Teodor Baconschi a fost sanctionat de Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 25 noiembrie 2010, 15:36 Actualitate | Esenţial


Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD) l-a gasit pe ministrul de Externe, Teodor Baconschi, vinovat pentru discriminare, in contextul afirmatiei sale legate de tigani si infractionalitate si l-a sanctionat cu un avertisment, au declarat, joi, pentru Mediafax, surse din institutie.

"Am analizat, in consiliu, o plangere referitoare la afirmatiile domnului Baconschi despre romi si infractionalitate si am ajuns la concluzia ca acestea reprezinta un act de discriminare", au spus sursele citate.

Baconschi a primit drept sanctiune o recomandare.

"Sanctiunea pentru domnia sa a fost o recomandare, adica un fel de avertisment. Asta inseamna ca, la o eventuala abatere, va fi considerat recidivist si va fi amendat, insa noi speram sa nu se ajunga acolo", au mai precizat sursele citate.

Conform legii, ministrul  poate contesta in instanta decizia CNCD.

Mai multe zeci de organizatii nonguvernamentale au cerut demisia sau demiterea ministrului de Externe, Teodor Baconschi, reprezentantii acestora declarandu-se nemultumiti de un fragment dintr-un discurs al demnitarului pe care il considera "rasist" si in legatura cu care l-au reclamat la CNCD.

ONG-urile au fost nemultumite de o declaratie facuta de Teodor Baconschi in timpul intrevederii cu secretarul de stat francez pentru Afaceri Europene, Pierre Lellouche, in 11 februarie 2010, dar si de un comunicat de presa al Guvernului, din aceeasi zi, menit sa informeze despre temele discutiei dintre Emil Boc si Lellouche.

"Vorbind despre comunitatea romana din Franta, ministrul Baconschi afirma, conform declaratiei de presa de pe site-ul MAE:

'Avem niste probleme fiziologice, naturale, de infractionalitate in sanul unora dintre comunitatile romanesti, in special in randul comunitatilor cetatenilor romani de etnie roma.'

Ministrul asociaza in mod direct infractionalitatea cu etnia. Mai mult decat atat, intr-o maniera de maxima gravitate, da o explicatie biologica asocierii in infractionalitate, explicatie caracteristica Germaniei naziste in motivarea Holocaustului", scriau intr-un comunicat din februarie reprezentantii celor cateva zeci de organizatii militante pentru drepturile omului care au sesizat problema.

Reprezentantii ONG-urilor mai sustineau ca asocierea etniei cu infractionalitatea "lezeaza dreptul romilor la demnitate" si incalca normele romanesti, europene si internationale in materia drepturilor omului.

In replica, Teodor Baconschi a declarat ca nimic din convingerile sale nu are de-a face cu rasismul, dar ca in calitatea sa nu poate sa ignore sau sa subestimeze semnalele critice primite din orice stat UE care se confrunta cu infractori.

"Domnul Lellouche a venit insotit de trei parlamentari cu un mesaj foarte sever, acela ca autoritatile franceze roaga autoritatile romane sa se mobilizeze pentru a diminua infractionalitatea in cadrul comunitatii romanesti pentru ca aceasta a atins un nivel ingrijorator", spunea Baconschi. El adauga ca i-a transmis omologului francez ca Romania nu are "cetateni de doua categorii si ca incercarea de a cataloga in doua grupe este extrem de periculoasa".

Baconschi amintea ca a subliniat in declaratia de presa de la finalul intalnirii cu Lellouche calitatea umana foarte buna a comunitatii romanesti din Franta.

"Cuvantul 'fiziologica' inducea o idee contrara celei speculate, respectiv ca in comunitatea romaneasca nu exista o rata anormala. Intentia mea a fost de a spune ca in orice comunitate ai o rata de infractionalitate obisnuita. Eu am iesit in apararea intregii comunitati pe aceasta idee - ca nu exista printre romanii din Franta, de etnie romana sau roma, infractionalitate mai mare ca in cea marocana sau, de altfel, din Franta", explica Baconschi.


Citeste mai multe despre   

















1693 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    un rahat (Joi, 25 noiembrie 2010, 15:48)

    Cifre [utilizator]

    Rahat!! faptul ca atesti pe baza unor statistici ca infractionalitatea e mai mare in randul tiganilor nu mi se pare atac rasist.. ce nenorociti si astia, au vazut ca incearca sa candideze si il si ataca.. comunisti nenorociti!
  • -3 (7 voturi)    
    asa si? (Joi, 25 noiembrie 2010, 15:58)

    2012 - sfarsitul lumii portocalii [utilizator]

    si ce-i cu asta?
    avem un ministru de externe (care cica e mai diplomat decat alti ministri) care se face de ras - la fel ca si ceilalti ministri din guvernul basescu.
    dar eu nu inteleg ce au avut cu el - ca doar si base a zis o gramada despre tigani si nu s-a mai luat nimeni de el.
    ba tiganii, in prostia lor, chiar l-au votat. i-au facut manele si alte alea
  • +6 (8 voturi)    
    Vorbarie goala (Joi, 25 noiembrie 2010, 15:58)

    Dorin [anonim]

    ONG-urile vor sa ne comportam la nivel tribal, fiecare face parte dintr-un trib, esti negru, alb, homoxexual, handicapat, musulman. De ce nu fac si minoritatea infractorilor, asa nu-i mai putem acuza de nimic, pt. ca-i discriminam. Nu conteaza cine esti, trebuie ai valoare doar in apartenenta la o comunitate. Politica corecta jigneste inteligenta si neaga grosolan evidenta.
    • 0 (0 voturi)    
      vremuri noi (Miercuri, 1 decembrie 2010, 22:18)

      ...escu [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

      traim o dictatura a minoritatilor. La un moment dat chiar ramii pe afara din aceste minoritati si te ingrijorezi daca nai esti normal sau nu. Caci asta se intampla acum in lume , nu numai in romania.Daca zici ceva de evrei intri la puscarie. Daca zici ceva de tigani , la fel daca zici ceva de maghiari ,idem, dar daca zici ceva de romani e de bine . baaaaaaaaaaaaa la canal cu voi....ca bine va facea raposatu.....:-)
  • +4 (4 voturi)    
    Aiurea (Joi, 25 noiembrie 2010, 16:17)

    salontanul [utilizator]

    Pai si francezii de ce-i alunga pe tigani? Nu tot din cauza ifractinalitatii? Si aia fac discriminare? De ce nu-i amendeaza si pe francezi? Sa se duca "Sarcany" ala si sa-l amendeze! Pe Baconschi ar trebui sa-l sustina ca saracul face eforturi prelungite sa nu se indragosteasca de Elena Udrea:))))
  • +7 (7 voturi)    
    Carpathian Garden ... ce puii mei (Joi, 25 noiembrie 2010, 16:36)

    blacks3a [anonim]

    Asteptam si recomandarea CNSD ( Consiliul National pentru Stimularea Discriminarii ) deoarece recomandarea CNCD pare partinitoare si fara o baza reala .

    Sunteti lamentabili cu toate organizatiile nonguvernamentale idioate postdecembriste care apara drepturile cui ??? Statisticile sunt reale si pragmatice insa in Romania orice dobitoc face un ONG si se baga in seama sustinind ca ciorile sunt porumbei ...
  • 0 (0 voturi)    
    Asta e superman, e.... (Joi, 25 noiembrie 2010, 18:41)

    atent [anonim]

    bun de presedinte!
  • +3 (3 voturi)    
    Adevarul (Joi, 25 noiembrie 2010, 19:33)

    dobrica [anonim]

    Cultura tiganeasca este de vina, aratati-mi o satra de tigani care undeva pe glob este integrata si produc la media majoritatii. Asa ceva nu exista, sa sutii ca ii discriminezi fara sa aduci o dovada de comunitate tiganeasca integrata, pai, nu inseamna ca infractionalitatea este normalitatea si harnicia exceptia care inca trebuie gasita. Chestia cu discriminarea in grup, pare o gluma de copii mici, daca vezi un tigan infractor, poti sa afirmi ca este infrator , daca sunt 100 de tigani infractori , nu.
  • 0 (0 voturi)    
    cititi mai bine (Joi, 25 noiembrie 2010, 20:19)

    s [anonim]

    Problema nu e ca s-a referit la statistica, ci la FIZIOLOGIE. Altfel spus, dupa T. B. romii au infractionalitatea in singe.
    • 0 (0 voturi)    
      curioasa treaba (Joi, 25 noiembrie 2010, 22:25)

      dw [anonim] i-a raspuns lui s

      cand am vazut initialelele- TB- m-am mai uitat o data la articol sa vad despre cine este vorba.
      Sunt aceleasi intiale....o fi vreun semn:P
    • 0 (0 voturi)    
      dr. T.Baconschi ? (Joi, 25 noiembrie 2010, 23:59)

      blacks3a [anonim] i-a raspuns lui s

      Am inteles ca esti "despicator de fir -n saispce" dar atata timp cat T.B nu este cadru medical superior , iar termenul nu a fost folosit in context medical cu termeni definitorii la matricea ADN a etniei TIGANESTI , formularea pompos-poitica se traduce :

      'Avem niste probleme NORMALE , naturale, de infractionalitate in sanul unora dintre comunitatile romanesti, in special in randul comunitatilor cetatenilor romani de etnie roma.'

      PS. Daca tot nu ai priceput , analizeaza propozitia simpla :
      Este fiziologic sa mergi la toaleta .

      ... si vezi cum suna corect . Este cum zici tu ??? Oare ???
  • 0 (0 voturi)    
    Sesizare pentru CNCD (Joi, 2 decembrie 2010, 14:52)

    neagoe [utilizator]

    As dori ca CNCD-ul sa se autosesizeze intr-un caz foarte grav si neconstitutional de discriminare: admiterea la licee. De foarte multi ani repartitia la licee se face pe baza unei medii a notelor din sc. generala. Ca e o metoda buna sau rea e o alta poveste. DAR! La admiterea in licee, COPII ROMI AU LOCURI REZERVATE PE BAZA ETNIEI! In licee unde nota ultimului admis este 9, romii sunt inscrisi cu nota 5! Este o lege noconstitutionala si total nedemocrata. Solicit CNCD-ului sa se autosezizeze in acest caz si sa sanctioneze atat legea cat si pe cei care au promovat-o. CNCD-ul ar trebui sa sezizeze Curtea Constitutionala pentru sanctionarea acestei legi. O parere personala: in cazul in care CNCD-ul nu se autosezizeaza in fata unei discriminari atat de evidente, orice sanctiune, amenda etc emisa de CNCD trebuie fi anulata in instanta! Inclusiv existenta CNCD poate fi sanctionata in instanta in cazul in care isi manifesta pasivitatea in acest caz. In cazul in care incearca sa justifice aceasta discriminare este si mai condamnabil!