Bucuresti punkt Bonn, emisiune HotNews.ro-DW

VIDEO/AUDIO Matematicianul Solomon Marcus: Proprietatea intelectuala nu este inteleasa si nici nu este respectata. Se fura mult in materie in idei, dar internetul ajuta mult la detectarea furturilor intelectuale

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 11:08 Actualitate | Esenţial


Academicianul Solomon Marcus
Foto: Hotnews
Fragmente din timpul emisiunii:
  • Romanii au o mentalitate care vine din atribuirea unui rol prea mare a ideii aproape fixe ca ceea ce se intampla nu depinde aproape deloc de noi, ci de altcineva
  • Ca urmare a unei istorii foarte vitrege, antrenamentul de influentare a istoriei noastre a venit foarte incet; asta se vede si din toate vorbele populare, din aceasta situatie - prelungita multa vreme - de subordonat, stapanit
  • Proprietatea intelectuala nu este inteleasa si nici nu este respectata; nu se face educatia notiunii de proprietate intelectuala
  • De exemplu, un copil afla de la varsta de 3 ani cum sa distinga faptul ca "aceasta minge e a mea", pe cand "cealalta minge este a lui", iar asta invata repede; dar cum sa distinga un lucru facut de el, de un lucru facut de altul, nu invata aproape niciodata
  • De pilda, urmariti revistele scolare! Stiti ca foarte multe scoli au o revista a lor pe care o scot o data sau de doua ori pe an. O sa vedeti ca in aceste reviste, elevii nu au fost invatati in ce situatie isi pot pune numele lor sub un text si in ce situatie nu pot face acest lucru; de exemplu, multi copii cred ca - daca scriu cu mana lor o poezie de Cosbuc - prin asta, poezia a devenit a lor
  • Nu li se explica exact, iar educatia asta nu se face nici la gimnaziu, nici la liceu si nici mai tarziu
  • Uitati-va la lucrarile de gradul I ale profesorilor, nici acolo nu se face o distinctie clara intre partea luata din alte surse si partea lor, la care si-au adus contributie
  • Deci, la toate nivelurile, aceasta educatie este neglijata
  • In materie de idei, se fura mult; de multe ori, furtul intelectual este neconstietizat
  • Dar s-a organizat prima competitie de detectare a autorului unui furt intelectual cu ajutorul calculatorului, iar aceasta competitie a fost castigata de un matematician roman
  • Internetul te ajuta mai mult ca orice altceva de a-i detecta pe autorii furturilor intelectuale
  • Multe carente lingvistice ascund carente logice
  • De exemplu, in ultimele zile suntem invadati de mesaje care se refera la stimulente si am cautat sa vad ce sunt ele, dar mi-am dat seama ca este vorba, de fapt, de recompense
  • Cand eu vorbesc de stimulente, am in vedere sa ii maresc cuiva posibilitatea de a face ceva mai mult decat pana atunci, deci se refera la ceea ce se va intampla de aici inainte
  • Ori, din ceea ce se relatase, se vedea clar ca era vorba de recompense pentru prestatii deja realizate
  • Mi-am dat seama ca aceasta ascundea o confuzie semantica
Emisiunea "Bucuresti punkt Bonn" se transmite in fiecare vineri, de la ora 17:00, pe HotNews.ro si pe frecventele Deutsche Welle Romania.
  • Emisiunile de stiri ale Deutsche Welle Romania le puteti asculta aici.
  • Stirile zilei la Deutsche Welle Romania pot fi citite aici.
Interviu Solomon Marcus si Cristian Sima (2 of 3) Interviu Solomon Marcus si Cristian Sima (3 of 3)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3727 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    proprietate intelectuala? (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 11:41)

    chichilalescu [anonim]

    un concept fundamental gresit.
    in era internetului, copiatul nu costa nimic. raspunsul nu este sa interzicem copiatul, ci sa ne ocupam de alte lucruri, care inca ne costa.

    o mare parte a cercetarii functioneaza foarte bine fara a respecta "proprietatea intelectuala". pe baza mecanismului de peer-review, ideile bune sunt facute cunoscute, si pe baza primirii ideilor (numarul de citatii pentru un articol) autorii sunt recompensati cu posturi si/sau contracte de cercetare.

    de asemenea, foarte IMPORTANT: plagiatul este altceva decat incalcarea "proprietatii intelectuale". notiunea de "proprietate intelectuala" este incoerenta.
    • -1 (7 voturi)    
      Nu inteleg (Duminică, 24 octombrie 2010, 16:14)

      cipri_ [utilizator] i-a raspuns lui chichilalescu

      Nu inteleg cum un matematician poate sa zica asaceva. Candva pe vremuri rezultatele din matematica le tinea fiecare secret pentru el, ca sa faca bani cu ele (de exemplu rezolvarea ecuatiilor cubice). Dupa ce matematica a fost eliberata si au inceput sa comunice intre ei, a avut matematica un progres mult mai rapid.
      Fara acel "furt intelectuial" domnul solomon poate azi nu stia nici tabla inmultiri.

      De aeea trebuie sa sustinem si idea "open source". Eu unul am invatat multe de cand am avzut access la proiecte open source.

      Ideea este, ca si in matematica, sa preiai ce se stie deja, si sa construiesti pe acel fundament, si tot sa adaugi cate un etaj. Daca ar fi incepem mereu de la zero nu am ajunge nicaieri, fiindca vita umana totusi e scurta.
      • +4 (4 voturi)    
        in ceata (Duminică, 24 octombrie 2010, 22:35)

        Gogus Pedagogus [anonim] i-a raspuns lui cipri_

        Voi n-ati inteles nimic din ce a spus SM.
        (Totusi, ascultati-l ca omul asta stie ce vorbeste!) Problema nu e internetul care iti da acces la informatie mai mult ca niciodata, ci faptul ca atunci cind iei ceva de acolo trebuie sa faci mentiunea (nu sa "uiti" sa spui ca ideea nu e a ta). Asta nu stiu copii nostri, sa-si asume ce scriu, chiar daca nu e prea grozav, dar e strict ideea lor, buna sau rea. Dar in acelasi timp sa si recunoasca ce vine de la altii, care de multe ori poate fi superior. Sa se rezume la ideile lor, pe care in timp le pot dezvolta si imbunatati in raport cu ce invata de la altii! Nu sa fure toata viata fara nici un aport personal.

        Normal ca in cercetare pleci de la lucruri deja construite si mergi mai departe cu ideea ta originala, dar niciodata nu omiti sa citezi ce a fost construit.
        In privinta open source-ului, nu toate ideile pot deveni astfel, pentru n-am mai stii care incotro sa o apucam. Merge la anumite softuri, dar nu la toate. Altfel nici o munca nu ar mai fi renumerata, si muncesti gratis pentru altii.
        • +3 (3 voturi)    
          ati facut (Luni, 25 octombrie 2010, 0:04)

          dorian gray [anonim] i-a raspuns lui Gogus Pedagogus

          unul din cele mai pertinente comentarii la acest articol.
  • 0 (6 voturi)    
    problema nu e asa simpla (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 11:58)

    gigi [anonim]

    "multi copii cred ca - daca scriu cu mana lor o poezie de Cosbuc - prin asta, poezia a devenit a lor"

    nu cred ca vreun copil ar sustine ca a scris el poezia, toata lumea stiind de cine e scrisa poezia, nu ar avea rost sa sustina asta.
    Mi se pare gresita logica din exemplu.

    mie mi se pare si mai ingrijorator faptul ca tot felul de idei banale fara valoare sunt protejate si impiedica progresul real al societatii, cel mai evident este la americani unde patentele software blocheaza lucruri banale in diverse softuri care nu au licente de la
    proprietarii patentelor.

    orice idee daca nu este pusa in practica are o valoare redusa, o idee valoareaza mult atunci cand este executata si aduce un beneficiu cuiva.

    alta problema cu protejarea drepturilor de autor este in cazul ideilor care sunt o urmare naturala a evolutiei,

    de exemplu daca cineva patenta radiocasetofonul atunci cand existau aparate separate, casetofon si radio, atunci toti cei care s-ar fi gandit mai tarziu sa faca un radiocasetofon ar fi fost fortati sa plateasca licenta si e doar urmarea fireasca a lucrurilor, faptul ca cineva a avut ideea primul nu inseamna ca doar el ar fi putut ajunge sa o aiba.

    sunt multe probleme cu aceste drepturi de proprietate intelectuala, ar trebui sa existe niste reguli stricte care sa protejeze doar ideile originale care nu sunt banale si la care nu poate sa ajunga oricine care se gandeste 2 ore la problema respectiva

    pentru ca asta doar pune piedici in dezvoltarea noastra a tuturor doar pentru a proteja niste "vanatori" de patente si drepturi de autor care deabia ateapta sa te vaneze cu internetul si sa te dea in judecata.

    protejati doar ideile valoroase care fara munca respectivului om nu ar fi putut fi realizate, acesti oameni merita recompensati dar nu exagerati cu meritele in cazul celorlalti.
  • +4 (4 voturi)    
    trebuie.. (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 12:19)

    hash [anonim]

    .. sa spun ca ideile domnului profesor mi-au dat de gandit; iata, o viziune complet iesita din sabloane, rationala, care incita la reflectie.

    pe mine unul m-a surprins foarte placut.

    cu privire la furtul intelectual, as mai adauga ca exista o initiativa a unui grup de profesori de la Stanford, ce au realizat un soft pentru detectia bucatilor de cod similare intre mai multe programe. Se poate descoperi astfel cine de la cine a copiat.

    Ideea e frumoasa tocmai pentru ca e simpla: http://theory.stanford.edu/~aiken/moss/
    Cel putin eu am folosit acel server cu succes in a declara intentia de frauda intre studenti, la pregatirea temelor de casa.

    Ar mai fi de spus ca in trecut Google avea un Web API cu care puteai interoga motorul lor de cautare; s-ar fi putut realiza o astfel de unealta de detectie a plagiatului avand drept suport indexarile Google. In prezent accesul la API este limitat (probabil pe bani, nu retin amanuntele); au intuit si ei potentialul enorm al unei astfel de scule.
    • -1 (5 voturi)    
      Normal... (Duminică, 24 octombrie 2010, 15:34)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui hash

      Mentalitatea tipic romaneasca. Nu conteaza ca ala s-a inspirat de la celalalt (sau a copiat). Important e sa invete ce e acolo. Si eu, ca programator folosesc bucati intregi de cod facut de altii (cod open source si free). Ce rost are sa reinventezi roata?

      Dupa mentalitatea domnului profesor, ar trebui ca fiecare programator care vrea sa afiseze o imagine bitmap, sa scrie o librarie pentru asta, nu?

      Problema nu e ca un student s-a inspirat de la altul. In momentul in care ati descoperit ca un student s-a inspirat de la altul, atunci trebuie verificat cel care a copiat. Daca stie ce a copiat acolo (daca a inteles si poate sa aplice si el la randul lui) atunci nu vad nicio problema.

      Stiu ca multi doar copiaza ca sa treaca ca gasca prin apa prin scoala. Aceia trebuie penalizati. Dar nu toti sunt in aceasta categorie cum domnul profesor sunt convins ca i-a incadrat. Vorbesc din experienta.

      Cosmin.
      • +4 (4 voturi)    
        te numesti programator (Luni, 25 octombrie 2010, 9:31)

        alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin

        si habar nu ai ce inseamna curentul open source. Citeste drepturie de folosire si distribuire ale diferitelor proiecte open source. Nu ai voie niciodata sa folosesti cod open source si sa ignori autorii lui. Ei trebuie mentionati de fiecare data, fie in cod, fie in alt mod.
      • +1 (1 vot)    
        hm. (Luni, 25 octombrie 2010, 13:25)

        hash [anonim] i-a raspuns lui Cosmin

        1. "mentalitate tipic romaneasca": daca ai fi citit atent ai vedea ca softul exista din 1994. de studiat cati romani au fost implicati in proiect.

        2. a 'inventa din nou roata' este modul cel mai bun in care te poti convinge de justetea faptului ca 'se invarte'. cel putin asta trebuie sa faci ca undergraduate.

        3. dom' profesor nu mai e .. dom' profesor :P A fost odata.
  • -4 (4 voturi)    
    Intelect? (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 12:33)

    x [anonim]

    Proprietatea intelectuala nu este apreciata din cauza ca "legiuitorii n-are asa ceva"!
  • -5 (7 voturi)    
    Aberatii (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 13:14)

    rahan [anonim]

    Zile astea toti parazitii incearca sa scoata bani din propietate intelectuala. Sa facem noi un exercitiu de imaginatie.
    OARE CUM AR FI ARATAT LUMEA DACA:
    - Arhimede nu si-ar fi dezvaluit formula
    -Tiatgora ar fi tinut secreta celebra teorema
    -Newton si-ar fi inregistrat descoperirea
    -Urmasii lui Maxwel ar fi cerut un cent pentru fiecare apel in retelele mobile
    -Einstein nu ar fi pus la dispozitia tuturor E=MC2

    Eu zic ca nici o idee nu poate sa fie propietate mai mult de un an sau doi sau trei dar in nici un caz mai mult. Sunt asa zisi cercetatori care se uita la Geko cum se lipeste de un geam, fac un material care imita labutza de Geko si pe urma iau bani de pe urma unei inventii a naturii. Fratilor, daca universul este infinit iar numarul universurilor in multivers este de asemenea infinit, deja a fost inventat undeva tot ce ar putea fi inventat in viitor aici. Propietatea intelectuala impreuna cu biserica sunt principalele forte care actioneaza impotriva intereselor umanitatii.
    • +1 (3 voturi)    
      de curiozitate (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 19:58)

      dorian gray [anonim] i-a raspuns lui rahan

      ....tu ce profesie ai?
      • +1 (3 voturi)    
        Iti spun eu (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 23:59)

        x [anonim] i-a raspuns lui dorian gray

        E ... tiatgorez.
        • -3 (5 voturi)    
          Are dreptate (Duminică, 24 octombrie 2010, 15:36)

          Cosmin [anonim] i-a raspuns lui x

          In afara de tiatgora, are perfecta dreptate. In loc sa te legi de o greseala, mai bine daca ai ceva de spus raspunzi la intrebare. Cum ar fi daca...
    • +5 (5 voturi)    
      Confuzii mari (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 21:14)

      finlandezul [anonim] i-a raspuns lui rahan

      Ideile sau descoperirile stiintifice pe care le dati ca exemple, nu se pot patenta, asa ca aberatiile le faceti dumneavoastra nu academicianul Solomon.

      In rest, daca ar fi asa de usor sa te uiti la natura si apoi sa "iei bani de pe urma unei inventii ale naturii" de ce nu faceti si dumneavoastra niste bani de pilda observind pasarile si inventind aripi de avioane similare pasarilor, sau mai stiu ce alta inventie "simpla" care se face doar uitindu-te la natura.
      • +2 (4 voturi)    
        Orice se poate patenta (Duminică, 24 octombrie 2010, 15:41)

        Cosmin [anonim] i-a raspuns lui finlandezul

        http://levine.sscnet.ucla.edu/general/intellectual/against.htm - o lectura foarte buna.
    • +1 (1 vot)    
      asa sa fie oare? (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 21:34)

      IP expert [anonim] i-a raspuns lui rahan

      multe timpenii iti mai e dat sa citesti pe net ... inventie a naturii? pai inventarea materialului nu e o contributie umana? in plus, "propietatea" e de fapt "proprietate" ... desi am o oarece simpatie fata de ultima fraza (cea cu biserica)!
    • +2 (4 voturi)    
      esti un ignorant (Luni, 25 octombrie 2010, 9:33)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui rahan

      Te rog tare frumos nu mai posta comentarii daca nu esti in stare sa intelegi textul articolului. Proprietatea intelectuala si pantenul sunt doua lucruri complet diferite.
  • 0 (0 voturi)    
    "propietate"sau "pro pietate" (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 13:31)

    Ilinca [anonim]

    Chiar asa a declarat Solomon Marcus: "propietatea intelectuala"?
    Cred ca termenul de "propietate" este proprietatea intelectuala a celor de la Hotnews. Felicitari!
    Sau poate ati vrut sa scrieti altceva?
    • +3 (3 voturi)    
      Citeste... si vei afla. (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 14:06)

      Frobenius [anonim] i-a raspuns lui Ilinca

      Raspunsul se gaseste in text:

      "...educatia asta nu se face nici la gimnaziu, nici la liceu si nici mai tarziu"
      si
      "Multe carente lingvistice ascund carente logice."

      (Eroarea este, din pacate, infiorator de raspindita. Cu atit mai mult ar trebui subliniate cele doua propozitii citate mai sus, chiar daca sint scoase fortat din context.)
      • +1 (1 vot)    
        @frobenius (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 20:14)

        Ilinca [anonim] i-a raspuns lui Frobenius

        @frobenius
        Comentariul meu era adresat celor de la hotnews ce n-au fost capabili, intr-o prima faza, nici macar sa scrie corect acest termen "proprietate". Acum constat ca au corectat, dar prima impresie ramane.....
        Sa transcrii un interviu despre academicianul Solomon marcus, pentru care am tot respectul, si nici macar sa nu scrii corect titlul respectivului articol!
        Ce pretentii sa mai ai de la altii?
  • +5 (5 voturi)    
    Proprietatea omenirii (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 14:13)

    Neutron [anonim]

    Cel mai bun exemplu de "pana unde trebuie sa se mearga cu proprietatea intelectuala" este in domeniul farmaceutic. Inventatorul are exclusivitate in productie vreme de x ani pentru un anume medicament, apoi se da drumul la medicamente generice pentru facilitarea accesului unei mase mai extinse de bolnavi la acel medicament. Si inventatorul produsului x poate fabrica medicamentul y inventat de altcineva dupa ce expira perioada de exclusivitate. Asa e fair.
  • +1 (1 vot)    
    misto (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 14:32)

    alex [anonim]

    misto interviul. mai vreau din astea. as vrea de asemenea sa il pe sima facand o academie de trading. cred ca e foarta lume interesata de metodele sale de investitie.
  • -2 (2 voturi)    
    proprietatea cui? (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 15:25)

    Odyo [anonim]

    Ar fi trebuit meditat la ce au sau nu au de câstigat românii din aceasta apropriere.
    Acest furt de care se face caz este din pacate unul fara efect. O lucrare de doctorat, o diploma, un articol, o carte cu un numar mic de cititori. Niciuna nu produce efecte reale pentru noi. Momentan sunt furt de "vorbe". Se copiaza lucrari din medicina dar ele ramân pur textuale fara a face din sistemul medical autohton unul performant. In alta ordine de idei se vulgarizeaza informatii. Din fericire s-au "copiat" multe carti straine, care altfel nu ar fi fost accesibile multora acum 10 ani, din motive de bani si accesibilitate. In loc de 50 EUR pe o carte de marketing (sau o intreaga serie) unii au avut "rezumatul" a mai multor lucrari la 50 RON. Ar trebui sa-mi para rau ca profesorul X de la ASE a compilat lucrarile a altor 20 de profesori din SUA cu preturi piperate?
    Nu cred ca ne permitem luxul sa aparam proprietatea intelectuala a altora.
    As fi preferat situatia in care in tara s-ar fi "furat" toate tehnologiile dezvoltate in alte parti ale lumii si s-ar fi transformat intr-o industrie. Cam asa au facut elvetienii la inceputul secolului XX când nu recunosteau brevetele germane de chimie, le sintetizau moleculele si le vindeau la francezi.
    Nu avem nici industrie farmaceutica facuta pe ideile altora, nici chimie si nici tehnologii performante "furate" inteligent. In schimb avem importuri masive de marfuri produse in alte parti ale lumii. Si nu cred ca ar trebui sa ne preocupe drepturile americanilor mai mult decât interesele noastre.
    • +4 (4 voturi)    
      Nuante (Duminică, 24 octombrie 2010, 10:35)

      finlandezul [anonim] i-a raspuns lui Odyo

      Inteleg ca vrei sa nuantezi un pic situatia. Incerc sa te ajut. De pilda si eu, cind eram student prin anii 90, am copiat la xerox carti aparute in strainatate. Era, desigur, o incalcare a copyright-ului. Dar circumstantele atenuante erau ca nu gaseam cartile respective la biblioteca, nu aveam bani sa le cumpar si nici informatia din ele nu o gaseam in alta parte (nu era Internet prin 91-92 etc) dar, odata copiate, erau pentru folosinta mea personala si atit.
      Daca insa as fi facut o "compilatie" si as fi publicat-o, eventual fara sa indic sursele, cu un eventual profit si declarindu-ma apoi in CV "autor de carte" - ca profesorul X din exemplu d-voastra - atunci circumstantele atenuante de mai sus dispar si fapta, cred eu, devine pur si simplu furt. (deh, era furt si inainte dar mai soft)
  • +4 (4 voturi)    
    deloc deacord (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 18:02)

    alex [anonim]

    nu sunt deloc de acord cu opiniile comentatorilor. este mai mult decat evident ca nu dati 2 bani pe proprietatea intelectuala. daca as inventa eu ceva voua nu v-as da nimic. adica te chinui sa inventezi o chestie care sa mearga si vin 2 tampiti sa zica ca era usor si ca de fapt oricine putea sa faca. o societate care nu isi respecta valorile e o societate varza.
    • 0 (4 voturi)    
      definitia (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 21:57)

      Consonant [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Poti sa definesti "proprietatea intelectuala"? Dupa aceea, daca obtinem o definitie acceptabila (la care eu am rezerve mari), mai vorbim. S-au dat exemple pertinente in comentariile la acest articol care arata ca multe dintre cerintele de exclusivitate asupra asa-zisei proprietati intelectuale nu au sens, sau chiar sunt absurde.
  • +3 (3 voturi)    
    O posibila explicatie (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 18:44)

    Sile [anonim]

    A lipsei de respect pentru proprietatea intelectuala, ar fi lipsa de respect cu care o trateaza si actuala constitutie(gaunoasa, schweizer mai mult gaura decit brinza) Comparati cu statutul proprietatii din 1923, adaugati afirmatia lui Ion Iliescu, proprietatea este un moft, si vom avea explicatia hotiilor ce se produc .O zi buna!
  • +2 (2 voturi)    
    pena sa vad (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 20:00)

    deianira [anonim]

    comentriile lui alex si sile, eram cat o pe ce sa cred ca mai toti cei ce comenteaza aici n-o fac decat pentru -a-si exprima dispretul pentru proprietatea intelectuala...
    • -1 (5 voturi)    
      Progresul (Duminică, 24 octombrie 2010, 16:02)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui deianira

      Progresul vine in urma concurentei. Tot ce face proprietatea intelectuala este sa blocheze concurenta. Intr-un sistem deschis, fara patente, toate ideile vor fi imbunatatite.

      Ca sa dau un exemplu, eu acum scriu acest mesaj folosind ca sistem de operare Linux. Daca nu ar fi fost liber, daca nu as fi putut sa mi-l customizez cum as fi vrut eu, probabil ca as fi folosit la fel ca toata lumea Windows. Faptul ca acest sistem de operare nu are patente, m-a facut sa-l aleg. Daca ceva nu-mi place (intr-adevar, sunt programator), pot sa modific codul sursa astfel incat sistemul sa se comporte exact cum vreau eu.

      Iar progresul facut de sistemele de operare Linux (fara drepturi de proprietate toata lumea a putut imbunatati sistemul) este enorm in comparatie cu progresul facut de sistemele de operare Windows in ultimii 5 ani (cam de cand folosesc eu Linux).

      Un alt exemplu evident de cat de buna este concurenta este piata browser-lor de internet. Ganditi-va ce browser ati folosi la ora asta fara o concurenta din partea Mozilla si Google (chiar daca folositi Internet Explorer, si acesta a progresat enorm datorita competitiei devenind o alternativa viabila la celelalte).

      Si, ca un exemplu final, ganditi-va cum ati fi navigat pe Internet daca Netscape ar fi patentat ideea de browser web si Microsoft nu ar fi "furat" ideea.
      • +2 (2 voturi)    
        pff (Luni, 25 octombrie 2010, 9:36)

        alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin

        Habar nu ai despre ce vorbesti, nu mai confunda dreptul de a folosi si modifica un proiect open source cu proprietatea intelectuala.
  • +2 (4 voturi)    
    Confuzie (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 21:04)

    finlandezul [anonim]

    Cu tot respectul pentru citiva comentatori de mai sus: proprietatea intelectuala nu se rezuma la patente si trademarks. Proprietatea intelectuala include de pilda si copyright-ul.
    Citeva exemple date de comentatori: de pilda cineva se intreaba "Cum ar fi aratat lumea daca Einstein nu ar fi pus la dispozitia tuturor E=MC2". Einstein nu ar fi putut patenta o astfel de descoperire pentru ca nu este o inventie. Toate exemplele date in acelasi mesaj sint descoperiri si nu sint patentabile.
    Altcineva spune "in era internetului, copiatul nu costa nimic.". E o afirmatie mult prea categorica dar chiar si atunci cind copii legal (ca la open software) trebuie sa respecti copyrightul. Adica nu iti asumi munca altuia ca fiind munca ta, nici macar atunci cind ti se da voie sa copii.
    In rest, tuturor carora le displace proprietatea intelectuala: cred ca o sa va schimbati opinia in momentul cind cineva o sa isi asume "proprietatea" unui lucru scris/conceput de dumneavoastra.
  • 0 (0 voturi)    
    confuzie (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 22:30)

    James [anonim]

    Cred ca e o confuzie printre comentatori... Domnul Solomon Marcus se refera mai mult la plagiat, nu la proprietatea intelectuala la care se refera unii.

    E o diferenta intre a folosi ceva conceput de cineva (si a credita moral autorul) si a pretinde a fi acel autor.
    • 0 (2 voturi)    
      adica S.M. face o confuzie lingvistica (Duminică, 24 octombrie 2010, 17:27)

      Consonant [utilizator] i-a raspuns lui James

      Bine punctat!
  • +4 (4 voturi)    
    tema de reflectie... (Duminică, 24 octombrie 2010, 5:18)

    Victor [anonim]

    tarile care sunt in frunte din punct de vedere tehnologic sunt in acelasi timp tarile cu un sistem legal al proprietatii intelectuale foarte dezvoltat.
  • -4 (4 voturi)    
    La noi nu se respecta Constitutia (art. 40, ... (Duminică, 24 octombrie 2010, 6:35)

    Marian Boldea [anonim]

    de exemplu), si asta chiar de catre academicienii care dau lectii altora, asa ca de ce-ar respecta elevii, studentii etc. prevederile unor legi oarecare referitoare la proprietatea intelectuala?
  • -2 (6 voturi)    
    d-le Solomon vretzi o frina progresului ??? (Duminică, 24 octombrie 2010, 12:04)

    Stefanescu Sibiu [anonim]

    Sa punem cartzile pe masa.
    Va simtzitzi depasit de noile generatzi si devenitzi agresiv in realitate protestatzi inpotriva progresului.
    Cartziile sunt scrise din cuvinte concurind frazele si ideile. Fraze si cuvinte emise de generatzi de ginditori . Sa le bagam pumnul in gura pentru ca altzi scriitori l-eau asezat ordonat in rame de orientare criticatzi ca fac copirayt ? In conceptzia dumitale unii au voie sa scrie sa abereze sa fabuleze si altzi ratzionali sa taca daca vor sa spuna ceva creativ plecind de la o RADACINA o fraza un cuvint descoperit de generatzii ? Numit copyrait ? Frazele dumitale emise sunt Copyrait altfel ar fi o limba neintzeleasa de Psihiatrie a unui gaystic bolnav. Sa trecem la Tehnica. O masina, un sistem, tehnic ie facut din piese asamblate . Piesele si ansamblele vechii patrund in noile tehnoologi modificate ca o necesitate a progresului.
    Vretzi dumneavostra ca Automobilul sa merga fara rotzi si Aeronavele fara aripi ? Ie de dorit dar nu se pote. Bibliotecile lumi sunt pline de cartzii.Ramin necitite pentru ca sunt scrise intr-un limbaj pasaresc neintzeles o forma de cenzura medievala a copyraitului care a marcat periodele intunecate ale omeniri. Domnule Solomon avetzi acel-as protest de copyrait si la cartzile scrise de scriitorii evrei contemporani ???
    • +1 (5 voturi)    
      sibiu (Duminică, 24 octombrie 2010, 12:35)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Stefanescu Sibiu

      la sibiu nu se invata limba romana?
      • -1 (3 voturi)    
        cred ... (Duminică, 24 octombrie 2010, 22:21)

        dora [anonim] i-a raspuns lui alex

        ...ca nici logica nu se mai preda de ani buni:(
    • -1 (3 voturi)    
      eu, (Duminică, 24 octombrie 2010, 22:20)

      dorian gray [anonim] i-a raspuns lui Stefanescu Sibiu

      in locul domnului S. Marcus, nu m-as simti deloc amentitat de sfertodocti semianalfabeti care scriu asa:
      " masina, un sistem, tehnic ie facut din "
      "acel-as protest de copyrait"
      "altzi scriitori l-eau asezat ordonat "
      "o limba neintzeleasa de Psihiatrie a unui gaystic bolnav"


      etc etc
      NU , cu siguranta nu ai decat sa te simti amenintat. In plus, eu nu inteleg de ce te dai atat de ceasul mortii de grija rationalilor....tu cu siguranta nu faci parte dintre ei.
  • +1 (3 voturi)    
    a treia zi in fata (Duminică, 24 octombrie 2010, 14:19)

    papadie [anonim]

    De trei zile numai acest articol. pus in fata tot mereu si anuntat in dreapta la noutati. Tot respectul pentru domnul profesor (desi in Romania mai sunt sute ca dumnealui care nu apar in nici un ziar) dar care ar fi actualitatea nemaipomenita a temei? Parca au cazut turnurile gemene, asa expunere are. Masina de propaganda, pe care dl. profesor a folosit-o minunat si in epoca lui ceausescu, ce interes are sa ne bage pe gat acest articol secundar, dupa parerea mea.
    • 0 (2 voturi)    
      ce preferati? (Luni, 25 octombrie 2010, 8:47)

      Ilinca [anonim] i-a raspuns lui papadie

      Este preferabil sa vezi zile la rand un asemenea articol decat unul cu ultima isprava a lui Mutu.
      Dv ce preferati? Sau nu mai este cazul sa intreb...
      • +1 (1 vot)    
        hmmm (Luni, 25 octombrie 2010, 10:13)

        Consonant [utilizator] i-a raspuns lui Ilinca

        Ceea ce spune Papadie este altceva, si anume ca articolului i se da o importanta exagerata si o promovare nemeritata. Si inclin sa-i dau si eu dreptate.
  • +1 (3 voturi)    
    Subscriu (Luni, 25 octombrie 2010, 13:08)

    Andy Latimer [utilizator]

    Celor spuse de domnul Consonant ! In plus, problema e mult complexa din punctul meu de vedere ! Domnul profesor Solomon Marcus face parte din categoria personalitatilor tip GURU,carora din cand in cand li se ia un interviu pe probleme de gandire stiintifica si invatamant ! Cu tot respectul pentru Domnia Sa, eu cred ca nu mai poate face fata Rigorilor si Provocarilor Stiintei din ziua de azi ! Oamenii rationali sunt satui de stilul pedagogic tip "retorica-efect ironic asupra celor ignoranti" samd. De zeci de ani de zile Domnul Profesor se considera un fel de "Dan Puric al stiintelor",insa de neacceptat consider ca este stigmatizarea celor ce indraznesc sa gandeasca alfel decat mainstream-ul Domniei Sale,eliminarea "protestantilor" si ocuparea "biroului de conducere" al celor ce hotarasc soarta stiintifica romaneasca ! NU domnule profesor,nu dvs.hotarati ce este bine pentru lumea stiintifica ci acei ilustri necunoscuti ce participa la Marea aventura a laboratorului CERN Elvetia sau Domnul Profesor Mircea Miclea sau Domnul Profesor Marga de la Cluj samd . Si din cauza "ideilor"dvs,d-le Solomon Marcus,scolile de arte si meserii au fost practic desfiintate, orele de sport scoase din programa scolara datorita mentalitatii retrograde cf,careia profii de mate,chimie,fizica si biologie sunt superiori celor de la "Umanioare" dar mai ales decat "idiotii" de profesori de sport...Si exemple de acest tip pot continua...