Al-Qaida cheama la revolte impotriva conducatorilor arabi

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 februarie 2011, 22:30 Actualitate | Internaţional


Ramura organizatiei teroriste Al-Qaida in Yemen ii indeamna pe musulmani sa se revolte impotriva conducatorilor arabi si sa instaleze la putere guverne care sa conduca pe baza legii islamice, potrivit unui mesaj audio postat sambata pe site-urile militantilor islamisti, transmite YahooNews.

Apelul Al-Qaida vine in contextul sporirii tensiunilor din lumea araba, unde revoltele populare i-au inlaturat de la putere pe liderii Tunisiei si Egiptului, iar protestele antiguvernamentale iau avant in Libia, Yemen si Bahrein.

Potrivit centrului american de monitorizare a site-urilor extremiste SITE, mesajul audio a fost inregistrat de Al-Qaida din Peninsula Arabica, ramura a retelei teroriste, cu baza in Yemen.

Cel care vorbeste in materialul audio a fost identificat ca fiind Ibrahim al-Rubeish, un fost detinut al inchisorii Guantanamo Bay.

In inregistrarea de 10 minute, al-Rubeish critica Arabia Saudita pentru ca i-a oferit o gazduire de lux fostului presedinte tunisian Zine El Abidine Ben Ali, fugit in exil.

El mai spune ca inlaturarea de la putere a vechilor lideri nu este suficienta si ca noile guverne trebuie fondate pe baza legii islamice - Shariah.

"Un tiran pleaca, doar ca sa fie inlocuit cu un altul, care poate ca ar rezolva o parte dintre probleme materiale ale oamenilor, oferindu-le locuri de munca si salarii mai mari, dar marea problema ramane", spune al-Rubeish in mesajul audio, potrivit SITE.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2502 vizualizari

  • -6 (10 voturi)    
    dupa teoria conspiratiei,Al-Qaida este o inventie (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 23:20)

    Eneas [anonim]

    a celor care vor sa intretina actualele regimuri feudale arabe !cred ca nimeni nu mai crede in 11septembrie, in Iraqul plin de arme de distrugere in masa ,in Afganistanul dovedit a fi in epoca pietrei slefuite sau cel mult a bronzului,sau in alte basme ! Unii arabi doresc regimuri religioase incompatibile cu coruptia institutionalizata, altii vor democratii autentice ,dar toti arabii s-au saturat de regimuri militare conduse de sadici ca acest Gaddafi ,de regi de opereta ,de emiri ,de seici si alte marionete ale companiilor petroliere !
    • +6 (10 voturi)    
      Asa e (Duminică, 27 februarie 2011, 0:10)

      Hafan Ben Fasan [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Al Qaeda este o inventie, islamul este religia pacii, atentatele de la Madrid sunt regizate de Groenlandezi iar tu nu esti un agent islamic ci doar un maaaare imbecil.
      • +1 (1 vot)    
        cattot te-ai deranjat Moshe,cum e vremea in Haifa? (Duminică, 27 februarie 2011, 8:05)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Hafan Ben Fasan

        in loc sa iti vezi de sabatul tau ,sa te antrenezi la suflatul in shofar ,te da pe dinafara antiislamismul !arata ca esti distept si utilizeaza bu nul simt!yom tov!
      • 0 (4 voturi)    
        Draga domnule Johnson... (Duminică, 27 februarie 2011, 11:23)

        Popa [anonim] i-a raspuns lui Hafan Ben Fasan

        ... ia, te rog, la cunostinta de faptul ca islamul chiar propovaduieste pacea. Poti citi Coranul ca sa te convingi. Altfel, destepti suntem cu totii, nu?
        • -1 (1 vot)    
          Hai sa vedem ce scrie in Koran... (Duminică, 27 februarie 2011, 11:50)

          V.R. [utilizator] i-a raspuns lui Popa

          Omoara-i pe necredinciosi oriunde ii gasesti [2/191]

          Declara razboi infidelilor care traiesc in vecinatatea ta [9/123]

          Cand apar situatii oportune, omoara-i pe infideli oriunde ii prinzi [9/5]

          Omoara-i pe evrei si crestini daca nu se convertesc la islam sau refuza sa plateasca taxa Jizya [9/29]

          Nu este acceptata nici o alta religie in afara de Islam [3/85]

          Evreii si Crestinii sunt pervertiti; lupta cu ei [9/30]

          Crucifica-i pe infideli daca ei critica islamul [5/33]

          Infidelii sunt murdari; nu ii lasati sa intre in moschee [9/28]

          Fii aspru cu necredinciosii [9/73]

          Pedepseste-i pe necredinciosi cu foc, fier inrosit, apa fiarta, topeste-i pielea si continutul abdomenului. [22/19]

          Evreii si crestinii sunt o perpetua ostilitate pentru musulmani [2/137]

          Lupta cu necredinciosii fara exceptie [25/52]

          Fii ferm cu infidelii [66/9]

          Nu cauta pace cu infidelii; taie-le capetele cand ii prinzi [47/4]

          Necredinciosii sunt tampiti; indeamna-i pe musulmani sa lupte cu ei [8/65]

          Musulmanii sa nu ii ia pe infideli ca prieteni [3/28]

          Terorizeaza-i si taie-le capetele celor care cred in alte scripturi decat Coranul [8/12]

          Musulmanii trebuie sa cunoasca toate armele sa ii terorizeze pe infideli
          [8/60]
          • +1 (1 vot)    
            hai sa vedem ce scrie in Talmud (Duminică, 27 februarie 2011, 17:07)

            Eneas [anonim] i-a raspuns lui V.R.

            TREBUIE SA UCIZI PE CEL MAI BUN DINTRE GOIMI (Tob sebegoim harog)" [Talmud Babli Tr. Aboda-Zara, f. 26. c. 2. Loc; Ven Soph., f. 13, c. 3. ---Vezi Rohling, L. cit. p. 75. Vezi de asemenea Rachi Ad Exod., Edit. Amster. 7; Vezi Rohling, L. cit., p. 22 si urmatoarele.]

            ,,Trebuie sa smulgi inima goi-ului SI SA OMORI PE CEL MAI BUN DINTRE CRESTINI." (Rabi Brentz, Judenbalg, p. 21. ---Vezi si Rohling, L, cit., p. 66-67. De altfel, iata o conditie , sine qua non, pentru a deveni un bun haham: ,,Tot discipolul ce nu cauta si nu practica RAZBUNAREA si nu-si pastreaza URA, ca sarpele, nu poate fi considerat ca un bun haham." (Bartolocci, Bibliot. rabbinica, II, p. 428. --- Vezi si Ruppert, L. cit., p. 33.)

            :
            ,,Cel ce varsa sangele unui goi, aduce o jertfa lui Dumnezeu." (Ialk. Chimeoni, Ad. Pent., f. 245, c. 3. ---Vezi Rohling, L. cit. p. 76.)
            Acela pe care evreii il adora in ghetto, ---zice Durmont, (France Juive, II, p. 416), ---nu este Dumnezeul lui Moise, ci este oribilul Moloch fenician, caruie ii trebuie ca victime omenesti, copii si fecioare.
            citeaza si acest pasaj din Talmud:
            ,,Este de mirat ca sangele Klipothelor, ---adica al fecioarelor neevreice, ---sa fie o jertfa atat de placuta cerului. In adevar. A varsa sangele unei fetite ne-evreice este un sacrificiu tot atat de sfant, ca acela al celor mai pretioase parfumuri, ---si in acelasi timp un mijloc de a te impaca cu Dumnezeu, si de a atrage bine-cuvantarile sale."

            tot in Talmud si pasajul urmator: ,,Ordonam ca toti evreii sa BLESTEME, de trei ori pe zi, poporul crestin si sa roage pe Dumnezeu sa-l cufunde si sa-l extermine, cu regii si printii lui. Hahamii vor recita, in Sinagoga, de trei ori pe zi aceasta rugaciune, in ura lui Isus din Nazaret". (Talmud Babli, 0 ---1, tr. 1, c. 4. ---Vezi Sixti Sinensis, Biblioth. Sancta, 1610
            mai ia de aici=Este oprit sa imprumuti pe goimi fara camata". (Talmud Babil. Trat. Aboda-Zara, f. 77, c, pisk. Tos. I. ---Vezi Rohling, L. cit, p. 71.)
            • -1 (1 vot)    
              Talmud = sursa de inspiratie pt. Koran si Biblie (Duminică, 27 februarie 2011, 20:58)

              V.R. [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

              Prietene, eu sunt ateu, asa ca pt. mine toate povestile astea sunt la fel de absurde si penibile; ar trebui ca toata lumea sa citeasca cartile astea imputite, sa vada ce barbarisme contin.

              Problema e ca doar barbosii musulmani le mai pun in practica in secolul 21 (sau 14, ca atat e dupa calendarul lor).

              Tin cu Israelul dintr-un motiv foarte simplu: pt ca acolo nimeni nu-mi ia gatul daca ma declar ateu in plina strada. In Israel, mai mult de 20% din populatie se declara atei, fara a fi persecutati de autoritati. Ceea ce nu pot spune despre situatia din tarile tale favorite, pline de fanatici religiosi.
              • 0 (0 voturi)    
                mai documenteaza-te!succes (Duminică, 27 februarie 2011, 23:37)

                Eneas [anonim] i-a raspuns lui V.R.

                Talmud-ul nu este comparabil cu Biblia. Talmud-ul este o compilaţie de interpretări legate de existenţa umană privită prin prisma primatului normativ acordat Pentateuch-ului (Tora). Talmud-ul este inferior Bibliei din punct de vedere al ierarhiei normative.
                Talmudul a aparut prin sec.V en, si niciodata nu a fost sursa de inspiratie pentru Biblie sau Coran!
                de altfel si Vechiul Testament-Biblia iudaica-este o colectie de povesti de adormit copii-preluate de la sumerieni!
        • -1 (1 vot)    
          islamul violent (Duminică, 27 februarie 2011, 12:52)

          john3 [anonim] i-a raspuns lui Popa

          probabil o prostie mai mare ca asta nu am auzit; am citit Coranuri diferite


          mars la biblioteca!
    • +1 (1 vot)    
      corectie (Duminică, 27 februarie 2011, 9:29)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      oamenii aia vor un trai bun, nu o moralitate ireprosabila din partea liderilor! pune-i sa aleaga intre o viata faina intr-un stat corupt si una mizerabila intr-un stat fara coruptie si vezi ce vor alege! totul tine de nivelul de trai material, nu de morala, din pacate.
      • +1 (1 vot)    
        coruptia de stat si viata buna nu pot coexista! (Duminică, 27 februarie 2011, 17:10)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui srpc

        vor in primul rand o tara lipsita de coruptie!asa a inceput in Tunisia ,unde ,poti sa ma crezi, nu se traia rau ,dar coruptia era imensa !mai ales asociata cu politica...
  • -8 (10 voturi)    
    Al-Qaida (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 23:55)

    musulmanul [anonim]

    Al-Qaida nu exista. este o facatura a evreilor, popoarele arabe vor pace , vor sa traiasca in religia in care s-au nascut , vor sa-si valorifice bogatiile.
    Statul evreesc trebuie sa inteleaga ca orice nastere are si moarte, orice urcus are si cobaras, a sosit timpul.
    Sa nu uite ca Obama este mulsuman, si sangele apa nu se face.
    • -1 (1 vot)    
      inca odata (Duminică, 27 februarie 2011, 11:02)

      panfil [anonim] i-a raspuns lui musulmanul

      utili-zatorii s'arata deficitari la umor.
      alta data, pentru acesti baieti cu neuronu umorului blocat, sa pui un sanchi. sau un zmaili. asa stiu si ei ca e de misto, e de ras.

      era unul care semna dex, care pe la primele articole lans baloane despre trezirea arabilor la demikratura.

      i'am zis sa aiba rabdare cateva luni si o sa vada cum fratii musulmani, al qaida, sau cum se vo mai chema ei, vor pune de-o unire araba intru izlam, jmuhyria al izlamya al arabia.
      trecura numai doua trei saptamani si'si dadura arama pe fatza.
      n'ar fi exclus ca fratii si al qaida sa fie la palatul sudelului sef. are resurse, tre' sa cheltuie teancul de $$$.

      allah akbar !
      salam ! shalom !
    • 0 (0 voturi)    
      Da evreii exista? (Duminică, 27 februarie 2011, 14:38)

      max [anonim] i-a raspuns lui musulmanul

      Obama e musulman? Uaaauuuu!
      Mai am citeva intrebari:
      Au ajuns americanii pe luna?
      Elvis mai traieste?
      Exista incalzire globala?
      Ce forma are pamintul?
  • -1 (1 vot)    
    risc (Duminică, 27 februarie 2011, 1:49)

    Sakura [anonim]

    Şi dacă în locul conducătorilor arabi vin alţii cu puternice afinităţi americane... îşi asumă acest risc?
  • -1 (1 vot)    
    sakura (Duminică, 27 februarie 2011, 9:52)

    anonim [anonim]

    bravo asa e in locul tiranilor vor veni cei cu interese economice,mai ales in libia .aceste tari au fost transformate in teatre de razboi......... le-au vindut arme si acum ii impinge la aceste teatre de strada ,masacre etc
  • +1 (1 vot)    
    In caz ca inca nu e clar (Duminică, 27 februarie 2011, 13:05)

    bozosh [anonim]

    Al-Qaida = CIA

    CIA nu e in slujba americanilor ci in slujba Wall Street.

    De aici se intelege clar care e faza cu revolutiile din tarile cu petrol si nu nu numai.