WikiLeaks: Vladimir Voronin i-a oferit lui Marian Lupu zece milioane de dolari pentru a ramane la putere

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 2 decembrie 2010, 12:00 Actualitate | Internaţional


Liderul comunist Vladimir Voronin i-a propus lui Marian Lupu 10 milioane de dolari pentru a incheia o alianta politica in timpul crizei din 2009 din Republica Moldova, se arata intr-o nota diplomatica a ambasadei americane la Chisinau, publicata de Wikileaks si citata de The Guardian.

Vladimir Voronin a facut o oferta in acest sens in 7 septembrie dupa alegerile parlamentare desfasurate in luna iulie, cand comunistii lui Voronin au pierdut la limita in fata coalitiei formate din partidele pro-UE.

In cadrul unor discutii private la resedinta sa de la Codrita, Voronin i-a oferit lui Lupu aceasta suma. In schimb, Voronin cerea o intelegere pentru impartirea puterii, Lupu urmand sa devina presedinte iar Voronin sa fie presedinte al Parlamentului Republicii Moldova.

Potrivit notei publicate de Wikileaks, Voronin i-a oferit initial 5 milioane de dolari, dar a dublat suma dupa ce Lupu s-a aratat neinteresat de oferta. Voronin a demisionat in 11 septembrie, la 4 zile dupa ce mita sa a fost respinsa.

PLDM a acumulat 32 de mandate din 101 in urma alegerilor parlamentare de duminica, PDM - 15, iar PL - 12 si ar putea crea o coalitie majoritara, insa au nevoie de inca doua voturi pentru alegerea presedintelui tarii. Liderul PL, Mihai Ghimpu, s-a pronuntat luni pentru reconstituirea Aliantei pentru Integrare Europeana, in timp ce democratii nu au anuntat care va fi optiunea lor, spunand ca asteapta oferte atat din partea comunistilor cat si a liberal-democratilor. Luni, si comunistii si-au anuntat disponibilitatea privind crearea unei coalitii majoritare cu Partidul Democrat.


Citeste mai multe despre   














Citeste pe MedLife.ro
Ce se intampla cand clipim







4784 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    Lupu dovedeste ca e om de stat (Joi, 2 decembrie 2010, 12:37)

    Basarabia, pamant romanesc [anonim]

    Daca e adevarat (familia Voronin e una dintre cele mai bogate din Basarabia, clanul s-a imbogatit din monopoluri si afaceri cu Rusia si Romania), atunci sincere felicitari patriotului roman democrat Marian Lupu, in cazul asta dovedeste ca nu e o prostituata politica (cum sunt si prin Romania destui politicieni), ci un om politic care are o viziune politica si poate un destin mai mare !

    Sper ca Marian Lupu, social-democrat si patriot roman, sa intre in Istorie ca ultimul presedinte ales al R. Moldova si unul dintre fondatorii Reunirii romanilor !
    • +1 (3 voturi)    
      salut (Joi, 2 decembrie 2010, 17:49)

      marcel [anonim] i-a raspuns lui Basarabia, pamant romanesc

      Dupa cum ai spus "nu e o prostituata politica (cum sunt si prin Romania destui politicieni)" iti dai seama ca nu asta este scopul moldovenilor, sa se uneasca cu tziganii cu profesii libere stravechi ( prostitutia)
  • +8 (12 voturi)    
    Romania (Joi, 2 decembrie 2010, 12:51)

    Wikistropeala [anonim]

    Pe cand dezvaluiri despre guvernarea PSD ? Au inceput sa aresteze arabi contrabandisti .Acum sa aflam de Nastase si gasca lui . Iliescu se teme de ce se poate afla despre uneltirile lui .
    • -2 (2 voturi)    
      Nu uita si pe Basel (Joi, 2 decembrie 2010, 18:56)

      HESS [utilizator] i-a raspuns lui Wikistropeala

      Doar nu crezi ca e mai breaz.
  • 0 (0 voturi)    
    daca este adevarata zicala... (Joi, 2 decembrie 2010, 18:43)

    egroeg [anonim]

    lupul isi schimba parul dar naravul ba...este pentru
    prima data cand as vrea ca Lupu sa nu-sischimbe "naravul" si sa dea dovada de aceeasi tarie de caracter.Prin acel refuz si-a castigat simpatia atator romani de o parte sau alta a Prutului.Sper sa nu se lase cumparat acum de Voronin si sa distruga acea imagine frumoasa.
  • -3 (3 voturi)    
    Ce ne trebuie/intereseaza moldovenii??? (Joi, 2 decembrie 2010, 20:57)

    gigiContra [anonim]

    Niste jeguri de la cap la coada. Eu unul m-as bucura sa puna partidul lui Voronin presedintele, poate in felul asta o sa opreasca cineva migrarea moldovenilor in Romania, acolo unde un jeg ca marcel de mai sus isi petrece timpul. Marcele!!! NOI nu avem nevoie de voi; voi ce sa ne oferiti nene!?Prostie si timpenii, saracie lucie????Nu avem nevoie de voi aici. Am cunoscut "cetateni romani" veniti din Republica Moldova(asa sa-i ramana numele!!) care habar n-au sa vorbeasca romaneste - asta multumita lui Basescu care ne-a umplut tara de jegosi si mafioti de peste Prut. Cred ca doar la terminarea mandatului lui Basescu sa revenim la normal: vize mai putine, cetatenie numai dupa 7-10 ani asa cum face orice tara civilizata...
    O zi buna!
    • +1 (1 vot)    
      noi? (Joi, 2 decembrie 2010, 22:35)

      eu si tu nu suntem "noi"" [anonim] i-a raspuns lui gigiContra

      Rege nu esti, asa ca nu ai cum folosi pluralul regal. Atunci ce faci, infierezi cu manie proletara?
      Dragul meu, eu sunt roman, ca atare mi-e DRAG TOT ce e Romanesc. Prin urmare MI-e DRAGA BASARABIA si da, imi doresc pentru ei sa fie mandri de istoria lor, de faptul ca sunt ROMANI, si m-as bucura sa vina o zi in care sa fim din nou impreuna! si daca ziua aia o sa fie maine, cu atat mai bine!
      tu nu esti ca mine, nici roman nu cred ca esti, asa ca nu mai vorbi de "noi"" te rog.
      • -1 (1 vot)    
        patetic (Vineri, 3 decembrie 2010, 8:42)

        gigiContra [anonim] i-a raspuns lui eu si tu nu suntem "noi""

        esti patetic...cel putin.Probabil nu traiesti , nu cunosti realitatile...sau ... nu esti roman...asta e o certitudine. Nu mai trai in lumea viselor. Odata cu "incalzirea" relatiilor cu R. Moldova, cei care au venit primii aici nu au fost mafiotii, hotii si contrabandistii...nu oamenii de buna credinta; aceeasi cetateni moldoveni care prospera si azi in Romania...acum cu cetatenie romana. Probabil si tu esti din "noua generatie" de cetateni romani...limbajul te tradeaza. Avem o istorie comuna si atat...realitatile de acum ne despart si ne vor desparti...Romania are nevoie de moldoveni numai cand este interes electoral asa cum a avut Basescu...Nu sunt ca tine nene...probabil tu traiesti in alta lume...coboara cu picioarele pe pamant...cel mai bine e sa stea fiecare la locul lui...in tara lui... O zi buna "romanule"!
    • 0 (0 voturi)    
      Ne intereseaza pentru (Vineri, 3 decembrie 2010, 16:37)

      Sadrin [utilizator] i-a raspuns lui gigiContra

      ca sunt ROMANI
  • 0 (0 voturi)    
    cred ca s-a strecurat o greseala (Vineri, 3 decembrie 2010, 14:12)

    romanu' [anonim]

    din cate stiu, intelegerea ar fi fost ca Vladimir Voronin sa fie presedintele tarii, Marian Lupu sa fie Presedintele Parlamentului iar Zinaida Greceanii Primul Ministru.
  • 0 (0 voturi)    
    Raspuns pentru gigicontra.... (Vineri, 3 decembrie 2010, 15:56)

    CD [utilizator]

    .....nu te mai vopsi in ''roman'' adevarat ca se vede de la o posta ca esti din ostealui Putin ,adica ''sluga'' la cine plateste !!!
    Ca tine ,raspandacule,din pacate , inca e plina tara dar voi , pe limba voastra pieriti ! Limba folosita va da de gol ideologia de ''stalinist'' si meseria de Raspandac !