Loteria EuroMillions pune in joc un premiu record: 132 de milioane de euro

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 27 iunie 2011, 9:22 Actualitate | Esenţial


Premiul cel mare al loteriei EuroMillions, una dintre cele mai mari din lume, se va ridica la 132 de milioane de euro, si va fi extras marti seara, scrie presa internationala. Precedentul castig record a fost de 129.818.431 de euro si apartine unui britanic.

Pentru a castiga premiul record trebuie ca respectivul jucator sa ghiceasca sapte numere corecte pe buletinul sau. Potrivit site-ului Loteriei, jackpot-ul de 132 milioane de euro este al patrulea cel mai mare premiul de la inceputul jocului.

Lansata in urma cu sapte ani, EuroMillions este o loterie gigant din Europa care reuneste zece tari (Franta, Spania, Marea Britanie, Luxemburg, Belgia, Elvetia cu doua loterii, Portugalia, Irlanda, Austria).

Incepand cu 10 mai, EuroMillions are doua extrageri pe saptamana.

La EuroMillions jackpot-ul incepe cu 15 milioane de euro, cu exceptia unui eveniment exceptional. Loteria are un fond de premii de 100 de milioane de euro.

Iata o lista cu cele mai mari castiguri:

- 129.818.431 de euro, 8 octombrie 2010 (Marea Britanie)
- 126.231.764 de euro, 8 mai 2009 (Spania)
- 121.019.633 de euro, 13 mai 2011 (Spania)
- 115. 436.126 de euro, 29 iulie 2005 (Irlanda)

Milioane de oameni din intreaga Europa joaca saptamanal la EuroMillions.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4300 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Se poate juca si din romania??? (Luni, 27 iunie 2011, 10:55)

    menandy [utilizator]

    Pls!!!
    • -2 (2 voturi)    
      bile (Luni, 27 iunie 2011, 11:48)

      ady [anonim] i-a raspuns lui menandy

      se folosesc bile electromagnetice..cand nu se vor mai folosi atunci joaca..
    • -2 (2 voturi)    
      sigur... (Luni, 27 iunie 2011, 12:25)

      danzigk [utilizator] i-a raspuns lui menandy

      orice contributie la cresterea potului este binevenita... cum ? vrei sa si castigi ? muahahaha
    • -1 (1 vot)    
      NU (Luni, 27 iunie 2011, 13:00)

      OTONEL [anonim] i-a raspuns lui menandy

      There are nine countries currently participating in Euro Millions. In alphabetical order, these are Austria, Belgium, France, Ireland, Luxembourg, Portugal, Spain, Switzerland and the United Kingdom
    • 0 (0 voturi)    
      nu prea (Luni, 27 iunie 2011, 16:33)

      Anti-hoti [anonim] i-a raspuns lui menandy

      Din Romania nu se poate juca pentru ca cei de la Euromillions stiu ca la noi extragerile sunt masluite.
  • 0 (0 voturi)    
    site oficial (Luni, 27 iunie 2011, 18:18)

    selecto.ro [anonim]

    Catre redactie: Siteul oficial al loteriei europene EuroMillions este http://www.euromillions.eu/. Cel pe care l-ati prezentat dumneavoastra este doar un site de afiliat, care ofera servicii de cumparat bilete, ca si siteul meu.
    • 0 (0 voturi)    
      castiguri (Luni, 27 iunie 2011, 18:29)

      selecto.ro [anonim] i-a raspuns lui selecto.ro

      De asemenea, puteti preciza ca acele castiguri mentionate in articol se incadreaza la "cele mai mari castiguri individuale", pentru ca premii si mai mari au existat in istoria EuroMillions, fiind insa castigate/impartite de mai multi norocosi:
      -183.000.000 EUR in 2006 (3 castigatori)
      -iar 183.000.000 EUR in 2006, impartiti intre 20 de castigatori
      -in 2007 130.000.000 EUR impartiti de 14 oameni
      -in 2008 tot 130.000.000 EUR impartiti la 16 oameni, dupa aia alt castig similar a fost impartit intre 15 oameni.
      Iar fondul de premii eu nu stiu sa fie fixat la 100 de milioane de euro la tragerile obisnuite, ci e pur si simplu o parte din incasari.
      Mult noroc tuturor!
      • 0 (0 voturi)    
        2222 (Miercuri, 26 octombrie 2011, 18:34)

        dorin [anonim] i-a raspuns lui selecto.ro

        am primit un email de la euromilion loteria internationala precum ca am cistigat o suma de banii.tin sa mentionez ca nu am cumparat nici un bilet ,miau spus ca am cistigat prin user name.imi puteti da o informatie sau un raspuns?
        • 0 (0 voturi)    
          re (Duminică, 29 ianuarie 2012, 23:59)

          selecto.ro [anonim] i-a raspuns lui dorin

          N-am mai intrat de mult timp, insa cred ca pot raspunde poate si pentru altii.

          NU ai cum sa castigi la o loterie la care nu ai jucat. Deci emailul primit e 100% teapa, sper ca nu ati dat curs invitatiei de a le trimite bani pentru "taxe de transfer"/