481 de persoane devin joi cetateni romani

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 8 decembrie 2010, 11:38 Actualitate | Esenţial


481 de persoane vor depune joi juramantul de credinta pentru dobandirea cetateniei romane, informeaza Autoritatea Nationala pentru Cetatenie (ANC). De la inceputul acestui an, 10.934 de persoane au depus juramantul de credinta pe teritoriul Romaniei.

ANC informeaza ca pentru evenimentul de joi sunt consacrate trei ceremonii succesive, incepand cu orele: 08.30, 11.30, respectiv 14.30.

Conform legii, cetatenia romana se dobandeste la data depunerii juramantului de credinta. Dupa depunerea juramantului, se elibereaza certificatul de cetatenie romana, document care atesta calitatea de cetatean roman.

ANC precizeaza ca de la inceputul acestui an, 10.934 de persoane au depus juramantul de credinta pe teritoriul Romaniei.

Ceremoniile pentru depunerea juramantului de credinta fata de tara, ce se desfasoara bilunar, sunt gazduite la sediul ANC - sala de festivitati (etaj 4), din strada Smardan nr.3, sector 3, Bucuresti.


Citeste mai multe despre   


















1316 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    cool (Miercuri, 8 decembrie 2010, 11:42)

    vic [anonim]

    cool, mai multi decat cei care pleaca in Canada :)
  • -3 (5 voturi)    
    bine ati venit la chef! (Miercuri, 8 decembrie 2010, 12:00)

    ci ciong [anonim]

    cu cat mai multi cu atat mai distractiv!
    nu e mare lucru Romania, dar daca ne straduim toti putem face ceva frumos din tara noastra, nu a "lor" (guvernul vostru de azi inainte...)
  • 0 (6 voturi)    
    Mishto (Miercuri, 8 decembrie 2010, 12:29)

    CGiboi [utilizator]

    Si uite asa 481 de persoane intra in tara, depun juramantul de credinta, obtin certificatul de cetatenie si pe urma pleaca linistiti la munca in UE cu pasaportul romanesc in buzunar.

    Epic fail Romania :))
    • +4 (4 voturi)    
      Felicitari !!! (Miercuri, 8 decembrie 2010, 14:54)

      AlDo [anonim] i-a raspuns lui CGiboi

      In acelasi fel am redobandit si eu cetatenia romana. Muncesc de 2 ani: platesc taxe si impozite.
      Nu pleaca toata lumea peste hotare; cine a vrut sa plece, a plecat demult si fara pasaport romanesc.

      Marea majoritate a celor 481 persoane sunt urmasi ai cetatenilor romani, care n-au renuntat niciodata la cetatenia romana.
  • 0 (0 voturi)    
    I-a controlat (Miercuri, 8 decembrie 2010, 18:31)

    Mare-i gradina.. [anonim]

    cineva la cap pe oamenii astia?!Nu mi se par zdraveni...Sau sunt dezinformati rau...Oare isi inchipuie in ce se baga?!
  • +1 (1 vot)    
    Pai vrem sa stim (Miercuri, 8 decembrie 2010, 18:49)

    HESS [utilizator]

    Si noi ce nationalitate au unii.Din Basarabia,Israel, America lol etc etc.
    • 0 (0 voturi)    
      subscriu (Miercuri, 8 decembrie 2010, 22:06)

      ION I [anonim] i-a raspuns lui HESS

      oricum, mi se pare de umplutura "stirea" asta...
      mai ales ca datele pe care le ceri intra-adevar nu apar nicaieri, iar incontrast nu se publica o statistica asupra renuntarilor la cetatenie