Emil Boc, despre decizia ca pensionarii cu venituri de peste 740 de lei sa plateasca contributii la sanatate: 10,8 milioane de romani nu plateau asigurarea de sanatate, pana la aceasta hotarare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 10 decembrie 2010, 14:00 Actualitate | Esenţial


Premierul Emil Boc a explicat, vineri, la postul public de radio, motivele care au dus la decizia de acum 3 zile a Guvernului, ce prevede ca pensionarii cu venituri lunare de peste 740 de lei sa plateasca, incepand din 2011, contributii la asigurarile de sanatate: "Sanatatea in Romania se plateste din banii contributiilor de asigurari de sanatate. Ca sa avem bani de sanatate, cineva trebuie sa contribuie. 10,8 milioane de romani nu plateau asigurarea de sanatate pana la luarea acestei decizii. Aveam doar aproximativ 6,5 milioane de platitori".

Primul ministru a mai adaugat ca, in ultimii ani, contributia la sanatate s-a redus, oricum, de la 14% la 10,7% (totalul platit de angajat si angajator),

"Am fost obligati, pentru a echilibra bugetul de asigurari de sanatate, sa eliminam o categorie din randul scutitilor, care sa contribuie la asigurari. Am incercat sa ii protejam pe oamenii cu venituri mici. De ce ne-am orientat la aceasta valoare de 740 de lei? De la pensia medie, cam pe aici este pensia medie in Romania. Din ce depaseste pensia medie, ne-am gandit sa largim sfera celor care contribuie la fondul de sanatate.
Raman peste 3 milioane de pensionari care nu platesc in continuare contributii la sanatate. Masura va intra in vigoare de la 1 ianuarie 2011."

Primul ministru mai spune ca "Acesti bani sunt necesari pentru a echilibra bugetul de sanatate si voi cere o exigenta totala in domeniul cheltuirii banilor pentru sanatate" si a adaugat ca pensionarii vor avea in continuare reduceri la medicamente si la calatoriile cu trenul.


Citeste mai multe despre   


















1462 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    Manevre (Vineri, 10 decembrie 2010, 14:51)

    Demigod [utilizator]

    Daca n-au putut sa le scada pensia, gasesc ei un mod de a-i baga in groapa.
    Si sa mai crezi in sistem; sa lucri cu acte legale... ce utopie!
    • +8 (10 voturi)    
      utopie.. (Vineri, 10 decembrie 2010, 15:10)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Demigod

      pensia reala s-a dublat in ultimii ani. pensionarii erau deja in gropa si au inviat cand le-au crescut pensiile?
      este normal ca un salariat cu venitul minim pe economie sa plateasca serviciile medicale pentru un pensionar care are un venit cu 50% mai mare decat el?
      sistemul este putred... si miroase a nesimtire..
  • +2 (2 voturi)    
    Si in acest caz... (Vineri, 10 decembrie 2010, 14:58)

    Hopeless [anonim]

    ....va dati seama d-le Boc ce saraci sunt romanii si ce greu o duc?!?!?!
  • +9 (9 voturi)    
    plata (Vineri, 10 decembrie 2010, 15:11)

    doru [anonim]

    In Romania sunt cel putin un milion de salariati ce au salarii de 700 ron, astia platesc toti la sanatate....nu mai zice nimeni ca au venituri mici.......
    • 0 (0 voturi)    
      numai fostii privilegiati (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 0:10)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui doru

      urla dupa privilegiile pierdute, oamenii simpli au inteles si nu bocesc. Cei care au trait o viata cinstit, pe propriile picioare nu se umilesc sa cerseasca de la ceilalti, asta o fac doar cei care au trait tot timpul pe spinarea celorlalti...
  • -3 (5 voturi)    
    err... (Vineri, 10 decembrie 2010, 15:25)

    cosminrs [utilizator]

    Acum le iei bani. Inainte ai bagat coplata. Si tu vorbesti ca vrei sa ii mentii. in viata.
    Chiar sunt 14 milioane de pensionari in tara asta? Ca nu as prea crede. SI inca ceva. Imi plac mediile astea in care un sfert e sub medie si restul peste medie. Mediu median mediatic. Si eu pot sa aberez domnule Boc.
    • +4 (4 voturi)    
      iar ai dat-o in bara cosmine! (Vineri, 10 decembrie 2010, 16:27)

      bula [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

      pensionari nu sunt decat 5,5 mil. cu totul. Dar nu platesc cei cu ajutoare sociale (1 milion) si nu prea vad cum ii faci sa plateasca, familiile acestora, NIMENI din zona rurala, etc. Deci plateau cam 6 milioane pt. restul populatiei. Daca vrei asistenta mai buna (RMN, tratamente contra cancerului, etc) astea COSTA si de vreo 3 ani (Oprescu dixit) o gaura in acest buget de 1,3-,1,5 mld anual. Si sa nu incepi iar cu SE FURA. Pe banii aia care "SE FURA" se bat si pensionarii care cer pensii mai mari si mamele pt. indemnizatii si profesorii si.. si.. adica vreo 30-40 mld. euro. Cam cat tot bugetul !
      • 0 (0 voturi)    
        mai dragul meu. (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 22:23)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui bula

        Cum sa iti explic eu tie. Stiu foarte bine. Eu radeam doar de cum vorbeste omul si cum poate fi interpretat articolul. Na.. mare lucru au facut. Au invartit'o si au reusit sa ia de la pensionari niste bani.
        Stiu cum functioneaza bugetul si cine plateste pentru cati. Asta nu suporta dezbatere. Suporta dezbatere in schimb faptul ca tu vorbesti si habar nu ai cat e bugetul Romaniei.
        Si inca ceva. Eu rar o dau in bara. Si nu o sa ai tu ocazia sa ma prinzi. E... mai sustin eu pe unii in defavoarea altora, dar na.. pot interpreta ca doar e dreptul meu.
  • -5 (5 voturi)    
    se considera venit ? (Vineri, 10 decembrie 2010, 16:16)

    ID [anonim]

    740 Roni se considera Venit ?
    740 Roni/ luna este eventual o suma optinuta din cersit.

    Suntem in pragul falimentului.
    Multi asteapta cu nerabdare Primavara si Urzicile
  • -1 (1 vot)    
    Sunt de acord! (Vineri, 10 decembrie 2010, 16:47)

    Un pensionar [anonim]

    Da, perfect de acord cu ideea ca fiecare trebuie sa ne platim asigurarea medicala.Dar daca tot dau aceasta lege de ce n-au gandit-o mai bine ? Sa existe un plafon minim , sub care sa nu se poata trece indiferent de cuantumul pensiei, sa existe posibilitatea sa platesti CAT vrei , peste acest plafon, sa existe carduri prin care sa dovedesti ca platesti 50, 100 sau 1000 ron , in functie de cat platesti sa ti se asigure un procentaj de gratuitate pentru servicii medicale, sa poti plati CAS la orice clinica privata, etc. Eu asta inteleg din reformarea statului nu ceea ce ce intampla in guvernarea boculescu.
    • 0 (0 voturi)    
      In ce tari exista asa ceva, v-ati informat? (Sâmbătă, 11 decembrie 2010, 0:15)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Un pensionar

      daca doriti asa ceva incercati la o asigurare privata, dar informati-va corect. Daca va permiteti, accesati o asigurare din strainatate si veti fi tratat acolo, numai sa puteti plati: ca. 1000 euro pe luna...
  • +1 (1 vot)    
    Ar trebui sa plateasca toti. (Vineri, 10 decembrie 2010, 17:03)

    mircea [anonim]

    Mai putin cei cu venituri foarte mici,mai mult(dar rezonabil)cei cu venituri mari.Sa plateasca numai cei cu venituri de la un anumit nivel in sus va crea situatii in care un pensionar sa obtina o pensie mai mica decat vecinul care nu a muncit si cotizat cat el.Luati exemplu celui care are acum 765 lei pensie.Dupa oprirea contributiei la sanatate obtine sub 740 lei si-i rade vecinul in nas.Legile cand creaza exceptii,intodeauna creaza si nemultumiri.La urma urmei in fata legii toti suntem egali.Sau nu?
    • 0 (0 voturi)    
      pensie (Vineri, 10 decembrie 2010, 17:46)

      i [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Nu se produce discriminare intrucat contributia CASS se aplica de pe la un nivel al pensiei de 783 lei asa ca netul nu va fi sub 740 lei. Orcum, eu le doresc promotorilor acestei legi multa multa caldura!
  • 0 (2 voturi)    
    sanatatea (Vineri, 10 decembrie 2010, 17:55)

    bau [anonim]

    contributia la sanatate trebuie sa inceteze sa fie o PENALIZARE A MUNCII, un IMPOZIT SUMPLIMENTAR PE VENIT.
    Trebuie sa fie altceva, contractul rosu, contractul galben, contractul albastru, fiecare cu un pret standard si fiecare sa isi cumpere ceea ce crede el ca isi permite, nu procente platie pentru nimic.

    PAUSALUL trebuia sa moara odata cu comunismul.
  • 0 (2 voturi)    
    asigurare (Vineri, 10 decembrie 2010, 20:09)

    aabb [anonim]

    am o intrebare- sistemul este de asigurari de sanatate sau milogeala pt sanatate.daca este de asigurari de sanatate ar trebui sa fie ca si la asigurarile pt case- sau nu stiu eu dar nu cred ca cineva este scutit de asigurarea obligatorie pt casa(poate boschetarii,sau mai stii....). ce ne facem cu cei cu palate,mertzane si ajutoare sociale-ca-s multi si rau platnici.
    eu vad normalitatea prin alocare bugetara a sumelor necesare sanatatii (acum platesti CASS si la spital platesti tot).