Ambasadorul Frantei la Bucuresti a lesinat in timp ce se pregatea sa sustina discursul de 14 iulie. Henri Paul, prins de Emil Boc

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 14 iulie 2011, 17:52 Actualitate | Esenţial

Henri Paul, sustinut de Boc
Foto: Captura Antena 3
 documente
(14 Iul 2011) DOC, 38KB
Ambasadorul Frantei la Bucuresti, Henri Paul, a lesinat, joi, chiar in momentul in care se pregatea sa sustina discursul de 14 iulie in fata Ambasadei Frantei din Capitala, potrivit unor imagini difuzate cu putin timp in urma de Antena 3. In cadere, Henri Paul a fost prins de premierul Emil Boc. Diplomatul francez si-a revenit foarte repede, dupa incident.

Amabasadorul a lesinat dupa ce a rostit un cuvant de introducere la receptia oferita la ambasada cu ocazia Zilei Frantei. El s-a dezechilibrat in momentul in care se afla la tribuna, fiind prins in brate de premierul Emil Boc, care statea chiar langa el. Tot langa diplomat se afla si Mircea Geoana, care i-a sarit, de asemenea, in ajutor, anunta Mediafax.

Diplomatul si-a revenit imediat, el primind un pahar cu apa de la organizatori.

Henri Paul a spus ca incidentul s-a produs din cauza caldurii si ca "totul este bine". Receptia a continuat cu intonarea imnului Frantei.

Henri Paul are 59 de ani si este ambasador al Frantei la Bucuresti din anul 2007.


Citeste mai multe despre   




















[P] Afla cum poti sa-ti imbunatatesti aerul din locuinta

Stiati ca umiditatea mare poate provoca probleme de respiratie si de adaptare la temperaturi mari?

11293 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    Boculetu e o proptea sanatoasa:) (Joi, 14 iulie 2011, 14:57)

    Cataleya [utilizator]

    Bine ca l-a prins.
    Si bine ca si-a revenit repde.
    • -12 (24 voturi)    
      boc boc boc.... (Joi, 14 iulie 2011, 15:45)

      alin [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      Pai Boc are experienta de cand a cazut in cap la Gheorghe in emisiune :)))))
      • -6 (14 voturi)    
        Boc actor anonim (Joi, 14 iulie 2011, 16:59)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui alin

        Filmuletul cu Boc de la emisiunea lui Gheorghe ne este prezentat in strainatate la instructajele de protectia muncii, dar nimeni nu stie cine sint si de unde provin personajele. Le-am spus unor filipinezi ca Boc este si acum prim-ministru, au ris de s-au prapadit si ma intreaba mereu de noutatile din politica romaneasca.
        • +4 (6 voturi)    
          Mai aveti... (Joi, 14 iulie 2011, 20:16)

          Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          ...catei in curtea firmei...???
          • +4 (6 voturi)    
            Avem mii de hiene ... (Vineri, 15 iulie 2011, 2:10)

            kiki [anonim] i-a raspuns lui Costin1968

            La imperiu media a lu felix,se hranesc cu valute si nu se dau in laturi de la nimic :))
            • 0 (2 voturi)    
              Trimiteti pe filipineza... (Vineri, 15 iulie 2011, 17:19)

              Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui kiki

              ...............din Voluntari...ha,ha,ha
        • +1 (5 voturi)    
          Ce anturaje ai si tu (Vineri, 15 iulie 2011, 6:21)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

          De ce nu ne spui si ce au spus filipinezii tai in ras despre tara lor...Sau doar tu razi de tara ta..patriotule..Cred ca prietenii tai nu radeau ca Boc este prim-ministru radeau de circareala ta..Ca ai fost tu amuzant..sa razi de un accident..
          Ca tu pentru ca ai cazut cu bicicleta cand erai mic ...nu trebuia sa mai ai job acum..trebuia sa fi asistat social
          • 0 (4 voturi)    
            Normalitate (Vineri, 15 iulie 2011, 10:23)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Alex

            Din Filipine, tara ce se apropie de suta de milioane de locuitori, avem mult mai des vesti decit despre Romania. Nu exista nici un motiv sa pastram discretie despre tara noastra, caci diferenta dintre stiri este net in favoarea Romaniei, prin comparatie cu majoritatea tarilor asiatice. Ginditi-va de exemplu la India care nu are nici astazi un sistem national de pensii. Asta si multe altele nu sint motive pentru nimeni sa-si alimenteze complexele de superioritate sau inferioritate. Sigur, oricine e liber sa aiba orice complexe doreste, dar relatiile dintre oamenii simpli in mediul international provoaca rapid disparitia oricaror prejudecati. Oamenii sint de obicei normali indiferent de nationalitate.
            • +1 (3 voturi)    
              Ai schimbat macazul (Vineri, 15 iulie 2011, 8:59)

              Alex [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

              Nu trebuia sa-mi raspunzi mie, pentru ca ce ai scris tu nu are legatura cu ceea ce noi am dialogat.Tu ai scris despre mere, eu despre compotul de mere si acum raspunzi tu scriind despre aparitia cartofului in bucataria mediteraniana.Nu ai nici o coerenta desi scrii frumos.Ceea ce eu am scris este simplu.1.Nu consider corect sa judeci un om pentru cum conduce o tara pentru ca a cazut de pe o scena accidental.2.Incearca sa vezi padurea de copaci.
              Boc mic si cu rau de inaltime a luat masuri pentru tara lui, pentru noi toti nu pentru fiecare in parte.Uita-te in jur, a facut ceea ce trebuia facut.Ca nu ne place, ca a si gresit ..asta este altceva.. Nu fi superficial
              • +1 (3 voturi)    
                Compot (Vineri, 15 iulie 2011, 10:49)

                Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Alex

                Chiar scrii despre compot! Personal, il simpatizez pe Boc. Dar caderea lui in cap iti provoaca initial groaza. Daca afli ca omul n-a patit nimic, asta iti ia o piatra de pe inima. Dar daca iti mai spune cineva ca omul a devenit prim ministrul unei tari, inca in functie, e o trecere de la tragic la sublim in citeva secunde, care lasa orice strain pe spate de ris. Poate nu crezi, dar Boc e cvasi-necunoscut pentru majoritatea oamenilor de pe planeta. Si nici de Romania nu au auzit oamenii prea des.

                Din punctul meu de vedere, ca om politic, Boc e OK si a facut ce trebuia. Tu esti cel ce ma judeca superficial, in absenta unor comentarii de-ale mele despre politica lui Boc.
                • +1 (1 vot)    
                  Gem (Vineri, 15 iulie 2011, 15:20)

                  Alex [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

                  Ok, sunt de aceeasi parere:Boc este OK.Acum depinde si ce straini cunosti tu,cum trec ei de la tragic la sublim ce glume aveti...Romani mei parca nu sunt asa trecatori...r.Fara sa am ceva cu prietenii tai Filipinezi. Sunt multi si mai putin cunoscuti ca romanii.
                  Macar noi suntem cunoscuti pentru Vuia,Aslan,Brancusi,Enescu,Cioran sai Eugen Ionescu...altii desi sunt mai multi ca noi nu au asa varfuri.Societatea lor nu a putut sa emane asa oameni, deci iar ...esti superficial..
                  Ca Boc este cvasi-necunoscut si Romania mica,pentru mine este irelevant si asta pentru ca o spui tu... care pentru mine esti un neavizat si pentru mine reprezinti o parere..nimic mai mult.Nu te recomanda nimic in afirmatiile tale
        • 0 (0 voturi)    
          pentru Daniels 22026 (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 0:57)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Lucrezi in strainatate si ai colegi filipinezi... Pe vapor? Nu, ca acolo nu va da filme cu protectia muncii de acest gen. Nu ghicesc. Sau fabulezi?
          • 0 (0 voturi)    
            Asia (Sâmbătă, 16 iulie 2011, 11:54)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            Cui ii pasa cine si daca minte pe net? Cui ii pasa de creduli si cum ar putea folosita in scopuri practice minciuna pe internet?

            Am intilnit indieni, pakistanezi, filipinezii, italieni, englezi, francezi, americani, rusi, kazaci, unguri, macedoneni, azeri, evrei, uzbeci, sud-africani si alte natii. Si romani bineinteles. Petrol si gaze, construction, on-shore. Dar exista si santiere off-shore, n-am avut inca ghinionul, dar ce nu face omul pentru bani?
    • +3 (3 voturi)    
      plus ca nu l-a intrebat de schengen space (Joi, 14 iulie 2011, 18:42)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      sau schengen agreement sa nu lesine si a doua oara!e civilizat gestul ca un om batran si bolnav e ajutat sa treaca strada.....
  • +9 (11 voturi)    
    noroc (Joi, 14 iulie 2011, 14:58)

    ratiu [anonim]

    Noroc cu Boc ca altfel facea boc ambasadorul
  • -22 (28 voturi)    
    nu cred, e facatura! (Joi, 14 iulie 2011, 15:07)

    marius [anonim]

    doar au dat-o la antena 3! nu poate fi decat o facatura comunistoido-securistoido-voiculesciana!
    • +13 (15 voturi)    
      Vai de mine... (Joi, 14 iulie 2011, 15:31)

      Doc [anonim] i-a raspuns lui marius

      Ce ironii fine la domnul Marius...
    • -14 (16 voturi)    
      Facatura ! (Joi, 14 iulie 2011, 19:05)

      SebyS [anonim] i-a raspuns lui marius

      Daaaa, e facatura ! Am vazut.....am vazut pixelul albastru. Nu este adevarat ceea ce au difuzat comunistii aia condusi de mogulul securist de Voiculescu.
      Sa nu credeti ceea ce vedeti...uitati-va la pixelul albastru si va veti da seama !
  • -18 (18 voturi)    
    Ce papusel sensibil :) (Joi, 14 iulie 2011, 15:08)

    unu [anonim]

    Cred ca a lesinat de la coruptia romaneasca. Urmeaza Gitenstein. Doi sensibili...
  • +14 (14 voturi)    
    :) (Joi, 14 iulie 2011, 15:09)

    alex [anonim]

    S-a obisnuit cu modul de viata romanesc (mai static), mai putin cu caldura.

    Sunt momente simbolice, asa cum ambasadorul cade in bratele prim-ministrului roman asa si francezii vor cadea in bratele romanilor :si vom fi salvatorii Europei :)

    Acum lasand gluma la o parte, la multi ani Frantei si sa revenim la relatii cat mai bune.
  • -9 (15 voturi)    
    cica maine se da ordonanta de urgenta (Joi, 14 iulie 2011, 15:10)

    gogu meteorologu [anonim]

    sa fie 24 de grade si fara ploaie la zilele nationale ale Frantei, SUA, Marii Britanii. Pai ne facem dom'le de ras cu vremea asta!!!

    PS: base ar vrea sa o bage in constitutie, dar nu vrea UDMR-ul...
  • +19 (19 voturi)    
    Salvatorul Boc (Joi, 14 iulie 2011, 15:10)

    Trojan.H [utilizator]

    Am prins faza pe TVR Info. Slava Domnului ca si-a revenit repede. Mi-a placut de Boc ca a fost pe faza si i-a oprit caderea. A naibii canicula a venit la fix dupa episodul racoros romano-francez.
    Traiasca Franta! Traiasca Boc!
    • -14 (18 voturi)    
      :) (Joi, 14 iulie 2011, 15:14)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      Cine a cazut in cap stie...are deja experienta :)
      • +7 (9 voturi)    
        Deci (Joi, 14 iulie 2011, 17:40)

        bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui alex

        ai sau n-ai experienta?
    • +3 (3 voturi)    
      Geoana pare ca-l impinge pe ambasador... (Joi, 14 iulie 2011, 20:49)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      ...apoi il prinde Boc inainte sa atinga pamantul.
  • -15 (15 voturi)    
    putea sa devina eroul Frantei (Joi, 14 iulie 2011, 15:10)

    Rebelul [anonim]

    Stirea era si mai interesanta daca articolul continua cu:....
    In cadere, Henri Paul a fost prins de premierul Emil Boc. Diplomatul francez si-a revenit foarte repede, dupa incident... DAR PREMIERUL A FOST RANIT MORTAL. ACESTA FIIND DECLARAT EROU AL FRANTEI.
  • +15 (17 voturi)    
    Antena a 3-a (Joi, 14 iulie 2011, 15:20)

    NewLevel [anonim]

    N-as cita Antena 3 nici daca ar da imagini in exclusivitate de la sfirsitul lumii.
    • -9 (9 voturi)    
      normal ! (Joi, 14 iulie 2011, 20:44)

      Murphy [anonim] i-a raspuns lui NewLevel

      doar esti postac mercenar pedelist !
  • +1 (1 vot)    
    e bine... insa cum vad s eu foto (Joi, 14 iulie 2011, 15:55)

    andu [anonim]

    e bine, Boc e omul potrivit la locul potrivit... insa cum vad si eu foto pe site-ul hotnews! Dintr-o data, nu mi le mai afiseaza. Scrie foto, dar nu le arata!!!
    • 0 (0 voturi)    
      folosesti ad block de la firefox (Joi, 14 iulie 2011, 16:43)

      ion daniel [anonim] i-a raspuns lui andu

      am avut si eu aceasi problema. Dezactiveaza filtrul respectiv(media.hotnews.ro) si totul o sa fie ok.
  • 0 (0 voturi)    
    Francofilul francofob (Joi, 14 iulie 2011, 16:13)

    Moi, le roumain [anonim]

    "Nu mai este timpul, dragà Cioran, pentru sentimente echivoce, càci a venit momentul de a spune adevarul." © Henri Paul

    - Expresia "bla, bla, bla..." vine din franceza, nu-i asa?
  • +8 (8 voturi)    
    Geoana (Joi, 14 iulie 2011, 16:47)

    Horia [anonim]

    S-a bagat si Geoana repede ,pare mai preocupat de cum intra in cadru decat de sanatatea ambasadorului.
    • +7 (7 voturi)    
      in cadru (Joi, 14 iulie 2011, 17:30)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui Horia

      De fapt Geoana se pregatea sa declare victoria in alegeri pentru postul de ambasador al Frantei.
      Dar iar a avut ghinion saracul cu flacara violet (adica rosu+alb+albastru).
  • -2 (2 voturi)    
    bun si ala micu` la ceva (Joi, 14 iulie 2011, 17:10)

    satanae [anonim]

    Asa-i trebuie ticalosului daca ne spune ca n-o sa intram niciodata in Schengen. Ce crede el, ca borfasii nostri nu merita si ei sa beneficieze de "egalite, liberte, fraternite"? Patria noastra se razbuna si ea cum poate. Se cunoaste ca Franta nu mai are colonii prin Africa, sa poata personalul sa se invete cu fierbinteala.
    • 0 (0 voturi)    
      Sa vedem cand o sa cada... (Joi, 14 iulie 2011, 20:19)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui satanae

      ...Franta cine o sa o tina...ha,ha,ha...cei mai "buni" presedinti Sarkozy si Obama muuuult sub cuplul Putin-Medvedeev...muuuult!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Boc le charmant (Joi, 14 iulie 2011, 17:35)

    Socrates [anonim]

    E irezistibil Boc, ii lesina lumea in brate!
  • +7 (9 voturi)    
    Caldura mare, mon cher! (Joi, 14 iulie 2011, 18:03)

    Dana43 [utilizator]

    Allez France!
    • +3 (3 voturi)    
      La France... (Joi, 14 iulie 2011, 20:20)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Dana43

      ...vezi la ce e bun Bac-ul...
  • +16 (16 voturi)    
    BINE BOC! (Joi, 14 iulie 2011, 18:07)

    CosmiN [anonim]

    Bravo, Boc! Fa-ne mandri ca suntem romani! N-au ei asa premier! Zi-le, Boc! Sa stie!!!
  • +16 (16 voturi)    
    .... (Joi, 14 iulie 2011, 18:19)

    anca [anonim]

    Asteptam opinia opozitiei ... nu, de fapt o stim: BASESCU e de vina !!!!!
  • +15 (15 voturi)    
    bravos (Joi, 14 iulie 2011, 18:24)

    ionut [anonim]

    avem un premier de isprava! mic da de baza, stie base sa isi aleaga oamenii...
  • -14 (14 voturi)    
    bravo... (Joi, 14 iulie 2011, 18:49)

    mihai [anonim]

    dl.boc... in sfarsit ati facut si un lucru bun si util... e primul... si cred ca si ultimul... e timpul sa uitam de un nimeni ca dumneavoastra....
    • -4 (4 voturi)    
      alo... (Joi, 14 iulie 2011, 19:23)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui mihai

      rapid tare -5 din 5... luati mai mult de 2000 de euro pe luna? daca da, ma bag si eu...
  • +2 (2 voturi)    
    asta e stire ? (Joi, 14 iulie 2011, 19:40)

    alex [anonim]

    de ce sunt mediatizate astfel de stiri?
    in fond , ce scot in evidenta, incapacitatea fizica a unui om? chiar nu e ceva ce omul putea controla. i s-a facut rau si a lesinat.

    ma gandesc ca in afara de a il face pe omul ala sa se simta rau cu astfel de imagini/articole/reportaje nu se comunica nimic de interes..

    era mult mai interesant daca in timp ce era jos un jurnalist ne spunea culoarea chilotilor , ce avea prin buzunare, daca erau curati ciorapii etc.

    ce urmeaza ? reportaje despre mersul la toaleta al ambasadorilor ? eventual cum a decurs digestia si eliminarea resturilor ?
    • +2 (2 voturi)    
      asoecte (Joi, 14 iulie 2011, 18:07)

      Tzompi [anonim] i-a raspuns lui alex

      Pentru ca ala traieste din ban public si tre' sa fie sanatos si vesel oricand si oricum. Dar ce sa zici de ambasadorul FR din 1990-1994, numitul Renaud Vignal, care umbla vesnic troscolit? Numai ca era un zdrahon de 2 m si nu se cunostea.
      Apropo, si daca musiu a tras un pastis inainte de ceremonie?
  • -2 (4 voturi)    
    solidaritatea celui deja patit (Joi, 14 iulie 2011, 20:42)

    Murphy [anonim]

    pe Boc nu l-a prins nimeni cand a decolat in emisiunea maharajahului Andrei de acum 8 ani