Discutia de Luni, HotNews.ro - RFI

AUDIO VIDEO Cum explica ministrul Educatiei ca azi asumarea raspunderii pe Legea educatiei e o procedura constitutionala, iar exact acum un an nu era

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 18 octombrie 2010, 20:35 Actualitate | Esenţial


Problema de constitutionalitate a Legii Educatiei Nationale pentru care Guvernul isi va asuma raspunderea in Parlament "este rezolvata". "Putine legi au fost mai dezbatute decat aceasta si oricine pretinde ca ea nu a fost discutata minte", a declarat ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, la Discutia de Luni, o emisiune HotNews.ro - RFI, realizata de Dan Tapalaga. Ministrul a vorbit si despre "lideri ai studentilor care sunt teleghidati politic", precizand ca este vorba despre liderii UNSR, care sunt "studenti ai Politehnicii Bucuresti, un exemplu de politizare a invatamantului superior din Romania". In ceea ce priveste prevederile din Legea Educatiei referitoare la minoritatile nationale, ministrul a declarat ca "interesul educational este ca acei elevi sa invete istoria si geografia. Daca ei o fac mai bine in limba lor materna, de ce sa ne opunem?"



Vezi cele mai importante declaratii facute de Daniel Funeriu la Discutia de Luni:
  • Despre decizia Guvernului de a-si asuma raspunderea pentru Legea Educatiei in Parlament: Importanta adoptarii acestei legi pana la inceputul anului fiscal este foarte mare. Foarte multe masuri, pentru a putea fi aplicate de la 1 septembrie, au nevoie de un model de finantare, de cateva masuri care trebuie sa fie in anul fiscal 2011/2012
  • Problema de constitutionalitate este rezolvata: exact asa cum cerea Curtea in decizia precedenta, aceasta lege a fost foarte mult dezbatuta. E in Parlament din 12 aprilie, e in dezbatere publica din martie, a trecut de o camera, a fost dezbatuta si public
  • Oricine pretinde ca aceasta lege nu a fost discutata minte


  • Cand am plecat de la minister, cred ca erau vreo 10 persoane in fata ministerului (care protestau, n.red.)
  • M-am intalnit cu lideri ai studentilor chiar sambata, evident ca discutam
  • Dar acest ministru nu va discuta niciodata cu lideri ai studentilor care sunt teleghidati politic. Liderii UNSR sunt lideri teleghidati politic. Liderii UNSR sunt studenti ai Politehnicii Bucuresti, care este un exemplu de politizare a invatamantului superior din Romania
  • Este unul dintre exemplele de imixtiune nelegitima a politicului in viata universitara, cand un rector al unei institutii de invatamant superior este in acelasi timp si vicepresedinte de partid, si senator, si presedinte al consiliului national al rectorilor, si fost ministru. (Ecaterina Andronescu, n.red.). Este suficient sa ne uitam la luarile de pozitie si sa vedem ca ele sunt ghidate strict de luarile de pozitie ale unui partid politic
  • Grila salarizarii unitare nu este finalizata. Discutiile mele cu ministrul Ioan Botis si cu sindicatele se desfasoara pe trei paliere: 1. cresterea salariului de intrare in sistem, 2. plafonarea salariilor de conducere, 3. o asezare justa intre cadrele didactice si contabili, secretari, secretari sef samd.
  • Nu vreau sa repet greselile altor oameni politici care in octombrie au votat in lacrimi in Parlament cresterea salariilor cu 50%, dar cand au ajuns ministri in decembrie nici macar nu au mai vorbit de acest lucru. Ma refer aici la un celebru membru PSD, doamna Andronescu, care in octombrie a votat in lacrimi in Parlament cresterea salariilor, iar in decembrie a ajuns ministru si nici nu a aplicat majorarea, nici nu a demisionat din acea functie
  • Despre demisie am un singur lucru de spus: am o reforma de facut si o voi duce pana la capat, indiferent care ar fi impotrivirea celor care nu inteleg ca Romania nu poate ramane in trecut

  • Despre prevederile legii educatiei referitoare la minoritatile nationale: La istorie si la geografie, interesul educational este ca acei elevi sa invete istoria si geografia. Daca ei o fac mai bine in limba lor materna, de ce sa ne opunem?
  • Ceea ce nu se spune suficient este ca minoritatile nationale vor putea invata limba romana dupa manuale special facute pentru ei. Aceasta lege vrea sa faca doua lucruri: sa-i ajute pe membrii minoritatilor sa invete limba romana in cele mai bune conditii si, daca ei se simt confortabil sa invete in limba materna, nu vad de ce am impiedica acest lucru
  • Eu in niciun caz nu am actionat si nu voi actiona sub santaj sau presiune
  • Nu am simtit nicio presiune nici cand am scris programul de guvernare, nici cand am redactat aceasta lege
  • Tinerii nu vor avea probleme in integrarea pe piata muncii. Este in primul rand in interesul lor sa invete limba romana




Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1736 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    proceduri si smecherii (Luni, 18 octombrie 2010, 20:49)

    George [anonim]

    Da, asumparea raspunderii si ordonantele de urgenta sunt constitutionale.
    Imi amintesc ca ele au fost utilizate inca din timpuri 'stravechi' de PDSR, actualul PSD.
    Pe atunci opozitia racnea ca este eludat parlamentul .

    Astazi, PSD racneste ca cei de atunci eludeaza acum parlamentul.

    Deci cine sapa groapa altuia pica singur in ea.

    O RUSINE GENERALA !
    • +1 (11 voturi)    
      Faci o confuzie (voita sau din ignoranta). (Luni, 18 octombrie 2010, 21:42)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui George

      Anumite legi importante (ca legea bugetului, sigurantei nationale, salarizarii, pensiilor si altele) nu pot fi adoptate prin asumarea raspunderii pentru ca in caz contrar CC va da aviz negativ. Pana acum doar Boc a indraznit sa nu respecte constitutia si a adoptat prin asumarea raspunderii chiar si trei legi importante in acelasi timp printr-o smecherie tipica tarilor bananiere (cum s-ar spune a violat putin constitutia).
    • +1 (1 vot)    
      ... (Marţi, 19 octombrie 2010, 8:35)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui George

      Un pic gresit, cele mai multe O.G.-uri s-au dat in timpul guvernarilor non-PSD...
  • +1 (5 voturi)    
    Explicatia... (Marţi, 19 octombrie 2010, 1:10)

    Mih. [utilizator]

    ...este chiar intervalul (deja foarte mare) de un an. Si inca, opozitia mai are nevoie de timp...O lungesc sub pretextul (real) al importantei legii, in fapt, urmarind blocarea ei, din interese meschine.
  • -1 (3 voturi)    
    Funeriu asta (Marţi, 19 octombrie 2010, 7:49)

    Scrumbia de Dunare [anonim]

    deja e agasant cu declaratiile astea aiuristice cum erau reclamele la peste oceanic de pe timpul lui Ody...
  • +1 (3 voturi)    
    dl. ministru omite unele aspecte (Marţi, 19 octombrie 2010, 9:21)

    nimeni [anonim]

    Predarea Religiei in scoli sub forma actuala (si cea prevazuta de noua lege a aducatiei) incalca:

    - Constitutia Romaniei - art. 29, art. 32;
    - Legislatia internationala privind caracterul neobligatoriu al materiei Religie in scoli (prin inscrierea automata a elevului la cursul de Religie);
    - Legislatia europeana care atesta preeminenta Educatiei moral-religioase in fata Religiei;
    - Legea 489/2006 privind libertatea religioasa si regimul cultelor - art. 5, art. 6, art. 9;
    - Legea 18/1990 pentru ratificarea Convenţiei cu privire la drepturile copilului - art. 14, art. 15, art. 16, art. 24;
    - Legea 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului - art. 24, art. 25;
    - Codul Muncii;
    - Legea privind Statutul Cadrului Didactic;
    - dreptul EXCLUSIV al M.E.C.T.S. de a administra programa, curriculumul si modul de predare al disciplinelor scolare;
    - BUNUL SIMT, prin caracterul intolerant, agresiv, nociv psihologic si contraproductiv educational al unor tematici/modele morale predate.
    • 0 (0 voturi)    
      Salut, uita-te pe Wikipedia la... (Marţi, 19 octombrie 2010, 10:04)

      citizen X [anonim] i-a raspuns lui nimeni

      ...Uniunea Europeana (in Engleza) si vei vedea ca este o poza in care Romania se evidentiaza clar ca *cea mai religioasa tara a Uniunii*!!
  • +1 (3 voturi)    
    O lipsa majora (Marţi, 19 octombrie 2010, 10:04)

    Daniel [anonim]

    Domnule Dan Tapalaga,

    Multumim pentru facilitarea acestui interviu.

    Din nefericire, Dl. Ministru nu a reusit sa elucideze problemele care i-au fost prezentate, dimpotriva.

    Din nefericire, Dl. Ministru este politiician si manevreaza excelent pachetul de abilitati specifice politicii (diplomatie, minciuna, propriile interese inaintea celor nationale)

    Sunt greu de enumerat toate lipsurile noii LEN, care a fost amendata atat e opinia publica cat si de numerosi parlamentari (chiar in comisie unde s-a votat intr-un fel, dupa care au fost nevoiti sa schimbe votul pentru ca "Guvernul nu va accepta")

    Am observat, totusi, faptul ca HotNews este destul de receptiv la acest concept experimentat cu succes in zeci de tari dar pe care DL Ministru NU doreste macar sa-l inteleaga: forme alternative de educare (care degreveaza guvernul de cheltuieli): Educarea la domiciliu!

    Studiati testele facute in tarile cu traditie in domeniu si veti constata ca acei copii educati acasa au rezultate net superioare celor din scoli publice/private si sunt foarte vanati de unversitatile de prestigiu! Culmea, acesta o recunosc chiar si studiile guvernamentale din tarile respective!!!

    Imi pare rau ca nu ati insistat mai mult pe aceasta tema in cadrul interviului, desi doi dintre cititori au ridicat problema. Unuia i-a fost oferit un raspuns evaziv si destul de impertinent (comisia si ministrul nu au considerat necesar pentru ca nu exista copii departe de scoala sau prin catune izolate !?!?!?!?). Celeilalte intrebari, foarte pertinente, nici macar nu i s-a mai raspuns!

    Va rog sa reluati acest subiect si sa-i consultati/intervievati si pe ceilalti promotori ai legalizarii Educarii Acasa (din Parlament, Media si ONG)

    Va multumesc!
  • 0 (0 voturi)    
    motive (Marţi, 19 octombrie 2010, 10:18)

    Bianxa [anonim]

    Spune si tu prezintă 10 motive concrete pentru care actualul Guvern trebuie să plece
  • +3 (3 voturi)    
    Observatie (Marţi, 19 octombrie 2010, 10:22)

    berger [anonim]

    Dar intai doresc sa spun ca nu mi se pare normal si acceptabil sa ignori atata timp o lege si cand ea se afla in pragul adoptarii sa iti aduci aminte ca nu ai discutat-o. Luni de zile a fost pe masa legea, nici CC, nici altcineva nu poate spune ca nu a existat deschidere. Ca nu se vrea adoptarea ei, asta e altceva. E democratie - cei multi vor decide, asa cum s-a intamplat cu toate legile de dupa 89. Inainte de aceasta guvernare hulita unele legi erau adoptate fara ca macar sa stie de ele opinia publica. De multe ori aflam ce cuprinde o lege dupa ce aparea in Monitor. Opozitia NU AVEA NICI O SANSA pe vremea celor 80% ai lui Iliescu.
    Observatia mea in ceea ce priveste limba de predare a istoriei si geografiei: Ceausescu a introdus cand eram prin clasa a 7-a sau a 8-a obligativitatea de a invata in limba romana aceste 2 materii. Atat profesorii mei (de altfel exceptionali), cat si noi, elevii, am avut mari dificultati in trece de la limba germana in limba romana; terminoligia specifica ne-a terminat, desi toti vorbeam cursiv limba romana. Calitatea studiului a scazut, toate materialele stranse de profesori in ani intregi, materiale care faceau ora mai interesanta, au devenit inutile pentru ca erau in limba germana. Intr-un cuvant - toata lumea a pierdut. Dar nu aveam ce face, era dictatura. De ce si astazi se mentine aberatia aceasta in invatamant? Pentru ca este o aberatie, din moment ce accepti statutul de natiuni minoritare conlocuitoare, deci accepti ca sunt natiuni cu o limba si o cultura diferite. Ma bucur ca in aceasta privinta legea educatiei aduce putina coerenta in invatamantul preuniversitar : )
  • 0 (0 voturi)    
    Completare... (Marţi, 19 octombrie 2010, 13:18)

    berger [anonim]

    Imi amintesc de micul nostru protest: la o lucrare de control am scris toti (eram 11 in clasa) "Napuleion" in loc de Napoleon si am incasat fiecare cate un 4. Disidenti, domnule, ce mai : )) !!