prostiile, s-ar putea sa va treziti ca nu mai aveti motive sa faceti greve ilegale, ca sunteti someti. Voi ati tot boierito, dar o sa vi se infunde si voua in curand, si apoi o sa cereti si voi ca alti fraieri ajutorul populatiei de care va bateti joc. Si atunci ghici cati oameni vor sari sa va sustina?
        • 0 (0 voturi)    
          ratb (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 17:52)

          moni [anonim] i-a raspuns lui ictin

          anonimule esti cam cu capul in nori tu
          ei au salarii marii ??????dar parlamentarii ce salarii au ?dute tu si lucreaza o zii la ratb si apoi vb si tu cu ce dracu mai circuli daca ii da afara va meritati soarta romani ca stiti sa duceti grija altora si hotii astia de parlamentari ne fura painea de la gura bravo lor ca au iesit sa isi ceara drepturile daca ati face-o toti sar schimba soarta romanilor
  • 0 (0 voturi)    
    Sa speram (Vineri, 15 iulie 2011, 18:38)

    Vlad083 [anonim]

    Sa speram ca toate aceste nemultumiri vor fi rezolvate si ca proiectul (foarte bun) de transport public nocturn va putea fi aplicat si utilizat cat mai curand. :)
  • +3 (5 voturi)    
    Tara e plina de someri iar astia vor SPORURI (Vineri, 15 iulie 2011, 19:33)

    geo [anonim]

    RUsine !!!!!!!!!!!!
  • +6 (6 voturi)    
    pai (Vineri, 15 iulie 2011, 19:39)

    MirceaA [utilizator]

    pai nu pot merge acasa tot cu RATB? Pe ala care lucreaza in schimbul al 3-lea il duce patronul acasa cu masina?
    • 0 (8 voturi)    
      .... (Vineri, 15 iulie 2011, 20:12)

      florin [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Nu-l duce patronul acasa, dar inainte de angajare, salariatul poate sa spuna ca vrea un plus la salariu pt "munca de noapte" si pt "transport de noapte"; soferii RATB au fost pusi in fata unui fapt implinit, ceea ce nu este corect.
      • +4 (4 voturi)    
        Si nu puteau discuta civilizat? (Vineri, 15 iulie 2011, 20:43)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui florin

        Trebuiau sa dea intai cu parul?Pe caldura asta sa lasi oamenii fara mijloace de transport,mi se pare o actiune criminala.Eu sunt pentru sa fie dati afara.Nu-i nici-un deranj sa lucreze tura de noapte.Traseul este mai liber,este racoare.Tot protestul este o prostie pentru care trebuie sanctionati cei vinovati.
        • 0 (2 voturi)    
          .... (Vineri, 15 iulie 2011, 21:14)

          florin [anonim] i-a raspuns lui mircea

          Intr-adevar, au reactionat pripit (manipulati, mai degraba). Dar cred ca este totusi "un deranj" sa lucrezi noaptea; spui de "racoare", dar iarna cum va fi? sau traseele de noapte se fac doar vara?
      • +3 (7 voturi)    
        nu e corect... (Vineri, 15 iulie 2011, 20:46)

        Marcel [anonim] i-a raspuns lui florin

        Ca patronul (conducerea / aga / etc...) sa nu se consulte cu angajatii inaintea adoptarii unei noi strategii a societatii...sau inainte de extinderea serviciilor oferite? Cam asta ar rezulta din ceea ce ai spus anterior.
        E o piata libera a fortei de munca....daca nu le convine...pot sa plece soferi la firme de transport local sau international:)
        Si da...MirceA avea dreptate....pentru ca tocmai de aceea am accesat articolul...pentru ca nu am inteles nici o logica din titlul acestuia. Ce? dimineata cand isi termina tura de lucru...nu mai sunt autobuze spre casa?:)
        • -1 (1 vot)    
          ... (Vineri, 15 iulie 2011, 21:19)

          florin [anonim] i-a raspuns lui Marcel

          Nu e corect ca patronul sa modifice programul de lucru al angajatilor, fara consultarea cu ei si consimtamantul acestora. Partea cu "nu le convine, sa plece" era valabila prin sec XIX, inceputul sec XX, cand patronii puteau sa-si exploateze angajatii exact pe baza acestui "principiu". De atunci sper ca am evoluat in privinta drepturilor muncitorilor.

          Banuiesc ca daca patronul tau decide sa-si transforme afacerea in serviciu oferit 24h/24, ai accepta fara sa clipesti sa lucrezi in ture, nu?
          • +2 (2 voturi)    
            Nu m-ai inteles (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 2:05)

            Marcel [anonim] i-a raspuns lui florin

            Daca situatia imi convine....accept sa lucrez in ture. Daca nu....imi caut altceva de lucru.
            Sunt convins ca orice angajat, oricat de bine isi face treaba...nu e de neinlocuit. Iar daca pana acum...conducerea societatii mi-a oferit un loc de munca stabil...si ia o decizie care ar duce la cresterea cifrei de afaceri a societatii...am doua variante: fie inteleg si accept situatia....fie imi caut altceva de lucru.
            Nu opresc pe nepusa masa productia...pentru ca ceva nu-mi convine. E ca si cum angajatorul nu mi-ar plati salariul la timp...pe motiv ca n-are chef sa mearga pana la banca.
      • 0 (0 voturi)    
        ai citit sau ti s-a zis? (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 4:22)

        bula [anonim] i-a raspuns lui florin

        de unde rezulta ca NU li se plateste spor de noapte? greva este ca nu sunt dusi acasa cu masina!
  • +3 (7 voturi)    
    sunt manipulati asta e clar (Vineri, 15 iulie 2011, 20:04)

    gelu [anonim]

    Probabil ca afacerile taximetristilor vor fi in rahat si de-aici si protestul "spontan". Sporuri pot primi conform legii nu vad care e problema si de ce trebuie sa faca protest daca nici nu s-a discutat inca.
  • +5 (5 voturi)    
    .... (Vineri, 15 iulie 2011, 20:11)

    florin [anonim]

    Mi se pare normal sa primeasca niste sporuri daca lucreaza de noapte; banuiesc ca pe fisa lor de angajare este specificat un interval 05-23, iar daca acesta se schimba, e de asteptat ca ei sa ceara sporuri sau compensatii. Orice s-ar spune, munca de noapte e mult mai obositoare decat cea de zi, si-ti mai da peste cap si orarul pt 2-3 zile.
  • -2 (4 voturi)    
    Afara cu nesimtitii astia! (Vineri, 15 iulie 2011, 20:12)

    gigel [anonim]

    Sa ii dea afara pe nesimtitii astia de soferi! Noi platim si astia fac greva! Cate firme isi cara angajatii cu taxiul de la si catre casa?! Astia daca termina tura pe la 5-6 ii doare posteriorul daca il plimba cu RATB-ul catre casa ?!
  • +2 (2 voturi)    
    o mare bataie de joc a liderilor sindicali (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 3:18)

    val1 [anonim]

    odata cu introducera transportului de noapte liderii de sindicat isi pierd afacera de taximetrie .autoritatile de control al statului sa verifice liderii de sindicat si vor avea o mare surpriza .mai toate jigodiile din sindicatul RATB au firme de taxi.
  • 0 (0 voturi)    
    Unde e adevarul? (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 10:58)

    nevarmaind [anonim]

    Soferii si manipulantii au facut greva fiindca nu li s-a redus si lor salariul cu o suma intre 25-45%.
    Acum ar fi o buna ocazie pentru asta.
    De asemeni, daca s-ar reintroduce taxatorul in fiecare mijloc de transport s-ar elimina definitiv blatul, ar dispare aurolacii, s-ar crea locuri de munca.
    Domnle Oprescu, Domnule Manager RATB, se aude???