Traian Basescu: Poetul Adrian Paunescu ramane in amintire pentru pledoaria sa constanta pentru valorile nationale

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 5 noiembrie 2010, 10:30 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu a trimis vineri un mesaj de condoleante la incetarea din viata a lui Adrian Paunescu, potrivit unui comunicat al presedintiei.

Mesajul presedintelui:

"Am primit cu tristete vestea plecarii dintre noi a poetului Adrian Paunescu. Prin intreaga sa activitate literara, poetul Adrian Paunescu ramane in amintirea celor care l-au apreciat pentru maiestria creatiei sale, pentru pledoaria sa constanta pentru valorile nationale si pentru generozitatea cu care a promovat generatii de tineri poeti si artisti in cadrul cenaclului Flacara.

In aceste momente de tristete doresc sa transmit familiei, colegilor si tuturor celor apropiati sincere condoleante.

Dumnezeu sa-l odihneasca!"

Adrian Paunescu a murit vineri dimineata, la ora 07:15, la varsta de 67 de ani.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4315 vizualizari

  • +11 (21 voturi)    
    Dumnezeu sa-l ierte! (Vineri, 5 noiembrie 2010, 11:16)

    IDT [anonim]

    Simplu si frumos gest, domnule presedinte!
    Nu era nevoie de nimic mai mult. Felicitari si La multi ani, pentru ziua de ieri!
    Un roman.
  • +4 (8 voturi)    
    un gest de normalitate! (Vineri, 5 noiembrie 2010, 12:22)

    mihaela [anonim]

    Sper ca asemenea gesturi normale sa se multiplice, si sa contamineze generos societatea!

    Multumim, perseverati va rugam, este criza (de gesturi de normalitate!)
  • -1 (5 voturi)    
    mai usor cu idolatrizarea (Vineri, 5 noiembrie 2010, 12:34)

    un roman [anonim]

    Oda inchinata Mariei sale Nicolae Ceausescu – Adrian Paunescu
  • -1 (5 voturi)    
    Dumnezeu sa il ierte (Vineri, 5 noiembrie 2010, 13:08)

    istoricul [anonim]

    Am primit vestea mortii lui cu sufletul incarcat de durere ; Si de amintiri...Apartin generatiei "in blugi si adidasi" care a invatzat alaturi de cenaclul Flacara mindria de a fi Roman . Partipant direct la Serbarile Cenaclului Flacara la Alba -Iulia ,am cintat si m-am emotionat recitind alaturi de Hrusca "Ruga pentru parinti" sau "Veniti romani,veniti la Mecca noastra: Veniti la Alba -Iulia in Ardeal" ....Dupa sumbrii ani '50 cind riscai inchisoarea daca pomeneai de Eminescu sau de Stefan cel Mare ori Mihai Viteazul,manifestarile Cenaclului Flacara si versurile Poetului Adrrian Paunescu,au venit ca o izbavire a intregului neam romanesc ,asuprit de obiala imputita sovietiva si de slugile lor ! Dormi in Pace suflet de roman ! Domnule Presqedinte,va multumesc pentru gestul dumneavoastra !
  • 0 (6 voturi)    
    presedintele Ro... (Vineri, 5 noiembrie 2010, 13:09)

    emily [anonim]

    frumos exemplu de comportament decent d-le presedinte...dvs. sunteti parte alaturi de multi romani ,a ,,generatiei in blugi,, si tot dvs.alaturi de multi dintre romani aveti si avem in comun cu AP poetul....dragostea curata fata de Ro si de romani.....sentimentul patriotic adevarat...sa nu va schimbati.
  • -2 (8 voturi)    
    doliu national (Vineri, 5 noiembrie 2010, 13:12)

    ionut_tl [anonim]

    Domnule presedinte, frumos gestul dar nu deajuns. cata vreme a fost in viata, nu i-ati oferit ceea ce merita, acea distinctie pe care multii altii o au si pe care nu o merita. Cerem doliu national, macar atat mai puteti face, ca in rest, nu ati facut nimic, ba din contra. atat am avut de spus. Dumnezeu sa-l ierte
    • 0 (6 voturi)    
      Doliu national? (Vineri, 5 noiembrie 2010, 13:35)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui ionut_tl

      Sa primeasca ceea ce altii au primit si nu meritau?
      Esti comunist in gandire, omule!
      Doliu national i/l putea oferi ceausescu si ilici!
      Numai ceausescu si ilici strangeau diplome "honoris cauza"si imparteau medalii cu nemiluita!
      De ce nu ar primi medalii si victimele sotiei lui paunescu?
      • -1 (5 voturi)    
        salut (Vineri, 5 noiembrie 2010, 14:43)

        ionut_tl [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Bine ca esti tu destept. Nu frate, nu sunt comunist, ca nu am decat 30 de ani si nu am apucat multe din relele comunismului, dar sefu vostru basescu da, este comunist cu C mare
      • +2 (2 voturi)    
        Da, doliu national, Romania a ramas mai saraca (Vineri, 5 noiembrie 2010, 22:22)

        Ela [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        ADRIAN PAUNESCU, inegalabil si irepetabil, un titan, o forta, o torta asa cun meamul romanesc nu a mai avut vreodata... ADRIAN PAUNESCU... o pierdere incomensurabila pe care inca nu cred ca o constientizam pe deplin...
        Multumesc cerului ca am avut sansa sa fiu contemporana cu Maria Sa ADRIAN PAUNESCU!
        Doliu national e prea putinul din prea multul ce-i datoram, e starea unui neam de suflete cernite de pierderea a o parte din fiinta noastra.
    • -1 (1 vot)    
      doliu ? hm.. (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 0:19)

      jondoe [anonim] i-a raspuns lui ionut_tl

      Tine tu doliu pentru el daca vrei.
      a fost un comunist si un ligau pe timpul lui Ceausescu si asa a ramas si dupa 1990..
      NU-L MAI IARTA NIMENI PENTRU CE A FACUT. LA toti le pare rau DUPA ce mor dar inainte la nici unul. Se duce unde merita...
  • +5 (5 voturi)    
    Bravo (Vineri, 5 noiembrie 2010, 13:20)

    george [anonim]

    Bravo pentru gest Base.
    Da-i si un vot de blam panaramei de Boureanu care intr-o emisiune relativ recenta l-a injurat pe Paunescu in cel mai josnic mod desi din punct de vedere intelectual ii despartea 100 de ani lumina.
  • +1 (3 voturi)    
    dumnezeu sa-l ierte (Vineri, 5 noiembrie 2010, 13:26)

    ella [anonim]

    Apreciez gestul dvs. de normalitate si sunt in asentimentul tuturor acelora care regreta moartea poetului Adrian Paunescu.
  • -1 (3 voturi)    
    De ce a fost mare poet? (Vineri, 5 noiembrie 2010, 13:54)

    TOTO [anonim]

    De ce a fost mare poet ? Vreau o explicatie de la astia care l plang pe marele cantaret a lui Nea Nicu. Stiti macar un titlu de poezie (versuri nici atat). Exclus exemplul cu "Repetabila povara" ,exclus cautari pe net.
    • +1 (3 voturi)    
      poet/nepoet (Vineri, 5 noiembrie 2010, 14:02)

      alex [anonim] i-a raspuns lui TOTO

      Ruga pentru parinti. O stii?
      • -2 (4 voturi)    
        "Marele poet" ! (Vineri, 5 noiembrie 2010, 15:29)

        Walter [anonim] i-a raspuns lui alex

        In afara de "Ruga pentru parinti" mai stiti si alte titluri de poezii ale lui Paunescu? Un oportunist si un populsit si prin temele scrierilor sale: alese in general pentru a impresiona masele. Lasati-o mai moale cu "marele poet"... Un individ care, in afara de perioada Flacara, a facut un imens rau natiei sale. Sper sa-si adune tovarasii de lupta pe lumea cealalta cit mai curind. In rest, Dumenzeu sa-l ierte ca are pacate cu duiumul.
        • 0 (2 voturi)    
          perioada Flacara (Vineri, 5 noiembrie 2010, 16:22)

          TOTO [anonim] i-a raspuns lui Walter

          Curentul muzicii folk a fost "comunistizat", la transformat in propaganda ceausista.
        • +1 (3 voturi)    
          Incearca si Pamantul deocamdata (Vineri, 5 noiembrie 2010, 17:13)

          Bucur [anonim] i-a raspuns lui Walter

          Uff, m-am saturat sa fac cultura altora pe gratis...
        • 0 (2 voturi)    
          CITESTE (Vineri, 5 noiembrie 2010, 19:48)

          giulia [anonim] i-a raspuns lui Walter

          pune mana pe carte cititor de internet. inainte sa intrebi documenteaza-te, macar atata bun simt daca ai avea... dar de unde nu e nici Dumezeu nu cere....RUSINE!
        • 0 (2 voturi)    
          Rusine ! (Vineri, 5 noiembrie 2010, 22:15)

          Daniel [anonim] i-a raspuns lui Walter

          Rusine ! Sa va fie rusine celor care nu reusesc sa vada in opera si personalitatea lui Adrian Paunescu geniul si maretia artistului. Rusine ca nu stiti nimic despre viata si mai mult ca sigur anii vostri sunt putini la numar. Nu vorbiti despre ceea ce nu stiti, va bate Dumnezeu !
  • +1 (1 vot)    
    pe pamant avem de toate (Vineri, 5 noiembrie 2010, 16:09)

    ploiesteanu [anonim]

    de exemplu